Scenariusz zajęć realizowanych metodą projektu edukacyjnego (dostosowany do możliwości uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim)

Podobne dokumenty
Wymagania edukacyjne z przedmiotu Pracownia Baz danych dla klasy 3iA Nauczyciel: Mariusz Walendzewicz Rok szkolny: 2015/2016

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU SIECI KOMPUTEROWE. dla klasy 2

Wymagania edukacyjne z przedmiotu Witryny i aplikacje internetowe dla klasy 3iA Nauczyciel: Mariusz Walendzewicz Rok szkolny: 2015/2016

Wymagania edukacyjne z przedmiotu Pracownia aplikacji internetowych dla klasy 3iA Nauczyciel: Kornel Barteczko Rok szkolny: 2015/2016

Wymagania edukacyjne z przedmiotu Systemy baz danych dla klasy 3iA Nauczyciel: Kornel Barteczko Rok szkolny: 2015/2016

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU PRACOWNIA URZĄDZEŃ TECHNIKI KOMPUTEROWEJ. dla klasy 1ia. Rok szkolny 2015/2016 Nauczyciel: Agnieszka Wdowiak

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU URZĄDZENIA TECHNIKI KOMPUTEROWEJ. dla klasy 1iA

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Partner projektu F5 Konsulting Sp. z o.o. ul. Składowa 5, Poznań T: F:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z TECHNIKI:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU SYSTEMY OPERACYJNE. dla klasy 2iA. skonfigurować ustawienia. personalne użytkowników w. zabezpieczające system

I Zasady oceniania bieżącego z techniki i zajęć technicznych

Projekt edukacyjnowychowawczy

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA CHEMIA KL. VII - VIII

Informatyka Europejczyka. Program nauczania do zajęć komputerowych w szkole podstawowej, kl. 4-6.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII Szkoła podstawowa klasy IV- VI.

Biuro Partnera projektu F5 Konsulting Sp. z o.o. ul. Składowa 5, Poznań T: F:

ZAPYTANIE OFERTOWE NR 5/ŚRE/2011/NP3 dot. realizacji szkolenia grupowego: indywidualne wsparcie psychologiczne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE W GIMNAZJUM IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W PIETROWICACH WIELKICH

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z HISTORII

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU Pracownia Lokalnych sieci. komputerowych. dla klasy2ia. Rok szkolny 2015/2016 Nauczyciel: Agnieszka Wdowiak

METODA EKSPERYMENTU Rola nauczyciele na poszczególnych etapach pracy w metodzie eksperymentu

Przedmiotowe zasady oceniania z biologii

Nazwa Wydziału Nazwa jednostki prowadzącej moduł Nazwa modułu kształcenia. Kod modułu Język kształcenia Efekty kształcenia dla modułu kształcenia

B. Założenia realizacyjne na rok szkolny 2012/2013

Poprawiono wyświetlanie się informacji o nowych wiadomościach w przypadku, gdy wiadomość została przeczytana.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PIETROWICACH WIELKICH

Harmonogram rekrutacji do samorządowych przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2012/2013

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

Kurs: Aby nauka była przyjemnością jak rozbudzić i rozwijać motywację u dzieci.

ZAPYTANIE OFERTOWE NR 7/POZ/2011/NP3/2 dot. realizacji zajęć wyrównawczych z J.NIEMIECKEGO.

Konkurs dotacyjny na wydarzenie edukacyjno informacyjne pn. Festiwal recyklingu w ramach kampanii Nowe prawo odpadowe nowy styl życia Dolnoślązaków.

Marta Kotecka. Klasa PdP gotuje. Program nauczania Przysposobienia do pracy zajęcia kuchenne. w Szkole Przysposabiającej do Pracy

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

1. W ramach przygotowywania zawodowego studenci filologii polskiej specjalność: wiedza o kulturze zaliczają praktykę w następującym wymiarze:

Konkurs dotacyjny na wydarzenie edukacyjno informacyjne pn. Festiwal recyklingu w ramach kampanii Nowe prawo odpadowe nowy styl życia Dolnoślązaków.

