Cele operacyjne uczestnicy: -analizują uwarunkowania społeczno przestrzenne i kulturowe w miejscu swojego zamieszkania i przebywania,



Podobne dokumenty
-badają problemy związane z planowaniem, projektowaniem środowiska swojego zamieszkania i poruszania

Róża Połeć Scenariusz zajęć dla grupy studentów. Kreowanie wysokiej jakości przestrzeni publicznych. Czas trwania zajęć: 3 spotkania x 90 minut

Scenariusze edukacyjne w ramach projektu Wspólna, nie znaczy niczyja. autorzy: Ryszard Pempera Róża Połeć

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Czas Przebieg Materiały 5 min Przywitanie, przedstawienie prowadzących, celów, programu itd.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

KOSZALIN 2003 KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ W LICZBACH

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Płocka

Program Coachingu dla młodych osób

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska Zapraszam na konsultacje w poniedziałki Pracownia Dydaktyki Biologii

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Bytom Szombierki ZałoŜenia strategii rozwoju przestrzennego dzielnicy. Warsztaty Charette Sesja 2

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

metodą projektu. program nauczania realizowany

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska. Materiały zadania z wydruku pliku: EksperymentWięzienny

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Projekt Jasne, że razem

ROCZNY PLAN DZIAŁAŃ (RPD)

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego zrealizowanego w Szkole Podstawowej w Raszówce w roku szkolnym 2005/2006 pod hasłem "ŻYJMY ZDROWO!

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Płocka

CERTYFIKACJA EPP E-NAUCZYCIEL

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Treści kształcenia. Metody realizacji. Materiały do zajęć. Czas trwania

METODY TWÓRCZEGO MYŚLENIA.

Moduł I Ewaluacja w praktyce szkolnej istota, cele, rodzaje.

Warunki realizacji projektu edukacyjnego w Publicznym Gimnazjum Salezjańskim w Poznaniu

8 W przemysłowym mieście

Projekt z ZUS w gimnazjum

Realizacja podstawy programowej na I etapie edukacyjnym poprzez różne formy aktywności

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Regulamin dotyczący zasad i warunków realizacji projektu edukacyjnego uczniów Gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Pile

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK8

ZADANIA NAUCZYCIELA OPIEKUNA PROJEKTU

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

PROGRAM SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO EURO5. Joanna Wodowska Paweł Kamiński GIMNAZJUM NR 5 W PŁOCKU

OFERTA W KONKURSIE MAŁE GRANTY 2017

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Kto puka do naszych drzwi?

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 1 PODNOSZENIE UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWYCH NIEZBĘDNYCH DO ZDOBYWANIA PRACY

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

H. MAREK, A. RESZEWICZ, A. RUSZCZYK

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum w Zespole Szkół im. Karola Marcinkowskiego w Ludomach

100 pytań, które pojawiły się na egzaminach na nauczyciela mianowanego w różnych regionach Polski:

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Scenariusz warsztatu. Przygotowała: dr hab. Janina Filek AE Kraków; Ilona Goszczyńska Profile

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Program realizacji zajęć z zakresu doradztwa zawodowego w klasie 7-8 szkoły podstawowej

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 2 -s WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH SPOTKANIE 1 PODSTAWY KOMUNIKACJI SPOLECZNEJ

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Płocka

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Przewodnik Ekonomiczne inspiracje. II moduł Przedsiębiorczo, czyli jak?

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Już wkrótce matura 2007, czyli jak przygotować się do egzaminu? Scenariusz zajęć dla uczniów klas maturalnych, przeznaczony na godzinę wychowawczą.

I. PROJEKT EDUKACYJNY CO TO TAKIEGO?

6 W średniowiecznym mieście

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Organizacja informacji

PRACA METODĄ PROJEKTU. opracowała Monika Trzaskowska

PROCEDURA REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W GIMNAZJUM NR 2 W MIKOŁOWIE

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO w ZKPiG Nr 25. Projekt edukacyjny - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 roku

IV. Moduł: Narzędzia monitorowania podstawy programowej

INNOWACJA PEDAGOGICZNA organizacyjno-metodyczna

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU PRACY SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Wychowanie i profilaktyka w szkole i placówce

Budowanie poczucia własnej wartości

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

PROJEKT EDUKACYJNY PT. ROWER I PRZYRODA TO ZDROWIE I URODA DLA KLAS V VI REALIZOWANY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8 IM.

Zasady i warunki realizacji projektu edukacyjnego uczniów Gimnazjum w Kaszczorze

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Już wkrótce matura 2008, czyli jak przygotować się do egzaminu?

