Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.



Podobne dokumenty
1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Prezentacja przygotowana przez uczniów w uczęszczaj

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

INDYWIDUALIZACJA PRACY Z UCZNIEM Z DYSLEKSJĄ ROZWOJOWĄ W SZKOLE

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Jak przygotować uczniów do czytania utworów poetyckich na maturze? Anna Kondracka-Zielińska

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Trening analizy i interpretacji wiersza na trzech poziomach edukacji

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Słynny malarz polski Jan Matejko

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum Autor: Wioletta Rafałowicz. Temat: Największa jest miłość - Hymn o miłości Św. Pawła.

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Kartoteka testu W kręgu muzyki GH-A1(A4)

1. Każdy ma swojego dusiołka

Hospitacja diagnozująca na lekcji języka angielskiego

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WIEDZY O KULTURZE

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Plan metodyczny lekcji

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Jaki utwór nazywamy bajką?

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Kryteria oceniania z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK POLSKI KLASY III GIMNAZJUM

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Kto puka do naszych drzwi?

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Konspekt lekcji otwartej z języka polskiego przeprowadzonej w dniu r w ZS nr 1 w Lublinie w klasie liceum ogólnokształcącego.

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

PODRĘCZNIK Gra muzyka! J. Oleszkiewicz Nowa Era. Przedmiot ma na celu zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki muzycznej.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK POLSKI - SZKOŁA PODSTAWOWA

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

KRYTERIA OCENIANIA JĘZYK POLSKI

Analiza wyników sprawdzianu szóstoklasistów w roku szkolnym 2013/2014

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Scenariusz lekcji języka polskiego. TEMAT: KIM JEST LUDOŻERCA? (T.RÓŻEWICZ List do ludożerców; list otwarty)

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

1. Roland rycerz średniowieczny

8 W przemysłowym mieście

Programowanie i techniki algorytmiczne

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

*12 Polska między wojnami

1. Obywatel w urzędzie gminy

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Przedmiotowy System Oceniania z wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO OBOWIĄZUJĄCY VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W TARNOWIE

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

6 W średniowiecznym mieście

I Przedmiotem oceniania są: a) wiedza, b) umiejętności, c) postawa ucznia i jego aktywność.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

PORADY DLA MATURZYSTÓW JĘZYK POLSKI, MATURA PISEMNA

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Przedmiotowy System Oceniania na lekcjach historii w gimnazjum

Regulamin XXVI Konkursu Recytatorskiego im. Wandy Łyczkowskiej

Kartoteka testu Oblicza miłości

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W SZCZECINIE

Aktywne metody nauczania.

-badają problemy związane z planowaniem, projektowaniem środowiska swojego zamieszkania i poruszania

Transkrypt:

Anna Balcerska nauczycielka języka polskiego w Publicznym Gimnazjum nr 7 w Łodzi Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora. Klasa III gimnazjum Cele ogólne Przygotowanie uczniów do analizy i interpretacji utworu lirycznego. Cele operacyjne Uczeń: - wskazuje elementy towarzyszące procesowi analizy tekstu literackiego, - wyjaśnia znaczenie pojęć: liryka, podmiot liryczny, kontekst kulturowy, historyczny, - wskazuje i nazywa występujące w tekście lirycznym środki stylistyczne, - wyraża własne spostrzeżenia i opinie, - prezentuje swoje stanowisko na forum klasy, - argumentuje swoje stanowisko, - pracuje w grupie. Metody i formy pracy: Środki dydaktyczne: - metody i techniki aktywizujące : burza mózgów, dyskusja, rybi szkielet; - metody czynnościowe: praca z teksem, - praca w grupie. - arkusze papieru, flamastry, - podręcznik dla klasy III gimnazjum W. Bobińskiego Świat w słowach i obrazach (WSiP), - karta pracy (załącznik nr 1). Czas pracy: 45 minut. Przebieg lekcji 1. Wprowadzenia do tematu lekcji zadanie uczniom pytań : Czy łatwo jest zrozumieć poezję?, Do czego potrzebna jest znajomość podstawowych zasad odczytania wiersza?. Krótka dyskusja ukierunkowana na sformułowanie tematu zajęć. 2. Zapisanie tematu lekcji. 3. Podział uczniów na grupy 4-5 osobowe. Ćwiczenie nr 1 Rozdanie grupom materiałów (kartki, flamastry) i sformułowanie zadania - stworzenie za pomocą burzy mózgów skojarzeń do hasła LIRYKA. 1

Uczniowie zapisują swoje skojarzenia na dużym arkuszu papieru, a następnie przedstawiciele grup prezentacją wyniki pracy zespołów na forum klasy. Wspólne wyjaśnianie pojęć związanych z interpretacją tekstów lirycznych. poezja zwrotka rymy wiersze LIRYKA porównanie podmiot liryczny metafora Ćwiczenie nr 2 Uczniowie pozostają w swoich grupach. Nauczyciel na tablicy rysuje model rybiego szkieletu. W głowie wpisuje problem : Dlaczego często tak trudno zinterpretować (zrozumieć) wiersz?. Uczniowie ustalają w grupach główne czynniki, które mogą mieć wpływ na ten problem. Na końcach dużych ości pojawiają się przykładowe hasła: Nieuważne odczytanie utworu, Brak znajomości biografii autora, Brak znajomości kontekstu historycznego, kulturowego, Brak umiejętności posługiwania się terminologią poetycką, Nieumiejętność poddania się działaniu poezji. Brak znajomości kontekstu historycznego, kulturowego Nieuważne odczytanie utworu Dlaczego często tak trudno zinterpretować wiersz? Brak znajomości biografii autora Brak umiejętności posługiwania się terminologią poetycką dlaczego 2

