Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Podobne dokumenty
Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

ROZWIAJNIE MYŚLENIA KOMPUTACYJNEGO WŚRÓD UCZNIÓW I ETAPU EDUKACYJNEGO

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Scenariusz zajęć dla 5-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Scenariusz zajęć w klasie III

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Scenariusz zajęć nr 6

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Zabawy matematyczne. zabawa wymagająca więcej czasu. zabawa trwająca krótko. zabawa na dworze. zabawa do wykonania w domu

w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Trzemesnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE

Multimedialne gry edukacyjne

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

AKADEMIA BAMBIKA PAKIET (199165)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

KARTA INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO ( EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA)

Magiczny ogródek INSTRUKCJA GRA DLA 2 OSÓB WIEK DZIECKA 4+

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA W EDUKACJI DZIECI W MŁODSZYM WIEKU SZKOLNYM

Scenariusz 4. Realizacja

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

6. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków. Zapis obserwacji: Kalendarz przedszkolaka KARTY DIAGNOSTYCZNE.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

,,Doświadczam, myślę, jestem kreatywny

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Zespół Szkół w Fiukówce. Program. Zajęć korekcyjno- kompensacyjnych. Dla uczniów IV-V klasy Szkoły Podstawowej w Fiukówce

"Zwiedzając pory roku z Tosią"

Sprawozdanie z realizacji programu Kodowanie z klasą dla uczniów klasy II i IV Szkoły Podstawowej nr 7

Projekt edukacyjny pt. Wyruszamy na spotkanie liter i cyfr * Kształtowanie zainteresowania czytaniem i pisaniem

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Pole równoległoboku.

PERCEPCJA WZROKOWA- ROZWÓJ I ZABURZENIA FUNKCJI WZROKOWYCH.

Scenariusz zajęć dla 3-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Oblicza zimy Temat: Zwierzęta zimą spotkanie z leśniczym

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Żyj pomysłowo Temat: Na podwórku zawsze jest wesoło SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Program kółka matematycznego kl. I III

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Kaja Kasprzak. Diagnoza dziecka z grupy ryzyka dysleksji

Sześciolatek w pierwszej klasie

Program edukacyjny Gry i zabawy matematyczne

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

1. Poznajemy regulamin i przepisy BHP podczas korzystania z komputera

Scenariusz zajęć dla 5-latków

Scenariusz zajęć dla 5-latków

PROGRAM PRACY Z UCZNIEM/UCZENNICĄ ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH NOWA JAKOŚĆ EDUKACJI W PYSKOWICACH

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podniebni przyjaciele Temat: Opisujemy wygląd i tryb życia bociana

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

W przyszłość bez barier

Scenariusz zajęć nr 7

PRACOWNIA MATEMATYCZNA LICZMANY

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Zawarte w niej rozwiązania wprowadzają regulacje dotyczące obejmowania obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ CELE ZAJĘĆ

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Transkrypt:

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim I. Temat zajęć: Rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi w oparciu o figury geometryczne. II. Etap edukacyjny: I etap III. Cele: 1. dydaktyczne. Uczeń: 1) wzbogaca wiedzę ogólną, 2) kształci wiedzę matematyczną, 3) zna podstawowe figury geometryczne, 4) rozmieszcza figury geometryczne zgodnie z instrukcją, 5) rozróżnia kolory. 2. rewalidacyjne. Uczeń: 1) rozwija spostrzegawczość i koncentrację uwagi, 2) rozwija percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo-ruchową, 3) ćwiczy sprawność manualną, 4) rozwija wyobraźnię. 3. wychowawcze. Uczeń: 1) słucha poleceń nauczyciela, 2) szanuje tempo pracy innych i cierpliwie czeka na swoją kolej wypowiedzi czy zabawy. IV.Metody pracy: 1. metody praktyczne uczenie się przez działanie, 2. metody asymilacji wiedzy uczenie się przez przyswajanie komunikatów słownych, 3. metody problemowe - uczenie się przez odkrywanie, gry dydaktyczne. V. Formy pracy: indywidualna. VI. Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, figury geometryczne, tablica, magnesy, pudełko, chustka do zawiązania oczu, strony internetowe przeznaczone dla dzieci, program graficzny Paint, prezentacja multimedialna Figury geometryczne. 1

