Projekt Na ratunek propozycja dla II etapu edukacyjnego

Podobne dokumenty
Czyli co nale?y robi? krok po kroku od momentu wybrania numeru 112:

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW w Lublinie. Organizacja i działanie Systemu Powiadamiania Ratunkowego

System Powiadamiania Ratunkowego

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej- edukacja polonistyczna klasa IIIA. Zajęcia przeprowadzone przez Alicję Zawadzką

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ( kl. I-II gim..

EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112.

Ratujemy I Uczymy Ratować - WOŚP

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Cel główny: Uświadomienie uczniom, kiedy i jak należy używać numeru alarmowego 112.

Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie Ogólnopolski Konkurs Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

MAŁY RATOWNIK. pierwsza pomoc już od przedszkola. PRZEDSZKOLE MIEJSKIE nr 35

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PROJEKT EDUKACYJNY DLA UCZNIÓW KLAS 0-III JESTEM BEZPIECZNY- BO WIEM, UMIEM I STOSUJĘ.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

EKSPERTA PORADY: JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ. Bądź bezpieczny w trakcie ferii zimowych

DZIAŁANIA UCZNNIÓW W RAMACH X EDYCJI KONKURSU ODBLASKOWA SZKOŁA. 1) Odblaskowy spacer klas I praktyczna nauka przechodzenia przez jezdnię.

Zespół Placówek Oświatowych w Jurkowie przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń

SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA ZADANIA NR 10. Cyberprzemoc

,,Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy. Zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny. Scenariusz nr 1

INNOWACJA PEDAGOGICZNA "ABC MAŁEGO RATOWNIKA ROZKŁAD MATERIAŁU. Klasa 2

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

PIERWSZA POMOC. Mały ratownik

Konspekt zajęć edukacyjnych prowadzonych w ramach programu Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Postawa obronna w przypadku ataku psa

Autorka: Ewa Borgosz SCENARIUSZ WARSZTATU/RADY PEDAGOGICZNEJ NA TEMAT JAK RADZIĆ SOBIE Z TRUDNYMI RODZICAMI?

Temat: Poznajemy Unię Europejską.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

BEZPIECZNA SZKOŁA-BEZPIECZNY UCZEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

WDRAŻANIE DO ŻYCIA W SZKOLE I W KLASIE.

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

,,Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny. Uczeń w Zespole Szkół Nr 2. im. Jana Pawła II w Narzymiu

Sprawozdanie z realizacji projektu KABECJANIE DAJĄ RADĘ w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Konarskiego w Wielkiej Wsi

Program profilaktyki Prywatnej Szkoły Podstawowej ICO Wołominie

Scenariusz nr 49 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Szkoła Podstawowa nr 7 w Brodnicy. - przygotowanie ulotek ( 2 grupy w każdej klasie)

Szkoła podstawowa - klasa 6

Temat: Złamania kości i uszkodzenia stawów (2 lekcje)

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

KOMENDA MIEJSKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W LESZNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W LESZNIE KOMENDA MIEJSKA POLICJI W LESZNIE

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Podsumowanie III Wojewódzkiego Konkursu pod hasłem Co to jest 112? w Dniu Europejskiego Numeru Alarmowego 112

Treści kształcenia i wychowania V.2. Dla edukacji systematycznej. uwagi. zagadnienia związane z realizacją programu. przewidywane osiągnięcia uczniów

JAK ZACHOWAĆ SIĘ W CZASIE POŻARU W

...najważniejsze jest ratowanie ludzi, następnie zwierząt, a na końcu mienia.

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

W przypadku wystąpienia zagrożenia należy alarmować służby ratownicze wykorzystując jedną z poniższych instrukcji:

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć nr 3

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 4

SZKOŁA PODSTAWOWA W MALANOWIE

W PRZYPADKU, GDY W CZASIE LEKCJI UCZEŃ MA OBJAWY CHOROBOWE

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK

W PRZYPADKU, GDY W CZASIE LEKCJI UCZEŃ MA OBJAWY CHOROBOWE

Scenariusz lekcji wychowawczej w szkole ponadgimnazjalnej z cyklu Bezpieczne wakacje. Temat: Jak bezpiecznie korzystać z letniego wypoczynku?