Planowanie działań w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego w gimnazjum

PROGRAM REALIZACJI ZAJĘĆ Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO W KLASIE 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 60 IM. W. BOGUSŁAWSKIEGO W POZNANIU

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych. w Gimnazjum Publicznym w Baczynie

BUDOWANIE ZAANGAŻOWANIA I WYKORZYSTANIE POTENCJAŁU RÓŻNORODNOŚCI W ZESPOŁACH

Raport z ewaluacji wewnętrznej

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Projekt edukacyjny w klasach młodszych - radość z uczenia się. Jolanta Okuniewska Szkoła Podstawowa nr 13 im. KEN w Olsztynie

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Projekty edukacyjne -jedna z ciekawszych form organizowania procesu kształcenia Realizacja programu edukacyjnego metodą projektu

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Program Wychowawczy Społecznego Gimnazjum Stowarzyszenia Muzyków Polskich PRO ARTE w Łodzi

Transkrypt:

Róża Połeć Scenariusz zajęć dla grupy seniorów Jak użytkować i kształtować przestrzeń publiczną? Czas trwania zajęć: 2 spotkania x 4h Cel ogólny zrozumienie, czym jest przestrzeń publiczna jako dobro wspólne; Cele operacyjne uczestnicy: -analizują uwarunkowania społeczno przestrzenne i kulturowe w miejscu swojego zamieszkania i przebywania, -badają problemy związane z planowaniem, projektowaniem środowiska swojego zamieszkania i poruszania się, -rozwijają analityczne, twórcze i krytyczne myślenie, -pracują w zespole, -formułują wnioski, -szukają porozumienia i kompromisu w zakresie użytkowania wspólnej przestrzeni, zrównoważenia interesów indywidualnych oraz dobra wspólnego, -rozumieją charakter przestrzeni publicznej i jej znaczenie dla dziedzictwa narodowego, -dostrzegają różne potrzeby i wartości, -dyskutują, uzasadniają własne zdanie, przyjmują poglądy innych lub polemizują z nimi. Metody i formy pracy: praca w grupach, analiza tekstu źródłowego, mapa mentalna, analiza pola sił, gwiazda pytań, metoda projektu. Materiały: małe kartki samoprzylepne, arkusze papieru (flipcharty), pisaki. Przebieg zajęć Część I ( 4h) Moduł I 1. Prowadzący zajęcia wita uczestników, zapowiada tematykę, objaśnia zasady organizacji warsztatów. 2. Podział uczestników na grupy ( 5 grup x 6 osób). 3. Punktem wyjścia do pracy uczestników warsztatów w części I będzie artykuł Filipa Springera Tworząc przestrzeń publiczną kierujemy się chciwością (dostępny na stronach internetowych).wszystkie grupy otrzymują ksero artykułu. Zanim przystąpią do realizacji pierwszego zadania (na podstawie artykułu), prowadzący czyta artykuł na głos. (czas realizacji punktów: 1.- 3.: 20 minut) 4. Polecenie: Na podstawie przeczytanego artykułu przedyskutujcie Państwo w grupach: Jak autor postrzega przestrzeń publiczną? Jakie problemy zauważa? Sformułujcie wnioski wynikające z artykułu. (10 minut) 5. Polecenie: Proszę zastanowić się nad możliwościami rozwiązania problemu przedstawionego w artykule i w tym celu

