Miejskie Przedszkole nr 99 w Katowicach Przedszkolem w ruch Od dnia 01 grudnia 2013 roku nasze przedszkole bierze udział w akcji Ćwiczyć każdy może, która pilotowana jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (www.szkolawruchu.men.gov.pl ), w ramach projektu Rok Szkoły w Ruchu. Wszystkie działania Roku Szkoły w Ruchu promują aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia wśród dzieci. Cel działania na rzecz aktywności fizycznej wynika z przekonania, że aktywność fizyczna, w tym regularne uprawianie sportu w połączeniu ze zdrowym żywieniem, jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka. Tytuł stanowi wyróżnienie dla przedszkoli, które w istotny sposób przyczyniają się do promowania w swoim środowisku aktywności fizycznej. Tytuł może być przyznany przedszkolom, które wezmą udział w Akcji Ćwiczyć każdy może i spełnią wymagane kryteria. Poniżej prezentujemy wybrane z pośród wielu scenariusze zajęć: Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej w grupie dzieci 5 letnich Temat: Wesoło bawimy się z rodzicami - zestaw ogólnorozwojowych zabaw ruchowych z elementami dziecięcej matematyki z udziałem rodziców dzieci. Wykorzystanie elementów koncepcji Ruchu Rozwijającego R. Labana i W. Sherborne oraz elementów pedagogiki zabawy. Opracowanie i prowadzenie: nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 99 w Katowicach mgr Barbara Bury
Cel e ogólne: - kształcenie świadomości własnego ciała - wspieranie umiejętności świadomego komunikowania się w sposób niewerbalny - współpraca w parach- przejmowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i partnera - wdrażanie do dłuższego skupiania uwagi na wykonywanym zadaniu - wdrażanie do słuchania i wypełniania poleceń nauczyciela. - ukazanie wartości ruchu jako elementu kształtującego więzi emocjonalne - sprawne liczenie w zakresie 6,liczenie w zakresie 10 na konkretach i na palcach - sprawne orientowanie się przestrzeni, ze szczególnym uwzględnieniem stron- lewa, prawa - zachęcanie rodziców do wspólnych z dziećmi ćwiczeń i zabaw ruchowych Cele operacyjne: - dziecko potrafi naśladować ruchy partnera - dziecko potrafi zachować równowagę podczas różnorodnych ćwiczeń - dziecko potrafi wrócić na swoje miejsce w kręgu - dziecko stosuje przyjęte zasady bezpieczeństwa podczas ćwiczeń - dziecko wypełnia polecenia zgodnie z instrukcją nauczyciela - dziecko reaguje na umówione sygnały dźwiękowe - dziecko prawidłowo rzuca balonem do celu - dziecko szybko liczy w zakresie 6 - dziecko liczy na konkretach i na palcach w zakresie 10 - dzieci i rodzice odczuwają radość wynikającą ze wspólnych zabaw ruchowych i ćwiczeń Podstawa programowa: 4,5,6 Metoda: słowna - rozmowa z dziećmi, czynna - stawianie zadań i ćwiczeń Forma: praca z całą grupą, współdziałanie w parach Środki dydaktyczne: balon i krążek dla każdego uczestnika zabawy,nagranie Tańce integracyjne, duża kostka z liczbą oczek 1-6,umki- frotki dla każdego uczestnika zajęcia, po 10 klocków w różnych kolorach dla każdego dziecka. Przebieg zajęcia: 1. Wyczucie własnego ciała. - przy dźwiękach muzyki dzieci i rodzice biegają po sali w dowolny sposób wykorzystując krążki, na przerwę w muzyce siadają nieruchomo w siadzie skrzyżnym.
