KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ DLA KLASY I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ



Podobne dokumenty
Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

W Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego znalazł się zapis:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

NOWY PROGRAM NAUCZANIA RELIGII ADWENTYSTYCZNEJ W SZKOLE LUB W PUNKCIE KATECHETYCZNYM

PLAN KSZTAŁCENIA KLASA I A rok szkolny 2006/2007 NAUCZYCIEL

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH I-III. Obowiązujący od dnia 1 września 2015r.

Lp. Tematyka Cele Sposób realizacji Statut Szkoły i obowiązków ucznia, i Wewnątrzszkolnego Wewnątrzszkolny System 1.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

Anna Gościmska Antonina Telicka - Bonecka

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

SCENARIUSZE KATECHEZY

Lp. Cele operacyjne Zadania. Motywowanie do systematycznej pracy, obowiązkowości, sumienności.

KONCEPCJA PRACY PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 6 im. JANA PAWŁA II w Białej Podlaskiej

Przedmiotowy system oceniania z geografii. w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino. we Wrześni

ROZDZIAŁ II Cele i zadania Szkoły

Przedmiotowy system oceniania z geografii w Zespole Szkół. Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. Wymaganie 3:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE Z MUZYKI

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Program Wychowawczy Zespół Szkół Samorządowych w Ełku SZKOŁA PODSTAWOWA SPORTOWA NR 6. W zdrowym ciele zdrowy duch

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Cele i zadania stawiane przed uczniem w ramach zajęć etyki.

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach chemii. w Gimnazjum w Starym Kurowie

ZESPÓŁ SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W INOWROCŁAWIU

List do Rzymian podręcznik do nauki religii w drugiej klasie szkoły ponadgimnazjalnej razem 22 jednostki lekcyjne

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Innowacja pedagogiczna KRAKÓW moje miasto, moja historia z zakresu edukacji regionalnej dla II etapu edukacyjnego. Autor Michał Lubera

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

Kiedy przyjmujemy zbawienie, które Chrystus ofiarował na krzyżu, stajemy się zjednoczeni w Nim w przymierzu. Jesteśmy pojednani z Bogiem i ludźmi.

Koło matematyczne 2abc

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Kryteria oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

PROGRAM SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO EURO5. Joanna Wodowska Paweł Kamiński GIMNAZJUM NR 5 W PŁOCKU

Pierwsza Komunia Święta... i co dalej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

Akt ofiarowania się miłosierdziu Bożemu

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Program dla III etapu edukacyjnego Potrzeba nam takiej nauki

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Ad. 1. Cele oceniania Ad. 2. Zasady oceniania

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII (PSO) w Gimnazjum w Starym Kurowie

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

A Program wychowawczy dla TECHNIKUM SYSTEMÓW I URZĄDZEŃ ENERGETYKI ODNAWIALNEJ na rok

Zasady oceniania z przedmiotu edukacja filmowa w Liceum Ogólnokształcącym nr X im. S. Sempołowskiej we Wrocławiu

VIII. WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO

Urząd Miejski w Radomiu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH BIOLOGII W GIMNAZJUM W STARYM KUROWIE

Wymagania edukacyjne dla klasy VI B z przedmiotu religia na rok szkolny 2017/2018. Nauczyciel ks. Władysław Zapotoczny

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Projekt z ZUS w gimnazjum

Wstęp. Wewnątrzszkolny system doradztwa - jest to ogół działań podejmowanych szkołę w celu przygotowania

*12 Polska między wojnami

1. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia wraz z wagami ocen

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

PROGRAM I STATUT SZKOLNEGO KOŁA KRAJOZNAWCZO-TURYSTYCZNEGO. II. Cele i założenia Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego:

ZASADY ORGANIZOWANIA DODATKOWYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH ORAZ WSPOMAGANIA UCZNIA W JEGO WSZECHSTRONNYM ROZWOJU

1. W świecie obyczajów i tradycji

Program Profilaktyki Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym. Cele ogólne:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Opiekun klubu: mgr Anna Krawulska

1. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia wraz z wagami ocen

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA CARITAS ZESPOŁU SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II W CZERSKU

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Plan Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Chmielku na rok szkolny 2018/2019

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Empatyczna układanka

Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI

Formy i sposoby sprawdzania i oceniania wiedzy i umiejętności uczniów:

Rozkład materiału treści programowe dla klasy drugiej szkoły podstawowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum Autor: Wioletta Rafałowicz. Temat: Największa jest miłość - Hymn o miłości Św. Pawła.

