SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNA MATEMATYKA

Podobne dokumenty
gra na instrumentach ze słuchu i z wykorzystaniem nut (solo i w zespole) melodie, schematy rytmiczne, proste utwory.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA Z PRZEDMIOTU -MUZYKA- NA POSZCZEGÓLNE OCENY

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Scenariusz zajęć nr 7

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MUZYKI W KLASIE 7

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MUZYKI W KLASIE IV ROK SZKOLNY 2016/2017

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU MUZYKA W KLASACH IV-VI. Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Przedmiotowy System Oceniania

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Projekt Mały muzyk. Opracowała: Ewa Karcz

KRYTERIA OCENIANIA KLASA I KLASA II KLASA III

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Test Umiejętności Muzycznych

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MUZYKI KL. IV. Realizowany program Muzyczny Świat. nr dopuszczenia 495/1/2012 TREŚCI PROGRAMOWE.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Serdecznie zapraszamy uczniów klas II i III cyklu sześcioletniego do udziału

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Nasze mamy. Scenariusz nr 6

Człowiek - najlepsza inwestycja. SZKOŁA DLA CIEBIE Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Szczegółowe wymagania stawiane uczniom na poszczególne oceny z muzyki w klasie IV

, PAKIET 99, SCENARIUSZE LEKCJI,

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

WYMAGANIA EDUKACYJNE DO PRZEDMIOTU Rytmika. PSM I st. C6 KLASA I Po pierwszym roku nauki uczeń przedmiotu: RYTMIKA

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 2

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MUZYKI Klasa 4-7 ORAZ ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH

W przyszłość bez barier

Scenariusz zajęć nr 3

PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ INTEGRACYJNYCH BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH W RAMACH IV OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1. Sprawdzenie obecności, podanie tematu oraz zapoznanie z celami zajęć.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć nr 6

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz nr 3 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji matematyki w klasie trzeciej technikum po zasadniczej szkole zawodowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 8

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS CZWARTYCH 2004/2005

Przedmiotowy system oceniania z muzyki

Przedmiotowe zasady oceniania

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Wymyślamy żarty

samodzielne podejmowanie działań; mobilizowanie kolegów do aktywności na lekcjach;

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć nr 5

Wymagania edukacyjne z kształcenia słuchu dla klas I-III cyklu 6-cio letniego.

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęć nr 3

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNA MATEMATYKA Opracowanie: Czas trwania: Hanna Klimczak nauczyciel muzyki Agata Chojnacka nauczyciel matematyki 45 min. CELE: Rozbudzenie chęci rozwiązywania zadań matematycznych Ukazanie ciekawego sposobu realizacji treści matematycznych Wyćwiczenie u dzieci spostrzegawczości i koncentracji Wyćwiczenie umiejętności wyłapywania potrzebnych informacji Uświadomienie pokrewieństwa między muzyką i matematyką Pobudzenie wyobraźni twórczej Rytmizowanie tekstów Utrwalenie wartości nut i pauz METODY: Zabawa, teleturniej Praca z tekstami piosenek Działanie praktyczne FORMY PRACY: Praca zbiorowa i grupowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Karty pracy, Fragmenty piosenek, podkład muzyczny, magnetofon PRZEBIEG ZAJĘĆ: I. CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Podział uczniów na grupy Uczniowie losują kartonik z dowolną wartością nuty (cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka, szesnastka) W Sali lekcyjnej przygotowanych jest pięć stanowisk, na których znajdują się odpowiednio kartki z liczbami 1, 2, 4, 8 i 16. Zadanie uczniów polega na zajęciu miejsca przy odpowiednim stanowisku (stoliku) dopasowując wartość nuty do odpowiedniej liczby 2. Powtórzenie materiału Prowadzący zadają krótkie pytania związane z podstawowymi działaniami matematycznymi i wiadomościami z muzyki 3. Wprowadzenie do tematu zajęć Zapoznanie uczniów z tematyką i zasadami prowadzonych zajęć. Każda z grup otrzyma kartę pracy z takim samym zestawem zadań oraz instrukcją. Zapoznanie ze sposobem punktowania wykonywanych zadań.