dokonać analizy pola sił (opis metody w załączeniu prowadzący objaśnia; uczestnicy warsztatu wykorzystują papier plakatowy/flipcharty). (30-35 minut) 6. Po wykonaniu zadania grupy prezentują efekty działań. (25 minut) Moduł II w części I 7. Polecenie dla grup: Mając na względzie uwagi zawarte w przeczytanym artykule F. Springera i efekty pracy zespołów z analizy problemów (analiza pola sił), proszę określić cechy pozytywne i negatywne przestrzeni publicznej w naszym mieście, rozważając zagadnienie: Przestrzeń publiczna w moim mieście jaka jest? (Moje miasto jakie jest?) Uczestnicy analizują problem, tworząc mapę mentalną na kartach papieru plakatowego/ flipchartach. (opis metody w załączeniu). Uwagi do zadania: W analizie cech przestrzeni publicznej należy uwzględnić, np.: estetykę, sposób wykorzystywania terenów i akwenów wodnych, miejsc ważnych dla lokalnej tradycji i dla historii, użyteczność przestrzeni publicznej dla rozwoju intelektualnego, kulturalnego i duchowego mieszkańców, bezpieczeństwo użytkowników... (objaśnienie zadania, metody i czas pracy: w grupie: 40-45 minut) 8. Prezentacja efektów pracy grup, krótka dyskusja, wnioski ( 25-30 minut) 9. Polecenie:Każda grupa dokonuje wyboru jednej cechy negatywnej wskazanej w przestrzeni publicznej miasta (spośród wskazanych w poprzednim zadaniu) jako jeden problem do rozwiązania. Dyskutując w grupach, należy zanalizować problem, posługując się gwiazdą pytań (każda grupa otrzymuje jedną kartę pracy czas na wykonanie zadania: 25 minut) 10. Liderzy grup prezentują efekty pracy swoich zespołów (czas prezentacji zespołów z krótką dyskusją, uwagami: 25 minut) 11. Podsumowanie warsztatów w części I oraz omówienie zadania domowego związanego z planem zajęć w części II (czas: 20 minut). Prowadzący zapowiada uczestnikom tematykę następnych zajęć w części II (drugie spotkanie) i prosi uczestników, by przygotowali się w zespołach do planowania projektu. Uwaga! Uczestnicy wybierają w grupach konkretne miejsca, np.: jedną z ulic, rynek lub plac. Zadaniem uczestników jest zdobycie informacji na temat miejsca w przestrzeni publicznej miasta, z którym będzie wiązał się ich projekt (informacje związane z historią miejsca czy jego znaczeniem dla tradycji lokalnej, tożsamości mieszkańców oraz informacje na temat stanu obecnego tego miejsca i jego funkcjonowania, np. aktualne problemy).

Opis metody pracy do punktu 5. w części I: Analiza pola sił - technika służy analizie czynników sprzyjających wprowadzeniu zmiany, rozwiązywaniu problemów w sposób twórczy. Na początku należy określić, jaką zmianę zamierzamy wprowadzić, jaki problem będziemy analizować. Następnie, pracując w grupach, zastanawiamy się nad tym, jakie czynniki sprzyjają wprowadzeniu zmiany lub nasilaniu się problemu oraz jakie czynniki hamują wprowadzenie zmiany lub rozwój problemu. Kolejny etap stanowi określenie konkretnych działań (zadań), jakie należy podjąć w celu rozwiązania problemu. Analizę pola sił można przedstawiać w formie diagramów, np. tabela lub koło. Aktualna sytuacja(problem):... CEL:... Czynniki sprzyjające wprowadzeniu zmiany (siły pobudzające) Czynniki sprzyjające nasilaniu się problemu (siły ograniczające rozwiązanie problemu) Działania wzmacniające czynniki sprzyjające rozwiązaniu problemu Działania mogące osłabić czynniki hamujące 1. Określenie aktualnej sytuacji identyfikacja problemu do rozwiązania. 2. Określenie celu. 3. Wskazanie sił pobudzających i wpisanie ich na diagramie. 4. Wskazanie sił ograniczających i wpisanie ich na diagramie. 5. Przeanalizowanie diagramu pod kątem możliwości wprowadzenia zmian dla osiągnięcia celu: -ustalamy, np. 3 podstawowe czynniki pobudzające, -ustalamy, np. 3 podstawowe czynniki hamujące, -określamy działania, które mogą wzmocnić czynniki sprzyjające rozwiązaniu problemu, -określamy działania, które mogą osłabić czynniki hamujące. 6. Po dokonaniu analizy następuje wybór najlepszego rozwiązania i określenie, czy jest ono możliwe do wykonania: Jeśli TAK przystępujemy do wdrożenia planu działania (dokładne określenie działań: kto? co zrobi? w jaki sposób? kiedy? gdzie?) Jeśli NIE należy szukać innego rozwiązania. Po wykonaniu zadania uczestnicy prezentują efekty pracy grup. (Opis metody na podstawie: 1. Kubiczek B., Metody aktywizujące. Jak nauczyć uczniów uczenia się?, Opole 2007, s.99 100; 2. prof. dr hab. Stanisław Rudolf, Proces rozwiązywania problemów w świetle doświadczeń przedsiębiorstw,w: Internet)