WYDAWNICTWA INFORMACYJNE - konspekt lekcji bibliotecznej dla klasy v szkoły podstawowej

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

Kurs: Aby nauka była przyjemnością

Sugerowany sposób rozwiązania problemów. Istnieje kilka sposobów umieszczania wykresów w raportach i formularzach.

Rodzaj szkolenia nieformalnego: Coaching

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI. Rok szkolny 2014/2015

I. 1) NAZWA I ADRES: Zespół Szkół Nr 4 w Skierniewicach, ul. Podkładowa 2,

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MATEMATYKA

Kurs: Praca z uczniem

Kurs: Praca z uczniem

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV VI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU URZĄDZENIA TECHNIKI KOMPUTEROWEJ. dla klasy 2iA

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

Raport okresowy nr 2. dotyczący udostępniania danych publicznych jako Otwartych Danych. Łódź, grudzień 2017 r.

Akademia Sieci Szerokopasmowych program szkoleń

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Kurs: Rozwijanie umiejętności

Kurs: Rozwijanie umiejętności

Program Szkoły Tutorów Akademickich (certyfikat I stopnia)

Opis i specyfikacja interfejsu SI WCPR do wybranych systemów zewnętrznych

Metody pracy na lekcji. Referat przedstawiony na spotkaniu zespołu matematyczno przyrodniczego

Zespół Szkół i Przedszkola w Mokrsku Gimnazjum w Mokrsku

PROCEDURA NR 6 Data:

Regulamin konkursu grantowego TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM

I. 1) NAZWA I ADRES: Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Rakowiecka 21, Warszawa,

PROJEKT JAK NA ŚMIECIACH MOŻNA ZAROBIĆ?

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

NARODOWE CENTRUM BADAŃ I ROZWOJU

Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubichowie

Program nauczania techniki z wychowaniem komunikacyjnym w gimnazjum (klasy I-III) DKOS /02 Autor: Leszek Bakun

uczniów o zakresie materiału objętego sprawdzianem. obowiązku informowania uczniów o zaplanowanym sprawdzianie.

CERTO program komputerowy zgodny z wytycznymi programu dopłat z NFOŚiGW do budownictwa energooszczędnego

Ocena realizacji projektu Twoja wiedza twój sukces edycja 2005 Edukacja kluczem do przyszłości w województwie opolskim dokonana przez jego uczestników

Bożena Czyż-Bortowska, Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu

Szczegółowy opis zamówienia

SZKOLENIE DLA UŻYTKOWNIKÓW APLIKACJI

WYSTAWIANIE FAKTUR I FAKTUR KORYGUJĄCYCH W DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ ŚRODA Z KSIĘGOWĄ JOANNA MATUSIAK

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

Baza aktywności e-learningowej uczelni

PRZEPROWADZENIE BADANIA Z OBSZARU POLITYKI SPOŁECZNEJ

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Ogłoszenie nr: Dyrektor Generalny poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko: radca Szefa

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIANIA Z MATEMATYKI (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum)

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

Formularz zgłoszeniowy do III edycji konkursu Zwyczajnie Aktywni

Informacja na temat stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2015/2016

Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata Ocena oddziaływania przedsięwzięć na środowisko oraz na obszar Natura 2000

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

POWIAT KARTUSKI POWIATOWY URZĄD PRACY W KARTUZACH

Przedmiotowy System Oceniania Szkoły Podstawowej i Gimnazjum

Bolesławiec: BUDOWA PRZEDSZKOLA WE WSI KRUSZYN Numer ogłoszenia: ; data zamieszczenia: OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane

ZAPYTANIE OFERTOWE Nr MW/01/07/2014

PLAN METODYCZNY. Prowadzący: Barbara Ziembińska. Program: M. Kłyś, E. Sulejczyk, Przyroda dla klas IV-VI szkoły podstawowej