II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA Rozdanie kart pracy. Uczniowie pracują w grupach, zgodnie z instrukcją, a nauczyciele kontrolują i pomagają. III. CZĘŚĆ KOŃCOWA Podsumowanie realizowanych zadań poprzez zsumowanie uzyskanych punktów oraz wytypowanie najlepszej grupy. Pogadanka z uczniami na temat stopnia trudności przygotowanych zadań oraz możliwość wypowiedzenia się na temat przeprowadzonych zajęć. ZAŁĄCZNIKI - Karty pracy

KARTA PRACY Temat: Muzyczna matematyka GRUPA CAŁYCH NUTEK * * - kolejne plansze dla grup: PÓŁNUTEK, ĆWIERĆNUTEK, ÓSEMEK, SZESNASTEK

Sposób punktowania Zespoły rozwiązują zadania na dokładność i czas. Jeśli grupa zgłosi rozwiązanie zadania, ale rozwiązanie to okaże się błędne, to odejmujemy jeden punkt. TABELA PUNKTACJI I miejsce II miejsce III miejsce IV miejsce V miejsce 5 punktów 4 punkty 3 punkty 2 punkty 1 punkt

ZADANIE 1 Za chwilę usłyszycie kilka fragmentów piosenek, w treści, których będą ukryte liczby. Wasze zadanie polega na wpisaniu usłyszanych liczb w wolne miejsca, w ustalonej kolejności (pierwsza liczba pierwsza luka, druga liczba druga luka, itd.) Mama Zosi zabrała na zakupy banknot... złotowy. Wydała już 32,50 zł w sklepie spożywczym oraz 14,90 zł w drogerii. Zamierza kupić bluzkę dla Zosi na jej... urodziny, która kosztuje... zł. Ile par skarpet w cenie... zł może jeszcze kupić? Zdobyte punkty:...

ZADANIE 2 Posłuchajcie podkładu muzycznego. Waszym zadaniem będzie ułożenie tekstu pasującego do rytmu słuchanego utworu (UWAGA! Tekst musi być tematycznie związany z matematyką. Może to być np. forma wyliczanki, zgadywanki itp.) Punktacja będzie ustalona po zaprezentowaniu się każdej z grup. Oceniana będzie pomysłowość, zgodność rytmiczna i tematyczna. Zdobyte punkty:...

ZADANIE 3 Ponownie wysłuchajcie kilku fragmentów muzycznych. Obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku zadania pierwszego. Janek zapytał stryja: Ile lat masz stryju?... razy tyle, co kuzynka Ania. A ile lat ma kuzynka Ania?... razy mniej od cioci Wandy. Ile lat ma ciocia Wanda? Ciocia Wanda ma o... lat więcej od Uli. A w jakim wieku jest Ula? Ula ma (... 2) razy tyle lat, co Kuba. A Kuba ile ma lat? Wystarczy tej zabawy powiedział stryj Kuba za rok będzie miał (... : 2) lat. Stryju, zaraz Ci powiem, ile masz lat. Ile lat miał stryj? Zdobyte punkty:... SUMA PUNKTÓW Zadanie 1 Zadanie 2 Zadanie 3 Razem

Karta dla nauczyciela: ZADANIE 1 Mama Zosi zabrała na zakupy banknot 100 złotowy. Wydała już 32,50 zł w sklepie spożywczym oraz 14,90 zł w drogerii. Zamierza kupić bluzkę dla Zosi na jej 7 urodziny, która kosztuje 40 zł. Ile par skarpet w cenie 4 zł może jeszcze kupić? ZADANIE 3 Janek zapytał stryja: Ile lat masz stryju? 2 razy tyle, co kuzynka Ania. A ile lat ma kuzynka Ania? 3 razy mniej od cioci Wandy. Ile lat ma ciocia Wanda? Ciocia Wanda ma o 20 lat więcej od Uli. A w jakim wieku jest Ula? Ula ma (7 2) razy tyle lat, co Kuba. A Kuba ile ma lat? Wystarczy tej zabawy powiedział stryj Kuba za rok będzie miał (12 : 2) lat. Stryju, zaraz Ci powiem, ile masz lat. Ile lat miał stryj? Wykorzystane fragmenty piosenek: 7 dziewcząt z Albatrosa Alibaba lub 40 lat minęło 20 lat, a może mniej lub Dwudziestolatki Kurki 3 Co Ty tutaj robisz? (12) Pieski małe dwa Sto gorących słów Cztery pory roku (4)