Temat : Olimpijska flaga Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Flaga olimpijska jest najbardziej znanym symbolem olimpijskim. Twórcą nowożytnych igrzysk był Pierr de Coubertin i to jego ideały stały się inspiracją do stworzenia tego symbolu. Pięć różnorodnych, przecinających się kół, symbolizuje jednocześnie różnorodność jak i jedność ludzi zamieszkujących Ziemię. Drugi, popularny symbol igrzysk to ogień olimpijski. Tradycja zapalania ognia sięga 1928 r., a jego przenoszenia w sztafecie 1936 r. Te dwa symbole posłużyły do stworzenia kart pracy wykorzystanych w tym scenariuszu. Cele ogólne Poszerzenie wiadomości na temat zimowej olimpiady; Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi; Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 1
Cele operacyjne: Dziecko Stara się wymienić symbole olimpijskie; Chętnie bierze udział w zabawach ruchowych; Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów; Stara się uzupełniać kody starannie; Chętnie pracuje w parach lub zespołach. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: zbiorowa (praca z całą grupą), zespołowa, indywidualna. Pomoce dydaktyczne: KARTA PRACY 01/1, KARTA PRACY 01/2, flamastry, roboty edukacyjne. Przygotowanie do zajęć: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały; Sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane; Przygotuj markery (sprawdź przed zajęciami czy mają właściwy odcień, dobierz taki, który będzie prawidłowo odczytany przez robota). www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 2
Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Przywitaj się z dziećmi. Zapytaj dzieci, czy uprawiają jakieś sporty; Porozmawiajcie o ich ulubionych sportach, spróbujcie ustalić, czy wymienione dyscypliny sportowe są dyscyplinami olimpijskimi; Pokaż dzieciom 4 kolorowe kartki i przypiszcie każdej z nich inną dyscyplinę sportową; Włącz muzykę. Dzieci będą poruszać się w jej rytmie do momentu, aż przestanie grać, wtedy pokaż jedną z kartek. Zadaniem dzieci będzie, przy pomocy ruchu, zobrazowanie dyscypliny sportowej, którą symbolizuje dany kolor kartki; Zapytaj dzieci co ich zdaniem oznacza słowo symbol, jakie znają symbole; Porozmawiajcie o symbolach towarzyszących igrzyskom olimpijskim, o genezie powstania olimpijskiej flagi i o tradycji przenoszenia olimpijskiego płomienia; Rozdaj uczniom karty pracy (jedna karta na 2-4 dzieci); Omówcie wspólnie sposób wykonania pracy (najpierw należy połączyć dwie kartki w jedną, tak aby powstała olimpijska pochodnia, następnie należy pokolorować obrazek i wypełnić kody. Kody należy wypełnić w taki sposób, żeby robot postawiony na trasie, na odcinku pionowym, kierunek poruszania się robota to w dół dojechał na olimpijski płomień. By było to możliwe należy wypełniać kolejne miejsca na kody komendą,,jedź prosto, ostatnie miejsce przeznaczone jest na komendę,,szukaj drogi po lewej ; Po wykonaniu zadania poproś zespoły o zaprezentowanie efektów swojej pracy; Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 3
Karta pracy 01/1 Olimpijska flaga
Karta pracy 01/2 Olimpijska flaga