3-6 lat edukacja przedszkolna www.edu-sense.pl Temat : Herbatka i konfitura uczuć dla Babci i Dziadka Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności),,herbatka i konfitura uczuć dla Babci i Dziadka to scenariusz zajęć okolicznościowych z okazji Święta Babci i Dziadka. Poza elementami, które pojawiają się zazwyczaj na zajęciach organizowanych z tej okazji jak piosenki i wierszyki, dodatkowo dzieci będą miały okazję wprowadzić swoich dziadków w świat kodowania. Pokażą im jak działają roboty, jak możemy je zaprogramować, jak można wykorzystać je na zajęciach w przedszkolu. Przy pomocy sekwencji kolorów przedszkolaki zaprogramują ruch robota, przemieszczającego się po słoiku z dobrymi życzeniami lub po filiżance z herbatką. Cele ogólne Wzmacnianie relacji rodzinnych; Wzbudzanie szacunku do osób starszch; Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów). EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 1
3-6 lat Herbatka i konfitura uczuć dla Babci i Dziadka Cele operacyjne: Dziecko Potrafi zaśpiewać okolicznościową piosenkę; Potrafi recytować krótki wiersz z pamięci; Potrafi poprawnie rozróżniać kierunki; Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów; Potrafi współpracować w parach lub zespołach. Zgodność z podstawą programową Wychowania Przedszkolnego. Osiągnięcia dziecka: Społeczny obszar rozwoju dziecka Komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne. Poznawczy obszar rozwoju dziecka Wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp., tworzy proste i złożone zna- ki, nadając im znaczenie, samodzielnie planuje ruch przed zapisaniem, np. znaku graficznego, litery i innych w przestrzeni sieci kwadratowej lub liniatury, określa kierunki i miejsca na kartce papieru; Wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń nadając znaczenie umieszczonym w nich przedmiotom; Klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia; Podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np.: oglądanie książek, zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi, korzystanie z nowoczesnej technologii itd.; Śpiewa piosenki. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: zbiorowa (praca z całą grupą), zespołowa, indywidualna. Pomoce dydaktyczne: KARTA PRACY DZIECKA 01, KARTA PRACY DZIECKA 02, MATERIAŁ POMOCNICZY 01(dostępne w formie załącznika, który można wydrukować), flamastry, roboty. EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 2
3-6 lat Herbatka i konfitura uczuć dla Babci i Dziadka Przygotowanie do zajęć: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały; Sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane; Przygotuj markery (sprawdź przed zajęciami czy mają właściwy odcień, dobierz taki, który będzie prawidłowo odczytany przez robota) Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Powitaj wszystkich zgromadzonych gości i dzieci, następnie poproś dzieci o wykonanie montażu słowno - muzycznego (tu wykorzystaj wybrane przez siebie wiersze i piosenki dobrane do wieku i możliwości rozwojowych dzieci); Zaproś dzieci i ich Babie i Dziadków, do pierwszej aktywności związanej z kodowaniem. Zaprezentuj,,Zakodowane serce (MATERIAŁ POMOCNICZY 01) i sposób pracy z jego wykorzystaniem (zielona kropka będzie poruszać się po planszy zgodnie z komendami: do góry, do dołu, w prawo, w lewo, kiedy przechodzi przez pola oznaczone symbolami dziecko wykonuje przypisane im czynności: ustab - buziak dla babci, ustad - buziak dla dziadzia, nutki - zaśpiewanie,,sto lat. Kropką kierujemy tak, żeby kilka razy przeszła przez pola z symbolami; EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 3
3-6 lat Herbatka i konfitura uczuć dla Babci i Dziadka Powiedz dzieciom, że teraz wspólnie ze swoimi babciami i dziadkami wykonają dwa zadania z wykorzystaniem robotów. Pierwsze z nich to,,słoik z konfiturą i słodkimi życzeniami. Zanim dzieci zakodują trasę robota powiedzą swoim babciom i dziadziom jakie,,słodkie życzenia dla nich wrzucają do tego słoika. Następnie pokażą swoim bliskim w jaki sposób prawidłowo uzupełnić trasę, żeby robot przemieścił się po niej bez problemu. W miejsca przeznaczone na kody dzieci wstawią sekwencję kolorów, w taki sposób, żeby robot z miejsca startu wjechał na słoik, następnie objechał go bez wjeżdżania na zakrętkę. Ostatni kod uzupełniamy w sposób, który wprowadzi ruch robota w,,pętlę zawsze. Użyte kody to kolejno:,,skręć w lewo,,,skręć w prawo, skręć w prawo,,,jedź prosto. Druga trasa dla robotów to,,filiżanka ( KARTA PRACY DZIECKA 01 ). Zadanie polega na takim uzupełnieniu kodów, żeby robot przejechał od startu na spodek filiżanki, następnie wjechał na jej ucho a na jego końcu zatańczył. Użyte kody to:,,skręć w prawo,,,skręć w prawo,,,wygrana wyjście. Podziękuj gościom i dzieciom za aktywny udział w zajęciach. EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 4
Karta pracy dziecka 01 3-6 lat Herbatka dla Babci i Dziadka
Karta pracy dziecka 02 3-6 lat Herbatka dla Babci i Dziadka
Karta pracy dziecka 02 3-6 lat Herbatka dla Babci i Dziadka Rozwiązanie
Materiały pomocnicze 01 3-6 lat Herbatka dla Babci i Dziadka