Regulamin uzyskania Karty Motorowerowej w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Polkowicach

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

Przedmiotowy System Oceniania. Wiedza o społeczeństwie Szkoła Podstawowa Klasa 8

INFORMACJA DOTYCZĄCA BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ZDROWIA (BIOZ) PROJEKT BUDOWLANO-WYKONAWCZY SIECI KANALIZACJI TŁOCZNEJ W GMINIE CZOSNÓW ETAP II TOM 2

Sprawozdanie z realizacji Światowego Tygodnia. Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu

dynamicznego systemu zakupów:

Informator o zasadach rekrutacji Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie ROK SZKOLNY 2011/2012

EKO! LOGICZNIE! WND-POKL /13

KARTA ZGŁOSZENIA Do udziału w projekcie Szansa na 6

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA. Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe. Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

ZAPYTANIE OFERTOWE NR 7/OST/2011/NP3/2 dot. realizacji zajęć wyrównawczych z FIZYKI.

Transkrypt:

Krystyna Wilkszewska Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszwie Scenariusz zajęć realizwanych metdą prjektu edukacyjneg (dstswany d mżliwści uczniów z upśledzeniem umysłwym w stpniu lekkim) Temat: Plan zagspdarwania pwierzchni pd słnami Czas zajęć: 18 gdzin zajęć praktycznej nauki zawdu (p 55 minut) Data rzpczęcia: 2003.02.10 Data zakńczenia: 2003.02.24 Data prezentacji: 2003.02.26 Metdy pracy: Studium przykładwe, Metda prjektu. Śrdki dydaktyczne: Frmy pracy: Flia z prezentacją przykładweg planu, Pdręcznik, Karta pracy uczniów, Arkusz ceniania. Praca grupwa Klasa III, Zasadnicza Szkła Zawdwa Specjalna, zawód grdnik Wymagania wstępne Przystępując d wyknania zadania uczeń zna gólne zasady uprawy warzyw pd słnami: - warunki uprawy w szklarniach i tunelach fliwych, - wymagania cieplne warzyw, - terminy i spsby uprawy warzyw pd słnami. Operacyjne cele kształcenia Uczeń: Wymieni spsby zagspdarwania pwierzchni pd słnami(szklarnie, tunele fliwe), Określi miejsce rślin w cyklu uprawy (pln główny, przedpln, ppln) Dbierze pln główny d uprawy w cyklu pdstawwym zimw wisennym i w cyklu jesiennym, *Oceni mżliwść uprawy wielkrtnej w kresie rku, *Określi czynniki wpływające na efektywnść wykrzystania pwierzchni pd słnami, *Opracuje plan zagspdarwania pwierzchni pd słnami w cyklu pdstawwym zimw wisennym i na zbiór późniny jesienny, Identyfikuje uprawę przyspieszna i późniną, Wyjaśni pjęcia: uprawa współrzędna, wielkrtna i przemienna, Dsknali umiejętnść pracy zespłwej.

