Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć zintegrowanych. Czy można żyć bez powietrza? ( ten dzień opisano w scenariuszu) Przewidywane efekty dydaktyczno wychowawcze:

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY III ZAJĘCIA W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII STOP ZWOLNIENIOM Z WF

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 1

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Dziecięca matematyka wg Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej Zajęcia warsztatowe

Konspekt zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy I

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT. TEMAT: Cudaczek nauka pisania litery C w oparciu o piosenkę.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

I TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień pierwszy. Temat tygodnia: Pierwszy raz w przedszkolu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Roczny Plan Pracy Publicznego Przedszkola w Godziszce na rok szkolny 2016/2017. Tęczowa matematyka

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ MAJ

Wymagana edukacyjne z j.niemieckiego mniejszości narodowej w klase I SP

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Scenariusz zajęć. Przebieg zajęć. Część wstępna. Część główna

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

INNOWACJA PEDAGOGICZNA GRY I ZABAWY MATEMATYCZNE Z ELEMENTAMI EKOLOGII

Scenariusz zajęć nr 5

1. Poznajemy regulamin i przepisy BHP podczas korzystania z komputera

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 5

Edukacja matematyczna. Edukacja przyrodnicza. Pożądane umiejętności ucznia po klasie I

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

PLAN WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNY WG. METODY DOBREGO STARTU M. BOGDANOWICZ

Scenariusz zajęć. Metody: burza mózgów, rozmowa, patyczki, technika świateł drogowych, informacja błyskawiczna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

OCENA OPISOWA ŚRÓDROCZNA/ SEMESTRALNA KLASA 1. Klasa.. Rok szkolny.. Data EDUKACJA SPOŁECZNA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wpisany przez Administrator czwartek, 07 października :26 - Poprawiony piątek, 12 sierpnia :17

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

ZAJĘCIA DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU ( MARZEC / KWIECIEŃ )

KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

KRYTERIA OCENY BIEŻĄCEJ DLA UCZNIÓW KLAS I ZE SPECYFICZNYMI TRUDNOŚCIAMI W UCZENIU SIĘ LUB DEFICYTAMI ROZWOJOWYMI

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, obserwacja, pogadanka, działanie praktyczne. Formy pracy: indywidualna zróżnicowana, zbiorowa.

Termin realizacji: To jestem ja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

Temat lekcji: Baloniku nasz malutki

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 SZKOLNI PRZYJACIELE WSiP EDUKACJA POLONISTYCZNA

DOJRZAŁOŚĆ SZKOLNA I OBJAWY NIEDOJRZAŁOŚCI SZKOLNEJ U DZIECKA 6 LETNIEGO

Sześciolatek. w przedszkolu. w klasie I. przygotowuje się do nauki czytania, pisania i matematyki. uczy się czytania, pisania i matematyki

BIEDRONKI MARZEC. Na początku marca omawialiśmy z biedronkami tematykę. dotycząca figur geometrycznych. Dzieci utrwaliły sobie wygląd i

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

EDUKACJA POLONISTYCZNA

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, ćwiczeniowa, działanie praktyczne, burza mózgów.

Konkurs Lekcje o Mazowszu - scenariusz zajęć edukacyjnych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Projekt Współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

KLASA I I. EDUKACJA POLONISTYCZNA

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Jesień w lesie. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Jak zwierzęta szykują się do zimy? Autor: Marcela Rożnawska

Szczegółowe kryteria oceniania osiągnięć uczniów w klasie I W- wspaniale B- bardzo dobrze D- dobrze P- poprawnie S- słabo N- niezadowalająco

KRYTERIA OCEN W KLASIE II

Scenariusz zajęć nr 2

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

I TYDZIEŃ PAŻDZIERNIKA

Szkole Podstawowej nr 6. im. Henryka Sienkiewicza. w Pruszkowie

Scenariusz zajęć dla 5-latków

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ MARZEC

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ LEKCJI Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Transkrypt:

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na najciekawszy scenariusz zajęć z wykorzystaniem programów edukacyjnych serii Królik Bystrzak oraz programów do nauki matematyki Matematyczna przygoda i Wesołe działania matematyczne. Autor scenariusza: Małgorzata Skwiercz Przedszkole Samorządowe nr 11 w Gdyni Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ AUTORSKI SCENARIUSZ ZAJĘCIA W KRAINIE BALONII Opartego na komputerowym programie edukacyjnym dystrybuowanym przez CD Projekt TEMAT ZAJĘCIA: PODRÓŻ DO BALONII utrwalenie poznanej litery b GRUPA WIEKOWA: 0 PROWADZĄCA: mgr MAŁGORZATA SKWIERCZ ZADANIA NAUCZYCIELA: - budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania, - stwarzanie okazji do liczenia, - tworzenie warunków do doświadczeń językowych ze szczególnym uwzględnieniem nabywania i rozwijania umiejętności czytania,