Opis metody do punktu 7. Mapa pojęciowa- zwana też jest mapą mentalną, mapą mózgu, mapą myśli i mapą pamięci. Służy do wizualnego opracowania pojęcia z wykorzystaniem rysunków, symboli, wycinków, krótkich słów, zwrotów i haseł. Za pomocą tej metody można definiować pojęcia, rozwiązywać problemy, planować działania. Wykorzystywana do pracy w grupach. Stosując tę metodę, przedstawiamy cel zajęć, np.: Dzisiaj spróbujemy zdefiniować pojęcie,,przestrzeń publiczna. Następnie rozdajemy uczestnikom kartki formatu nie mniejszego niż A4. Zadanie polega na zdefiniowaniu/przedstawieniu pojęcia w formie graficznej. Główne hasło (zagadnienie) należy umieścić w samym środku mapy, a zagadnienia pochodne promieniście od niego we wszystkich kierunkach, dalej je rozbudowując przez dodawanie powiązanych z nimi skojarzeń (aspektów). Przy rysowaniu map pamięci należy posługiwać się strzałkami, liniami, używając różnych kolorów. Po wykonaniu zadania wieszamy wszystkie kartki w widocznym miejscu i prosimy ich autorów o komentarz. Wspólnie wybieramy istotne cechy do pojęcia. (Opracowanie opisu metody na podstawie materiału pdf.: Piekarczyk E., Aktywizujące metody i techniki w edukacji...referat.) Gwiazda pytań karta pracy do punktu 9. w części I (moduł II)

Część II (4 h) Jak użytkować i kształtować przestrzeń publiczną? 1. W II części zajęć uczestnicy będą pracować metodą projektu. Podzieleni zostają na grupy (5 grup x 6 osób) i otrzymują karty projektu. Prowadzący objaśnia metodę i przedstawia plan zajęć warsztatowych w części II (karty pracy do metody projektu w załączeniu; czas organizacji zajęć: 15-20 minut). 2. Polecenie: Każdy zespół przygotowuje projekt mający na celu zaprezentowanie lokalnej tradycji w przestrzeni publicznej miasta przy jednoczesnym zaplanowaniu rewitalizacji danego miejsca (przedsięwzięcie w rodzaju Święta ulicy ). Zespoły tytułują swoje projekty. (Uszczegółowienie zadań instrukcje prowadzącego dla zespołów: 10 minut) Opracowanie projektu ma służyć: -integracji społeczności w przestrzeni publicznej miasta, -ożywieniu tradycji lokalnej związanej z miejscem, -ożywieniu historii danego miejsca w przestrzeni publicznej miasta, -rewitalizacji wybranych miejsc w przestrzeni publicznej (np. podwórka kamienic, zielone ogródki), -zaangażowaniu różnych instytucji i służb miasta na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznej (np. przygotowanie przez twórców projektu planu, programu zainteresowania przedsięwzięciem instytucji i służb miasta), -zaangażowaniu mieszkańców miasta na rzecz poprawy jakości życia w przestrzeni publicznej (np. przygotowanie przez twórców projektu planu, programu zainteresowania przedsięwzięciem mieszkańców, współmieszkańców związanych z danym miejscem). (Czas pracy w zespołach szczegółowe przygotowanie projektów: 90 minut) 3. Prezentacja projektów i dyskusja (60 minut). 4. Prowadzący inicjuje dyskusję, prosząc uczestników, by odwołali się do dotychczasowych analiz: Czy użytkownicy przestrzeni publicznej w naszym mieście czują się za nią odpowiedzialni? Jaki jest stan obecny? Co można zrobić, aby ten stan (tę sytuację) zmienić? (podsumowanie analiz i propozycji rozwiązań problemów; czas dyskusji: 10 minut) 5. Polecenie: Proszę sformułować hasła / myśli (aforyzmy), które zachęcą odbiorców użytkowników przestrzeni publicznej do dbałości o nią i zainspirują ich do działania na rzecz poprawy jakości życia w przestrzeni miejskiej. Każdy zespół formułuje 6 haseł, zapisując je na małych kartkach. (czas pracy: 15 minut) 6. Prezentacja efektów pracy grup wraz z komentarzami czy krótką dyskusją.(czas: 15minut) 7. Podsumowanie warsztatów ewaluacja. ( czas: 15 minut) Metoda projektu - karty pracy do części II w załączeniu. (Opis metody na podstawie: Kubiczek B., Metody aktywizujące. Jak nauczyć uczniów uczenia się?, Opole 2007, s.88 91)

Gwiazda pytań Technika analizy służąca rozwiązywaniu problemów i wprowadzaniu zmian Karta pracy do części II Jak użytkować i kształtować przestrzeń publiczną? Po co? (Dlaczego?) Kiedy? Co? PROBLEM Gdzie? Kto? W jaki sposób? Każdy zespół analizuje problem, odnosząc się kolejno do sześciu pytań. Zespoły mogą przygotować plakaty (wg wzoru karty pracy). Oprac.Róża Połeć na podstawie: Piekarska-Szreder D.,Metody aktywizujące w nauczaniu materiałów przyrodniczych; www.kksz.plp.net/materiały/synela/ćwiczenie/c_gwiazada-p.doc