SZCZEGÓŁOWE ZADANIA PRACY WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNEJ PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR13 W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM NA ROK SZKOLNY 2012/2013

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KSZTAŁTOWANIE UMIEJĘTNOŚCI RADZENIA SOBIE W SYTUACJACH

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY ROK SZOLNY 2009/2010 Temat przewodni Przeciwdziałanie agresji i przemocy

PROCEDURA NR 1. Postępowania w przypadku zaistnienia wypadku ucznia w czasie zajęć edukacyjnych w Zespole Szkół nr 1 w Opolu Lubelskim

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Codziennie jestem bezpieczny

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. K. MAKUSZYŃSKIGO W LEGIONOWIE

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

BEZPIECZNIE TO WIEDZIEĆ I ZNAĆ! Bezpiecznie to wiedzieć i znać

Podsumowanie realizacji projektu. Wprowadzenie

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Program szkolenia z zakresu prewencji wypadkowej dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych

SZCZEGÓŁOWY PLAN DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

Scenariusz lekcji wychowawczej z cyklu Bezpieczne wakacje

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 6

WAŻNE Kiedy widzisz, że ktoś się przewrócił i nie wstaje, powinieneś zawsze zapytać, czy możesz jakoś pomóc. WAŻNE

Procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 112 im. Marii Kownackiej w Warszawie

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Konkurs BEZPIECZNA SZKOŁA BEZPIECZNY UCZEŃ. ZADANIE NR 4 - LISTOPAD/GRUDZIEŃ 2012r.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć nr 6

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny. Scenariusz nr 10

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

ŚWIETLIK W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 8

Sprawozdanie z realizacji działań podejmowanych w ramach konkursu Odblaskowa szkoła wrzesień- październik 2017

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Transkrypt:

Joanna Stabińska, Lucyna Poczobut Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach Projekt Na ratunek propozycja dla II etapu edukacyjnego Realizując swoje zadania, niezależnie od wieku i doświadczenia, nie przypuszczamy, że nagle będziemy potrzebować pomocy lub będziemy tymi, którzy tej pomocy będą udzielać. Nie znamy swojej przyszłości i warto zrobić wszystko, aby nasze działania były przemyślane i wypracowane. W sytuacji zdenerwowania możemy zapomnieć o wielu sprawach, ale jest jeden numer, który powinien być w naszej głowie przez cały czas. To numer 112 europejski numer ratunkowy. Proponujemy Państwu realizację w klasach IV-VI szkoły podstawowej projektu Na ratunek. Cele: poznanie Europejskiego Numeru Alarmowego 112, wskazanie sytuacji, w których zasadne jest korzystanie z numeru 112, uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z niewłaściwego stosowania numeru alarmowego. Działania nauczycieli: 1. Zajęcia informatyczne przygotowanie prezentacji promującej numer 112. 2. Zajęcia plastyczne przygotowanie przez klasy jednego plakatu promującego numer 112. 3. Zajęcia polonistyczne tworzenie haseł promujących numer 112, układanie pytań skierowanych do: strażaka, policjanta, ratownika medycznego. 4. Zajęcia językowe układanie dialogu z operatorem w języku angielskim. 5. Godzina z wychowawcą przeprowadzenie zajęć zgodnie z proponowanymi poniżej scenariuszami. Po przeprowadzeniu powyższych działań proponujemy zorganizowanie w szkole happeningu JESTEM BEZPIECZNY, w czasie którego nasi uczniowie będą mogli zaprezentować swoją pracę wykonaną podczas poszczególnych zajęć edukacyjnych. Warto zaprosić na spotkanie przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, którzy opowiedzieliby o swojej pracy.

Scenariusz nr 1 Temat: JESTEM BEZPIECZNY 1. Cele: poznanie Europejskiego Numeru Alarmowego 112, wskazanie sytuacji, w których zasadne jest korzystanie z numeru 112, uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z niewłaściwego stosowania numeru alarmowego, uświadomienie uczniom, że każdy może potrzebować pomocy i każdy jest w stanie wezwać specjalistów. Formy pracy: grupowa, indywidualna. Metody pracy: rozmowa dydaktyczna, praca indywidualna, dyskusja. Przebieg zajęć: Wprowadzenie nauczyciela Wyobraźcie sobie, że znaleźliście się w sytuacji, która wydaje się wam niebezpieczna. Co możemy zrobić, aby poczuć się bezpiecznie? Uczniowie w luźnej rozmowie wymieniają się doświadczeniami, a nauczyciel kieruje rozmową tak, aby został wymieniony numer 112. Z czym kojarzy wam się numer 112? Uczniowie na kolorowych kartkach wypisują swoje pomysły i przyklejają je na przygotowanym plakacie Załącznik nr 1. Nauczyciel odczytuje wszystkie pomysły, a następnie rozdaje Załącznik nr 2. Przeczytajcie informacje zamieszczone w materiale i przeanalizujcie swoje pomysły. Jeżeli wasza propozycja nie pasuje do wymienionych wydarzeń, zdejmijcie ją z plakatu. Przeczytajcie, które pomysły były niewłaściwe. Podsumowanie: Kiedy dzwonimy na Europejski Numer Alarmowy 112? Uczniowie jeszcze raz wymieniają omówione wcześniej sytuacje. Otrzymaliście do kolejnego zadania kopertę, w której znajdują się niezwykle ważne dwa zdania. Ułóżcie je z rozsypanki (Załącznik nr3). Pamiętaj! Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może się połączyć. Uczniowie układają z przygotowanej rozsypanki zdania.

