Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska



Podobne dokumenty
potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Łodzi Przedszkole Miejskie nr 21 Łódź

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

ROCZNY PLAN PRACY NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR.1 HAPPY KIDS W KAMIEŃCU WROCŁAWSKIM NA ROK 2013/2014

pt.,, Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu w Miejskim Przedszkolu

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

SPRAWOZDANIE Z JESIENNEJ AKCJI AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA PN. Z JANEM BRZECHWĄ O ZDROWIU W PRZEDSZKOLU RADOŚĆ W BYDGOSZCZY

INNOWACJA PEDAGOGICZNA O CHARAKTERZE PROGRAMOWO-ORGANIZACYJNYM KULINARNE ABC

PROGRAM PROFILAKTYCZNY ZDROWY ZĄBEK PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 14 W WAŁBRZYCHU ROK SZKOLNY 2014/2015

Program profilaktyki. Niepublicznego Przedszkola Fundacji Familijny Poznań. Leonardo. Dbam o moje zdrowie i bezpieczeństwo

PROGRAM NAPRAWCZY ZDROWIE NA TALERZU DOTYCZĄCY ŻYWIENIA W PRZEDSZKOLU INTEGRACYJNYM NR 12 IM. J. CH. ANDERSENA W STALOWEJ WOLI

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

Agnieszka Rybak Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU WIEM CO TO ZDROWIE dla 5 i 6 latków Temat kompleksowy: Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki. Prowadząca: Barbara

Cele operacyjne: dziecko...

Program profilaktyczny Wiemy, co jemy, bo zdrowi być chcemy

Audyt końcowy, który został przeprowadzony wśród rodziców dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola i Żłobka Ekoludki w Ełku

PROGRAM PROFILAKTYCZNY GMINNEGO PRZEDSZKOLA NR 1 W CHEŁMIE ŚLĄSKIM ZAGADNIENIE PROGRAMU: BEZPIECZNE ZACHOWANIA W DOMU

Czy przedszkole rozwija kompetencje i zainteresowania czytelnicze dzieci?

Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne

Podsumowanie ankiety dotyczącej wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej dzieci

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA CZAS FERII r. Grupy3,4-5,5,6 latki. Tematyka kompleksowa:

Program Owoce w szkole i jego ocena

Autorski program edukacji prozdrowotnej. "Przedszkolaki wiedzą jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo"

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2018/2019. TREŚCI METODY EFEKTY TERMINY ODPOWIEDZIALNI 1.Zachęcanie rodziców do dbania o prawidłowy rozwój dziecka

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

I. WSTĘP PROGRAM EDUKACJI PROZDROWOTNEJ

PROGRAM PROZDROWOTNY. Zdrowe jedzenie jest teraz w cenie- Kuchcikowo

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE PROJEKT

Projekt edukacyjny Jesteśmy kucharzami

Program Projektu Nauczyciel ZDROWO myślący, dobrze uczący

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Szlachetne zdrowie, któż ci to powie... Temat: Kto witaminki spożywa, temu zdrowia przybywa!

1. Informacja o przedszkolu

Raport z realizacji projektu edukacyjnego realizowanego w roku szkolnym 2014/2015 w Publicznym Przedszkolu nr 22 w Kaliszu

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile

TEMAT: ZDROWO SIĘ ODŻYWIAM Jadłospis zdrowego przedszkolaka.

PLAN PRACY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

Gazetka uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września w Węgrzynowie

Żyjmy zdrowo kolorowo

ROCZNY PLAN PRACY. PRZEDSZKOLE Nr 1 w Dąbrowie Górniczej NA ROK SZKOLNY 2016/2017

PROGRAM SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE 2006/ /2009

Autorski program edukacji prozdrowotnej. "Przedszkolaki wiedzą jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo"

Tydzień pierwszy ciało człowieka. 1. Głowa centrum dowodzenia

Plan działań Przedszkolnego Zespołu Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2013/2014 w Przedszkolu Miejskim Nr 5 w Olsztynie