- umożliwienie dziecku dokonywania wyborów i przeżywania efektów własnych działań, - tworzenie okazji do wymiany informacji, - tworzenie warunków do odczuwania przez dzieci szacunku do pracy swojej i innych ludzi. CELE OPERACYJNE: DZIECKO - swobodnie i śmiało wypowiada się, - dyskutuje, argumentuje swoje wypowiedzi na miarę możliwości własnego wieku, - porównuje, wyodrębnia różnice, - dokonuje analizy i syntezy głoskowej wyrazów, - określa miejsce głoski w wyrazie, - rozpoznaje, nazywa i zakreśla poznaną literę b, - określa strony: lewa, prawa, - posługuje się liczebnikami głównymi w zakresie 10, - wspólnie z nauczycielką i rówieśnikami przygotowuje wystawkę prac dla rodziców. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zestaw komputerowy (posiadamy tylko jedno stanowisko), gra Królik Bystrzak dla Zerówki, piosenka Królika Bystrzaka Tu w Balonii, zestaw postaci na tablicę flanelową ilustrujący głównych bohaterów gry, obrazy przedstawiające przedmioty, w których nazwie znajduje się głoska b, kartoniki z podpisami, karty do indywidualnej pracy (wg wzoru z gry Licz ze Świnkolotką), kredki, kolorowe balony, kolorowe wstążeczki, duże obręcze, kartoniki z cyframi od 1 do 10, wyznaczone miejsce w sali Balonia; PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Dzieci siedzą przed tablicą flanelową, na której umieszczona jest ilustracja z postaciami głównych bohaterów gry wzbogacona o ilustracje różnorodnych przedmiotów, w których nazwie znajduje się głoska b na początku i w środku (głoska b nie występuje na końcu wyrazu). 2. Balonowa przygoda rozmowa połączona z poznaniem głównego bohatera Królika Bystrzaka, zapoznanie z fabułą gry, przedstawienie problemu, z którym spotkał się Królik. Zabawa, podczas której dzieci wraz z Królikiem określają miejsce głoski b w poszczególnych nazwach przedmiotów znajdujących się na tablicy, dopasowywanie podpisów, wyszukiwanie litery b, zaznaczanie jej. 3. Zabawa Baloniku nasz malutki połączona z ćwiczeniami oddechowymi. (załącznik nr 1) 4. Rozwiązywanie problemów Królika Bystrzaka i jego przyjaciół z przemieszczaniem się ze Świnkolotką z jednej wyspy na drugą wykorzystanie gry komputerowej Królik Bystrzak dla Zerówki Licz ze Świnkolotką. Dzieci, po prawidłowym odczytaniu wartości poszczególnych liczb, operując myszką doczepiają odpowiednią ilość balonów do skrzydeł Świnkolotki, w ten sposób mogą ruszać w podróż. Ze względu na posiadane tylko jedno stanowisko komputerowe pozostałe dzieci bawią się kolorowymi balonikami, wstążkami, oddając ruchem rytm i tempo usłyszanej piosenki Królika Bystrzaka Tu w Balonii (załącznik nr 2). Wspólnie śpiewają piosenkę. Zabawa kończy się, gdy wszystkie dzieci pomogą Królikowi Bystrzakowi i jego przyjaciołom. 5. Przelot do Balonii zabawa ruchowa wzorowana na grze komputerowej. Jedno z dzieci wchodzi do dużej obręczy jest Świnkolotką, dwoje dzieci naśladuje skrzydła samolotu. Pozostałe, według podanej cyfry, dołączają

do skrzydeł odpowiednią ilość balonów lot jest możliwy, dlatego też ruszają w podróż do wyznaczonego miejsca w sali Balonii. 6. Pomóż Królikowi Bystrzakowi samodzielna praca na kartach z ilustracją Świnkolotki. (załącznik nr 3) Dzieci, tak jak w grze komputerowej muszą przyłączyć odpowiednią ilość balonów do skrzydeł, następnie kolorują cały obrazek, dorysowują bohaterów gry. Swoje prace umieszczają na wystawce dla rodziców. 7. Wspólne zabawy przy akompaniamencie piosenki Królika Bystrzaka Tu w Balonii. Załącznik nr 1 Baloniku nasz malutki zabawa połączona z ćwiczeniami oddechowymi Baloniku nasz malutki Rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, Przebrał miarę, no i trach. Opis zabawy: Dzieci ustawione w bardzo ciasnym kole. Nadmuchują balonik wciągają powietrze nosem, wydychają ustami z jednoczesnym powiększaniem kształtu balonika. Balon przybiera maksymalny kształt i na słowa no i trach puszczają balonik, podskakują i kucają. Załącznik nr 2 Tu w Balonii piosenka Królika Bystrzaka Jest taki kraj, nie powiem gdzie W nim nikt po ziemi nie przechadza się.

Popatrz sam, czy widzisz, że Fajnie jest tak odbijać się. Ref.: Tu w Balonii, w Balonii Tu w Balonii, w Balonii Skacz w dół, w dół, w dół Tu w Balonii. Bo w Balonii, bo w Balonii O Balonii, Balonii Tutaj zabawa czeka nas Tutaj wesoło jest cały czas. Nie ważne, czy rympsniesz w przód, czy w tył Odbijasz się jakbyś z gumy był Skacz, skacz, skacz Wysoko tak, tak wysoko lata tylko ptak. Ref.: Tu w Balonii, w Balonii Tu w Balonii, w Balonii Skacz w dół, w dół, w dół Tu w Balonii. Bo w Balonii, bo w Balonii O Balonii, Balonii Tutaj zabawa czeka nas Tutaj wesoło jest cały czas. Podczas zabawy dzieci wykorzystują kolorowe balony, wstążeczki, naśladują ruchem usłyszany tekst, wspólnie śpiewają piosenkę. Załącznik nr 3 Karta pracy opracowana na podstawie gry Królik Bystrzak dla Zerówki