Scenariusz lekcji zajęć zintegrowanych (język polski, godzina wychowawcza / Uczniowie mogą uszyć kieszeń z materiału na lekcji techniki)



Podobne dokumenty
Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Grażyna Jaśniowska. Scenariusz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły podstawowej (klasy IV - VI) Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz 2. Temat: Nie chcę wpaść w nałóg potrafię powiedzieć NIE

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz zajęć nr 3

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

SCENARIUSZE KATECHEZY

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji wychowawczej

PROGRAM ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH. Nie tak, jak u zbójców - dzieci Króla. program opracowany na podstawie książki Urszuli Marc pt. Nie tak, jak u zbójców

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?


METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

II POWIATOWY KONKURS POLONISTYCZNY,,W OJCZYŹNIE POLSZCZYŹNIE DLA UCZNIÓW KLAS IV VI II ETAP 12 maja godzina Cza pracy 60 minut

Rok szkolny 2016 / PROCEDURY POSTEPOWANIA w sytuacjach związanych z zagrożeniem patologią

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI I JEGO ORGANY. Lekcja wiedzy o społeczeństwie przeprowadzona metodami aktywnymi

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Aktywne metody nauczania.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Problemowa dyskusja dydaktyczna Praktyczna ćwiczenia praktyczne, praca z kartą pracy

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

klas I-III Szkoły Podstawowej

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Lp. Zadania Cele Formy realizacji, skierowanie Odpowiedzialni Termin 1 Diagnozowanie środowiska szkolnego

Scenariusz lekcji wychowawczej z cyklu Bezpieczne wakacje

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Scenariusz zajęć nr 6

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Głubczyce dawniej i dziś

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

3.2 TWORZENIE WŁASNEGO WEBQUESTU KROK 4. Opracowanie kryteriów oceny i podsumowania

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić?

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć w klasie III

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. rozumieć pojęcia: Szare Szeregi, zawiszacy, Harcerska Poczta Polowa;

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Spacer po łące Temat: Układamy wiersz o łące

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Realizacja 4. punktu konkursu BEZPIECZNA SZKOŁA BEZPIECZNY UCZEŃ

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

WARSZTATY MATEMATYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS IV ORAZ V

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Scenariusz zajęć nr 7

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć w oparciu o musical Teatru Muzycznego w Poznaniu Madagaskar musicalowa przygoda

Temat zajęć Alternatywne sposoby otrzymywania energii cieplnej

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

Zadanie 6: Kibole, blokersi i inne grupy podwórkowe- co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do paczki?

grupa I Ciechanów Metodyka nauczania języka angielskiego w okresie wczesnoszkolnym Praktyki Praca własna

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

grupa I Ciechanów Metodyka nauczania języka angielskiego w okresie wczesnoszkolnym Praktyki Praca własna

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Transkrypt:

Grażyna Jaśniowska Scenariusz lekcji zajęć zintegrowanych (język polski, godzina wychowawcza / Uczniowie mogą uszyć kieszeń z materiału na lekcji techniki) Klasa VI Liczba godzin zależna od potrzeb (najmniej 2) Temat: Historia chłopca, który swój świat ukrył w kieszeni Cele lekcji: Uczeń: - odkryje uniwersalne wartości życiowe, uświadomi sobie znaczenie marzeń w życiu bohatera lekcji oraz związanymi z nimi motywami zachowania, - uzna konieczność pomocy ludziom, którzy zostali skrzywdzeni przez los, - rozwinie umiejętność analizy treści i budowy wiersza, - pozna instytucje pomocy dzieciom uciekającym z domu i ich rodzicom. Pomoce dydaktyczne: - plakietki, karteczki, pisaki, arkusze szarego papieru, instrukcja dla grup z informacją o wydarzeniu (naklejona na pierwszej stronie gazety), tekst wiersza Kieszeń Leopolda Staffa. Przebieg zajęć: 1. Przygotowanie kieszeni z papieru lub materiału (na lekcji techniki). Jej zawartość będzie charakteryzować właściciela. 2. Improwizowane rozmowy na temat Czy przedmioty, które nosimy w kieszeni, świadczą o ich właścicielu? Charakteryzowanie siebie i innych na podstawie umieszczonych w kieszeni skarbów, np. pieniądze świadczą o tym, że... Uczniowie odpowiadają na pytania: - Czy posiadacie taka rzecz, z która nie chcecie się rozstać? - Jakie ma dla Was znaczenie? - Czy moglibyście obejść się bez tych rzeczy? 3. Improwizacje dramowe pt. Uciekinier z domu. Nauczyciel wyjaśnia: Bohaterem dzisiejszych zajęć będzie chłopiec, który- tak samo jak wielu z Was swój świat ukrył w kieszeni. Nauczyciel zapoznaje uczniów z sytuacją wyjściową: Policja znalazła chłopca, który uciekł z domu. Chłopiec miał na sobie podarte ubranie. Był głodny. Nie jadł obiadu od paru dni. W kieszeniach jego 1