TEMAT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ Zdrowy styl odżywiania. Czy wiesz co jesz?. Cel główny:

EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM W P U B L I C Z N Y M P R Z E D S Z K O L U W R Z E Z A W I E

PROGRAM PROFILAKTYCZNY. "Moje bezpieczeństwo i zdrowie"

PROMOCJA ZDROWIA PRZEZ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ. Wychowawcy klas realizują na swoich zajęciach treści związane z edukacją zdrowotną w następujący sposób:

Sprawozdanie z realizacji akcji Zboża zjadamy, energię z nich mamy przeprowadzonej w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Piasecznie

Miejskie Przedszkole nr 99 w Katowicach

Obszar nr 3 edukacja zdrowotna

PLAN PRACY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE W ROKU SZKOLNYM 2014/2015. treści Formy realizacji Efekty zamierzone Osoby zaangażowane Aktywność fizyczna

PLAN DZIAŁAŃ W ZAKRESIE PROMOCJI ZDROWIA W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 6 W PŁOCKU NA LATA

MÓJ BEZPIECZNY ŚWIAT

INNOWACJA PEDAGOGICZNA organizacyjno-metodyczna

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Sprawozdanie z realizacji zadania 3 Szczotka, pasta, kubek higiena osobista każdego dnia.

Scenariusz. Dnia Zdrowego Przedszkolaka realizowany w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr3 im. Jana Brzechwy w Mławie.

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO w NOWYM ALEKSANDROWIE ul. Pogodna 107

Sprawozdanie z działań prozdrowotnych i ekologicznych w Szkole Podstawowej nr 2 w Lublinie w roku szkolnym 2014/15

Osiągnięcia i umiejętności dzieci

Program edukacyjny Mamo, Tato, wolę wodę!

Plan działań w Szkole Promującej Zdrowie rok II

program edukacyjny realizowany przez Luty 2016

ROCZNY PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNO OPIEKUŃCZEJ. Przedszkola Publicznego w Bobrowej na rok szkolny 2014/2015. Dbam o swoje zdrowie

Projekt edukacji żywieniowej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. MAŁY DIETETYK. Stowarzyszenie DIETANOVA

Plan działań Przedszkolnego Zespołu Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2015/2016 w Przedszkolu Miejskim Nr 5 w Olsztynie

Plan działań Przedszkolnego Zespołu Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2014/2015 w Przedszkolu Miejskim Nr 5 w Olsztynie

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ DLA PRZEDSZKOLAKÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 AKADEMIA AQUAFRESH

Konspekt zajęć świetlicowych

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W zdrowym ciele Temat ośrodka dziennego: Co jem?

i form pracy (pokaz, praktyczne działanie, komunikacja alternatywna, metody audiowizualne, metody aktywizujące).

Jem warzywa, jem owoce jestem zdrowy, mądry, silny! Wycieczka - stomatolog

Opis projektu. 1. Temat projektu: Wpływ odżywiania na nasze zdrowie. 2. Uzasadnienie projektu.

ABC zdrowia dziecka. OPRACOWAŁA : Grażyna Lewińska LOGO

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

Zespół Szkół Specjalnych nr 90 ul. Kordeckiego Warszawa SCENARIUSZE ZAJĘĆ. Opracowanie: Grażyna Zabrzyjewska Patrycja Staniszewska

SPRAWOZDANIE Z MODUŁU WIOSENNEGO AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki LISTOPAD 2017

Już po raz kolejny klasy 1-3 brały udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc Uczniowie klasy 2c

Sprawozdanie z realizacji akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl III. O zajadaniu smutków słodyczami

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ NA ROK SZKOLNY 2011/2012

KONKURSY. KONKURS 2 Zdobywamy odznakę Super Kucharzyka za najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

Warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków. Edukacja prozdrowotna i profilaktyka otyłości GRUPA WIEKOWA 3-6 LAT

