1. Społeczeństwo polskie w dwudziestoleciu międzywojennym



Podobne dokumenty
Karta pracy nr 15 Obliczanie stopy bezrobocia

Scenariusze wybranych lekcji z geografii dla szkół ponadgimnazjalnych

Rozwój osadnictwa na świecie

Od sejmokracji do autorytaryzmu. Konstytucja marcowa i kwietniowa porównanie

5. Struktura narodowościowa i wyznaniowa w Polsce. Grupy etniczne

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: V a Przedmiot: historia i społeczeństwo Nauczyciel: mgr Małgorzata Borowska. Temat lekcji: Wielkie religie średniowiecza.

Gospodarka średniowiecznej Europy

dr hab. Krzysztof Ślusarek Galicja Struktura narodowościowa ludności Galicji na przełomie XIX i XX wieku

Józef Piłsudski i niepodległa Polska

GEOGRAFIA treści nauczania zakres rozszerzony 5 SEMESTR Janusz Stasiak Ciekawi świata 2 Wydaw. OPERON podręcznik

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

2) określa cechy rozmieszczenia ludności na Ziemi, wskazując obszary jej koncentracji i słabego zaludnienia;

wieku ogółem W miastach Na wsi Ogółem: 100,0 100,0 100,0 W tym: 0-6 lat 7-14 lat lat lat lat lat lat 65 lat i więcej

światowej na podstawie mapy podaje cechy podziału wyjaśnia wpływ ustroju politycznego na rozwój administracyjnego Polski

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

*12 Polska między wojnami

Polityka rządów zaborczych i postawy społeczeństwa polskiego po klęsce powstania styczniowego

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W SZKOLE ŚREDNIEJ. Opracowała: Elżbieta Paluchowska

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA GEOGRAFIA Z OCHRONĄ I KSZTAŁTOWANIEM ŚRODOWISKA. Dla Zasadniczej Szkoły Zawodowej

TRZY KONSPEKTY LEKCJI Z HISTORII REGIONALNEJ DLA KLASY PIERWSZEJ GIMNAZJUM.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Stosunki polsko - krzyżackie

Regulamin konkursu historycznego. ,, Polskie drogi do wolności. W rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Rodzaje zdań złożonych

Przedmiot: Edukacja dla bezpieczeństwa. Cele ogólne: Cele operacyjne uczeń: Treści nauczania: Metody pracy: Formy pracy:

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Kształtowanie się granicy zachodniej i południowej

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

KONSPEKT LEKCJI. PRZEDMIOT NAUCZANIA: RACHUNKOWOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW KLASA: IV Technikum Ekonomiczne CZAS: 2 GODZINY LEKCYJNE

Zastosowanie technologii informacyjnej i geoinformacyjnej w nauczaniu biologii na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej

Tytuł. Prawa mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Natalia Chojnacka


Mniejszości narodowe i etniczne na Mazowszu

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

HISTORIA KLASA III GIMNAZJUM SZKOŁY BENEDYKTA

Kształtowanie się granic Polski po I wojnie światowej

OSTATNIE DNI GRUDNIA 1918 W POZNANIU - POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

WYMAGANIA EDUKACYJNE - KLASA 8 SZKOŁY PODSTAWOWEJ - GEOGRAFIA

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

ARTYKUŁY PRZEGLĄDOWE, NOTATKI, SPRAWOZDANIA

Andrzej Jezierski. Cecylia Leszczyńska HISTORIA

Zasoby naturalne i antropogeniczne w moim regionie

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

1. Polskie miesiące. Wystąpienia przeciw władzy w okresie PRL projekt edukacyjny

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. rozumieć pojęcia: Szare Szeregi, zawiszacy, Harcerska Poczta Polowa;

KONSPEKT LEKCJI HISTORII

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

1. Odczytywanie danych statystycznych prezentowanych w różny sposób

3. Interakcja człowiek gospodarka. Sprawdzian wiadomości

Scenariusz lekcji wiedzy o społeczeństwie w liceum ogólnokształcącym mgr Irena Gołubowska

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z GEOGRAFII DLA KLASY VII ROK SZKOLNY 2017/2018

1. Życie religijne w Polsce

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VI na poszczególne oceny z przedmiotu: Historia i społeczeństwo. Niedostateczny