- dzieci i rodzice wykonują ćwiczenia z krążkiem- ćwiczą tylko nogi, tylko szyja, tylko ramiona, tylko dłonie, przesuwają balony po rożnych powierzchniach ciała wg instrukcji nauczyciela. 2. Wyczucie ciężaru i czasu - dzieci i rodzice dobierają się w pary jeden z partnerów pcha drugiego na czworakach, bokiem, przodem, tyłem; powrót na swoje miejsce na dywanie na sygnał dźwiękowy i zamiana ról. - turlanie krążków- każdy przemieszcza swój krążek po sali w dowolną stronę, na przerwę w muzyce wracamy do partnera. 3.Zabawa ruchowa Kostka odróżnianie liczenia poprawnego od błędnego, na przerwę w muzyce szybkie reagowanie na zmieniającą się liczebność oczek pokazywanych na poszczególnych powierzchniach kostki, tworzenie grup o takiej samej liczebności osób jak ilość oczek na kostce.określanie ilu osób brakuje, aby niepełna liczebnie grupa spełniła warunek zabawy. 4. Wyczucie przestrzeni - zabawa naśladowcza w parach Rób to, co ja z moim balonikiem - zamiana ról. - spotkanie balonów - zabawa w parach- rzuty balonami tak, aby zetknęły się w powietrzu - zabawa z elementem równowagi stanie z balonem - na palcach, na piętach, na jednej nodze- balon przytrzymywany jest asymetrycznymi częściami ciała np. łokieć i kolano. - zabawa Zwalone drzewo - w parach, przekraczanie partnera leżącego na dywanie w sposób taki, aby nie uczynić mu krzywdy, zamiana rolami 5.Prawa i lewa strona zabawa z wykorzystaniem krążków- uczestnicy kładą wskazane przedmioty na lewo i na prawo od krążka leżącego przed nimi na dywanie polecenia: - połóż żółty klocek na lewo od krążka - połóż 3 niebieskie na prawo od krążka - połóż tyle czerwonych klocków na lewo od krążka, aby po lewej stronie było tyle samo klocków ile jest na prawo od krążka (2) - połóż na lewo od krążka 4 zielone klocki - powiedz czy więcej klocków masz na prawo od krążka (3) czy na lewo od krążka (7) - jak możemy to sprawdzić bez liczenia? Możemy ustawić w pary wewnątrz krążka klocki leżące na lewo i na prawo od krążka. Będziemy brać klocki po jednym raz z prawej i raz z lewej strony. Po której stronie od krążka zostaną klocki? (po lewej) ile? (4) - włóż pozostałe 4 klocki do krążka, zastanów się - o co możemy teraz zapytać? Ile jest wszystkich klocków razem? Liczymy na palcach 6 +4=10 ( odpowiedź- wszystkich klocków jest 10) 6. Wyczucie płynności ruchów - naśladowanie ruchów muzyków- balon staje się w wyobraźni dzieci różnymi instrumentami i naśladują grę muzyków, nauczyciel odgaduje na jakich instrumentach odbywa się gra. W zależności od tempa muzyki dzieci zwalniają lub przyspieszają swoją grę. 7.Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera - zabawa z elementem skoku Skok z krążkiem skoki- w przód, w tył, w bok -obunóż. Naśladowanie ruchów partnera i zamiana ról. - podział grupy na dwa zespoły- chłopcy i dziewczynki, dzieci ustalają kapitana, którego ruchy będą naśladować. Zabawa przy muzyce, kilkakrotna zmiana kapitana. 8.Zabawa ruchowa Czarodziejskie skrzyneczki - metoda Pedagogiki Zabawy.- utrwalenie stron prawa, lewa: ze skrzyneczek wychodzą osoby z chorym lewym uchem ( masujemy lewe ucho), osoby kulejące na prawą nogę, osoby z obolałym lewym kolanem i prawym łokciem- kilka powtórzeń. w różnych konfiguracjach.(uczestnicy zajęcia mają gumkę- frotkę założoną na lewym nadgarstku) 9. Ćwiczenia uspokajające- dzieci układają balony do snu, opowiadają balonikom szeptem, jak miło bawiły się podczas zajęcia, głaszczą je delikatnie na dobranoc. 10.Podziękowanie dzieciom i rodzicom za miłą zabawę, samoocena udziału dzieci i rodziców w zajęciu.