Zadanie dodatkowe lub domowe. Wykreśl z poniższej tabeli co drugą literę, rozpoczynając od zaznaczonej i odczytaj hasło. E W U R R Y O J P K E B J H S S K G I J N E U G M K E L R Z A S L W A C R B M F O J W M Y S 1 D 1 G 2 J K N L U Z M S E C R G R U A E T E U T J G Ą S C V Y N Ż M Y J C G I F E A

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2 Numer 112 służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.: pożar, wypadek drogowy, kradzież, włamanie, użycie przemocy, nagłe omdlenie i utrata świadomości, poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie, porażenie prądem, rozpoznanie osoby poszukiwanej przez Policję, inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Załącznik nr 3 Pamiętaj! Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może się połączyć.

Scenariusz nr 2 Temat: JESTEM BEZPIECZNY 2. Cele zajęć: upowszechnianie znajomości telefonu 112, popularyzowanie wiedzy na temat telefonu alarmowego 112, budowanie poczucia bezpieczeństwa własnego i innych, uświadomienie konieczności reagowania na potrzeby innych ludzi, kształcenie właściwego postępowania wobec innych ludzi. Formy pracy: grupowa, indywidualna. Metody pracy: rozmowa dydaktyczna, praca indywidualna, dyskusja, drama. Przebieg zajęć: Wprowadzenie: Podzieleni na grupy uczniowie losują kolorowanki. Obejrzyjcie dokładnie wylosowaną kolorowankę i stwórzcie do niej opis, uzasadniając potrzebę istnienia numeru 112 (załącznik nr 1). Każda z grup omawia wylosowaną kolorowankę. Za chwilę obejrzymy wspólnie film. Zwróćcie uwagę, jakie służby pojawiają się przy omawianiu numeru 112. https://www.youtube.com/watch?v=xd0azawtk68&spfreload=10 Omówienie filmu: Jak sytuacja została przedstawiona na filmie? Co robi operator? Co powinniśmy powiedzieć dzwoniąc pod numer 112? Uczniowie pracując metodą kuli śniegowej tworzą bazę informacji, które powinien usłyszeć operator. Po zakończonej pracy 2 lub 4 grupy odczytują swoją listę. Uczniowie otrzymują załącznik nr 2 i odczytują zasady rozmowy z operatorem 112. Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda z grup losuje wydarzenie (załącznik nr 3) i przygotowuje krótki dialog z operatorem 112, podczas którego wzywana jest pomoc. Wydarzenia: pożar, uwięzienie ludzi w rozbitym pojeździe, budynku, windzie, kradzież, niszczenie własności prywatnej, wypadek drogowy, zauważenie poszukiwanej osoby przez policję, zauważenie niebezpiecznego przedmiotu, np. bomby, zauważenie osoby nieprzytomnej, zauważenie osoby, która ma problem z oddychaniem, porażenie prądem lub piorunem.

Po określonym czasie uczniowie przedstawiają scenki dialogowe. Po ich wysłuchaniu nauczyciel wspólnie z klasą omawia dialog. Podsumowanie: Obejrzenie filmu instruktażowego: https://www.youtube.com/watch?v=8svrgietlns Uwaga: Warto również nauczyć dzieci podstawowego dialogu z operatorem w języku angielskim.

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2 Co należy zrobić po wybraniu numeru 112? 1. Przedstaw się. Wskaż miejsce zdarzenia dokładny adres, gdzie służby mają przyjechać. Opisz najdokładniej, jak możesz, sytuację, powiedz, ile osób jest poszkodowanych lub znajduje się w niebezpieczeństwie. 2. Odpowiedz na pytania operatora numerów alarmowych. 3. Nie rozłączaj się pierwszy, pozwól, aby to operator zakończył rozmowę. 4. Bądź uważny operator może zadzwonić na twój telefon, aby uzyskać dodatkowe informacje. Nie używaj telefonu do innych celów. 5. Poinformuj operatora, jeżeli sytuacja się zmieni na miejscu zdarzenia (pogorszy się lub poprawi).

Załącznik nr 3 Wydarzenia: pożar, uwięzienie ludzi w rozbitym pojeździe, budynku, windzie, kradzież, niszczenie własności prywatnej, wypadek drogowy, zauważenie poszukiwanej osoby przez policję, zauważenie niebezpiecznego przedmiotu, np. bomby, zauważenie osoby nieprzytomnej, zauważenie osoby, która ma problem z oddychaniem, porażenie prądem lub piorunem. Bibliografia: 1. http://www.112.gov.pl [data dostępu: 25.05.2015]. 2. https://www.youtube.com/watch?v=8svrgietlns [data dostępu: 25.05.2015]. 3. https://www.youtube.com/watch?v=xd0azawtk68&spfreload=10 [data dostępu: 25.05.2015].