Uwagi Przedstawiny scenariusz zakłada, c najmniej 18 gdzin zajęć w ramach praktycznej nauki zawdu na prblematykę wykrzystania szklarni i tuneli fliwych pd uprawę rślin grdniczych. Klasę pdzieliłam na zespły w taki spsób, by w każdym zesple był przynajmniej jeden uczeń zdlniejszy lider grupy. Praca w grupie, w której znajdą się tylk słabi uczniwie mżebyć za trudna. Ze względu na złżnść prblematyki, rzdzieliłam zadania grupm i kreśliłam warunki: Grupa A plan zagspdarwania szklarni grzewanej gruntwej, Grupa B plan zagspdarwania szklarni grzewanej ze stłami, Grupa C plan zagspdarwania tuneli fliwych grzewanych, Grupa D plan zagspdarwania tuneli fliwych niegrzewanych. Załżyłam, że cele wymienine w punkcie: 4 Oceni mżliwść uprawy wielkrtnej w kresie rku. 5 Określi czynniki wpływające na efektywnść wykrzystania pwierzchni pd słnami, 6 Opracuje plan zagspdarwania pwierzchni pd słnami, będą mgły być zrealizwane tylk w dniesieniu d zdlniejszych uczniów. Na lekcji pprzedzającej, pleciłam jak zadanie dmwe przeczytanie z pdręcznika Warzywnictw rzdział Terminy i spsby uprawy warzyw pd słnami, str. 109 111. Przebieg zajęć Etap I wprwadzenie d realizacji prjektu 1. Wprwadzenie d zajęć: zapznanie uczniów z celami zajęć i rganizacją pracy pdczas ich realizacji, sprawdzenie czy uczniwie zapznali się z infrmacją z pdręcznika, pgadanka na temat celwści planwania. 2. Zaprezentwanie i krótkie mówienie przykładweg planu zagspdarwania pwierzchni szklarni i tuneli fliwych. 3. Wizyta w szklarni należącej d gspdarstwa szklneg gdzie uczniwie dbywają praktyczną naukę zawdu, pkaz zagspdarwania szklarni, rzmwa z kierwnikiem szklarni. 4. Plecenie dszukania przez uczniów szklarni lub tunelu fliweg w pbliżu swjeg miejsca zamieszkania i zebranie infrmacji na temat spsbów i mżliwści zagspdarwania tych biektów. Jeżeli wyknanie teg plecenia przez uczniów zróżnych pwdów jest niemżliwe, infrmację należy pzyskać z literatury, bądź innych źródeł. Wykaz pzycji książkwych uczniwie znajdą w Instrukcji (zał. Nr 1) 5. Pdzielenie klasy na 4 sbwe zespły, wybór lidera grupy, rzdanie każdej grupie Karty pracy (zał. Nr 2) 6. Przedstawienie Instrukcji wyknania prjektu. Instrukcja pwinna zawierać: Temat, Zadania, które trzeba wyknać, aby prjekt zstał zrealizwany, Źródła, z których mżna krzystać w czasie realizacji prjektu, Terminy knsultacji z nauczycielem, Termin zakńczenia i prezentacji prjektu, Kryteria ceniania.

7. Przystąpienie d wyknania zadania zgdnie z trzymana Instrukcją. Należy zwrócić uwagę, że punkt 1 instrukcji pwinien być realizwany w wyniku wspólnych decyzji całej grupy. Realizacja pzstałych punktów instrukcji pwinna być przydzielna przez lidera zespłu pszczególnym ucznim. Etap II samdzielna praca uczniów 8. Uczniwie samdzielnie wyknują przydzielne zadania. 9. Grupy prządkują zebrane infrmacje, wypełniają kartę pracy. 10. Analiza danych w grupie i pracwanie własneg planu. 11. Przygtwanie d prezentacji. Etap III prezentacja prjektu 12. Prezentacja prjektów przez pszczególne grupy; p każdej prezentacji zachęcanie uczniów d dyskusji na temat przygtwaneg prjektu, w tym szans jeg realizacji w praktyce. 13. P zakńczeniu prezentacji cena każdej grupy przez nauczyciela według kryteriów zawartych w instrukcji. Prpnwana skala cen: 91 100 punktów celująca 81 90 punktów bardz dbra 71 80 punktów dbra 61 70 punktów dstateczna pniżej 61 punktów dpuszczająca Uwaga: cena niedstateczna nie pwinna być wystawiana, jeżeli grupa przygtwała jakiklwiek prjekt, a jedynie w razie nie wyknania zadania. Ocena pwinna być wystawiana na frum klasy, z uzasadnieniem, (ewentualnie p dyskusji z uczniami), tak, aby spełniała również funkcję pdsumwującą. W tym celu nie należy ceniać grupami lecz kryteriami (pmcny mżebyć zał. Nr 3). Krystyna Wilkszewska