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VI na poszczególne oceny z przedmiotu: Historia i społeczeństwo NIEDOSTETECZNY

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Rozdział 28. Wybuch wielkiej wojny

Scenariusz zajęć dodatkowych

1. Obywatel w urzędzie gminy

Demografia społeczności żydowskiej w Polsce po Zagładzie

8 W przemysłowym mieście

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z historii i wiedzy o społeczeństwie. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie

Wymagania edukacyjne z geografii dla uczniów klasy III I semestr podręcznik Planeta Nowa 3

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Struktura narodowościowa ludności Polski, Wolnego Miasta Gdańska oraz wschodnich obszarów Niemiec w latach

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Historia, klasa II gimnazjum

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

WYMAGANIA PROGRAMOWE W KLASIE II GEOGRAFIA

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII DLA UCZNIÓW SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

6. Rozwijanie umiejętności pracy z różnorodnymi źródłami historycznymi.

Przedmiot: HISTORIA. Uczyć się z historii. Niepodległość historia i pamięć po 90 latach.

Ilość wody potrzebnej do wytworzenia produktu

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

1. Główną przyczyną wybuchu I wojny światowej były konflikty polityczne i gospodarcze między mocarstwami europejskimi

6 W średniowiecznym mieście

Indywidualne wymagania dla ucznia klasy VI. Przedmiot: historia i społeczeństwo. Ocena dopuszczająca. ocena dostateczna

Transkrypt:

1. Społeczeństwo polskie w dwudziestoleciu międzywojennym a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń: - wymienia narodowości, które zamieszkiwały II RP, - wymienia największe miasta II RP, - definiuje pojęcie państwa wielonarodowościowego. ii. b) Umiejętności Uczeń: - analizuje wzrost ludności polski w latach 1919-1939, - wyjaśnia konsekwencje istnienia w Polsce wielu grup narodowościowych, - wyjaśnia związek między zmianami granic po I wojnie światowej a strukturą narodowościową II RP, - sporządza na podstawie tabeli wykres przedstawiający strukturę narodowościową II RP, - umiejscawia na mapie największe ośrodki przemysłowe Polski oraz największe miasta, - odczytuje z tabeli strukturę zawodową mieszkańców Polski, - odróżnia tabelę od wykresu i wykresu kołowego, - na podstawie mapy dokonuje podziału Polski na część lepiej i gorzej rozwiniętą. b. 2. Metoda i forma pracy Metoda główna praca pod kierunkiem. Metody pomocnicze rozmowa nauczająca, wykład. Forma pracy praca z danymi liczbowymi (wykres, tabela), praca z mapą. c. 3. Środki dydaktyczne - Mapa ścienna Polska w latach 1918-1939, - mapa w atlasie Polska w latach 1918-1939. Gospodarka i społeczeństwo. d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel sprawdza obecność. Rekapitulacja wtórna. Czas trwania 7-10 minut. Nauczyciel zadaje pytania, uczniowie na nie odpowiadają: - W jaki sposób została ukształtowana zachodnia granica Polski? (Odpowiedź: decyzje konferencji w Wersalu, powstanie wielkopolskie, powstania śląskie). - Jak kształtowała się wschodnia granica Polski? (Wojna polsko-bolszewicka, pokój w Rydze) - Wskaż na mapie przebieg granic Polski międzywojennej. (Wybrany uczeń pokazuje granicę na mapie ściennej omawiając jej przebieg). - Jakie były skutki I wojny światowej dla Polski? (odzyskanie niepodległości, straty ludnościowe, materialne, zmniejszenie się terytorium w stosunku do 1772 roku).

