AUTOR: Teresa Wesołowska



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

ROCZNY PLAN DZIAŁAŃ (RPD)

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Jak kształcić umiejętność analizy treści zadania

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Planowanie zajęć dydaktycznych stanowi roboczą syntezę treści nauczania, logiczne dopełnienie wcześniej przeprowadzonej analizy.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Projekt z ZUS w gimnazjum

Scenariusz zajęć nr 1

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Odmieniamy czasownik przez czasy

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego zrealizowanego w Szkole Podstawowej w Raszówce w roku szkolnym 2005/2006 pod hasłem "ŻYJMY ZDROWO!

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Peer learning. Anna Szylar Urszula Szymańska-Kujawa

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Ocenianie kształtujące

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Referat Narzędzia pomiaru karty obserwacji zajęć i samooceny.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Zostań młodym ekologiem

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Scenariusz zajęć nr 1

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Along the Yellow Brick Road, czyli tworzymy mapę i łączymy sceny w dłuższe sekwencje

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Ćwiczenia na rozgrzewkę

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

Pomyśl Policz - Pokaż, czyli eksperyment w matematyce

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum im. A. Borysa w Witkowie

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Wielkopolska Konferencja dla Nauczycieli pt.: Akcja KŁADKA

Scenariusz zajęć nr 8

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz nr 69 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 5

Ocenianie. kształtujące

PRACA Z UCZNIAMI METODĄ PROJEKTU SAMOKONTROLA I SAMOOCENA W SFERZE ZDOLNOŚCI MOTORYCZNYCH ORAZ STANU ZDROWIA UCZNIÓW. Opracował; Marek Piernikarski

Przedmiotowy System Oceniania. - Plastyka 4-6. Bieżącej ocenie podlega:

Scenariusz hospitacji diagnozującej

Koło matematyczne 2abc

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA MUZYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BUKOWIE

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Program naprawczy w klasach I-III w Szkole Podstawowej w Niegowici na rok szkolny 2015/2016

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum nr 17 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Gliwicach

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa klasy IV-VI

Doskonalenie metod nauczania i oceniania SUS-OK. Warsztat doskonalenia pracy szkoły

Raport z ewaluacji wewnętrznej w szkole 2012/2013. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ

Wymaganie 3: Uczniowie są aktywni

I. Planowanie, organizowanie i ocenianie własnego uczenia się. Kompetencja ta ma służyć temu, aby uczniowie: planowali wykonania zadania, byli świadom

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

PROGRAM NAPRAWCZY PO ANALIZIE WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO W ROKU SZKOLNYM 2010/2011 SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. WL.

PROJEKT: Wędrówki po Afryce

Metoda. stacji zadaniowych

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PRZYRODA KLASA IV SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM. POLONII W SŁUPSKU

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz zajęć nr 3

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW KLASY I GIMNAZJUM. I Ty możesz zostać Pitagorasem

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Transkrypt:

UTOR: Teresa Wesołowska TEMT SCENRIUSZ: Dorastanie zwierząt TEMT OŚRODK: Narodziny w przyrodzie ETP EDUKCYJNY nauczanie zintegrowane klasa III CZS TRWNI I MIEJSCE 90 min. ; sala lekcyjna Od kilku lat w pracy wykorzystuję podręczniki WSiP, najpierw była to Wesoła szkoła, a obecnie Przygoda z klasą. Jestem bardzo zadowolona z wyżej wymienionych podręczników, które są przejrzyste zarówno dla nauczyciela, jak i dla uczniów. Było to jednym z powodów, dla których postanowiłam wziąć udział w konkursie Scenariusz na awans. W zespole opartym na wzajemnej współpracy proces uczenia się przebiega najefektywniej. by uczniowie najlepiej zrozumieli nowe informacje, muszą mieć okazję do zaangażowania się w pracę poprzez rozwiązywanie problemów, prace badawcze i ćwiczenia, oczywiście pod kierunkiem nauczyciela. ktywne włączanie uczniów w zdobywanie i przyswajanie wiedzy najbardziej sprzyja uczeniu się. Praca w grupach umożliwia uczniom większy udział w prowadzonych w klasie różnego rodzaju ćwiczeniach. Uczy ona współpracy, przestrzegania przyjętych zasad, współodpowiedzialności. W trakcie pracy w grupach uczniowie mają więcej pomysłów niż przy pracy indywidualnej. Kolejną istotną sprawą jest organizowanie i ocenianie własnego uczenia się. Przygotowanie warsztatu pracy, podział zadań wśród członków grupy pozwala precyzyjnie zaplanować działanie i uniknąć chaosu. Samoocena jest łatwiejsza do zaakceptowania przez uczniów, pozwala uniknąć sprzeciwu i zniechęcenia.