7. Bóg daje ja wybieram

PLAN PRACY WYCHOWAWCY KLASY III W ROKU SZKOLNYM 2014 / 2015

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską. w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

PROGRAM REALIZACJI ZAJĘĆ Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO W KLASIE 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 60 IM. W. BOGUSŁAWSKIEGO W POZNANIU

Scenariusz zajęć edukacyjnych. Przygotowanie do świadomego udziału w Biegu Dziewięciu Górników

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Plan wychowawczy dla klasy V na rok szkolny 2014/2015. Wychowawca: Aneta Śliwa

Kryteria oceniania z religii dla klasy IV technikum

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Transkrypt:

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ DLA KLASY I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ Opracowała Monika Przybyłowska, nauczyciel geografii z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy TEMAT: Ojciec Marian Żelazek - opiekun chorych i trędowatych. CEL OGÓLNY: Ukazanie ojca Mariana jako człowieka o niezwykłej odwadze i chęci niesienia pomocy bliźnim. CELE OPERACYJNE: Po zakończeniu zajęć uczeń: omawia główne fakty z życia ojca Mariana; charakteryzuje wzorce godne naśladowania; charakteryzuje istotę miłosierdzia; interpretuje przesłanie ojca; prezentuje przykłady heroicznych zachowań współczesnych ludzi; kształtuje umiejętność wybierania dobrych zachowań, autorytetów; ten cel ma znamiona celu ogólnego- jako operacyjny powinien brzmieć: dokonuje wyboru dobrych zachowań, autorytetów; zabiera głos w dyskusji; poprawia komunikację w grupie; raczej: skutecznie komunikuje się w grupie lub: (jeśli chodzi o to, że ma zasługi w tym względzie): wpływa na sposób komunikowania się osób w grupie. METODY I FORMY PRACY: pogadanka, układanka chronologiczna, analiza tekstu źródłowego i praca w grupach. REALIZOWANIE INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ: Wdrażanie do odpowiedzialności moralnej za najbardziej potrzebujących (wsparcie duchowe, intelektualne, materialne). ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE: fotografia ojca Mariana, biografia, tekst źródłowy złote myśli ojca Mariana, CZAS TRWANIA: jedna jednostka lekcyjna; Etapy lekcji Przebieg lekcji Umiejętności kluczowe przygotowawcze Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i podaje motywy poruszanego problemu, jakim jest bezinteresowne niesienie pomocy ludziom 7. rozwijanie sprawności umysłowej oraz osobistych zainteresowań, nauczyciela

chorym, biednym. Uczeń wyjaśnia pojęcie: samarytanin, misjonarz. Wskazuje źródła podstawowe Nauczyciel prezentuje fotografię ojca Mariana i przedstawia jego życiorys. Analiza tekstów źródłowych: - życiorys ojca Mariana; - wymienia przełomowe momenty w życiu ojca - Uczniowie zostają podzieleni na małe grupy. Każda z grupy otrzymuje taśmę chronologiczną oraz paski z wydarzeniami z życia ojca Mariana (zał.1). Zadaniem grupy jest ułożenie życiorysu. - układa z pasków taśmę chronologiczną tworząc życiorys kapłana. 5. poszukiwanie, porządkowania i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł, efektywne posługiwanie się technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi, 3. efektywne współdziałanie w zespole, budowanie więzi międzyludzkich, podejmowanie indywidualnych i grupowych decyzji, skuteczne działanie na gruncie zachowania obowiązujących norm, Przedstawia życiorys kapłana. Wskazuje źródła Sprawdza poprawność wykonania zadania zadając kontrolne pytania. - złote myśl ojca Mariana; Uczeń analizuje przesłanie w swojej grupie, a następnie wyjaśnia je na forum klasy. Po omówieniu podejmuje próbę przyporządkowania ich do poszczególnych okresów z życia ojca - interpretuje przesłanie ojca. - łączy złote myśli z poszczególnymi 7. rozwijanie sprawności umysłowej oraz osobistych zainteresowań, 2. skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach, prezentacja własnego punktu widzenia i uwzględnianie poglądów innych ludzi, poprawne posługiwanie się językiem ojczystym, przygotowywanie się do publicznych wystąpień, - Nauczyciel rozdaje każdej grupie złotą myśl ojca Mariana (zał.2). W trakcie pracy w grupach: - Wskazuje źródła - Kieruje wypowiedziami uczniów. - Sprawdza poprawność przyporządkowania złotych myśli do etapów życia ojca