Scenariusz sytuacji edukacyjnej przeprowadzonej z udziałem rodziców grupy 4 latków Temat: Rodzinne zabawy ruchowe. Zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Opracowanie i prowadzenie: nauczycielki Miejskiego Przedszkola nr 99 w Katowicach Alicja Ławrywianiec, Barbara Drosik Cel ogólny: - Wzmacnianie więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem poprzez ćwiczenia ruchowe. Wszechstronny rozwój sprawności, wydolności fizycznej,koordynacji ruchowej, oraz nabycie podstawowych umiejętności ruchowych. Cele operacyjne: Dziecko... - ma świadomość ciała swojego i ciała partnera. - zdobywa poczucie bezpieczeństwa w obecności rodzica. niweluje napięcie fizyczne z wykorzystaniem ćwiczeń relaksacyjnych - stosuje się do poleceń nauczyciela - przestrzega zawartych umów - umie wyrażać uczucia i przeżywa radość zabawy z rodzicami - rozwija poczucie bezpieczeństwa i akceptacji swojego ciała - odczuwa radość z podejmowanego wysiłku i wspólnej zabawy Formy pracy: grupowa, ćwiczenia w parach Pomoce: piłki, tamburyno, płyta z muzyką relaksacyjną,dla rodziców i dzieci wygodny
strój gimnastyczny Metody: praktycznego działania, elementy metody ruchu rozwijającego W. Sherborne Podstawa programowa: 5, 6, 1, 15 Przebieg zajęć: 1. Powitanie rodziców i dzieci. 2,,Dzień dobry zabawa integracyjna przy piosence o w/w tytule. Ustawienie w kole, trzymanie się za ręce, na przemian stoją rodzice i dzieci. 3.,,Witaj - powitanie różnymi częściami ciała, witają się wszyscy uczestnicy zajęć. 4. Marsz na stopach dorosłego - dziecko stoi na stopach rodzica, wspólnie poruszają się do akompaniamentu pianina. 5. Kolory - zabawa orientacyjno- porządkowa. Dzieci poruszają się na palcach przy muzyce pianino. Na przerwę w muzyce i podany kolor wykorzystanie kolorowych krążków dzieci przyjmują wcześniej ustaloną pozycję: - żółty - śpiące ptaszki przysiad skulny - czerwony stanie ręce w skrzydełka, stopy złączone - zielony leżenie tyłem, ręce w skrzydełka nogi ugięte, stopy oparte o podłogę 6. Tunel - dorośli tworzą tunel w klęku prostym opierając ręce na ramionach swych partnerów, dzieci przechodzą pod dorosłymi. 7. Muzyczna niespodzianka - dzieci grają na plastikowych piłeczkach, dostosowując ruch do wysokości dźwięków i rytmu słuchanego utworu. 8. Piłką do celu -dzieci ustawione w dwóch równolicznych rzędach rzucają piłeczką do celu. 9. Podaj piłkę - dzieci i rodzice w parach siedzą na podłodze tyłem do siebie opierając się plecami. Przekazują sobie rytmicznie piłkę prawą ręką, po zmianie ręką lewą. 10. Toczenie piłki - dzieci w parach z rodzicami, siedzą na podłodze przodem do siebie siad prosty, nogi w rozkroku toczą piłkę do siebie w rytmie słuchanej muzyki z płyty CD. 11. Przepychanka - jedna osoba w parze siedzi na podłodze zwrócona twarzą do boku partnera i stara się nogami a następnie głową przesunąć leżącego i opierającego się partnera. 12. Lustro - rodzice i dzieci stoją naprzeciw, naprzemiennie naśladują swoje ruchy i gesty. 13. Kto to taki - dzieci ustawiają się w szeregu, rodzice z zamkniętymi oczami, za pomocą dotyku odgadują, które to ich dziecko. Zamiana ról dzieci próbują odgadnąć, który to jest ich rodzic. 14. Masaż - masaż ciała dziecka przy użyciu piłki, rodzice otaczają piłką ciało dziecka nazywając poszczególne części ciała. 15.,,Robimy pizzę dzieci masują plecy rodziców wg instruktażu nauczycielki: - czyścimy stół- masowanie placów cała dłonią - myjemy dłonie- naśladowanie uchu mycia rąk - wysypujemy składniki: mąkę, drożdże, wodę -delikatnie pukamy plecy opuszkami palców - zagniatamy ciasto - ugniatanie całych placów dłońmi
