Metody nauczania: Łańcuch skojarzeń, praca z tekstem, swobodna twórczość, pokaz.

Podobne dokumenty
TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

Konspekt zajęć w Szkolnym Klubie Europejskim Eurofani.

Temat: Dzień Europy konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Zaproszenie do świata baśni, bajek i wierszy

Hospitacja Diagnozująca

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Podróż w krainę baśni

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

... W bajkowym świecie Charlesa Perraulta

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KONSPEKT Z OBCHODÓW DNIA WIOSNY W EUROPIE 2010

Rozwijanie kompetencji czytelniczych w przedszkolu. dr Aleksandra Piotrowska Uniwersytet Warszawski

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Polak przedszkolak

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Temat: Poznajemy Unię Europejską.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 1

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Mapa Unii Europejskiej

PROJEKT EDUKACYJNY: DZIEŃ EUROPEJSKI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt lekcji w klasie IV

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Dublin 2012 r. Rok Rokiem Janusza Korczaka. Myśl przewodnia projektu na rok szkolny 2012/2013. Pamiętajmy o Korczaku

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Konkurs dla klas czwartych W świecie baśni

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 3 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz nr 31 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Z dzieckiem w świat wartości cykl zajęć:

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA

Styczeń. 1. Tajemnice kalendarza

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Unia Europejska i jej symbole

Projekt innowacyjny. Autorki i realizatorki projektu: Anna Sobolewska Katarzyna Wus

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl I. Recepta na wyśmiewaczy

Copyright by Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2014 Copyright for the illustrations by Wydawnictwo SBM, Warszawa 2014

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

,, Wiosna U króla Maciusia

Scenariusz zajęć dla 5-latków

8 W przemysłowym mieście

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Książki oknem na świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

PROJEKT REALIZOWANY W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH MOTYLKI

Szablon diagnostyczny numer 12: Autoprezentacja i radzenie sobie z lękiem społecznym (nieśmiałością)

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

,,W krainie bajek i baśni

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

REGULAMIN KONKURS CZYTELNICZY "Czy znasz te książki?"

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Plan imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach w czasie trwania ferii zimowych Akcja Zima 2011

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Scenariusz zajęć nr 4

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Konspekt zajęć wychowawczych. Cel główny: zapoznanie uczniów z etapami rozwoju miłości.

Transkrypt:

Temat: Śladami bajek z krajów UE Czas zajęć: 2 x 45 minut Cele ogólne: poznanie kontynentu europejskiego, jego położenia w świecie i wybranych krajów UE stymulowanie i rozwijanie kreatywności i wyobraźni twórczej Cele operacyjne: Uczeń potrafi: rozróżnić flagi wybranych krajów UE wskazać na mapie wybrane kraje UE tworzyć tekst inspirowany utworami literatury dziecięcej z wybranych krajów UE wykazać się trafnością skojarzeń podać oryginalne pomysły zilustrować wybrane bajkih Metody nauczania: Łańcuch skojarzeń, praca z tekstem, swobodna twórczość, pokaz. Formy organizacji zajęć: Jednostkowa praca jednolita, zróżnicowana praca po dwoje, grupowa praca zróżnicowana, zbiorowa praca jednolita. Środki dydaktyczne: Kartoniki z flagami wybranych krajów UE, karta pracy flaga-państwo (Załącznik 1), mapa Europy, karty pracy zmieniamy bajki (Załacznik 2).

Przebieg zajęć: 1. Przywitanie. 2. Tworzenie skojarzeń metodą łańcuchową: Podanie uczniom pierwszego wyrazu, np. bajka. Do tego wyrazu wskazany uczeń podaje swoje skojarzenie, np. książka. Rundka trwa do momentu, aż wszyscy uczniowie podadzą swoje skojarzenia. Łańcuch może wyglądać następująco: bajka książka przygoda las wilk zęby dentysta dziura łata pies itd. 3. Wspólne tworzenie bajki w kręgu. Pierwsza osoba w kręgu rozpoczyna słowami: Dawno, dawno temu a kolejna dopowiada dalszy ciąg historii. Ostatnia osoba z kręgu kończy bajkę. 4. Za górami, za lasami, gdzie dokładnie jest kraina baśni? Swobodne wypowiedzi dzieci. Podanie uczniom tytułów bajek z różnych krajów UE i zadanie pytania: Kto wie, z jakiego europejskiego kraju pochodzi ta bajka? DANIA Hans Christian Andersen, Księżniczka na ziarnku grochu FRANCJA Charles Perrault, Kot w butach NIEMCY Wilhelm i Jacob Grimm, Jaś i Małgosia FINLANDIA Tove Jansson, Lato Muminków SZWECJA Astrid Lindgren, Pippi Langstrum CZECHY Zdenek Miler, Krecik i spodenki WŁOCHY Carlo Collodi, Pinokio WIELKA BRYTANIA Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek BELGIA Pierre Culliford (Peyo), Smerfy POLSKA Maria Konopnicka, O krasnoludkach i sierotce Marysi Wskazanie na mapie Europy położenia tych krajów i przypomnienie, że to kraje należące do UE. Prezentowanie odpowiednich flag do wymienionych krajów. Podsumowanie: Uczniowie dopasowują nazwę państwa do flagi (Załącznik 1), po sprawdzeniu wklejają pracę do zeszytu. 5. Praca twórcza w parach. Rozdanie uczniom kart pracy (4 wersje Załącznik 2). Zadaniem uczniów jest wpisanie własnej treści bajki z danego kraju, po przeczytaniu jej wstępu i/lub zakończenia. 6. Praca w grupach. Pary, które czytały fragmenty tej samej bajki, siadają razem, odczytują efekty swojej pracy i wybierają najlepszą ich zdaniem propozycję do zaprezentowania na forum klasy. 7. Reprezentanci grup odczytują treść wybranej bajki na forum klasy. 8. Praca w parach. Wykonanie okładki i ilustracji do napisanych bajek. Jedna osoba z pary wykonuje okładkę, druga ilustrację. Podanie uczniom propozycji zilustrowania bajki: Przed chwilą wysłuchaliśmy bajek przez was stworzonych. Teraz będziecie projektować do nich jedną ilustrację. Obrysujcie na kartce kontur swojej dłoni, a następnie dorysujcie takie elementy, by zamieniła się w postacie lub krajobrazy pasujące do waszej bajki. Przypomnienie, co powinno być na okładce książki. Zaznaczenie, by umieścili na okładce flagę państwa, z którego pochodzi wstęp i zakończenie bajki. 9. Wystawa prac. 10. Pożegnanie.