W oparciu o typ lekcji kreatorskiej można rozwijać umiejętności kluczowe typu: organizowanie, ocenianie i planowanie własnego uczenia się; skuteczne komunikowanie się w różnych sytuacjach; efektywne współdziałanie w zespole; w twórczy sposób rozwiązywanie problemów. CELE: - pobudzanie do postrzegania polisensorycznego; - kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie; - inspirowanie do działań twórczych; - rozwijanie umiejętności czytania, pisania oraz tworzenia związków wyrazowych. CELE OPERCYJNE uczeń: - wymienia fazy rozwoju zwierząt; - opowiada o tym, jak domowe zwierzęta opiekują się swoim potomstwem; - wyszukuje odpowiednie wiadomości z różnych źródeł; - redaguje opis zwierzęcia; - rysuje ilustrację opartą na zdobytych informacjach; - odmienia czasowniki przez osoby, liczby i czasy; - dostrzega podobieństwa i różnice między dorosłymi zwierzętami a młodymi osobnikami. FORM PRCY: praca w grupach, praca indywidualna, praca wielopoziomowa. METODY: pogadanka, dyskusja, mapa pojęciowa. POMOCE DYDKTYCZNE: - podręcznik Wesoła szkoła dla klasy III część 3; - atlasy zwierząt, poradnik :Małego przyrodnika, czasopismo Zwierzaki ; - instrukcje dla poszczególnych zespołów;

- karty pracy dla każdego ucznia (wykorzystałam niektóre ćwiczenia z trzeciej części Kart pracy ). TOK LEKCJI Etapy pracy Przebieg lekcji Umiejętności kluczowe Z N G Ż O W N I E Dzieci zostają podzielone na zespoły drogą losowania - każde dziecko losuje karteczkę z nazwą zwierzęcia (sarna, dzik, lis, zając, wiewiórka, niedźwiedź, motyl, żuk, ważka, chrząszcz, ćma, biedronka, żuk, perkoz, łabędź, kaczka, kukułka, dzięcioł, bocian, żaba, jaszczurka, traszka, ropucha, kijanka, kumak górski); Każdy uczeń siada przy stoliku oznaczonym odpowiednim napisem (płazy, owady, ssaki, ptaki) Sprawdzam, czy każde dziecko usiadło przy właściwym stoliku, zgodnie z wylosowaną karteczką; Uczniowie przypominają znane już zasady pracy w grupie, dokonują wyboru lidera, sekretarza, sprawozdawcy; Komunikacja: nauczyciel klasa, uczeń uczniowie; Wewnętrzna samodzielna organizacja grupy, przydzielenie funkcji.

B D N I E P R Z E K S Z T Ł C N I E Wprowadzam uczniów w tematykę lekcji; Przedstawiam cele lekcji; Rozdaję poszczególnym grupom instrukcje do pracy. Jeden z uczniów czyta kolejne punkty instrukcji, lider dokonuje podziału zadań wewnątrz grupy; Uczniowie przystępują do rozwiązywania zadań. Praca w grupie, tworzenie mapy pojęć. Skuteczne porozumiewanie się w grupie; Komunikacja, wzajemne uczenie się; naliza tekstu, czytanie ze zrozumieniem, organizacja własnej pracy; Wypełnianie powierzonych ról; Twórcze rozwiązywanie problemów. Rozumienie tekstu; Efektywne współdziałanie w grupie; Uczenie się poprzez wyjaśnianie kolegom w grupie; Planowanie i organizowanie własnej pracy; Wypełnianie powierzonych ról. PREZENTCJ Relacja z pracy w Skuteczne