końcowe etapami życia kapłana. - zabiera głos w dyskusji. - Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie Czego uczy nas postać ojca Mariana? - Uczeń samodzielnie podejmują próbę udzielenia odpowiedzi na kartkach. POSDUMOWANIE: zapisanie na tablicy najważniejszych nauk ojca Mariana jako wyniku pracy indywidualnej uczniów. 6. odnoszenie do praktyki zdobytej wiedzy oraz tworzenie potrzebnych doświadczeń i nawyków - Zbiera odpowiedzi. - Omawia prace uczniów. Załącznik nr 1 30 styczeń 1918 data urodzin ojca Mariana w Palędziu koło Poznania 1925 początek nauki w miejscowej szkole 1932 Marian wstępuje do Zgromadzenia Słowa Bożego(Księża Werbiści) 1938 rozpoczęcie studiów filozoficznych 1939 pierwsze śluby zakonne 1940 obóz koncentracyjny w Dachu i Guseł 1945 wyzwolenie obozu koncentracyjnego przez armię USA, studia teologiczne w Rzymie 1948 śluby wieczyste 1950 wyjazd na misje do Indii 1975 początek pracy w hinduistycznym mieście Puli na nad Zatoką Bengalską 1988 otwarcie schroniska dla bezdomnych trędowatych 2006 otwarcie Centrum Duchowości św. Arnolda czyli pustelnia w stylu indyjskich aśramów 30 kwiecień 2005 śmierć ojca Mariana Taśma chronologiczna 30 styczeń 1918 1925 1932 1938 1939 1940 1945 1948 1950 1975

1988 2006 30 kwiecień 2005 Załącznik nr 2. ZŁOTE MYŚLI OJCA MARIANA (wybrane) Chrystus przychodzi do trędowatych Najważniejszym czynnikiem naszej pracy w kolonii trędowatych jest nasza obecność wśród nich. Przeklęci nie są już przeklętymi. Niewidoczne mury odgradzające kolonię trędowatych od świętego miasta powoli znikają. Rzecz to cudowna: spotkanie trędowatych z Chrystusem, którego my zastępujemy, albo lepiej z Chrystusem w nas. Droga miłości Kiedy wychodziłem z obozu uratowany dzięki Bogu zrozumiałem, że jedyną drogą, żebyśmy- ludzie tu, tu na ziemi mogli żyć, nie zabijać się- jest droga miłości. Musimy pokazywać wszystkim, jak kochać siebie nawzajem. Zrozumiałem to wtedy, kiedy wychodziłem jako strzęp człowieka. W Dachau Ile razy jeden z moich kolegów seminaryjnych umierał w obozie (z grupy dwudziestu sześciu zginęło czternastu), biorąc z sobą do obozowego krematorium niewypełnione pragnienie zostania kapłanem misjonarzem, stawałem się jakby spadkobiercą jego powołania. W obozie mój ideał misjonarza wzrósł jeszcze silniej. Złożyłem ślub:, jeśli Pan Bóg przedłuży moje ziemskie życie ponad czas kacetu, ofiaruję je dla ratowania życia wiecznego dusz nieśmiertelnych na ziemi. Życie darem Bożym Nasze życie to specjalny dar Boży i właściwie nie możemy sobie rościć pretensji do żadnego nowego dnia pracy, ale musimy go przeżywać z wdzięcznością, bo jest ona nam dany z Bożej miłości. Bóg nie opuszcza ludzi Zastanówmy się, czy w naszym codziennym życiu nie powinniśmy naśladować Chrystusa, aby nam wszystkim było lepiej żyć? Aby jeden człowiek wiedział, że w razie potrzeby, w razie nieszczęścia, w razie zagrożenia inny człowiek przyjdzie mu z pomocą, że go nie opuści w biedzie, tak samo jak Bóg nie opuszcza ludzi, którzy mu ufają.. Misjonarz człowiekiem Bożym Misjonarz powinien mieć wielki szacunek dla drugiego człowieka, dla jego przekonań religijnych. Gdybyśmy okazywali pogardę wobec kultury czy wierzeń ludzi, wśród których pracujemy, zostalibyśmy przez ich odrzuceni. ( ) Tylko misjonarz żyjący głęboką wiarą, uprzejmy i tak zwyczajnie dobry, może przybliżyć ludziom Chrystusa. Samotność na misjach Nie dzielę swojego serca na Indie i Polskę. Nie należy dzielić serca. Mam całe serce dla Ojczyzny i dla Indii. Czasem coś się tam, do serca zakrada. Zwłaszcza, gdy wspominam piękne lasy w Poznańskiem. Ale tylko pokusa, więc trzeba ją zwalczać. Chyba chciałbym pozostać do końca tam, gdzie pracowałem. W Indiach moją największą radością jest to, że reprezentuję Kogoś niewidzialnego, aczkolwiek rzeczywistego.

Nawrócenie Nawrócenie, to znaczy zmiana wiary, zawiera w sobie iskrę Bożą. Jest Bożym głosem docierającym do duszy człowieka.