Następnie każda z grup otrzymuje jedną dużą ość i próbuje uzupełnić ją małymi ośćmi. Na tablicy powstaje zapis będący prezentacją pracy poszczególnych grup. Brak znajomości podstawowych pojęć i terminów poetyckich Brak umiejętności określania funkcji zastosowanych przez autora środków artystycznych Niewłaściwe odczytanie funkcji zastosowanych przez poetę środków artystycznego wyrazu Nieumiejętność wskazania w tekście środków stylistycznych Brak umiejętności posługiwania się terminologią poetycką 4. Nauczyciel, podsumowując wykonane ćwiczenia, podkreśla, że odczytanie i rozumienie poezji to kwestia wielopłaszczyznowa i często skomplikowana. Sugeruje także, że uczeń, kształtując umiejętność analizy i interpretacji wiersza, może skorzystać z pomocy opanować zestaw podstawowych działań koniecznych, a następnie dodać własne spostrzeżenia i komentarze, które uzupełnią schemat interpretacji. 5. Ćwiczenie nr 3 Uczniowie po odczytaniu tekstu z podręcznika Przepis na interpretację (str.182) tworzą w zeszycie zapis (w postaci haseł) najistotniejszych zaleceń przydatnych w interpretacji, np.: - Charakterystyczne cechy utworu - Sposób ukształtowania tekstu przez poetę - Cel nadania utworowi określonego kształtu - Sformułowanie własnej hipotezy interpretacyjnej 6. W notatce pojawia się również schemat interpretacji wiersza (str. 184). 3

Do kogo? (portret odbiorcy, jego związek z osobą mówiącą) Kto mówi? (sytuacja, portret psychologiczny) Po co? (cel wypowiedzi wynikający z jej ukształtowania) Jak? (kształt, forma tekstu, kompozycja, język, środki artystyczne) O czym? (o kim?) (temat wypowiedzi) 7. Ćwiczenie nr 4 (praca domowa). Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy (załącznik nr 1), prosząc, aby przed przystąpieniem do wykonywania zadania zapoznali się z biografią autora Leopolda Staffa. 8. Ocena pracy uczniów Uwaga! Omówienie pracy domowej będzie punktem wyjścia do realizacji kolejnego tematu z cyklu lekcji powtórzeniowych o liryce. 4

Załącznik nr 1 Leopold Staff "Curriculum vitae"* Dzieciństwa mego blady, niezaradny kwiat(1) Osłaniały pieszczące, cieplarniane cienie(1). Nieśmiałe i lękliwe było me spojrzenie I stawiając krok cudzych czepiałem się szat. Młodość ma pierwsze skrzydła swe wysłała w świat,(2) Kiedy nad wiosnę milsze zdały się jesienie. Więc kochałem milczenie, wspomnienie, westchnienie I plotłem chmurom wieńce (3) z swych kwietniowych lat. Dopiero od posągów, od drzew i od trawy, Z którymi żyłem długo wśród dalekich dróg, Nauczyłem się prostej, pogodnej postawy. I kiedym, stary smutku dom zburzywszy w gruzy, Uczynił z siebie jeno wschodom słońca próg, Rozumie mnie me serce(4) i kochają Muzy*. * curriculum vitae (łac.) - dosł. bieg życia; życiorys * Muzy - córki Zeusa; opiekunki sztuk pięknych i nauk 5

Polecenia do tekstu: 1. Kto mówi? Ustal, kto jest podmiotem lirycznym wiersza. Spróbuj go scharakteryzować: co mówi o sobie w I i II zwrotce, a jak przedstawia się w zwrotkach III i IV. 2. Do kogo mówi? Czy można ustalić, do kogo skierowane są słowa wiersza? A może jest to monolog wewnętrzny? 3. O czym (o kim?) mówi? Spróbuj określić główny temat wiersza, zwracając uwagę na tytuł utworu. 4. Po co mówi? Ustal, jaki jest cel tej wypowiedzi. Zwróć szczególną uwagę na ostatnie wersy III i IV zwrotki. Jak je rozumiesz? 5. Jak mówi? (budowa tekstu, środki artystyczne) Jak zbudowany jest wiersz? ( liczba zwrotek, wersów) 6. Jaki to gatunek wiersza? 6

7. Wymień typową cechę kompozycji tego gatunku lirycznego. 8. Jaki rodzaj rymów występuje w tym utworze? Podaj układ rymów w zapisie literowym. 9. Nazwij podkreślone środki artystyczne. 1.... 2.... 3.... 4.... 10. Podaj definicje środków artystycznych: a) anafora... b) personifikacja... c) epitet... 11. Wyraź własną opinię o wierszu "Curriculum vitae" L. Staffa....... 7