I REFLEKSJ BDNIE PRZEKSZTŁCNIE PREZENTCJ I REFLEKSJ grupie i zaprezentowanie przez sprawozdawców jej wyników na forum klasy; Rozmowa na temat napotkanych trudności podczas wykonywania zadań. Rozdanie zróżnicowanych zadań poszczególnym uczniom. Uczniowie wykonują ćwiczenia zawarte w karcie pracy przygotowanej dla każdego dziecka (zróżnicowany stopień trudności). Prezentowanie wyników ćwiczeń przez poszczególnych uczniów; Dokonanie samooceny poprzez wypełnienie karty samooceny. komunikowanie się; Precyzyjne i jasne formułowanie myśli; Słuchanie prezentowanych komunikatów. Samodzielna analiza zadania, czytanie ze zrozumieniem; Rozwiązywanie problemów, logiczne myślenie. Pogłębianie świadomości procesu uczenia się; Przekazywanie informacji zwrotnej dla nauczyciela; Odnoszenie się do praktyki zdobytej wiedzy. Skuteczne komunikowanie się; Uważne słuchanie prezentowanych komunikatów; Przekazywanie informacji zwrotnej dla nauczyciela.

INSTRUKCJ DL GRUPY SSKI ZŁĄCZNIKI 1. Na środku arkusza papieru napiszcie nazwę waszej grupy. 2. Przeczytajcie uważnie zagadkę. 3. Znajdźcie rozwiązanie zagadki. Jestem niedużym zwierzątkiem. Mam futerko w jasne plamki. Lubię ciszę w lesie. 4. Napiszcie informacje o jego: - kształcie - kolorze - sposobie poruszania się - wydawanych odgłosach - środowisku życia. 5. Narysujcie jego portret. 6. Napiszcie informacje o jego mamie. 7. Narysujcie portret jego mamy. 8. Podajcie przykłady innych ssaków. INSTRUKCJ DL GRUPY PTKI 1. Na środku arkusza papieru napiszcie nazwę waszej grupy. 2. Przeczytajcie uważnie zagadkę. 3. Znajdźcie rozwiązanie zagadki. Jestem małe, puszyste, wielkości piłeczki. Mam paski. Bardzo lubię wodę. 4. Napiszcie informacje o jego: - kształcie - kolorze - sposobie poruszania się - wydawanych odgłosach - środowisku życia. 5. Narysujcie jego portret. 6. Napiszcie informacje o jego mamie. 7. Narysujcie portret jego mamy. 8. Podajcie przykłady innych ptaków. INSTRUKCJ DL GRUPY PŁZY 1. Na środku arkusza papieru napiszcie nazwę waszej grupy. 2. Przeczytajcie uważnie zagadkę. 3. Znajdźcie rozwiązanie zagadki. Jestem mała. Świetnie pływam.

Już niedługo będę skakać po łące. 4. Napiszcie informacje o jego: - kształcie - kolorze - sposobie poruszania się - wydawanych odgłosach - środowisku życia. 5. Narysujcie jego portret. 6. Napiszcie informacje o jego mamie. 7. Narysujcie portret jego mamy. 8. Podajcie przykłady innych płazów. INSTRUKCJ DL GRUPY OWDY 1. Na środku arkusza papieru napiszcie nazwę waszej grupy. 2. Przeczytajcie uważnie zagadkę. 3. Znajdźcie rozwiązanie zagadki. Siedzę na smakowitym liściu. Bardzo lubię jeść Owinę się niteczką. 4. Napiszcie informacje o jego: - kształcie - kolorze - sposobie poruszania się - wydawanych odgłosach - środowisku życia. 5. Narysujcie jego portret. 6. Napiszcie informacje o jego mamie. 7. Narysujcie portret jego mamy. 8. Podajcie przykłady innych owadów.

KRT PRCY 1 (zaczerpnięte z Kart Pracy Ucznia cz. III 10 ćw.2) Napisz odmianę podanych czasowników w liczbie pojedynczej i mnogiej czasu teraźniejszego. Skakać pływać, latać Ja... Ty... On Ona Ono... Ja... Ty... On Ona Ono... Ja... Ty... On Ona Ono... My... Wy... Oni One... My... Wy... Oni One... My... Wy... Oni One... KRT PRCY 2 (zaczerpnięte z Kart Pracy Ucznia cz. III 10 ćw.3) Przekształć podane zdania, zmieniając w nich formę czasu teraźniejszego na formę czasu przeszłego i czasu przyszłego. Brzydka poczwarka przeobraża się w pięknego motyla. Czas przeszły...... Czas przyszły...... Mała sarenka po urodzeniu ukrywa się w trawie. Czas przeszły......

Czas przyszły...... Zielona żaba skacze po łące. Czas przeszły...... Czas przyszły...... KRT PRCY 3 (zaczerpnięte z Kart Pracy Ucznia cz. III 29 ćw.4) Uporządkuj podane wyrażenia według rodzajów. Dopisz po dwa przykłady w każdej rubryce. Postaraj się, aby miały one związek z środowiskiem życia zwierząt. głębokie jezioro, zielona łąka, sosnowy las, złota plaża, morski brzeg, piaszczyste wybrzeże Rodzaj męski Rodzaj żeński Rodzaj nijaki....................................

KRT PRCY 4 (zaczerpnięte z Kart Pracy Ucznia cz. III 10 ćw.1) Zamaluj pola z czasownikami w liczbie pojedynczej czasu teraźniejszego. wyrzuciło lecieć rozumiem jem skaczę rośniecie urodził się tańczę pływamy umiem śpiewacie lecę fruwam rysujemy KRT PRCY 5 (zaczerpnięte z Kart Pracy Ucznia cz. III 77 ćw.1) Napisz podane czasowniki w czasie przeszłym. opowiadać,pisać, przypominać, słuchać Liczba pojedyncza Liczba mnoga on ona ono oni one............................................................ KRT PRCY 6 (zaczerpnięte z Kart Pracy Ucznia cz. III 76 ćw.4) Uzupełnij podane zdania odpowiednimi formami czasownika skakać w czasie teraźniejszym. Zielona żaba... do głębokiego jeziora. Chcę się nauczyć skakać na skakance, więc codziennie wytrwale.... Dzieci... na skakankach. Czasem z bratem chodzimy na basen i... z trampoliny.

KRT SMOOCENY Imię i nazwisko... 1. Zamaluj prostokąt z wybranym zdaniem. Jestem z siebie zadowolony. Pracowałem dzisiaj dobrze. Mogłem pracować lepiej. 2. Dokończ zdania: Najbardziej podobało mi się, gdy...... Nie podobało mi się...... KOMENTRZ Według zaprezentowanego scenariusza przeprowadziłam zajęcia w klasie III w roku szkolnym 2003/2004, wykorzystując podręcznik Wesoła szkoła część 3. Celem moich zajęć między innymi było nauczenie dzieci współpracy w grupie, respektowania przyjętych zasad. Grupa stwarza większe możliwości indywidualizacji pracy uczniów, bardziej ich aktywizuje. Podczas zajęć uważnie obserwowałam pracę grup, a po zajęciach wnikliwie analizowałam karty samooceny, które dostarczyły mi istotnych informacji o stopniu trudności poszczególnych zadań. Praca sprawiała uczestnikom wiele radości i budziła ich zaangażowanie i zainteresowanie.

BIBLIOGRFI: 1. R. rends Uczymy się nauczać. 2. Jo nne Ried, P. Forrestal, J. Cook Uczenie się w małych grupach w klasie. 3. E. Perrott Efektywne nauczanie.