Starożytne poglądy na czas, ruch i przestrzeń (cz. I)

Podobne dokumenty
Filozofia, ISE, Wykład V - Filozofia Eleatów.

Filozofia przyrody - Filozofia Eleatów i Demokryta

Starożytne poglądy na czas, ruch i przestrzeń (cz. II)

Filozofia, Pedagogika, Wykład III - Filozofia archaiczna

Badanie prawa Archimedesa

EGZAMIN MATURALNY 2011 FILOZOFIA

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU:

Programowanie i techniki algorytmiczne

1. Każdy ma swojego dusiołka

EGZAMIN MATURALNY 2010 FILOZOFIA

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Filozofia, Socjologia, Wykład II - Podział filozofii. Filozofia archaiczna

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Temat 20. Techniki algorytmiczne

2. Tabele w bazach danych

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Własności walca, stożka i kuli.

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Krzyżówka oraz hasła do krzyżówki. Kalina R., Przewodnik po matematyce dla klas VII-VIII, część IV, SENS, Poznań 1997, s

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Fizyka mało znana. Słynne paradoksy fizyki

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

NAUCZYCIEL FILOZOFII

SPOSÓB REALIZACJI METODY

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Scenariusz zajęć nr 8

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Rodzaje argumentów za istnieniem Boga

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Na medal. Spotkanie 14. fundacja. Realizator projektu:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WIEDZY O KULTURZE

1. W świecie obyczajów i tradycji

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Cofnij nagraj zatrzymaj

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Ważne nieważne. Spotkanie 4. fundacja. Realizator projektu:

Pojęcie i klasyfikacja podatków

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Wymagania edukacyjne z Wiedzy o społeczeństwie dla klasy pierwszej w Liceum Ogólnokształcącym Nr III w Otwocku (poziom podstawowy)

Temat 2. Program komputerowy

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU Elektryczny silnik liniowy

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLASY VI SZKOŁA PODSTAWOWA W SKRZATUSZU

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Poznajemy rodzaje podmiotu

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji fizyki

Konspekt lekcji historii do hospitacji diagnozującej w klasie czwartej.

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Człowiek stworzony do szczęścia

Szkoła podstawowa - klasa 6

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie IIIa Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Czasownik bez tajemnic

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Świat roztworów lekcja powtórzeniowa

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: utrwalenie wiadomości na temat poznanych rodzajów filozofii oraz poglądów filozoficznych.

Polisacharydy skrobia i celuloza

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Transkrypt:

Starożytne poglądy na czas, ruch i przestrzeń (cz. I) 1. Cele lekcji a) Wiadomości 1. Uczeń zna poglądy Heraklita z Efezu. 2. Uczeń zna poglądy Parmenidesa z Elei. 3. Uczeń zna paradoksy dotyczące ruchu, sformułowane przez Zenona z Elei. b) Umiejętności 1. Uczeń umie z przedstawionego mu tekstu wybrać najważniejsze informacje. 2. Uczeń umie przedstawić w formie wypowiedzi ustnej informacje uzyskane z tekstu. 2. Metoda i forma pracy Podział metod nauczania według koncepcji nauczania wielostronnego W. Okonia: 1. Metody asymilacji wiedzy: praca z tekstem 2. Metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy: dyskusja 3. Metody waloryzacyjne: współzawodnictwo Forma pracy: grupowa 3. Środki dydaktyczne 1. Tablica i kreda 2. Teksty dla uczniów (załącznik 1) 3. Instrukcja dla uczniów (załącznik 2) 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Podaje temat lekcji oraz jej cele. Wyjaśnia, że współczesne poglądy na naturę i zjawiska, które obserwujemy, są wynikiem tysięcy lat refleksji naukowej. Na początku nauki o ruchu uczniowie zapoznają się z poglądami pierwszych (znanych nam) uczonych, czyli filozofów greckich. b) Faza realizacyjna Każda grupa uczniów czyta informacje dotyczące życiorysu i poglądów jednego z greckich filozofów (Parmenides, Heraklit, Zenon z Elei). Po przeczytaniu tekstu uczniowie przygotowują zwięzły komunikat, który będzie zawierał najważniejsze informacje. Każda grupa wybiera spośród siebie jedną osobę, która będzie miała za zadanie przedstawiać wybrane przez grupę informacje. Ponadto grupa musi dokładnie zapoznać się z poglądami filozofa, aby móc odpowiedzieć na zadane przez nauczyciela

