Scenariusz 4. Realizacja

Podobne dokumenty
N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

Zadania dla rodzica i dziecka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TANECZNYCH Nauka podstawowych figur tańca nowoczesnego

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

Dobra współpraca Nauczyciel - Rodzic. Woda życia zabawa z dziećmi i rodzicami. (Pedagogika zabawy zabawa wątkowa)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w ogrodzie. Temat ośrodka dziennego: Przechowywanie owoców.

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Oblicza zimy Temat: Zwierzęta zimą spotkanie z leśniczym

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

6. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków. Zapis obserwacji: Kalendarz przedszkolaka KARTY DIAGNOSTYCZNE.

WSPOMAGANIE DZIECKA W ROZWOJU INTELEKTUALNYM. A mowa B percepcja wzrokowa C percepcja słuchowa D myślenie E pamięć F uwaga G lateralizacja H wiedza

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Kolory - plan treningowy. Maluj, połącz i ucz się poprzez zabawę.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Przedszkole Przyszłości

TERAPIA PEDAGOGICZNA. Temat: Pięć przyjaznych piesków

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki. i uwagi o realizacji

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Nasze zwierzaki Temat: Jak dbamy o zwierzęta domowe?

Diagnoza dziecka w wieku przedszkolnym w sytuacjach zadaniowych

Pan kamyczek...22 biżuteria z makaronu Pierwsze obrazki...2 obrazki z mąki...3

Kolorowy lew KONSPEKT ZAJĘĆ. wsparcie całościowego rozwoju w oparciu o zabawy z kartką papieru. doświadczenia w obszarach rozwojowych:

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Zabawy matematyczne. zabawa wymagająca więcej czasu. zabawa trwająca krótko. zabawa na dworze. zabawa do wykonania w domu

Zeszyt ćwiczeń Klasa 1 CZĘŚĆ 1

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy grupą Temat: Bawimy się w grupie SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

Scenariusz zajęć Mamy mocne strony razem możemy więcej!

Scenariusz nr 14 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Kodowanie na matematyce w podstawówce Joanna Palińska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Marzena Dobek-pedagog, logopeda. 1. Ćwiczenia sprawności manualnej. Ćwiczenia rozmachowe

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Kostka gimnastyczna...22 potrafię...23 Dziecięce pojazdy To jest moja lewa stopa...5 Zanim zrobię to ja Budujemy tunele...

3. Pokoloruj 1, piąte i ostatnie kółko. 4. Pokoloruj co trzecie kółko.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Plan miesięczny: wrzesień

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W zdrowym ciele Temat ośrodka dziennego: Co jem?

PLAN WYNIKOWY DO PODRĘCZNIKA

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Praktyka w ramach projektu Klucz do uczenia się rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

JUNIOREK. Pisemko Niepublicznego Przedszkola Juniorek w Inowrocławiu LADYBIRDS/BIEDRONECZKI

5 g edukacja polonistyczna + 5 g wychowanie fizyczne.


MÓW DZIECKU, ŻE JEST DOBRE, ŻE MOŻE, ŻE POTRAFI. Janusz Korczak

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

CorelDraw - wbudowane obiekty wektorowe - prostokąty Rysowanie prostokątów

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Temat : Ręka lewa, ręka prawa -


Zabawy w/g Batti Strauss czwartek, 19 czerwca :58 - Poprawiony czwartek, 19 czerwca :24

Co robiły Muchomorki w miesiącu wrześniu?

Percepcja wzrokowa jest zdolnością do rozpoznawania i rozróżniania bodźców

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

OKO RĘKA RUCH od czego zacząć? Plama

Transkrypt:

Scenariusz 4 Temat: Stosunki przestrzenne duży, mały. Cele: Rozwijanie percepcji samego siebie Kształtowanie rozumienia stosunków przestrzennych: duży, mały Materiały: balony, obrazki graficzne załączone do scenariusza zajęć, podkład muzyczny, kredki, niebieski papier kolorowy Realizacja Zabawa powitalna (rozpoczynająca każde zajęcia) Zabawa związana ze schematem ciała przy dowolnej muzyce. Dzieci poruszają się dowolnie po sali przy muzyce. Osoba prowadząca proponuje, które części ciała się witają np. Plecy dzieci witają się plecami Prawe dłonie dzieci podają sobie prawe dłonie itp. (stopy, kostki, kolana, nosy, uszy, ramiona, łokcie). Zabawa z balonami. Rozdajemy dzieciom balony i prosimy o nadmuchanie. Dzieci określają wielkość swojego balonu, używając określeń duży, mały.

Następnie dzieci wyszukują w najbliższym otoczeniu przedmioty duże i małe, nazywają je. Zabawa wysoki, niski Dzieci poruszają się swobodnie po sali w rytm muzyki. Kiedy muzyka milknie dzieci dobierają się w pary : wysoki - niski porównując swój wzrost. Omawiamy z dziećmi, kto jest wyższy, a kto niższy. Ćwiczenia graficzne Obrazek nr 1 Dziecko ma za zadanie wykleić kawałkami niebieskiego papieru tylko dużą chmurkę. Obrazek nr 2 Zadaniem dziecka jest odszukanie małego jabłka, obrysowanie go dookoła czerwoną kredką Obrazek nr 3 Dziecko ma otoczyć pętelką chudego bałwanka i dorysować mu kapelusz. Zabawa pożegnalna.