Moduł I - Zdrowe odżywianie

PRZYKŁADOWY PLAN DZIAŁAŃ ZIELONE PRZEDSZKOLE W CELU UBIEGANIA SIĘ O CERTYFIKAT ZIELONEJ FLAGI W ROKU SZKOLNYM 2018/19 OBSZARY TEMATYCZNE:

PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNO WYCHOWAWCZYCH EDUKACJA ZDROWOTNA PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ AUTOR: JANINA PIETRZYK

ROCZNY PLAN PRACY OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNEJ PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO SIÓDEMKA W WAŁBRZYCHU

Szkoła Podstawowa Nr 6 Specjalna im. Marii Grzegorzewskiej- klasa I-III. Mądra szkoła czyta dzieciom NAZWA CHARAKTERYSTYKA ŁĄCZE, LOGO ZAKRES DZIAŁAŃ

ROCZNY PLAN PRACY Niepublicznego Przedszkola Galileo w Nakonowie ROK SZKOLNY 2015/2016

Propagowanie i utrwalanie zdrowego stylu życia w różnych aspektach u wszystkich przedszkolaków, uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli.

Mały Dietetyk. Fot.: Fot.: Fot.:

program profilaktyczny

SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZENIA AKCJI PT. ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU NR 121 W KRAKOWIE

Transkrypt:

Przedszkole Samorządowe w Słupach Książka Kucharska

Kierunek działań pracy przedszkola to: Wdrożenie i upowszechnienie idei zdrowego stylu życia. Opracowanie i wdrożenie programu edukacji zdrowotnej, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno - zdrowotnych, kształtowanie właściwej postawy ekologicznej, podejmowanie właściwych decyzji zdrowotnych. Promowanie pozytywnych zachowań prozdrowotnych.

Idea projektu Książka Kucharska : Zachęcanie do spożywania zdrowych pokarmów. Wspólne organizowanie czasu dzieci i rodziców. Zaangażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem.

Realizacja projektu: 1. Przeprowadzenie zajęć o zdrowym odżywianiu:

Temat: Mali kucharze. Obszar aktywności: zdrowotna Cel ogólny: Rozróżnianie pokarmów zdrowych i niezdrowych. Zachęcanie do spożywania zdrowych pokarmów. Cele operacyjne: dziecko nazywa grupy pokarmów zalecane do spożycia; dziecko pracuje w grupach; dziecko doskonali koordynację wzrokowo ruchowej; dziecko doskonali słuch fonemowy poprzez ćwiczenia z sylabizowaniem; Metody: Czynne: zadań stawianych do wykonania Słowne: opowiadanie, rozmowy Oglądowe: pokaz, Formy: praca z całą grupą, indywidualna Środki dydaktyczne: artykuły żywnościowe, fotografie artykułów żywnościowych,

Przebieg zajęć: 1. Powitanie Zabawa ruchowa Uściśnij dłoń Dzieci chodzą swobodnie po sali, nauczyciel podaje im kolejne instrukcje : - chłopcy uścisną dłonie chłopców, a dziewczynki uścisną dłonie dziewczynek - uściśnij jak najwięcej dłoni, - stańmy w kręgu, weźmy się za ręce i zróbmy fale, - stańmy w ciasnym kręgu zróbmy jednocześnie przysiad. 2. Co robić, by być zdrowym? Rozmowa wprowadzająca nauczyciel mówi o tym, że aby być zdrowym, należy ćwiczyć, dbać o higienę, zdrowo się odżywiać. 3. Zdrowe czy niezdrowe. Podział produktów spożywczych na dwie kategorie: produkty zdrowe i produkty niezdrowe. Produktów w koszyku ze zdrową żywnością powinno być tyle, ile dzieci, proporcjonalnie do piramidy żywienia najmniej słodyczy, a najwięcej z grupy zbożowych. Podczas tej zabawy wykorzystujemy fotografie tych produktów. 4. Co przygotowałem z owoców. Karta pracy zadaniem dziecka jest sprawdzenie jakie danie zostało przygotowane z owoców. 5. Grupy żywnościowe. Każde dziecko zabiera jeden produkt z koszyka ze zdrową żywnością, a następnie szuka pozostałych dzieci ze swojej grupy żywnościowej. Następnie nauczyciel wypowiada nazwy artykułów żywnościowych sylabami. Dzieci które znajdą dany artykuł w swoim zbiorze, podnoszą go do góry.

