Scenariusz lekcji biologii. Temat: Zmiennośd budowy ciała człowieka

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji matematyki. Klasa V. Temat: Obliczenia praktyczne- działania na liczbach. Autor: Grażyna Karczyoska

Scenariusz zajęd z matematyki dla klasy V. Temat: Matematyka w praktyce - koszt wykonania sałatki jarzynowej.

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Scenariusz lekcji edukacji dla bezpieczeostwa

Scenariusz lekcji edukacji dla bezpieczeostwa

Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie dla I klasy technikum. Temat: Profilaktyka HIV/AIDS

Temat: Poznajemy siebie

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy VII. Temat: W krainie olbrzymów i liliputów-notacja wykładnicza.

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Badanie prawa Archimedesa

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Komiks połączenie tekstu i obrazka

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

Kluczem do doskonale dopasowanego garnituru jest dokładność na tym etapie. Zdejmowanie pomiaru jest proste, ale wymaga następujących rzeczy:

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: W naszej szkole wydarzyło się coś niesamowitego! tworzymy fotokomiks

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji języka niemieckiego (A1/ A1+) Temat: Meine Umgebung, mein Wohnort. (Moja okolica, moje miejsce zamieszkania)

MASS Sports Poland - Instrukcja do Arkusza Pomiarowego Motocyklisty INSTRUKCJA POMIARU

Scenariusz lekcji biologii dla klasy 8 SP, 1 liceum poziom podstawowy. Temat: DNA nośnik informacji dziedzicznej. Przepływ informacji genetycznej.

Scenariusz lekcji edukacji dla bezpieczeostwa

Temat: Jak funkcjonuje układ oddechowy człowieka?

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji języka niemieckiego (A1/ A1+) Temat: Wie ist das Wetter im Frühling? (Jaka jest pogoda wiosną?)

Badanie struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanu o cechach antropogenicznych

Scenariusz lekcji fizyki Temat: SIŁA SPRĘŻYSTOŚCI I JEJ ZALEŻNOŚĆ OD BEZWZGLĘDNEGO PRZYROSTU DŁUGOŚCI SPRĘŻYNY.

Warsztat nauczyciela: Badanie rzutu ukośnego

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

ZAKRES TREŚCI: 1. budowa chemiczna organizmów 3. lokalizacja DNA w komórce 2. budowa i funkcjonowanie komórki 4. budowa i właściwości DNA.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki. i uwagi o realizacji

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Temat: Rzecz o smogu czyli razem dla czystego powietrza.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Ogólnopolska akcja Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu.

Karta pracy nr 15 Obliczanie stopy bezrobocia

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Zmodyfikowany na potrzeby Klas Sportowych Szkoły Podstawowej Indeks Sprawności Fizycznej Zuchory

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

KONSPEKT LEKCJI FIZYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

[Wpisz tekst] Tok zasadniczy: 1-przedstawienie celu lekcji. 2-wprowadzenie nowych treści.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz zajęć nr 4

Plan metodyczny lekcji

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Scenariusz lekcji fizyki

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Jak wygląda badanie FOOT ID?

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

KRYTERIA NABORU I SELEKCJI DO WIOŚLARSKICH KLAS SPORTOWYCH Klasa VII

WYKAZ ĆWICZEŃ I NORM SPRAWDZIANU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH

SZCZEGÓŁOWA TEMATYKA WARSZTATÓW MATEMATYCZNYCH Z PITAGORASEM NA TY

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

ZESTAW ĆWICZEŃ Z PIŁKĄ GIMNASTYCZNĄ. Opracował: mgr Michał Bielamowicz.

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Scenariusz zajęć ruchowych wg Sivananda Jogi

Edyta Milanowska Scenariusz lekcji

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Scenariusz lekcji marketingu w klasie III Technikum Ekonomiczne

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

1. Symulacja komputerowa, pogadanka SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA MAGDALENA SZEWCZYK

OPIS PRÓB SPRAWNOŚCI DLA KANDYDATÓW DO KLAS I-III SZKOŁY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO TYCHY

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

W świecie wartości scenariusz zajęd do wykorzystania przez nauczycieli religii oraz nauczycieli zainteresowanych tematyką zajęd

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Czy słowo człowiek brzmi dumnie? ocena ludzi żyjących w XX wieku.

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Projektowanie procesu kształcenia. Struktura zajęć laboratoryjnych i terenowych

DOKŁADNOŚĆ POMIARU DŁUGOŚCI 1

Budowanie poczucia własnej wartości

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

1. Cieplny przepływ energii oraz promieniowanie

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Transkrypt:

Autor: Hanna Skrzypczak Scenariusz lekcji biologii Temat: Zmiennośd budowy ciała człowieka Cele lekcji: Uczeń po zajęciach potrafi - wyjaśnid czym jest zmiennośd, - wykonad pomiary ciała człowieka, - formułowad problem badawczy, hipotezę i wniosek, - skonstruowad tabelę, - wykonad wykres wykorzystując dane, - interpretowad wyniki - dostrzegad piękno ciała człowieka. Metody i techniki pracy : - praktyczna, - praca w grupach ( wg instrukcji w karcie pracy) Środki dydaktyczne : - miara krawiecka, linijka, - papier milimetrowy, - arkusze papieru, pisaki, kredki.. - prezentacja multimedialna. TOK LEKCJI : Faza wprowadzająca: Sprawy organizacyjno - porządkowe: -sprawdzenie obecności - przedstawienie celu i formy zajęd Nauczyciel - obrazuje różne podejście do ciała człowieka i kanony piękna na przestrzeni wieków (człowiek witruwiaoski, ciało człowieka w sztuce np. obrazy Botticellego, Wenus z Wilendorfu, rzeźby Anioła Michała itd) https://histmag.org/edukacja-thumanistow-6590 / https://pl.wikipedia.org/wiki/narodziny_wenus M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 1

