Konspekt zajęć przeprowadzonych Metodą Dobrego Startu w dniu 24.11.2009r. Temat: Utrwalenie litery u na podstawie piosenki Ulewa. Cele ogólne: utrwalenie znajomości litery u rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowych, językowych, dotykowo kinestetycznych (czucie dotyku i ruchu ) i motorycznych, oraz ich współdziałanie rozwijanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni rozwijanie kompetencji językowych kształtowanie funkcji słuchowo językowych poprzez różnicowanie i rozpoznawanie głosek, sylab oraz dokonywanie analizy i syntezy stymulowanie funkcji percepcyjno - motorycznych Cele operacyjne: dziecko... potrafi rozpoznawać części ciała potrafi wystukać rytm piosenki potrafi podzielić wyraz na sylaby potrafi rozpoznawać różnorodne dźwięki niewerbalne potrafi dokonać analizy dźwiękowej wyrazów zna literę u potrafi śpiewając piosenkę jednocześnie rytmicznie kreślić wzór (literę) różnej wielkości na różnorodnych płaszczyznach potrafi wykonać ćwiczenia z karty pracy
Metody: czynne - zadania stawiane do wykonania słowne - objaśnienia, instrukcje oglądowe - obserwacja, pokaz Formy: grupowa indywidualna Środki dydaktyczne: teksty piosenek płyta CD z nagraniami odgłosów deszczu obrazki ilustrujące wyrazy z głoską u w nagłosie kubeczki z wodą, słomki kolorowe krążki woreczki w dwóch kolorach wzory do poznawania polisensorycznego litery u wykonane z materiałów o różnych fakturach tacki z kaszą karta ćwiczeń I. Zajęcia wprowadzające: 1. Powitanie piosenką: Hej kolego mój, koleżanko ma Klaśnij w dłonie, unieś ręce, I zrób kroki dwa. Przebieg zajęć Dzieci dobierają się parami, stają do siebie przodem i na słowa hej kolego mój podają sobie prawe dłonie, na słowa koleżanko ma - podają sobie lewe, klaśnij w dłonie - klaszczą w ręce, unieś ręce - unoszą ręce do góry, i zrób
kroki dwa robią dwa kroki w prawą stronę. Następuje zmiana partnerów tak, aby każde dziecko przywitało się z każdym. 2. Kształtowanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni Dzieci śpiewają piosenkę i wykonują polecenia wynikające z jej treści. Rączkę mam, rączkę mam - prawą rączkę mam Rączkę mam, rączkę mam - lewą rączkę mam Rączki mam, rączki mam - obie rączki mam- jak potrafię klaskać pokażę wam La,la,la klaszczemy(2 razy) Nóżkę mam, nóżkę mam - prawą nóżkę mam nóżkę mam, nóżkę mam - lewą nóżkę mam nóżki mam, nóżki mam - obie nóżki mam- jak potrafię tupać pokażę wam La,la,la tupiemy(2 razy) 3. Ćwiczenia funkcji słuchowo językowych Nauczyciel prosi aby uczniowie, których imiona rozpoczynają się głoską r usiedli na dywanie, a następnie uczniowie, których imiona kończą się głoską k oraz a. 4. Nauka piosenki a) Prowadzący prezentuje z płyty CD odgłosy deszczu o różnym nasileniu (ulewa, burza, kapuśniaczek) kierowana rozmowa z uczniami na temat rodzajów deszczów i wyjaśnienie znaczenia słów (mżawka, kapuśniaczek, ulewa)
b) Wysłuchanie melodii i słów piosenki przez dzieci oraz wyjaśnienie im niezrozumiałych słów. uczniowie odpowiadają na pytanie zadane wcześniej przez nauczyciela Co lubi najbardziej liczyć bohater piosenki? 5. Ćwiczenia językowe a) Prezentujemy uczniom różne ilustracje, z nich mają wybrać te, które związane są z deszczem (kałuże, chmury, parasol, kalosze, płaszcz i inne)- dzieci dzielą wybrane wyrazy na sylaby, liczą ilość sylab i układają tyle kółeczek ile słyszą sylab w wyrazie. b) Pokazujemy uczniom różne obrazki, spośród nich mają wybrać te, które rozpoczynają się głoską u (wśród nich są ul, ulica, ulewa, ucho, uczta.) 6. Ćwiczenia logopedyczne Zabawa Burza w szklance wody uczniowie otrzymują kubeczki wypełnione wodą i słomki przez które dmuchają i wywołują burzę. II. Zajęcia właściwe 1. Ćwiczenia ruchowe Uczniowie wysłuchują opowiadania nauczyciela i wykonują ruchy związane z treścią opowiadania. Bożenka i Adaś wybierają się do lasu. Wzięli się za ręce. Słychać jak idą: tuptup, tup-tup-tup (dzieci chodzą po sali głośno tupiąc). Zobaczyli sikorkę i biegną za nią(dzieci biegają po sali). Wśród drzew zobaczyli mnóstwo ptaszków, zmęczyli się i usiedli. Naraz pokazują się chmury. Czarne chmury zbierają się ze
wszystkich stron, zaczyna padać deszczyk. Spadają najpierw wielkie pojedyncze krople: kap, kap, kap (dzieci dwoma palcami naprzemian uderzają o podłogę). Potem dużo małych kropelek, prędko jedne po drugich: kapu kapu kap, kapu kapu kap, kap kap- kap(dzieci wszystkimi paluszkami naprzemiennie uderzają o podłogę). Teraz pada mocny deszcz, aż kropelki podskakują(dzieci pięściami z dużą siła uderzają o podłogę). 2. Ćwiczenia ruchowo słuchowe a) Włączamy do zabawy plastikowe krążki, które imitują parasole. Dzieciom podajemy informację, że na dworze wieje bardzo silny wiatr i pada gwałtowny deszcz, który wyrywa im z rąk parasol. Uczniowie ruchami ciała przedstawiają zadaną sytuację. b) Nauczyciel odtwarza z płyty piosenkę: - uczniowie chodzą po sali w czasie trwania pierwszej zwrotki i refrenu - uczniowie kładą krążek na podłodze i skaczą wokół niego w czasie trwania drugiej zwrotki i refrenu. c) Dzieci siadają do stolików, na których są przygotowane trzy woreczki ( pierwszy od lewej strony czerwony) wystukują pięścią rytm śpiewanej przez nauczyciela piosenki. 3. Ćwiczenia ruchowo słuchowo wzrokowe a) Nauczyciel prezentuje wzór graficzny małej litery u i omawia z jakich części ona się składa. b) Nauczyciel prezentuje sposób pisania litery u śpiewając jednocześnie piosenkę.
c) Dzieci otrzymują wzory do polisensorycznej nauki pisania litery razem z nauczycielem śpiewają piosenkę. d) Uczniowie reprodukują wzór w powietrzu, na plecach kolegi, na tackach z kaszą podczas śpiewania poznanej piosenki. e) Uczniowie wypełniają kartę ćwiczeń. III. Ćwiczenia końcowe 1. Zabawy relaksacyjne. Dzieci dobierają się parami, jedno z pary kładzie się na brzuchu na dywanie. Drugie dziecko stuka palcami po plecach kolegi, potem rysuje elementy, o których mowa w tekście Sześć parasoli A. Łada Grodziska, z książki M. Bogdanowicz Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki Opracowały: Małgorzata Dorna Joanna Szalewicz Wiszniowska