spodni znaleziono kamyki, sznurki, procę, szkiełka, długopis, kredki, rodzinne zdjęcie. Chłopiec nie chciał tych rzeczy oddać. Powiedział policjantom, że nigdy nie wróci do domu. Uczniowie zostają podzieleni na pięć grup. Na podstawie przekazanej przez nauczyciela informacji odpowiadają w grupach na pytania: - Dlaczego chłopiec nie chciał wracać do domu? - Jaka mogła być przyczyna jego zachowania/ - O czym świadczy zawartość jego kieszeni? - Kim się chłopiec staje? Uczniowie dyskutują w grupach nad propozycjami. Każda zapisuje wspólny wniosek na arkuszu szarego papieru, np. Chłopiec pochodzi z rodziny problemowej, zagrożonej. Jego ojciec nadużywa alkoholu. Czasami bije syna. Matce nie starcza pieniędzy na jedzenie. (Uwaga! Zapisy zostaną upublicznione później, po prezentacji scenek, patrz punkt 4 ). Nauczyciel przydziela zadania pięciu grupom. Rozdaje instrukcje z informacją o wydarzeniu, wraz z poleceniem przygotowania scenki ze stopklatką (zatrzymanie akcji w momencie najbardziej dramatycznym). Każda z grup otrzymuje inną treść zadań do przedstawienia. Grupa I - Obraz z życia rodziny chłopca, utrwalony na fotografii, którą nosi w kieszeni. Policjanci zatrzymali go w pociągu. Ustalono, że pochodzi z rodziny alkoholowej. Grupa II Policja znalazła śpiącego chłopca na ławce w parku. Miał podarte ubranie, był głodny. Ustalono, że rodzice są bezrobotni. Grupa III Policja zatrzymała chłopca, który bił się z innymi. Chłopiec był pokrwawiony. W kieszeniach jego spodni znaleziono scyzoryk, sznurki, atrapę pistoletu. Grupa IV Policja znalazła chłopca śpiącego na dworcu. Miał podarte ubranie. W kieszeniach spodni znaleziono kredki, długopis, kamyki, szkiełka. Ustalono, że rodzice chłopca nie żyją. Grupa V Policja zatrzymała chłopca, który już kilka dni przebywa w grupie narkomanów. Ustalono, że pochodzi z bogatej rodziny. Był dobrze ubrany. W kieszeni spodni miał sporo pieniędzy oraz strzykawkę / okruszki trawki. Uczniowie w grupach zastanawiają się nad problemami, zawartymi w przydzielonych zadaniach: grupa I np. problem alkoholu w rodzinie, grupa II np. problem biedy i głodu, grupa III np. problem przemocy, chuligaństwa, grupa IV np. problem dziecka sieroty oraz marzeń chłopięcych, grupa V np. problem dziecka samotnego społecznie, któremu rodzice dają pieniądze, ale nie mają dla niego czasu. Przebieg pracy w grupach: a) Ustalenie bohaterów scenek, przebiegu akcji. Podpisanie plakietek, np. policjant, nauczycielka, matka, ojciec. 2