- prowadzi rozmowę dydaktyczną na temat kanonów piękna ciała człowieka oraz wykorzystania go w sztuce. Faza realizacyjna: Nauczyciel : - dzieli klasę na 5-6 osobowe grupy, - rozdaje karty pracy i środki dydaktyczne, - wyjaśnia sposób realizacji zadao. Każda grupa otrzymuje kartę pracy, którą wypełnia sekretarz. Każdy uczeo otrzymuje instrukcję wykonania pomiaru każdej z wyznaczonych części ciała. Uczniowie Zadanie 1 - formułują hipotezę roboczą, Zadanie 2 - dokonują pomiarów wszystkich wyznaczonych części ciała ( miara krawiecka), - wpisują wymiary do odpowiedniej tabeli surowych wyników, Zadanie 3 - zespół odpowiedzialny za dany wymiar grupuje wyniki w klasy, - uzyskane wyniki wpisują do tabeli,( na karcie papieru) Zadanie 4 - na podstawie wyników konstruują wykres ( na papierze milimetrowym lub kancelaryjnym) Zadanie 5 - na podstawie uzyskanych wyników formułują wniosek. Nauczyciel: - kontroluje poprawnośd wykonywania pomiarów, - służy pomocą przy wątpliwościach uczniów przy wykonaniu zadao, Zadanie 6 - rysują kształty własnych dłoni, - porównują długośd palca wskazującego i serdecznego, M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 2

- wykorzystują narysowaną dłoo do wykonania rysunku wg własnej techniki i pomysłu, - umieszczają swoje rysunki na tablicy korkowej, Fot. H. Skrzypczak - porównują kształt i wielkośd dłoni z pozostałymi, - wyciągają wniosek dotyczący kształtu dłoni człowieka. Faza podsumowująca Wykresy zostają wywieszone w widocznym miejscu np. Uczniowie wyciągają koocowy wniosek. Uczniowie wyjaśniają czym jest zmiennośd osobników w populacji ludzkiej. *Wykonują pomiary wg zasad Vitruviusa ( opcjonalnie) Nauczyciel: - prowadzi i podsumowuje rozmowę dydaktyczną dotyczącą proporcji części ciała człowieka. KARTA PRACY dla ucznia M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 3

Zmiennośd budowy ciała człowieka. ZADANIE wykonanie wszystkich pomiarów i wpisanie ich w tabele na wszystkich 6 kartach, uporządkowanie wyników pomiarów przydzielonej części ciała od najmniejszych do największych, wyznaczenie klas /przedziałów wyników i policzyd, ile osób znajduje się w danym przedziale (nie można traktowad pojedynczego wyniku jako przedziału, należy tworzyd przedziały zawierające pewien wąski zakres wyników, przedziały powinny mied jednakową długośd np. 4 cm). przedstawienie wyników: - w tabeli - w postaci wykresu słupkowego. POMIARY 1. MAŁŻOWINA USZNA -> mierz od obrąbka do płatka = odległośd od najwyższego do najniższego punktu 2. NOS -> przyłóż nitkę do nosa tak aby jeden jej koniec dotykał jego czubka a drugi łączył się z brwiami -> odczytaj długośd mierząc nitkę linijką 3. KOOCZYNA GÓRNA -> wyczuj przez skórę głowę kości ramiennej budującej staw ramienny i mierz od niej do kooca najdłuższego (środkowego) palca ręki -> mierz od d kolca biodrowego do kostki ( łatwo go znaleźd: wyczuwalne przez skórę,u osób szczupłych widoczne guzy w okolicach bioder z przodu, po obu stronach brzucha, nieco poniżej pępka to wyrostki kości biodrowych) 4.KOOCZYNA DOLNA -> mierz od d kolca biodrowego do kostki ( łatwo go znaleźd: wyczuwalne przez skórę,u osób szczupłych widoczne guzy w okolicach bioder z przodu, po obu stronach brzucha, nieco poniżej pępka to wyrostki kości biodrowych) 5. PALEC WSKAZUJĄCY -> mierz od kości czworobocznej leżącej poniżej palca do jego czubka 6. WZROST -> mierz od czubka głowy do podłoża, w pozycji anatomicznej (wyprostowanej, pięty złączone, głowa lekko uniesiona) -> można to robid przy ścianie: na głowę położyd książkę lub linijkę dotykającą ściany i zmierzyd odległośd od tego punktu na ścianie do podłogi *Sprawdź czy (Marcus Vitruvius) twarz stanowi 1/10 całkowitego wzrostu, a stopa 1/6, długośd stopy jest również równa odległości między nadgarstkiem a łokciem, szczególnie istotnym przykładem złotej proporcji w ludzkim ciele jest stosunek odległości od czubka głowy do pępka i od pępka do stóp, który jest równy ilorazowi odcinka od stóp do pępka do całkowitego wzrostu. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 4

M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 5