Załącznik Nr 1. Instrukcja dla ucznia 1. Zlkalizwać wybrany biekt (szklarnia, tunel fliwy) w pbliżu swjeg miejsca zamieszkania. 2. Przeprwadzić rzmwę zwłaścicielem biektu na temat: Typu biekty (szklarnia, tunel fliwy), Czy szklarnia/tunel jest grzewana?, Rdzaju pdłża (glebwe, bezglebwe), Spsbu dezynfekcji pdłża, Cyklu uprawy (zimw wisenna, jesienna), Mżliwści uprawy w cyklu całrcznym, Wypsażenia techniczneg szklarni/tunelu, Jakie gatunki rślin uprawiane są w danym biekcie?, Czy prwadzne są uprawy przedplnwe, pplnwe?, Czy praktykuje się uprawę współrzędną (międzyrzędwą?, Termin siewu/zbiru rślin, Czy w szklarni/tunelu mżliwa jest uprawa wielkrtna? 3. Na pdstawie uzyskanych infrmacji przystąpić d pracwania własneg planu zagspdarwania szklarni/tunelu fliweg praca wyknywana w grupie. Uwaga! Lider grupy przydziela zadania i kntrluje ich wyknanie. 4. Źródła, z których mżna krzystać w czasie realizacji prjektu: a. Uprawa warzyw M. Ormwski, E. Kłta: tytuł rzdziału Zagspdarwanie warzywnicze szklarni, tuneli fliwych i inspektów. b. Szklarniwa uprawa warzyw J. Dbrzyńska: tytuł rzdziału Wykrzystanie szklarni w różnych kresach seznu uprawweg. c. Warzywnictw - praca zbirwa. 5. Terminy knsultacji z nauczycielem: d 10 d 24 luteg 2003 r. w gdz. 8.00 d 9.00. 6. Termin zakńczenia realizacji prjektu: 24 luteg 2003r. 7. Termin prezentacji prjektu: 26 luty 2003r. 8. Spsób i frma prezentacji dwlna (np. tabela, wykres, wydruk kmputerwy itp.) 9. Kryteria ceniania. Umiejętnść pracy zespłwej (bserwwana w czasie lekcji) 0 20 pkt Umiejętnść zarządzania zespłem przez lidera 0 10 pkt Oryginalnść prjektu (planu zagspdarwania) 0 10 pkt Wypełnienie wszystkich elementów w karcie pracy ucznia 0 10 pkt Wiarygdnść infrmacji, w tym pdanie źródeł 0 20 pkt Szanse wykrzystania prjektu w praktyce 0 10 pkt Estetyka wyknania prjektu 0 10 pkt Spsób prezentacji 0 10 pkt Razem: 100 pkt Krystyna Wilkszewska

Załącznik Nr 2 Karta pracy ucznia Typ biektu (szklarnia, tunel) Wypsażenie techniczne biektu Mżliwść uprawy całrcznej Cykl uprawy (wisenny, jesienny) Pln główny Termin siewu plnu główneg Termin zbiru plnu główneg Rślina przedpln Termin siewu rśliny przedplnu Termin zbiru przedplnu Rślina pplnwa Termin siewu pplnu Termin zbiru pplnu Uprawa współrzędna (międzyrzędwa) Spsób dezynfekcji pdłża (termiczny, chemiczny lub wymiana pdłża) Uprawa wielkrtna Źródł infrmacji

Załącznik Nr 3 Arkusz ceniania Kryterium Punkty Gr.1 Gr.2 Gr.3 Gr.4 Umiejętnść pracy zespłwej 0 20 Umiejętnść zarządzania zespłem przez lidera 0 10 Oryginalnść prjektu 0 10 Wypełnienie wszystkich elementów karty pracy 0 10 Wiarygdnść zebranychdanych 0 20 Szanse wykrzystania prjektu w praktyce 0 10 Estetyka wyknania prjektu 0 10 Spsób prezentacji 0 10 Razem 100 Ocena x