Załącznik 1 do tematu Śladami bajek z krajów UE: Przyporządkuj nazwę podanego kraju UE do flagi. Dania Francja Belgia Polska Czechy Włochy Wielka Brytania Szwecja Niemcy Finlandia

Załącznik 2 do tematu Śladami bajek z krajów UE: wersja 1 Śmiech Sadok Barącz Była królewna, której nikt nie mógł do śmiechu pobudzić. Rodzice bardzo się martwili, że mają córkę jak posąg nieczułą i zimną, gdyż człowiek nigdy nie śmiejący się przykre zawsze sprawia wrażenie i nie może być lubiany. W tym tedy smutku ogłosili rodzice, że ktokolwiek potrafi królewnę rozśmieszyć, ten będzie jej mężem. Cały balkon pęka od śmiechu, widząc taką robotę, a królewna, niewiele myśląc, za nimi w śmiech, ale już nie śmiała się, jeno ryczała z radości. Głupi wygrał, ożenił się z królewną, odziedziczył wielki majątek i tron po ojcu, a kareta złota z kaczorem i kaczką zniknęła.* * Źródło: Baśnie polskie, wybór i opracowanie Tomasz Jodełka-Burzecki, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1986.

wersja 2 O dziewczynce i gwiazdkach z nieba Joseph Jacobs Pewnego razu, dawno już, dawno temu, była sobie dziewczynka, która płakała po całych dniach, bo pragnęła mieć gwiazdki z nieba do zabawy; nie chciała tego, nie chciała tamtego i nic innego nie chciała tylko gwiazdki. Wyruszyła więc któregoś pięknego dnia na ich poszukiwanie.* Oślepiona blaskiem, drżąca z zimna i zmartwiała z przerażenia, nie ustawała wszakże w swym trudzie, aż wreszcie opuściły ją siły i runęła w wodę, zanurzając się głęboko, coraz głębiej i głębiej. Aż nagle stuk! Uderzyła o twarde deski i znalazła się w domu na podłodze, przy łóżku, płacząc żałośnie.* * Źródło: Joseph Jacobs, Baśnie angielskie, Nasza Księgarnia, Warszawa 1984.

wersja 3 Król Drozdobrody Jakub i Wilhelm Grimm Pewien król miał córkę, która była piękna ponad wszystko, ale równocześnie niezwykle dumna i zarozumiała. Odrzucała wszystkich zalotników; żaden z nich nie spełniał jej oczekiwań. Odsyłała więc jednego za drugim, drwiąc z nich bezlitośnie. Pewnego razu król urządził wielki bal, na który zaprosił młodzieńców ze wszystkich stron świata. Spośród nich królewna miała wybrać sobie męża * * Źródło: Jakub i Wilhelm Grimm, Baśnie, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2004

wersja 4 Knyps z Czubkiem Charles Perrault Była sobie raz królowa, której urodził się synek brzydk i niewydarzony, ze sterczącym czubkiem włosów na głowie. Ach, co za brzydal! westchnęła królowa spojrzawszy na chłopczyka. Niech Wasza Królewska Mość nie przejmuje się jego brzydotą powiedziała obecna przy narodzinach wróżka. Ten mały niewydarzony Knyps z czubkiem wyrośnie na młodzieńca, który będzie wszystkich czarował rozumem i dowcipem, a oprócz tego otrzyma ode mnie cenny dar. Jaki? Jaki? przerwała ciekawie królowa. Będzie mógł * Księżniczkę nic nie obchodzili goście, bo cały czas wpatrywała się z zachwytem w pana Knypsa z Czubkiem. Młoda para żyła długo i szczęśliwie. Pan Knyps z Czubkiem szczycił się przed całym światem mądrością swojej żony, ona zaś jego wdziękiem i urodą.* * Źródło: Charles Perrault, Bajki, Nasza Księgarnia, Warszawa 1988.