- wałkujemy ciasto - masowanie placów obiema dłońmi - kroimy dodatki do pizzy - bokiem dłoni oklepujemy całe plecy - wsuwamy do pieca - jeden posuwisty ruch ręką po plecach - wyciągami pizzę - posuwisty ruch ręką wzdłuż pleców - kroimy pizzę - przeciągamy kilkakrotnie palcem wskazującym po plecach - jemy pizzę - naśladowanie spożywania pizzy - myjemy ręce - naśladowanie ruchu mycia rąk 16. Fala - pożegnanie na zasadzie iskierki, jedna osoba robi przysiad, wstaje i tak po kolei. 17. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciach. Wspólna ocena zajęć. Scenariusz zajęć ruchowych przeprowadzonych w grupie dzieci 5/6 letnich Temat: Zima w lesie - zestaw ćwiczeń i zabaw ruchowych Opracowanie i prowadzenie: nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 99 w Katowicach mgr Krystyna Sekuła Cele główne: - wytwarzanie radosnej atmosfery będącej warunkiem budzenia u dzieci wiary we własne siły - kształtowanie szybkości i zręczności - kształtowanie zwinności i szybkiej reakcji na sygnał - aktywizowanie twórczych możliwości ruchowych dzieci Cele operacyjne: - czerpie radości ze wspólnych zabaw ruchowych - czerpie radości z dobrze wykonanych ćwiczeń - swobodnie maszeruje po obwodzie koła - sprawnie wykonuje ćwiczenia z woreczkiem: podrzucanie, chwytanie, rzucanie do celu
- szybko i sprawnie reaguje na sygnał dźwiękowy - zna zasady przechodzenia przez tunel - potrafi ustawić się w szeregu i dwuszeregu - zachowuje środki bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych Podstawa programowa: PP1, PP2, PP4, PP5, PP6, Pomoce: woreczki, tunel, dwie obręcze, dwa stojące drążki, bajka opracowana przez nauczyciela, emblematy do przyklejenia (drzewo, wilk, zając, sarenka ) Przebieg zajęć ruchowych: Powitanie wszystkich na zajęciach gimnastycznych zabawą ruchową: ( melodia i słowa piosenki nagrane na płycie): Dzień dobry, dzień dobry wszyscy się witamy, dzień dobry, dzień dobry dobry humor mamy. dzień dobry, dzień dobry słońce jasno świeci.. 1. Marsz po obwodzie koła na całych stopach, potem na palcach w rytm muzyki granej na tamburynie przez nauczyciela 2. Rozdanie woreczków, marsz z woreczkiem na głowie po obwodzie koła 3. Swobodne podrzucanie woreczków raz prawą, raz lewą ręką oraz chwytanie 4. Zabawa ruchowa, orientacyjno porządkowa Zima w lesie. Dzieci biegają najpierw pojedynczo, potem parami, na sygnał werbalny ( np. wilk) stają w bezruchu. 5. Ćwiczenia tułowia. Dzieci stają buziami zwrócone w stronę lustra w lekkim rozkroku, wykonują skłony tułowia: w przód, w tył, w bok naśladując nauczyciela. Następnie odchylają się z woreczkiem uniesionym w obu dłoniach nad głową do tyłu. Upuszczanie woreczka, skłon w przód, podniesienie woreczka między nogami na nieugiętych kolanach. 6. Ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu. Leżenie na brzuchu, wyciągnięte ręce woreczkiem w przód. Unoszenie rąk z woreczkiem prosto do góry 7. Zabawa z elementem chodzenia na czworakach Zwierzęta szukają miejsca na zimowy sen. Czworakowanie na trzech nogach jedna noga zmarzła, woreczki pod kolanem, noga zgięta. 8. Ustawienie się dzieci w dwóch rzędach. Każdy rząd ma przed sobą jedną obręcz wrzucanie woreczka po kolei do obręczy i bieg w celu zabrania woreczka. 9. Odłożenie woreczków na właściwe miejsce. 10. Przygotowanie tunelu w celu przedostania się zwierząt na drugą stronę lasu i rozpoczęcie nowej zabawy. 11.Wysłuchanie zasad zabawy pt. O tym jak radziły sobie zwierzęta zimą. Zasady zabawy: Każde z dzieci ma przydzieloną rolę: wilk, sarna, zając, niedźwiedź itp. Wszyscy siedzą na wyznaczonych miejscach bardzo uważnie słuchając bajki. Gdy podczas słuchania usłyszą swoją przydzieloną rolę np. wilk, szybko wstają z miejsca i obiegają dookoła stojące drążki po czym wracają na miejsce słuchając dalej. 12. Bajka Niedaleko naszego przedszkola jest piękny las, a w tym lesie żyją (Dzieci pomagają nauczycielce wymienić zwierzęta posiłkując się emblematami), ponieważ leśnicy i przedszkolaki dbają o las i jego mieszkańców wszystkim żyje
się dobrze. Minęła wiosna, lato, jesień i nadeszła groźna zima, wtedy. ( bajkę można skracać lub rozwijać w zależności od zainteresowania dzieci). 13. Marsz przy rytmicznej muzyce tamburyno, najpierw pojedynczo potem Parami. 14. Zakończenie ćwiczeń i zabaw ruchowych. Podsumowanie, omówienie i ocenianie zabaw oraz zachowania kolegów.