- Jakie zmiany zaszły od początku XX wieku w społeczeństwach europejskich? (Urbanizacja, tworzenie się społeczeństwa masowego, powstawanie wielkich miast). Nauczyciel ocenia odpowiedzi uczniów. Nauczyciel prosi jednego lub dwóch uczniów o przeczytanie zadania domowego. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel podaje temat lekcji, omawia jej cele i krótko wprowadza uczniów w nową tematykę. 2. Nauczyciel rozdaje atlasy i materiały. Prosi o zapoznanie się z wykresem przedstawiającym wzrost liczby ludności Polski w latach 1919-1939 (załącznik 2) i odpowiedzi na pytania: - Ile zwiększyła się ludność RP od końca i wojny do 1939 roku? (Odpowiedź: ok. 10 milionów). - Kiedy wzrost był najgwałtowniejszy? (Odpowiedź: lata 1922-1923). - Dlaczego wzrost w latach 1920-1921 był niższy w porównaniu z innymi latami? (Odpowiedź: wojna polsko-bolszewicka). Jeżeli uczniowie nie mogą sobie poradzić z ostatnim pytaniem nauczyciel naprowadza ich na właściwy trop dodatkowymi pytaniami. 3. Nauczyciel prosi o zapoznanie się z mapą i odpowiedzi na pytania: - Która część Polski była najgęściej zaludniona? (Odpowiedź: Górny Śląsk, Wielkopolska, okręg łódzki, okolice Warszawy). - Z czego mogło wynikać takie rozmieszczenie ludności? (Uczniowie powinni wywnioskować, że najgęściej zaludnione były wielkie miasta i rejony, w których koncentrował się przemysł). Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tabelą przedstawiającą największe miasta Polski, według liczby ludności (załącznik 1.1) i odpowiedzi na następne pytania: - Czy Polska była krajem wysoko zurbanizowanym i uzasadnienie odpowiedzi? (Odpowiedź: nie, w Polsce było w tym okresie tylko jedno naprawdę duże miasto- Warszawa, Łódź była o połowę mniejsza, a miasta kresowe zupełnie małe). - Dlaczego zachodnia część kraju była gęściej zaludniona i istniało tam więcej miast? (Uczniowie odpowiadają: Był to obszar lepiej rozwinięty zarówno pod względem rolniczym, jak i przemysłowym, występowała duża koncentracja zakładów przemysłowych, szczególnie na Śląsku, mniej było terenów niezamieszkałych). Nauczyciel prosi, aby uczniowie na podstawie mapy wymienili największe ośrodki przemysłowe Polski w dwudziestoleciu międzywojennym. (Uczniowie odpowiadają: Warszawa, Łódź, Poznań, Zagłębie Górnośląskie). 4. Nauczyciel prosi o zapoznanie się z tabelą przedstawiającą strukturę zatrudnienia w II RP (załącznik 1.2) i odpowiedzi na pytania: - Czy Polska była w tym czasie krajem zurbanizowanym i zindustrializowanym? (Odpowiedź: nie, aż 60% ludności było zatrudnionych w rolnictwie). - Jakie były główne gałęzie zatrudnienia poza rolnictwem? (Odpowiedź: przemysł i handel). - Jak duża była grupa inteligencji? (Niewielka ok. 1% ludności). 5. Nauczyciel o zapoznanie się z wykresem przedstawiającym strukturę wyznaniową Polski (załącznik 1.3) i odpowiedzi na pytania: - Czy II RP była krajem jednolitym religijnie? (Odpowiedź: nie). - Jakiego wyznania była ludność Polski? (Odpowiedź: katolicka, prawosławna, grekokatolicka, ewangelicka, żydowska). - Jaki był stosunek liczby katolików do innych wyznań? (Odpowiedź: katolicy stanowili ok. 2/3 społeczeństwa, było ich więc dwa razy więcej niż wyznawców pozostałych religii razem wziętych).

