Propozycja lekcji z wykorzystaniem wiersza Juliana Tuwima Kapuśniaczek Opracowała: mgr Renata Zaniewska



Podobne dokumenty
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć nr 8

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników"

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Temat lekcji: Jesień w koło nas - poznaję skarby jesieni.

Konspekt zajęć przeprowadzonych. Metodą Dobrego Startu. w dniu r.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Scenariusz zajęć plastycznych w kl. IV szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tajemnice wiosennego przebudzenia Temat: Wiosna w sadzie i ogrodzie

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Scenariusz zajęć nr 4

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

Wymagania edukacyjne JĘZYK ANGIELSKI klasy I-III

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Śródroczna ocena opisowa ucznia klasy I

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2018/2019

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Scenariusz zajęć w klasie III

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES Pierwszego semestru szkolnego TREŚCI REALIZOWANE W RAMACH ZAJĘCIA

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki,

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego. w klasach I-III. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 1 w Piasecznie. Klasa I (wymagania edukacyjne - nowa podstawa programową)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

AUTOR SCENARIUSZA: BOŻENA NOWAK TEMAT TYGODNIOWEGO OŚRODKA PRACY: ZWIERZĘTA NA ŁĄCE (BOCIAN, ŻABA, ŚLIMAK, BIEDRONKA)

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 5. im. Marii Konopnickiej w Ełku zgodny z nową podstawą programową

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

Wymagania edukacyjne po trzecim roku nauki Edukacja społeczna

Przedmiotowe zasady oceniania Język angielski Klasy I III Nauczyciel: Magdalena Karaś

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

OSIĄGNIĘCIA EDUKACYJNE DO ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Plan Pracy Październik grupa Pszczółki

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

KRYTERIA OCENY ROCZNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Jaki utwór nazywamy bajką?

Temat zajęć: Pole, pole, łyse pole...

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Michalowie Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I- III

Scenariusz zajęć nr 6

Był dom a są domy. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Scenariusz zajęć nr 1

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Kryteria Oceniania z Muzyki dla klasy IV Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I III. Język angielski

Kryteria oceniania z j. angielskiego. Klasy I-III. Klasa I

Transkrypt:

Propozycja lekcji z wykorzystaniem wiersza Juliana Tuwima Kapuśniaczek Opracowała: mgr Renata Zaniewska Temat 1: Recepta na... dobry nastrój (J. Tuwim Kapuśniaczek ). Cele lekcji: Uczeń potrafi: - integrować się z rówieśnikami, - uważnie słuchać (muzykę, utwór poetycki, wypowiedzi kolegów i nauczycieli), - wyrażać odczucia i przeżycia związane z wysłuchanym fragmentem muzyki, - właściwie odbierać i interpretować tekst poetycki, - wskazywać bohatera utworu i naśladować go poprzez wystukiwanie rytmu, - omawiać budowę utworu poetyckiego, rozpoznawać różne środki stylistyczne, - dokonać właściwego podziału wiersza i przedstawić jego treść w formie plastycznej, - wnioskować, uzasadniać, wyrażać refleksje. Metody: - praca z tekstem poetyckim, - praca z utworem muzycznym, - rozmowa aktywizująca. Formy: - oddziaływanie werbalne, - praca indywidualna i grupowa, - wpływ dyrektywny i niedyrektywny. Środki dydaktyczne: - fragment utworu Vivaldiego Jesień, - kontury różnych figur(różne barwy), - taśma z nagraniem wiersza J. Tuwima Kapuśniaczek, - kartki i plastelina, - zadania dla grup, - karty pracy ucznia, - recepty-wiersz Każdego dnia słońce. Przebieg zajęć: 1. Zabawa integrująca zespół klasowy Człowiek do człowieka. 2. Uczniowie siadają w kole na dywanie, na którym nauczyciel wcześniej rozłożył w różnych kolorach figury geometryczne, kontury kwiatów, chmurek, słońca... Odsłania to dopiero po wysłuchaniu fragmentu muzyki. Dzieci zamykają oczy, słuchają fragmentu muzyki Vivaldiego Jesień. Co czuliście, słuchając muzyki? Wyraźcie to dobierając wybrane kolory i kształty. Uczniowie zawieszają na tablicy wybrane przez siebie symbole własnych odczuć. Uzasadniają wybór. 1