Temat: Piramida żywności. Obszar aktywności: zdrowotna Cel ogólny: Omówienie zasad zdrowego odżywiania piramida żywnościowa. Dbanie o zdrowie, orientowanie się w zasadach zdrowego odżywiania. Cele szczegółowe: dziecko nazywa grupy pokarmów zalecane do spożycia. dziecko kształtuje zdolności manualne podczas pracy plastycznej. dziecko rozbudza zainteresowanie zdrowym odżywianiem Metody: Czynne: zadań stawianych do wykonania Oglądowe: pokaz, Formy: praca z całą grupą, indywidualna Środki dydaktyczne: fotografie artykułów żywnościowych, duże klocki do wykonania piramidy, plansza dydaktyczna z piramidą żywnościową, talerzyki papierowe, plastelina.

1. Prawda czy fałsz. Zabawa ruchowa. Gdy nauczycielka mówi prawdę, dzieci podskakują jeden raz, gdy nieprawdę kucają. Należy jeść owoce i warzywa, bo są bardzo zdrowe. Chipsy też są bardzo zdrowe. Od czasu do czasu można zjeść coś słodkiego. Woda jest dużo zdrowsza niż napoje gazowane. Nie wolno jeść ryb. Zamiast batonika lepiej jeść jabłko. Marchewki i rzodkiewki są bardzo trujące. Po jedzeniu należy myć zęby. Trzeba pić wodę. 2. Piramida zdrowia. Nauczyciel przedstawia plakat z piramidą zdrowego żywienia. Wykonanie elementów piramidy zdrowego żywienia przy pomocy ilustracji i klocków. Dzieci naklejają emblematy grup żywnościowych na klocki, a następnie układają piramidę według wskazówek nauczyciela. 3. Zdrowy posiłek. Indywidualna praca plastyczna każde dziecko otrzymuje papierowy talerzyk i plastelinę. Zadaniem dziecka jest ulepienie z plasteliny swojego ulubionego zdrowego posiłku.

2. Przygotowanie wraz z dziećmi zdrowego deseru. Galaretka dla Truskawek

Dziecko robi zakupy w sklepie.

Dziecko przygotowuje owoce, myje je i kroi.

Dziecko przyrządza zdrowy deser.

Dziecko spożywa przygotowany przez siebie posiłek.

3. Zorganizowanie konkursu dla dzieci i rodziców. Regulamin: 1.Przygotuj wraz z rodzicami (dziadkami, rodzeństwem) swoje ulubione, zdrowe danie. 2. Zrób z tych przygotowań relacje (zdjęcia, rysunki). 3. Napisz nazwę i dokładny przepis dania. 4. Prace należy wykonać w formacie A4 (kartka w pionie). Praca powinna wyglądać jak kartka z książki kucharskiej. 5. Podpisane prace należy składać do.. u nauczycielek.

4. Stworzenie książki kucharskiej Kreatywne przepisy.

Efekty realizacji projektu: Stworzenie książki kucharskiej, która znajduje się w bibliotece przedszkolnej. Jest chętnie wypożyczana. Rodzice i dzieci dzielą się swoimi ulubionymi zdrowymi przepisami kulinarnymi. Rodzice współpracują z przedszkolem. Kształtowanie wśród dzieci i ich rodziców nawyków zdrowego odżywiania. Wykorzystywanie przepisów podanych przez rodziców przez kucharki w przedszkolu. Rozszerzenie czasu działania projektu na następne lata. Rozszerzenie zasięgu działania konkursu na inne placówki np.: przedszkola gminne, Niepubliczną Szkołę Podstawową w Słupach, społeczność lokalną. Autor projektu: Klaudia Godlewska