6. Nauczyciel prosi o zapoznanie się z tabelą przedstawiającą strukturę narodowościową II RP (załącznik 1.4) i odpowiedzi na pytania: - Które mniejszości były najliczniejsze? (Odpowiedź: Ukraińcy, Żydzi, Niemcy). - Korzystając z wiedzy uzyskanej na poprzednich lekcjach, wyjaśnij skąd wzięła się tak liczna grupa ludności niepolskiej w II RP? (Odpowiedź: Ukraińcy, Białorusini znaleźli się w Polsce z powodu przesunięć granic, stanowili oni rdzenną ludność Kresów Wschodnich, Niemcy także kształtowanie się granic Polski po I wojnie światowej. Żydzi zamieszkiwali w Polsce od XVI wieku ze względu na tolerancję religijną). 7. Nauczyciel ocenia odpowiedzi uczniów i ich pracę na lekcji. (W czasie analizowania wykresów i tabel uczniowie zapisują odpowiedzi na pytania na kartkach, na których dostali materiały. Zapiski te będą częścią notatki z lekcji). iii. c) Faza podsumowująca Rekapitulacja pierwotna. Powinna trwać ok. 7-10 minut. Nauczyciel zadaje pytania: - Proszę scharakteryzować zmianę liczby ludności Polski w latach 1919-1939. (Uczniowie odpowiadają: W dwudziestoleciu międzywojennym następował stały wzrost liczby ludności zahamowany jedynie w latach 1920-1921 w wyniku wojny polsko-bolszewickiej. Od zakończenia I wojny światowej do wybuch II wojny ludność Polski zwiększyła się o 1/3. Średni wzrost wynosił ok. 400 tysięcy osób rocznie). - Jakie podziały zauważasz w społeczeństwie polskim tego okresu (ze względu na rozmieszczenie ludności, rozwój poszczególnych terenów)? (Uczniowie odpowiadają: gęściej zamieszkała dawna kongresówka i zabór pruski; bardzo słabe zaludnienie Kresów; podział na Polskę rolniczą i uprzemysłowioną, wiejską i miejską). - Czy istnieje powiązanie (i jeśli tak to, jakie?) pomiędzy strukturą religijną i narodowościową II RP? (Odpowiadają: tak; liczba Polaków pawie pokrywa się z liczbą katolików, Ukraińcy i Białorusini prawosławni i grekokatolicy; Żydzi wyznanie mojżeszowe, Niemcy ewangelicy). Nauczyciel ocenia odpowiedzi uczniów i zadaje pracę domową. e. 5. Bibliografia 1. Atlas historii Polski, Demart, Warszawa 2006. 2. Burda B., Halczak B, Józefiak R. M., Szymczak M., Historia 3. Historia najnowsza. Zakres rozszerzony. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, Operon, Gdynia 2004. 3. Polska odrodzona 1918-1939, red. J. Tomicki, Wiedza Powszechna, Warszawa 1988. 4. Roszkowski W., Najnowsza historia Polski 1914-1944, Świat Książki, Warszawa 2003. 6. Załączniki i. a) załącznik 1 Dane statystyczne na temat społeczeństwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym 1. Miasta II RP pod względem liczby mieszkańców Nazwa miasta Liczba mieszkańców Warszawa 937 000 Łódź 452 000

Lwów 228 000 Kraków 184 000 Poznań 170 000 Wilno 129 000 Lublin 94 000 2. Struktura zatrudnienia w II RP Dział gospodarki Zatrudnieni w % Rolnictwo 60,6 Przemsył 19,3 Handel 6,1 Komunikacja 3,6 Szkolnictwo i kultura 1,0 Służba domowa 1,5 Inni 7,9 3. Struktura religijna II RP 9% 1% 3% 12% 11% 64% rzymskokatolickie grekokatolickie prawosławne ewangelickie mojżeszowe inne 4. Struktura narodowościowa II RP wg spisu z 1931 roku Narodowość Liczebność w mln Procent ludności Polacy 21 66% Niemcy 0,8 2,50% Ukraińcy 5 16% Białorusini 1,5 5,50% Żydzi 2,7 9% Inni 0,9 1,00%

ii. b) załącznik 2 Ludność Polski w latach 1919-1939 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 1919 1922 1925 1928 1931 1934 1937 1939 Ludność iii. c) Zadanie domowe Wykonaj na podstawie tabelki wykres przedstawiający strukturę narodowościową II RP. Wypisz, jakie widzisz dobre i złe strony istnienia w Polsce dużej liczby obywateli innych narodowości. Wykres powinien być wykonany w programie MS Excel i wklejony do dokument MS Word. Pod wykresem powinna znajdować się odpowiedź na pytanie. Dokument ma zostać przesłany na podany adres e-mail nauczyciela w ciągu 3 dni od daty lekcji. i. Wykonanie zadania domowego: ii. iii. Przykład wykonanego zadania domowego: Zadanie domowe. Społeczeństwo polskie w dwudziestoleciu międzywojennym

Struktura narodowościowa II RP Białorusini 6% Ukraińcy 16% Niemcy 3% Żydzi 9% Inni 1% Polacy Polacy 65% Niemcy Ukraińcy Białorusini Żydzi Inni 45 minut brak f. 7. Czas trwania lekcji g. 8. Uwagi do scenariusza