Obrazek nr 1

Obrazek nr 2

Obrazek nr 3

Scenariusz Temat: Rozumienie stosunków przestrzennych mały, duży. Cele: Utrwalanie poję figur geometrycznych: kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt Doskonalenie pojęć mały, duży, mały, większy, największy Materiały: pocięte figury geometryczne, sznurki o różnej długości, schematy figur, obrazek dołączony do scenariusza, koperta z figurami dla każdego dziecka. Realizacja Zabawa powitalna (rozpoczynająca każde zajęcia) Zabawa śpiewno ruchowa związana ze schematem ciała Tańczymy Labada Dzielimy dzieci na trzy grupy każda grupa ma za zadanie ułożyć z części figurę ( koło, trójkąt lub prostokąt) i nazwać je. Rozdajemy grupie po kilka kolorowych, różnej długości sznurków. Prowadzący pokazuje na obrazku figurę geometryczną. Zadaniem grupy jest ułożenie ze sznurków tej samem figury i nazwanie jej. Dzieci wspólnie określają i pokazują np. mały, duży kwadrat.

Następnie dajemy polecenie: Pokaż kwadrat mały, większy, największy. (w podobny sposób postępujemy z pozostałymi figurami geometrycznymi). Wyszukiwanie i kolorowanie figur geometrycznych na rysunku. Dzieci mają za zadanie odnaleźć i pokolorować: Kwadrat - pokolorować na żółto Koło - pokolorować na czerwono Trójkąt - pokolorować na niebiesko Prostokąt - pokolorować na zielono Układanie z figur geometrycznych obrazków Prowadzący rozdaje dzieciom w kopertach figury geometryczne różnej wielkości. Zadaniem dzieci jest ułożenie z nich ciekawego obrazka np. pajac, pociąg, lokomotywa, samochód itp. Naklejanie obrazka na kartkę papieru. Umieszczenie prac na klasowej gazetce. Zabawa pożegnalna

Scenariusz Temat: Spostrzegani figury i tła. Cele: Rozwijanie percepcji siebie obraz własnego ciała Ćwiczenia spostrzegania figury i tła Materiały: arkusze szarego papieru, mazaki, kredki, karty pracy, koszulki foliowe Realizacja Zabawa powitalna (rozpoczynające każde zajęcia) Zabawa ruchowa związana ze schematem ciała Pokazujemy jak witają się ze sobą poszczególne części ciała. Najpierw będziemy pokazywać razem, a potem wy sami. ręka wita się z ręką noga wita się z nogą kolano wita się z kolanem łokieć wita się z łokciem kolano wita się z uchem stopa wita się z kolanem ręka wita się z czołem pięta wita się z łokciem ręka wita się z plecami nos wita się z kolanem

Zabawa Dzieci dobierają się w pary. Na podłodze rozkładamy duże arkusze szarego papieru. Dzieci odrysowują swoje kontury postaci. Zadaniem dzieci jest namalowanie na swoim odbiciu szczegółów twarzy, a także ubrania kolorystycznie, adekwatnie do tego, w jakie dziecko jest ubrane. Wszystkie prace wieszamy w sali. Losowo wybieramy jedno dziecko, pozostałe dzieci odszukują, który z wiszących obrazków jest portretem tego dziecka. Zabawa graficzna Na dużym brystolu każde z dzieci odrysowuje swoją dłoń innym kolorem mazaka. Odrysowujemy tak, aby rysowane dłonie nakładały się na siebie. Liczymy narysowane dłonie. Sprawdzamy czy liczba dłoni jest adekwatna do ilości dzieci. Ćwiczenia graficzne karty pracy Rozdajemy kopię obrazka nr 1 Omawiamy, jakie owoce znajdują się na obrazku. Każdy owoc rysujemy prowadząc kredką po linii innym kolorem. Można podpowiadać np. Jabłko czerwoną kredką Gruszkę zieloną kredką Śliwkę fioletową kredką Banan żółtą kredką Prowadzący pokazuje obrazek muchomora. Rozdaje kopię obrazka nr 2. Zadaniem dzieci jest odszukać wszystkie muchomory i obrysować je czerwoną kredką.

Rozdajemy dzieciom koszulki foliowe i mazaki. Do środka wkładamy kopię obrazków nr 1, 2, 3. Zadaniem dzieci jest prowadzenie po linii(przekalkowanie). Następnie wyciągamy z koszulki obrazki. Omawiamy z dziećmi, Co teraz znajduje się w folii? Zabawa pożegnalna Proszę podaj swoje dłonie i uśmiechnij się - ha! ha! Proszę powiedz do widzenia, już żegnamy się. Każde dziecko kolejno mówi: do widzenia, do widzenia, już żegnamy się.

Karta pracy nr 1

Karta pracy nr 2