W jaki nastrój wprowadziła nas muzyka? Co jeszcze wpływa na nastrój człowieka? 3. Wysłuchanie wiersza J. Tuwima Kapuśniaczek. Wyjaśnienie znaczenia słów: kapuśniak, kapuśniaczek. 4. Analiza tekstu wiersza. Kto jest bohaterem wiersza? Na ile części możemy podzielić ten utwór? 5. Ukazanie bohatera wiersza w formie plastycznej. Praca w grupach. (zał. nr 1). 6. Prezentacja prac plastycznych, analiza tekstu. 7. Analiza budowy wiersza. Indywidualna praca uczniów (zał. nr 2). Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania poprzez głośne odczytanie zdań. 8. Naśladowanie bohatera utworu, kapuśniaczka- dzieci stukają palcami w blat ławki, nauczyciel czyta wiersz. 9. Czy lubicie bohatera wiersza? Dlaczego? Swobodne wypowiedzi uczniów. Sugestie nauczyciela, że i deszcz może być przyjemny. 10. Zaproszenie do piosenki Pada deszczyk. Pada deszczyk, pada deszczyk, Kapu, kap, kapu, kap, A niech sobie pada, a niech sobie pada Bim, bam, bom, bim, bam, bom. (Słowa śpiewamy na melodię piosenki Panie Janie... ; możemy śpiewać na kilka głosów). 11. W jakich jesteście nastrojach? Od czego lub od kogo zależy nastrój człowieka? Nauczyciel tak kieruje rozmową, aby uczniowie zrozumieli, iż nastrój zależy od nas samych, od człowieka. 12. Podanie tematu lekcji. 13. Formułowanie przez uczniów recept na dobry nastrój. Chętni odczytują swoje recepty. Następnie nauczyciel czyta przygotowaną przez siebie receptę-wiersz Każdego dnia słońce (zał. nr 4). Rozdaje ją uczniom. 14. Praca domowa. Rozdawaj receptę na dobry nastrój nie tylko przyjaciołom, ale też tym, których nie zawsze darzysz sympatią. Uszczęśliwiaj ludzi. 15. Zakończenie. Nie wystarczy mieć receptę, ale trzeba z niej korzystać. A jak to czynić...? Zapraszamy do zabawy Podaj pomocną dłoń. 2

Załącznik nr 1 Gr. I JAKI JEST KAPUŚNIACZEK? Poszukajcie określeń w I i II zwrotce. Następnie zilustruj treść tej części wiersza, odpowiadając na pytanie. Wykorzystajcie właściwe kolory plasteliny. Gr. II JAKI CHCIAŁBY BYĆ KAPUŚNIACZEK? Poszukajcie odpowiedzi w trzeciej zwrotce. Następnie zilustrujcie ją wykorzystując plastelinę. Załącznik nr 2 Wiersz składa się z... zwrotek. Każda strofa liczy... wersów. Wersy mają jednakową ilość sylab, czyli po.... Występują rymy..., dokładne, np....i niedokładne, np..... Bohater jest żywą i barwną istotą dzięki zastosowanym w wierszu środkom poetyckim. Są to: - epitety, np. - porównania, np. - ożywienia, np. - uosobienia np. - przenośnie, np. - dźwiękonaśladownictwo, np. - zdrobnienia, np. Załącznik nr 3 KAŻDEGO DNIA SŁOŃCE Przyjmuj każdy nowy dzień jako dar, Jak prezent, a jeśli się uda - jak święto. Nie wstawaj zbyt późno. Spójrz w lustro, uśmiechnij się do siebie I powiedz sam sobie dzień dobry. Wtedy potrafisz nawet innym powiedzieć Dzień dobry. Jeśli znasz składniki słońca, To możesz sam je sobie zrobić, Tak jak przygotowuje się codzienne posiłki. Weź dużą porcję dobroci, Dodaj szczyptę cierpliwości Dla siebie i dla innych. Nie zapomnij o szczypcie humoru, Aby przetrwać nieporozumienia. Wmieszaj do tego wszystkiego dobrą miarkę Zapału do pracy, Dopraw wszystko szczerym uśmiechem, A będziesz miał każdego dnia słońce. 3