pytania. Każda z wybranych przez grupy osób przedstawia przygotowany przez grupę komunikat. Musi to zrobić w taki sposób, aby inni uczniowie jak najwięcej zapamiętali. Może powtarzać komunikat wielokrotnie, albo prosić o zadawanie pytań lub wypisywać hasła na tablicy. Po przedstawieniu swoich komunikatów przez wszystkie grupy, nauczyciel przystępuje do zadawania pytań. Runda pierwsza. Najpierw zadaje pytania grupom, które uzyskały informacje ze słuchania innych uczniów. Jeżeli odpowiedź jest poprawna, to punkt otrzymuje zarówno grupa, której członek odpowiadał, jak i grupa, która przestawiała komunikat. Jeżeli odpowiedź jest niepoprawna, to odpowiedź przechodzi na grupę, która przedstawiała komunikat. Jeżeli udzieli ona poprawnej odpowiedzi, otrzymuje punkt, jeżeli nie traci jeden z dotychczas uzyskanych punktów. Runda druga. Nauczyciel zadaje każdej grupie szczegółowe pytania dotyczące filozofa, którego dana grupa opracowywała. Za każdą poprawną odpowiedź grupa otrzymuje punkt. c) Faza podsumowująca Nauczyciel podsumowuje wyniki konkursu, ogłasza zwycięzców i przyznaje im przewidziane nagrody (np. ocenę za pracę na lekcji). Nauczyciel zachęca uczniów do dyskusji nad poglądami poszczególnych filozofów, zadając np. pytania: Co z tych poglądów pozostało do współczesności? Z obserwacji jakich zjawisk mogły wynikać takie poglądy? 5. Bibliografia A. Kaczorowska, Fizyka i astronomia. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego. Część 1, Wydawnictwo Edukacyjne Zofii Dobkowskiej Żak, Warszawa 2002. 6. Załączniki załącznik 1 PARMENIDES Z ELEI (ok. 540-470 p.n.e.) Nota biograficzna Filozof grecki współczesny Heraklitowi z Efezu. Założyciel szkoły elejskiej, zwanej szkołą Parmenidesa. Był uczniem Ksenofanesa. W wieku około 50 lat napisał swoje wierszowane dzieło filozoficzne, które jednak niewiele miało wspólnego z poezją. Uważano go ponoć za jednego z najczcigodniejszych filozofów, jakich wydała Grecja. Poglądy

Tylko to, co istnieje, jest bytem 1. Nie można logicznie myśleć o nieistniejących rzeczach, a więc ich po prostu nie ma, bowiem myśl jest odzwierciedleniem bytu. Byt jest, a niebytu nie ma. To stwierdzenie ma dalekosiężne konsekwencje. Wynika z niego, że byt jest wieczny (nie ma początku, ani końca), gdyby bowiem kiedyś powstał, to musiałby powstać z niebytu, a niebytu nie ma. Byt jest niepodzielny, gdyby bowiem rozdzielić go na części, które nie byłyby już przecież owym bytem, musiałyby być czymś przeciwnym, czyli niebytem, a niebytu nie ma. Rzeczywistość trwa więc w wiecznym spoczynku, nie ulega zamianom. Dzięki temu możemy ją poznawać, bo tylko to co niezmienne jest poznawalne. Zmienność nie pozwalałaby na dotarcie do istoty bytu. Cokolwiek ulega obserwowanej zmianie nie jest bytem, ale zjawiskiem. Skąd wiemy, że istnieje tylko byt? Rozum nam to podpowiada. Rozum, który jest ostatecznym sędzią prawdy. Jeżeli zmysły pozostają w konflikcie z rozumem, to błądzą, a obraz świata przez nie podawany jest fałszywy. Dlatego też możemy śmiało twierdzić, że rzeczy, które obserwujemy zmysłami nie muszą wcale istnieć, zjawisko może być złudzeniem. 1 byt podstawowy termin filozoficzny. W znaczeniu szerokim jest to ogół wszystkiego, co w jakikolwiek lub w jakiś określony sposób istnieje. W znaczeniu węższym, to każde z zaistnień poszczególnych (czyli poszczególne istnienia) tworzące pewną całość i dające się wyodrębnić spośród innych. Pytanie o to, co to jest byt i jakie są jego podstawowe właściwości, należy do najważniejszych kwestii filozoficznych.

