SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Data: 8.01.2014r. Grupa wiekowa: 3,4latki Miejsce: sala przedszkolna Temat zajęć: Wesołe zabawy z woreczkami. Treści programowe: współdziałanie w zabawach i sytuacjach zadaniowych - kształtowanie umiejętności społecznych. rozwijanie sprawności fizycznej dzieci uczestniczenie w zajęciach ruchowych. Cele ogólne: kształtowanie koordynacji ruchowo wzrokowej z użyciem woreczka gimnastycznego, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, udział w zabawach ruchowych - rozwijanie ogólnej sprawności dzieci. Cele szczegółowe: Dziecko: aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, wykonuje chwyty i podrzuty woreczka, potrafi zachować bezpieczeństwo w czasie zabawy ruchowej. Metody: zadaniowo-zabawowe, słowne rozmowa. Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: woreczki gimnastyczne, stroje gimnastyczne, płyta CD, tamburyno. PRZEBIEG ZAJĘĆ OBSERWOWANYCH: 1.Omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw w sali przedszkolnej. 2. Przywitanie piosenką: Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś ty. Raz, dwa, trzy! 3. Zabawa muzyczno-ruchowa Koniki dobieranie się parami, jedno jest konikiem drugie woźnicą, zamiana ról, reagowanie na sygnał nauczyciela. 4. Kolorowe figurki zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci biegają po sali w rytmie tamburyna, kiedy tamburyno milknie dzieci przyjmują pozycję wymyślonej dowolnej figury. 5. Dzieci stoją w kole, nauczycielka chodzi w kole, dotykając dziecko określa, które jest dniem a które nocą. Co drugie dziecko jest dniem, co drugie nocą. Dzieci otrzymują woreczki w dwu kolorach: dzień żółte, noc granatowe. Opowieść ruchowa dzień i noc : Słońce wstało, rozpoczyna się dzień. Słońce wędruje po niebie i chyli się ku zachodowi. Dzień się kończy. Ciemnieje i rozpoczyna się noc. Księżyc wędruje po niebie, świecą gwiazdy. Noc przemija, bo idzie dzień i wschodzi słońce...taka opowieść powtarzana jest trzykrotnie. Gdy dzień się kończy, dzieci z żółtymi woreczkami kucają. Gdy noc się kończy, dzieci z niebieskimi woreczkami kucają, a dzieci z żółtymi woreczkami wstają, spacerują, bo zaczyna się dzień. 6. Zabawa Magiczna piłka. Dzieci podrzucają woreczek oburącz do góry i starają się go złapać. 7. Zabawa Rzut do kosza. Dzieci ustawione w rzędzie, ich zadaniem jest celowanie do kosza. 8. Zabawy dowolne dzieci z woreczkami według pomysłu dziecka. Integracja grupy. 9. Marsz na palcach z uniesionymi ramionami, marsz na piętach z ciałem skulonym.
10. Ruchy głowy i tułowia potakiwanie, przeczenie, kiwanie. 11. Głębokie wdechy i wydechy. 12. Zbiórka w szeregu. 13. Podsumowanie zajęć i podziękowanie za zajęcia. Ewelina Kaczmarczyk
Przywitanie piosenką: Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś ty. Raz, dwa, trzy! Temat: Zabawy ruchowe kształtujące koordynację ruchowo wzrokową z użyciem woreczka gimnastycznego. Cel główny: Kształtowanie koordynacji ruchowo wzrokowej z użyciem woreczka gimnastycznego. Zadania szczegółowe: -wiadomości: dziecko potrafi zachować bezpieczeństwo w czasie zabawy ruchowej w grupie. -umiejętności: potrafi wykonać podrzut i chwyt woreczka z wykonaniem zadania dodatkowego, klaszcząc dwa razy w ręce. -psychomotoryczność: doskonali koordynację ruchowo wzrokową. Metody: zabawowo zadaniowa Ilość dzieci: 20 Czas trwania: 20 minut Sprzęt: woreczki gimnastyczne PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. CZĘŚĆ WSTĘPNA: - Zabawa,,Baczność Dzieci podskakują z nogi na nogę w rytmie tamburyna. Kiedy tamburyno milknie, przechodzą do siadu skrzyżnego, pozostają w bezruchu przez kilka sekund. Na hasło,,baczność, zrywają się z miejsc i stają na baczność. - Zabawa orientacyjno- porządkowa,,figurki Dzieci biegają po sali w rytmie tamburyna, kiedy tamburyno milknie dzieci przyjmują pozycję wymyślonej figury. 2. CZĘŚĆ GŁÓWNA: - Zabawa,,Kapelusz Dzieci chodzą po sali z woreczkami na głowie w rytm tamburyna, na przerwę w zabawie stoją nieruchomo. - Zabawa,,Zaczarowana piłka Dzieci rzucają woreczek oburącz do góry i starają się go złapać po klaśnięciu w ręce 2 razy. - Zabawa,,Przeplataniec z woreczkiem Dzieci przekładają woreczek gimnastyczny pod kolanem. - Zabawa,,Zabawa w parach
Dzieci rzucają sobie nawzajem woreczek. 3. CZĘŚĆ KOŃCOWA - Zabawa,,Studnia Dzieci chodzą po kole i wrzucają woreczki do obręczy. -,,Relaks Dzieci klęczą i rękami starają się dotknąć wykładziny jak najdalej przed sobą. Na koniec siadają w siadzie skrzyżnym do ćwiczeń oddechowych ( wdech nosem, wydech- ustami).