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ PRZEPROWADZONEJ Z UDZIAŁEM RODZICÓW W GRUPIE 4 -LATKÓW W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 99 Temat: Rodzinne zabawy ruchowe. Zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Data: 11.03.2014r. Osoby prowadzące: Alicja Ławrywianiec, Barbara Drosik Cel ogólny: - Wzmacnianie więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem poprzez ćwiczenia ruchowe. Wszechstronny rozwój sprawności, wydolności fizycznej,koordynacji ruchowej, oraz nabycie podstawowych umiejętności ruchowych. Cele operacyjne: Dziecko... - ma świadomość ciała swojego i ciała partnera. - zdobywa poczucie bezpieczeństwa w obecności rodzica. niweluje napięcie fizyczne z wykorzystaniem ćwiczeń relaksacyjnych - stosuje się do poleceń nauczyciela - przestrzega zawartych umów - umie wyrażać uczucia i przeżywa radość zabawy z rodzicami - rozwija poczucie bezpieczeństwa i akceptacji swojego ciała - odczuwa radość z podejmowanego wysiłku i wspólnej zabawy Formy pracy: grupowa, ćwiczenia w parach Pomoce: piłki, tamburyno, płyta z muzyką relaksacyjną,dla rodziców i dzieci wygodny strój gimnastyczny Metody: praktycznego działania, elementy metody ruchu rozwijającego W. Sherborne Podstawa programowa: 5, 6, 1, 15 PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie rodziców i dzieci. 2,,Dzień dobry zabawa integracyjna przy piosence o w/w tytule. Ustawienie w kole, trzymanie się za ręce, na przemian stoją rodzice i dzieci. 3.,,Witaj - powitanie różnymi częściami ciała, witają się wszyscy uczestnicy zajęć.
4. Marsz na stopach dorosłego - dziecko stoi na stopach rodzica, wspólnie poruszają się do akompaniamentu pianina. 5. Kolory - zabawa orientacyjno- porządkowa. Dzieci poruszają się na palcach przy muzyce pianino. Na przerwę w muzyce i podany kolor wykorzystanie kolorowych krążków dzieci przyjmują wcześniej ustaloną pozycję: - żółty - śpiące ptaszki przysiad skulny - czerwony stanie ręce w skrzydełka, stopy złączone - zielony leżenie tyłem, ręce w skrzydełka nogi ugięte, stopy oparte o podłogę 6. Tunel - dorośli tworzą tunel w klęku prostym opierając ręce na ramionach swych partnerów, dzieci przechodzą pod dorosłymi. 7. Muzyczna niespodzianka - dzieci grają na plastikowych piłeczkach, dostosowując ruch do wysokości dźwięków i rytmu słuchanego utworu. 8. Piłką do celu -dzieci ustawione w dwóch równolicznych rzędach rzucają piłeczką do celu. 9. Podaj piłkę - dzieci i rodzice w parach siedzą na podłodze tyłem do siebie opierając się plecami. Przekazują sobie rytmicznie piłkę prawą ręką, po zmianie ręką lewą. 10. Toczenie piłki - dzieci w parach z rodzicami, siedzą na podłodze przodem do siebie siad prosty, nogi w rozkroku toczą piłkę do siebie w rytmie słuchanej muzyki z płyty CD. 11. Przepychanka - jedna osoba w parze siedzi na podłodze zwrócon twarzą do boku partnera i stara się nogami a następnie głową przesunąć leżącego i opierającego się partnera. 12. Lustro - rodzice i dzieci stoją naprzeciw, naprzemiennie naśladują swoje ruchy i gesty. 13. Kto to taki - dzieci ustawiają się w szeregu, rodzice z zamkniętymi oczami, za pomocą dotyku odgadują, które to ich dziecko. Zamiana ról dzieci próbują odgadnąć, który to jest ich rodzic. 14. Masaż - masaż ciała dziecka przy użyciu piłki, rodzice otaczają piłką ciało dziecka nazywając poszczególne części ciała. 15.,,Robimy pizzę dzieci masują plecy rodziców wg instruktażu nauczycielki: - czyścimy stół- masowanie placów cała dłonią - myjemy dłonie- naśladowanie uchu mycia rąk - wysypujemy składniki: mąkę, drożdże, wodę -delikatnie pukamy plecy opuszkami palców - zagniatamy ciasto - ugniatanie całych placów dłońmi - wałkujemy ciasto - masowanie placów obiema dłońmi - kroimy dodatki do pizzy - bokiem dłoni oklepujemy całe plecy - wsuwamy do pieca - jeden posuwisty ruch ręką po plecach - wyciągami pizzę - posuwisty ruch ręką wzdłuż pleców - kroimy pizzę - przeciągamy kilkakrotnie palcem wskazującym po plecach - jemy pizzę - naśladowanie spożywania pizzy - myjemy ręce - naśladowanie ruchu mycia rąk
16. Fala - pożegnanie na zasadzie iskierki, jedna osoba robi przysiad, wstaje i tak po kolei. 17. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciach