SCENARIUSZ LEKCJI Nauczyciel prowadzący: Przedmiot: Klasa: Wymiar godzin tygodniowo: Czas trwania lekcji: mgr Izabela Skórcz język niemiecki I 3 godziny 45 minut Temat lekcji: Mein Zimmer. Meine Wohnung. Wiederholungsübungen. Podręcznik: podręcznik i ćwiczenia Das ist Deutsch! KOMPAKT 2 autorstwa: J. Kamińskiej Cele lekcji: - uczeń rozpoznaje i poprawnie nazywa typowe sprzęty wyposażenia mieszkania, - uczeń potrafi opisać swój pokój, podając ustawienia mebli i sprzętu, - uczeń zna i poprawnie stosuje przyimki z celownikiem, - uczeń poprawnie rozwiązuje zadania na rozumienie tekstu czytanego i słuchanego, - uczeń utrwala, rozumie i stosuje poznaną leksykę, - uczeń wyraża swoją opinię, - uczeń rozwija umiejętność pracy ze słownikiem, - uczeń umie odpowiadać na zadawane pytania, - uczeń umie przetłumaczyć zdania z języka niemieckiego na język polski i odwrotnie, - uczeń potrafi skonstruować samodzielnie wypowiedzi ustne, - uczeń czuje się współodpowiedzialny pracując w grupie, - uczeń umie pracować indywidualnie i w grupie. Materiał leksykalny: - utrwalenie i rozszerzenie słownictwa z bloku tematycznego MEBLE, URZĄDZENIA I SPRZĘTY DOMOWE, MÓJ POKÓJ. Materiał gramatyczny: przyimki z celownikiem. Zgodność z podstawą programową: 1.2) Dom: miejsce zamieszkania, opis domu, pomieszczeń domu i ich wyposażenia, wskazywanie miejsca w pomieszczeniu. 2. Uczeń rozumie ze słuchu proste, krótkie, typowe wypowiedzi 3. Uczeń rozumie proste wypowiedzi pisemne. 4. Uczeń tworzy krótkie, proste i zrozumiałe wypowiedzi ustne. 5. Uczeń tworzy krótkie, proste i zrozumiałe wypowiedzi pisemne. 6. Uczeń reaguje ustnie w sposób zrozumiały w typowych sytuacjach. 8. Uczeń przetwarza tekst ustnie lub pisemnie. 9. Uczeń dokonuje samooceny. 10. Uczeń współdziała w grupie.
Ćwiczenia językowe: - rozumienie tekstu czytanego, - tłumaczenie zdań, - tworzenie zdań z rozsypanki, - odpowiadanie na zadawane pytania, - rozwiązywanie krzyżówki, - przyporządkowywanie wyrazów, - opisywanie obrazków, - dyktando obrazkowe. Ćwiczenia językowe przydatne w razie nadmiaru czasu: - ćwiczenie sprawdzające znajomość wprowadzonego w rozdziale słownictwa. Formy pracy: - cała klasa bierze udział, - praca indywidualna, - praca w grupach i parach. Pomoce dydaktyczne: - tablica, kreda, podręcznik, słowniki, kopie pracy, obrazki, projektor, laptop. Praca domowa: Uczniowie mają opisać w zeszytach obrazki otrzymane od nauczyciela. (10 zdań)
PRZEBIEG LEKCJI Etapy lekcji Czynności nauczyciela i ucznia Formy pracy Pomoce Czas Uwagi I Powitanie. Sprawdzenie listy obecności. Zapisanie daty i tematu lekcji na tablicy. Sprawdzenie zadania domowego, które polegało na przygotowaniu asocjogramu związanego z tematyką omówionego działu, jako rekapitulacja poznanego słownictwa. Zaprezentowanie ogólnej tematyki zajęć oraz przedstawienie celów lekcji. Cała klasa Tablica, kreda 5 Nauczyciel posługuje się głównie językiem niemieckim. II Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, powtarzając wprowadzone w dziale słownictwo i zagadnienia gramatyczne oraz opisują prezentowane obrazki. Praca indywidualna Tablica, kreda, kopie obrazków lub obrazki z projektora 5 Nauczyciel poprawia błędy wymowy. Uczniowie przygotowują się do wysłuchania krótkiego tekstu. Nauczyciel czyta tekst, a uczniowie rysują co usłyszeli (dyktando obrazkowe). Po wysłuchaniu tekstu uczniowie wymieniają się kartkami i wzajemnie korygują swoje błędy. Sprawdzenie następuje w formie ustnej. Nauczyciel pokazuje właściwą wersję obrazka, który powinien powstać po wysłuchaniu tekstu. Praca indywidualna Praca w parach Kartki 5 Każdy uczeń otrzymuje tekst sprawdzający sprawność czytania ze zrozumieniem. Do tekstu należy wykonać zadanie prawda/fałsz. Następnie uczniowie wymieniają się kartkami i wzajemnie korygują swoje błędy. Sprawdzenie następuje w formie ustnej. Praca indywidualna Praca w parach Kopie pracy 10
III Uczniowie zostają podzieleni na grupy i otrzymują karty z przydzielonymi im zadaniami. Każda karta pracy zawiera ćwiczenia gramatyczne oraz leksykalne. Nauczyciel wyznacza uczniom czas pracy, którego nie mogą przekroczyć. Uczniowie po wykonaniu danego zadania odnoszą go do sprawdzenia nauczycielowi. Nauczyciel kontroluje prawidłowość wykonania zadania i przydziela grupom odpowiednią liczbę zdobytych punktów, które zapisuje na tablicy. Po zakończonej pracy następuje podliczenie wszystkich punktów uzyskanych przez poszczególne grupy. Uczniowie z najlepszej grupy otrzymują nagrody za pracę na lekcji. Nauczyciel informuje uczniów, że na następnej lekcji omówione zostaną błędy najczęściej popełniane przez nich podczas wykonywania zadań pisemnych. Podsumowanie pracy grupowej i zaangażowania uczniów w tok lekcji. Praca w grupach Zadania na kartach pracy w kopertach, słowniki, tablica, kreda 18' W każdej chwili uczniowie mają do dyspozycji słowniki. Nauczyciel upewnia się czy uczniowie zrozumieli zadania. Nauczyciel koryguje błędy gramatyczne, wymowy i leksykalne. IV Uczniowie mają opisać w zeszytach obrazki otrzymane od nauczyciela. (10 zdań) Podsumowanie i ewaluacja zajęć. Praca indywidualna kopie obrazków 2
ZAŁĄCZNIKI
7. ARBEITSBLATT / KARTA PRACY I. Ergänze die richtige Präposition. Uzupełnij właściwy przyimek. 1. Das Bild hängt der Wand. 2. Meine Bücher liegen dem Schreibtisch. 3. Mein Sessel steht dem Bett und dem Schrank. 4. Die Lampe hängt dem Tisch. II. Bilde Sätze. Utwórz zdania. 1. der Kuli, liegt, der Tisch, unter. 2. steht, die Lampe, der Tisch, auf. 3. die Bilder, an, hängen, die Wand. III. Übersetze ins Deutsche. Przetłumacz na język niemiecki. 1. Książka leży obok telefonu komórkowego. 2. Mój samochód stoi przed domem. 3. Lampa stoi za regałem z książkami. 4. Mój komputer stoi między łóżkiem, a szafą. IV. Löse das Kreuzworträtsel. Rozwiąż krzyżówkę. 10. 11. 6. 9. 1. 4. 5. 12. 13. 3. 8. 2. 1. komputer 2. telewizor 3. stół 4. okno 5. łóżko 6. szafa 7. lodówka 8. prysznic 9. komoda 10. dywan 11. zmywarka 12. krzesło 13. fotel
LESEVERSTEHEN / CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM Martin: Mein Zimmer ist klein, aber praktisch. In der Mitte steht ein Tisch. Rechts in der Ecke steht ein Schrank. An der Decke hängt eine Lampe. Links steht ein Sessel und an der Wand hängt ein Bild. Eva: Mein Zimmer ist toll! In der Mitte steht ein Tisch. Rechts an der Wand steht ein Schrank. Links stehen zwei Stühle. An der Decke hängen 2 Lampen. Daniela: Mein Zimmer ist etwas langweilig, aber ich mag es. Links an der Wand steht ein Sofa. In der Mitte liegt ein Teppich. Rechts in der Ecke steht ein Regal. Rechts an der Wand steht ein Tisch. Monika: In der Mitte steht ein Tisch. Er ist grün. Rechts an der Wand steht ein Regal. Das Regal ist blau. Links stehen ein Stuhl und ein Sofa. Der Stuhl ist orange und das Sofa bunt. An der Decke hängt eine Lampe. Sie ist gelb. Monika mag ihr Zimmer. Judith: Ich möchte in einem sehr schönen Haus mit einem grünen Garten leben. Der Sommer ist warm und der Winter kalt. Das Gebirge, der Strand und meine Freunde sind in der Nähe. 1. Martins Zimmer ist klein, aber gemütlich. 2. Eva hat 2 Lampen, 2 Tische und einen Schrank. 3. Daniela mag ihr Zimmer nicht. 4. Monika hat in ihrem Zimmer: einen Tisch, ein Regal, einen Stuhl, ein Sofa und eine Lampe. 5. Das Traumhaus von Judith ist ein schönes Haus mit einem grünen Garten. RICHTIG FALSCH LESEVERSTEHEN / CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM Martin: Mein Zimmer ist klein, aber praktisch. In der Mitte steht ein Tisch. Rechts in der Ecke steht ein Schrank. An der Decke hängt eine Lampe. Links steht ein Sessel und an der Wand hängt ein Bild. Eva: Mein Zimmer ist toll! In der Mitte steht ein Tisch. Rechts an der Wand steht ein Schrank. Links stehen zwei Stühle. An der Decke hängen 2 Lampen. Daniela: Mein Zimmer ist etwas langweilig, aber ich mag es. Links an der Wand steht ein Sofa. In der Mitte liegt ein Teppich. Rechts in der Ecke steht ein Regal. Rechts an der Wand steht ein Tisch. Monika: In der Mitte steht ein Tisch. Er ist grün. Rechts an der Wand steht ein Regal. Das Regal ist blau. Links stehen ein Stuhl und ein Sofa. Der Stuhl ist orange und das Sofa bunt. An der Decke hängt eine Lampe. Sie ist gelb. Monika mag ihr Zimmer. Judith: Ich möchte in einem sehr schönen Haus mit einem grünen Garten leben. Der Sommer ist warm und der Winter kalt. Das Gebirge, der Strand und meine Freunde sind in der Nähe. 1. Martins Zimmer ist klein, aber gemütlich. 2. Eva hat 2 Lampen, 2 Tische und einen Schrank. 3. Daniela mag ihr Zimmer nicht. 4. Monika hat in ihrem Zimmer: einen Tisch, ein Regal, einen Stuhl, ein Sofa und eine Lampe. 5. Das Traumhaus von Judith ist ein schönes Haus mit einem grünen Garten. RICHTIG FALSCH
ĆWICZENIE PRZYDATNE W PRZYPADKU NADMIARU CZASU Verbinde. Połącz. 1. r Teppich 2. r Schrank 3. s Fenster 4. s Bett 5. r Sessel 6. e Dusche 7. s Bad 8. e Küche 9. s Schlafzimmer 10. r Kühlschrank 11.r Stuhl 12. r Geschirrspüler 13. r Abfalleimer 14. r Schreibtisch 15. im ersten Stock 16. r Fernseher 17. im Keller 18. im Erdgeschoss 19. im Dachgeschoss 20. e Mikrowelle a) okno b) na poddaszu c) krzesło d) szafa e) dywan f) w piwnicy g) mikrofalówka h) telewizor i) łóżko j) na parterze k) na pierwszym piętrze l) fotel m) łazienka n) sypialnia o) prysznic p) kuchnia q) kosz na śmieci r) lodówka s) zmywarka do naczyń t) biurko 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20.