VII. Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie 1) Przywitanie z dziećmi, swobodna rozmowa, stworzenie pozytywnej atmosfery. 2) Czynności organizacyjne. Przypomnienie, jak prawidłowo należy siedzieć przy stoliku. 3) Podanie tematu zajęć. 4) Uświadomienie celów zajęć. 2. Część zasadnicza 1) Rozmowa na temat podstawowych cech figur geometrycznych: koła, kwadratu, prostokąta i trójkąta połączona z oglądaniem figur oraz prezentacją multimedialną Figury geometryczne. Przypomnienie cech wszystkich figur geometrycznych. Wyszukiwanie w klasie przedmiotów zbliżonych wyglądem do figur geometrycznych. 2) Nauka kształtów gra multimedialna. Uczeń po naciśnięciu na figurę słyszy jej nazwę, a następnie sam musi odnaleźć wszystkie figury na obrazku. ( https://www.buliba.pl/nasze-gry/gry-edukacyjne/naukaksztaltow.html ) 2

3) Wyszukiwanie figur zabawa przy tablicy multimedialnej. W programie Paint narysowane są różnej wielkości figury geometryczne. Zadaniem uczniów jest pomalowanie każdej z figur na wskazany kolor i policzenie każdej grupy figur. 4) Czarodziejskie pudełko Nauczyciel zawiązuje chustą oczy dzieciom. Każde dziecko losuje kartoniki z pudełka. Zabawa polega na rozpoznaniu przez dziecko figury geometrycznej za pomocą zmysłu dotyku, koncentrując się na omówionych cechach danej figury. 3

5) Proste ćwiczenia rozciągające przy otwartym oknie. 6) Ułóż taki sam wzór Dzieci otrzymują figury geometryczne w różnych kolorach. Nauczyciel wyświetla wzór z figur geometrycznych, który dzieci mają odtworzyć. 7) Puchatkowe figuraki gra multimedialna. Uczeń ma za zadanie przeciągnąć figurę z dołu ekranu na jej odpowiednik spadający z góry. (https://akademiapuchatka.pl/pl/children/game/id/17/cid/0 ) 8) Co się zmieniło? Na stole układamy kompozycję z różnych figur geometrycznych. Następnie jedno dziecko odchodzi od stołu, a nauczyciel chowa jedną figurę. Dziecko ma odgadnąć, jakiej figury brakuje. 9) Układanie mozaiki geometrycznej. Dziecko układa z figur bałwanka i choinkę. W przypadku trudności z wyobraźnią, nauczyciel układa obrazek i prosi dziecko o ułożenie takiego samego. 10) Odnajdywanie kształtu gra multimedialna. Uczeń musi rozpoznać figury wymienione przez lektora (https://kiddoland.pl/gry-zabkikumki/odnajdywanie-ksztaltu) 4

11) Ozdabianie choinki Dzieci ozdabiają choinki drobnymi elementami w kształcie figur geometrycznych wg poleceń nauczyciela, wskazujących kształt i kolor. 3. Podsumowanie zajęć 1) Omówienie pracy uczniów. 2) Udzielenie pochwały za aktywny udział w zajęciach. Uczniowie otrzymują ozdobione przez siebie choinki. 3) Pytania sprawdzające. 4) Ewaluacja zajęć: a) Dzieci odpowiadają na pytanie, czy podobały im się zajęcia. Uzasadnienie. 4. Zakończenie pracy: 1) Porządkowanie sali. 2) Pożegnanie uczniów. Przygotowała Iwona Krawczak 5