b) Tworzenie trzech obrazów: - sytuacji wyjściowej, - sytuacji poprzedzającej to zdarzenie (główna przyczyna ucieczki z domu) oraz - stopklatki pokazującej sytuację w przyszłości, stanowiącą rozwiązanie problemu. Przedstawienie scenek zatrzymanych w stopklatkach w kolejności: 1., 2., 3. w czasie prezentacji zadań przez kolejne grupy, na umówiony znak (np. klaśnięcie) uczniowie zatrzymują działania w stopklatce, a nauczyciel zadaje pytania dotyczące pięciu poziomów świadomości roli: - Kim jesteś i co teraz robisz? - Dlaczego to robisz? - Co chcesz przez to osiągnąć? - Skąd wiesz, że tak należy się zachowywać? - Jakie są Twoje normy, zasady (przekonania), filozofia życia (co ma sens)? 4. Jak i kto może pomóc bohaterowi historyjki oraz jego rodzinie? Wywieszenie wcześniej wykonanych plakatów odpowiedzi grup na pytania o bohatera ich historyjki (praca w grupach). Wspólna dyskusja i rozpatrywanie kilku wariantów postępowania, np. - Czy należy oddać chłopca do domu dziecka lub innej placówki wychowawczej? Może oddać go do rodziny zastępczej lub do dalszych członków rodziny? - W jaki sposób można pomóc rodzicom chłopca, zainteresować ich dzieckiem? - Kogo powinno się zainteresować sytuacją chłopca i jego rodziny? Gdzie szukać pomocy dla chłopca i całej rodziny? (instytucje, stowarzyszenia, związki wyznaniowe) Np. rozmowa z psychologiem w poradni, propozycja leczenia odwykowego rodzica. Zapisanie wspólnego wniosku na arkuszu szarego papieru. 5. Odpowiedź na pytanie: Co jest najważniejsze w życiu dzieci takich jak my? Ułożenie słoneczka. Zestawienie opinii (każdy 2-3) w formie hasłowej, za pomocą ułożonych z kartek promieni, np. 3

brak patologii( pijaństwa, przemocy w rodzinie ) miłość rodziców opieka rodziców Co jest najważniejsze w moim życiu? pieniądze przyjaciele dobre oceny, nauka szkolna własne zdrowie, wygląd 6. Rzeźba na temat: Co jest dla nas najważniejsze w życiu? (praca w grupach) Prezentacja rzeźb przez poszczególne grupy, pozostałe odgadują nazwę wartości. Ożywienie rzeźby rozmowy (uczniowie zadają pytania z zakresu pięciu poziomów świadomości). 7. Recytacja (odczytanie)wiersza Kieszeń Leopolda Staffa oraz jego analiza literacka. Odpowiedzi na pytania: - Kim jest bohater wiersza? - Gdzie mieszka? - Jaka jest jego sytuacja rodzinna? - Co oznaczają słowa metafory: Dziecko ludzkiego ula, co dla trosk szerszeni zbiera w dzień miód niesłodki znoju, nim w noc zaśnie? - Jaką rolę odgrywają w życiu chłopca przedmioty znajdujące się w jego kieszeni? - Czy mógłby się bez nich obejść? - Jaki jest stosunek osoby mówiącej w wierszu do chłopca? (współczucie, zrozumienie) - Dlaczego współczucie i zrozumienie drugiego człowieka jest ważne? 8. Środki artystyczne zastosowane w wierszu. Rola epitetów, animizacji i przenośni w tworzeniu obrazów poetyckich. Budowa wiersza: liczba strof, 4

wersów, sylab w wersie; interpunkcja, rymy, strofy zawierające opis i pointę (bez wprowadzenia nazwy sonetu). 9. Zakończenie: stopklatka szczęśliwej rodziny naszego bohatera (już zmienionej na lepsze dzięki pomocy innych) wg historyjek, które prezentowała każda z grup. 10. Praca domowa Napiszę opowiadanie rozwijające treść zdania: Dla mnie najważniejsze w życiu jest... 5