RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Podobne dokumenty
PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I - III

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

8 W przemysłowym mieście

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego. W ZSM nr 2 w Kędzierzynie - Koźlu. w kl. I-III szkoły podstawowej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Wymagania edukacyjne JĘZYK ANGIELSKI klasy I-III

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I III. Język angielski

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu historia w odniesieniu do nowej podstawy programowej.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VII

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP zgodny z nową podstawą programową

Kryteria oceniania z j. angielskiego. Klasy I-III. Klasa I

Temat: Odejmowanie w pamięci

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ORAZ WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I III W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 WE WŁADYSŁAWOWIE

Formy i sposoby sprawdzania i oceniania wiedzy i umiejętności uczniów:

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

*12 Polska między wojnami

Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego w klasach I - III Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej w roku szkolnym 2012/1013

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

JĘZYK ANGIELSKI KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RACIBORZU

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

1. Każdy ma swojego dusiołka

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 5. im. Marii Konopnickiej w Ełku zgodny z nową podstawą programową

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego. w klasach I-III. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Programowanie i techniki algorytmiczne

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z języka angielskiego w klasach II - III:

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z języka angielskiego w klasach I - III:

Scenariusz zajęć nr 5

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I - III

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

OSIĄGNIĘCIA EDUKACYJNE DO ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów (wymagania konieczne wiadomości i umiejętności): Dostosowane dla wszystkich etapów kształcenia.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH I-III. Język angielski

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Opracowany na podstawie programu nauczania realizowanego w oparciu o podręcznik,,new Sparks 1

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Słynny malarz polski Jan Matejko

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Konspekt lekcji w klasie IV

Scenariusz zajęć nr 4

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Podręcznik: Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLASY III

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 1 w Piasecznie. Klasa I (wymagania edukacyjne - nowa podstawa programową)

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

REGULAMIN OCENIANIA UCZNIÓW KLAS I-III SP nr 36 W POZNANIU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO.

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I - III. Zespół Szkolno Przedszkolny w Łęgajnach

1.2a-przejawia wrażliwość estetyczną, rozszerza zasób słownictwa poprzez kontakt z dziełami literackimi,

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO KLASA 4 SZKOŁA PODSTAWOWA

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Muzyka kl. IV. Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Transkrypt:

RAMOWY PLAN METODYCZNY III Klasa: I Czas: 45 minut Podręcznik: Zrozumieć słowo Anity Gis, Wydawnictwo ARKA, klasa I Temat: Morska wędrówka metaforą życia. Cele operacyjne: Uczeń: uczeń analizuje i interpretuje dzieło plastyczne, poprawnie wnioskuje, udziela ścisłych odpowiedzi na zadane pytania, poszerza zasób czynnego słownictwa, czyta utwór ze zrozumieniem, współdziała w grupie, dostrzega problemy moralne i pouczenia zawarte w utworze plastycznym, nadaje słowom, gestom, mimice znaczenia, korzysta z komunikacji niewerbalnej, rozumie znaczenie symboli. Metody pracy: metoda poszukująca heureza metoda działań praktycznych ćwiczenie dramowe Formy pracy: praca indywidualna praca w grupach praca zbiorowa Materiały dydaktyczne: reprodukcja obrazu Fazy życia C. D. Friedricha załącznik 1, podręcznik, kserokopie z ćwiczeniami opracowanie własne załącznik 2, tablica, kreda, magnesy, kserokopie karty ewaluacji STRUKTURA LEKCJI PRZEBIEG LEKCJI UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE UWAGI ZAANGAŻOWANIE 3 minuty BADANIE 7 minut 1.Czynności wstępne (powitanie, sprawdzenie obecności, nawiązanie kontaktu). 1.Wprowadzenie do tematu lekcji. Nauczyciel opowiada zagadkę Sfinksa. Posłuchajcie uważnie zagadkę, którą Sfinks- potwór o twarzy kobiety, ciele lwa i - komunikacja nauczyciel uczeń - organizowanie - aktywne słuchanie - uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela

14 minut ze skrzydłami zadawał śmiałkowi próbującemu go pokonać. Otoona:Cotoza zwierzę, obdarzone głosem, które z rana chodzi na czworakach, w południe na dwóch nogach, a wieczorem na trzech? - Czy ktoś zna rozwiązanie zagadki? -Czy wiecie jakie jest źródło tej zagadki? - Który z mitologicznych bohaterów podał właściwe rozwiązanie? -JakabyłareakcjaSfinksana prawidłową odpowiedź? -Jakimi środkami literackimi posłużono się aby ukazać treść zagadki? -Jak nazywany poszczególne okresy życia człowieka? -Czym się charakteryzują te okresy? Zapisanie tematu lekcji. 2. Ukierunkowana analiza obrazu Fazy życia C.D. Friedricha. PYTANIA NAUCZYCIELA - Jaki jest tytuł obrazu? -Kto jest jego autorem? - Co przedstawia obraz? - Jakie osoby widzimy na pierwszym planie? - Kogo widzimy na drugim planie? - Kogo widzimy na drugim planie? - Jakie relacje interpersonalne zachodzą między tymi osobami? - Czy wszystkie postacie zostały ukazane w ten sam sposób? - Co widzimy w tle? - Czego symbolem mogą być, waszym zdaniem, statki? - Czy statki mogą być metaforą życia? Dlaczego? - W jaki sposób autor dzieła -analiza i interpretacja obrazu Fazy życia -praca z dziełem plastycznym -aktywne słuchanie odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące obrazu

PREZENTACJA 8 minut oddaje sens przemijania? Poszerzenie słownictwa W życiu codziennym często posługujemy się symbolami, odwołujemy się do ich ukrytych znaczeń. Stanowią one nieodłączną cześć współczesnego świata, kojarzymy je praktycznie automatycznie. spróbujcie teraz wykonać następujące zadanie: Do podanych symboli dopiszcie ich znaczenie bądź do znaczeń dorysujcie właściwe symbole. -nauczyciel rozdaje kserokopie z zadaniem, udziela niezbędnych wyjaśnień wykonują zadanie i prezentują efekty swojej pracy PRZEKSZTAŁCE- NIE 8 minut REFLEKSJA 5 minut Ćwiczenie dramowe Uczniowie mają pokazać sposób chodzenia ludzi w różnych okresach ich życia, tzn. w dzieciństwie-1grupa,w okresie dorosłym- 2 grupa, w starości- 3 grupa. Mają trzy minuty na przygotowanie się do prezentacji. Krótkie wypowiedzi na temat przedstawianych scenek. 1. Ewaluacja i podsumowanie pracy na lekcji. Czego się dzisiaj nauczyliście? Nauczyciel rozdaje kserokopie, prosząc jednocześnie o wypełnienie karty ewaluacji. 2. Zadanie domowe Nauczyciel wyjaśnia zadanie domowe: Należyprzedstawić za pomocą symboli okresy życia człowieka. Nauczyciel zbiera karty ewaluacji. -przedstawienie i porównanie efektów pracy w grupach -aktywne słuchanie -ocenianie lekcji -skuteczne komunikowanie się -nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy-według rzędów -nauczyciel udziela niezbędnych wyjaśnień prezentują scenki wypowiadają się na temat lekcji

ZADANIE Dorysuj symbol lub dopisz znaczenie............. wiosna mądrość wierność siła

załącznik nr 1 Caspar David Friedrich Fazy życia załącznik nr 2