Temat 2: Doceń deszcz! Cele lekcji: - bogacenie zasobu słownictwa uczniów, - kształcenie umiejętności wykorzystania poznanego słownictwa w wypowiedziach ustnych i pisemnych, - doskonalenie umiejętności redagowania poznanych form wypowiedzi(opis, list...), - wyrabianie nawyku kulturalnej rozmowy telefonicznej, - przygotowanie do efektywnej pracy w zespole i odpowiedzialności za powierzone zadanie, - uświadomienie integralności człowieka z przyrodą. Metody: - burza mózgów, - praca ze słownikami, - praca indywidualna i grupowa; Pomoce dydaktyczne: - słowniki języka polskiego, frazeologicznego, - zestawy frazeologizmów, - polecenia zadań dla grup, - taśma z nagraniem piosenki Deszczyk pada ; Przebieg zajęć; 1. Nawiązanie do poprzedniej lekcji. 2. Odczytanie recepty na dobry nastrój. 3. Podanie tematu lekcji. 4. Ćwiczenia słownikowe: a) gromadzenie wyrazów określających deszcz(burza mózgów, wykorzystanie słowników) majowy wiosenny ulewny ciepły deszcz rzęsisty przelotny ciągły b) wypisywanie zwrotów, np.: - chodzić po deszczu, - moknąć na deszczu, - przeczekać deszcz, - schronić się przed deszczem; - deszcz siąpi, - mży, - zacina... 5. frazeologizmy (uczniowie mogą wypisywać ze słownika, nauczyciel może przygotować dla każdego ucznia frazeologizmy, które należy objaśnić lub każdy uczeń dostaje zestaw frazeologizmów i objaśnień i musi je uporządkować), np. spaść z deszczem, trafić z deszczu pod rynnę, coś się mnoży jak grzyby po deszczu, pragnąć czegoś jak kania deszczu... 4

1. Podział uczniów na grupy. Przydział poleceń. I gr. Zainscenizujcie rozmowę telefoniczną między dwiema koleżankami, które opowiadają o padającym kapuśniaczku. Wykorzystajcie wiersz oraz słownictwo z lekcji. Zastosujcie wyrazy przekazujące wrażenia wzrokowe i słuchowe. II gr. Jesteście w górskim schronisku. Obserwujecie krajobraz. Niespodziewanie słońce stało się mętne, a ponure chmury zasłoniły błękit nieba. Zaczyna się ulewa. Opiszcie, co widzicie i słyszycie. III gr. Wyobraźcie sobie, że jesteście roślinami(kwiat, drzewo, trawa...). Po miesiącu suszy zaczął padać deszcz. Opowiedzcie, co czujecie. Wykorzystajcie słownictwo z lekcji. IV gr. Wyobraźcie sobie, że jesteście zwierzętami (żaba, ryba...). Po miesiącu suszy zaczął padać deszcz. Opowiedzcie, co czujecie. Wykorzystajcie słownictwo z lekcji. V gr. Właśnie przebywasz na wakacjach u babci na wsi. Po miesiącu suszy zaczął padać deszcz. Babcia odetchnęła z ulgą, w domu zapanowała radość. Opowiedz o tym w liście do rodziców. 2. Prezentacja dokonań uczniów. Zwrócenie uwagi na cechy opisu, listu, rozmowy telefonicznej. 3. Nawiązanie do tematu i zapis wniosku, np. - Deszcz jest niezbędny dla przyrody i człowieka. - Człowiek powinien dostrzegać uroki przyrody, również w czasie deszczu. 6. Lekcję kończymy zabawą ruchową przy piosence Deszczyk pada. 5