ZENON Z ELEI (ok. 490 - ok. 430 p.n.e.) Nota biograficzna Był uczniem Parmenidesa i należał do Szkoły Eleatów. Doskonalił sztukę prowadzenia sporów, którą rozumiał jako wykazywanie na drodze samego zestawiania pojęć prawdy własnej i cudzego fałszu. Jego dzieło O przyrodzie, napisane schematyczną prozą w formie pytań i odpowiedzi, stało się wzorem dla formy dialogowej. Sam był wytrawnym polemistą. Poglądy Zenon z Elei sformułował wiele paradoksów i dowodów na niemożność istnienia wielości rzeczy i ruchu. Cztery jego dowody o niemożności ruchu znane są pod nazwami dychotomii, Achillesa, strzały i stadionu. Paradoksy te były potwierdzeniem poglądów Parmenidesa o niezmienności bytu. Paradoks strzały. Strzała wypuszczona z luku nigdy nie doleci do celu. Wynika to z faktu, iż w każdej nieskończenie małej chwili teraźniejszej strzała nie porusza się, lecz spoczywa, zajmując jakieś określone miejsce w przestrzeni. Ponieważ zaś czas składa się z takich właśnie chwil, tzn. chwil, w których strzała spoczywa, więc w istocie spoczywa ona w ogóle i nie może posuwać się do przodu. Paradoks Achillesa. Najszybszy biegacz nigdy nie dogoni najwolniejszego żółwia. Achilles ściga się z żółwiem, a będąc pewnym zwycięstwa daje mu fory: zwierzę drepcze już daleko w przodzie, gdy achajski biegacz zaczyna wyścig. Następnie Achilles dobiega do miejsca, w którym niedawno był żółw, ale w tym czasie zwierzak dochodzi już do następnego miejsca, które znów osiąga w końcu Achilles, ale żółw dochodzi w tym czasie do nowego, Achilles znowu dobiega, ale żółw itd., itd., id...zawsze, gdy pokona odległość, jaka dzieli go od miejsca, gdzie był żółw przed chwilą, ten przesunie się już o kolejny fragment drogi. Paradoks stadionu. Przebycie drogi dookoła stadionu jest niemożliwe. Chcąc ją przebyć, musimy przebyć najpierw jej połowę, potem połowę połowy, czyli ćwierć stadionu, potem znowu połowę tego, co zostało itd. Jednak zawsze pozostanie kolejny, choćby mały odcinek drogi do przebycia. Jak wobec tego możliwe jest, aby dotrzeć do celu?

HERAKLIT Z EFEZU (ok. 540-480 p.n.e.) Nota biograficzna Filozof grecki. Przedstawiciel tzw. jońskiej filozofii przyrody. Jego dzieło, z którego zachowało się 130 fragmentów, trzech traktatów: kosmologicznego, politycznego i Zostało napisane w postaci aforyzmów. składało się z teologicznego. Poglądy Wszechświat i wszystkie byty są w ciągłym ruchu. Nie można powiedzieć, jakie są właściwości bytów, bo one co chwila ulegają zmianie. Nie ma niczego, co nie podlegałoby zmianom. Panta rei kai ouden menei, czyli Wszystko płynie, nic nie pozostaje bez zmian, to klucz do zrozumienia natury bytu. Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki. Rzeka może wyglądać dla nas tak samo, ale za drugim razem jest to już inna woda, a więc i inna rzeka, niż była przed chwilą. Zasadą leżącą u podstaw zjawiskowego świata jest walka przeciwieństw, która wszystko utrzymuje w ciągłym ruchu i zmianie. Tłem wszechrzeczy jest wojna, ale istnieje tożsamość tych przeciwstawnych sobie rzeczy, że wypływają one jedna z drugiej. Wszechświatem rządzi rozum (logos) jest on siłą, która kontroluje i nadzoruje funkcjonowanie świata. Wszechświat nie został stworzony, lecz zawsze był i będzie, zaś jego zasadą jest żywy ogień. Ogień jest ową pierwszą zasadą właśnie dlatego, że jest cały czas w ruchu i już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie żywego. załącznik 2 Imiona i nazwiska członków grupy: Instrukcja Przygotowanie (15 minut): Przeczytajcie poglądy filozofa i wypiszcie w skrócie na tej kartce najważniejsze informacje, tak aby można było je łatwo przedstawić w ciągu 3 minut. Zapiszcie je na dole strony. Wybierzcie spośród siebie jedna osobę, która przedstawi Wasz komunikat innym osobom. Zapamiętajcie jak najwięcej informacji o swoim filozofie. Współzawodnictwo: Odbędą się trzy konkurencje, od których będzie zależała Wasza ocena otrzymana za to zadanie zespołowe. Zespół w ciągu 3 minut przedstawia reszcie klasy poglądy swojego filozofa, w taki sposób, aby jak

najwięcej zapamiętali (można powtarzać wiele razy te same zdania, wyjaśniać, tłumaczyć). Słuchacze odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące poglądów filozofów, o których słuchali. Jeżeli odpowiedzą poprawnie, otrzymują punkt oni oraz grupa, która wygłaszała komunikat. Zespół odpowiada na pytania nauczyciela dotyczące swojego filozofa. Pytania będą kierowane do konkretnej osoby z zespołu, dlatego wszyscy muszą się przygotować. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak