Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.3 Temat zajęć: Analiza własnych predyspozycji zawodowych 1. Cele lekcji: Uczeń: wymienia przykłady kompetencji miękkich i twardych, rozpoznaje swoje mocne i słabe strony, wskazuje kompetencje, które posiada, wie, jakie wyróżnia się typy osób oraz jakie kompetencje są pożądane przy wykonywaniu przykładowych zawodów, określa własny wizerunek jako przyszłego pracownika, dokonuje analizy własnej osobowości w kontekście wymagań pracodawców lokalnych, regionalnych, krajowych i europejskich. 2. Metody i techniki: pogadanka, Jacy jesteśmy?, dyskusja, praca z kartami pracy. 3. Środki dydaktyczne: karty pracy 1 4 dla każdego ucznia. 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału.
Strona2 5. Formy organizacji pracy: praca: indywidualna, grupowa, zbiorowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., 2010, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, Wydawnictwo Jedność, Kielce. 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na ocenie: zaangażowania uczniów w dyskusję. poprawności merytorycznej i językowej wypowiedzi uczniów w trakcie dyskusji, poprawności wypełnienia kart pracy. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel wprowadza uczniów w temat, wyjaśniając, że przed przystąpieniem do poszukiwania pracy należy rozpoznać swoje predyspozycje. Niektórzy od dzieciństwa wiedzą, jaki zawód chcą wykonywać i systematycznie dążą do celu, inni zaś muszą poświecić sporo czasu, by wybrać własną ścieżkę zawodową. Na przykład Klaudia Szmaj to 17 letnia dziewczyna, która dzięki własnej determinacji spełniła swoje marzenie, które miała od dzieciństwa i zdała egzamin praktyczny na licencję "Ż" i została pierwszą kobietą w Polsce, która może uczestniczyć w oficjalnych zawodach żużlowych w naszym kraju. Dla każdego ważne jest rozpoznanie swoich twardych i miękkich kompetencji oraz zalet i wad. Taka wiedza pomaga w wyborze zawodu oraz w przygotowaniach do poszukiwania odpowiedniej dla siebie pracy. Następnie nauczyciel wyjaśnia, co nazywamy twardymi, a co miękkimi kompetencjami (załącznik 1) oraz jakie znaczenie mają te kompetencje w poszukiwaniu pracy. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie do lekcji. 3. Nauczyciel dzieli klasę na 5-6-osobowe grupy. Nauczyciel informuje uczniów, że będą pracować wg metody Jacy jesteśmy?. Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy 1 (załącznik 2) i
Strona3 po zapoznaniu się z opisem różnych typów osób, zaznacza typ, który reprezentuje. Jeżeli żaden z typów nie odpowiada samoocenie ucznia, wówczas uczeń powinien wykorzystać ostatnie pole i wypisać tam swoje cechy. 4. Każdy uczeń otrzymuje tyle małych karteczek (karta pracy 2 załącznik 3), ile osób jest w jego grupie. Na każdej karteczce wpisuje nazwę typu osoby każdego członka grupy i wręcza karteczkę ocenianej osobie. W ten sposób każdy z uczniów ma tyle karteczek o sobie, ilu jest członków grupy. 5. Każdy z uczniów ma za zadania dokonać analizy otrzymanych opinii i zweryfikować je z samooceną. Następnie uczniowie dyskutują w grupach nad uzyskanymi opiniami, proszą o ich wyjaśnienie i uzasadnienie. 6. Nauczyciel podsumowuje tę część lekcji, podkreślając, że każda społeczność składa się z różnych typów osób, a szczególnie ważne jest, by poznać swoje zalety i wady, również te, które zauważają w nas inni. Istotne jest również, by weryfikować to, co myślimy na swój temat z tym, jak postrzegają nas inni. Ponadto w różnych zawodach przydane są osoby o różnych typach i różnych predyspozycjach. 7. Uczniowie mają za zadanie podzielić się na grupy 2-osobowe i wypełnić kartę pracy 3 (załącznik 4), w której mają dopasować predyspozycje do poszczególnych zawodów. 8. Nauczyciel sprawdza wykonane ćwiczenie. 9. Nauczyciel podsumowuje całą lekcję. 10. Zadanie domowe: Dokonaj samooceny swoich predyspozycji do wykonywania wybranego przez siebie zawodu. W tym celu wypełnij kartę pracy 4 (załącznik 5).
Strona4 Załącznik 1 Twarde i miękkie kompetencje
Strona5 Załącznik 2 Karta pracy 1 Kim jesteśmy w klasie i na co dzień? PRAGMATYK Jest zdania, że wszystkie ważne problemy można rozwiązać przez podejmowanie działań, które traktuje jako najlepszą formę aktywności. Nie lubi teoretyzowania, dlatego denerwuje się długimi dyskusjami, gdyż jest przekonany, że do niczego nie prowadzą. FILOZOF Zanim podejmie jakiekolwiek działania, wszystko gruntownie planuje. W każdej sprawie widzi jakieś powiązania. Denerwuje się bezmyślnym działaniem innych. OPOZYCJONISTA Zwykle zdecydowanie przeciwstawia się poglądom innych. Jest szefem grupy i konkretnymi argumentami potrafi przekonać do swoich racji innych. KONSTRUKTYWNY Zachęca do racjonalnej dyskusji i zgody między stronami w sporach. Potrafi znaleźć wspólne elementy dla różnych punktów widzenia. KRNĄBRNY Nigdy nie wiadomo, jakie ma zdanie, przez co potrafi zaskoczyć wszystkich. Lubi niepokój i zmierza do jego stałego utrzymywania. Doszukuje się w działaniach i wypowiedziach innych jakiś pułapek i spisków. OJCIEC/MATKA Nie trzyma z żadną ze stron podczas dyskusji i sporów. W sytuacjach konfliktowych jego propozycja jest tą, na którą wszyscy się zgadzają. Jest autorytetem w klasie. EKSPERT Uważa się za osobę najbardziej zorientowaną w większości spraw, a pozostałych traktuje, jakby się nie znali na niczym. Uważa, że inni nie prezentują wystarczająco dobrego poziomu, by móc z nim dyskutować. OSTRZEGAJĄCY Widzi we wszystkich działaniach przeszkody i problemy, ale ponieważ dobro innych jest dla niego ważne, dlatego ostrzega innych przed jego zdaniem głupim działaniem.
Strona6 Załącznik 3 Karta pracy 2 Kim są moi koledzy z grupy?
Strona7 Załącznik 4 Karta pracy 3 Predyspozycje w danym zawodzie 1. Dopasuj zawód do odpowiednich predyspozycji. a. Analityk. 1. Ma artystyczne podejście. b. Kierowca zawodowy. 2. Myśli logicznie. c. Pracownik fizyczny. 3. Lubi dyskutować na podstawie argumentów. d. Muzyk. 4. Lubi jeździć autem. e. Prawnik. 5. Stale nosi ze sobą aparat fotograficzny. f. Nauczyciel. 6. Lubi pielęgnować dłonie swoje i koleżanek. g. Polityk. 7. Lubi przekonywać do swoich racji. h. Lekarz. 8. Umie słuchać i pomagać innym. i. Fotograf. 9. Lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. j. Manikiurzystka. 10. Nie lubi się uczyć, ale lubi ćwiczenia.
Strona8 Załącznik 5 Karta pracy 4 Ocena własnych predyspozycji Wpisz poniżej cechy swojego charakteru i zainteresowania, a następnie wpisz zawody, do których masz predyspozycje. zawody