ŚWIĘTO ZIEMI Data: Grupa: Prowadzące: Cele: Metody: Formy:



Podobne dokumenty
Autorski wiersz grupy IV MISIE

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

Co jeszcze można zrobić?

W LESIE. Po co jest las? scenariusz zajęć. Rozwijanie wrażliwości na charakter i nastrój utworów literackich.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

PRZEDSZKOLE NR 3 KUBUŚ PUCHATEK GNIEZNO

W przedszkolu fajnie jest!

SZKOLNY ŚPIEWNIK EKOLOGICZNY

KWIECIEŃ. GRUPA XI Misie DBAMY O NASZĄ PLANETĘ. Termin realizacji: r r.

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

Scenariusz zajęć ekologicznych w klasie III.

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Temat: Dzień Ziemi.

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

ŚMIECI {sms-dostep g2} Brudno wszędzie, fetor wszędzie, Co to będzie? Co to będzie?

Projekt edukacyjny. Niezapominajka symbolem przyrody. realizowany jako przykład naszej postawy wobec przyrody i zrównoważonego rozwoju

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4-5 latków. Temat: Leśne zwierzęta. Prowadząca: mgr Ewa Majczak. Cele ogólne: - zajęcia ruchowe

Papież - Jan Paweł II. I ty możesz chronić przyrodę. Pamiętaj ekologu młody, Bądź zawsze przyjacielem przyrody! Magdalena Kica Kl.

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

ROCZNY PROGRAM ROZWOJU TĘCZOWEGO PRZEDSZKOLA W DZIERZGONIU NA ROK SZKOLNY 2012/2013.

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH

W roku szkolnym 2014/15 w Przedszkolu nr 6 w Lęborku w zakresie przedsięwzięć proekologicznych przeprowadzono następujące działania:

Dlaczego człowiek tworzy parki narodowe? Jakie formy prawnej ochrony przyrody, stosowane są w naszym kraju. Które z tych form dają możliwość

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

Quiz przyrodniczy z okazji obchodów Dnia Ziemi

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ


Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

GRUPA IV MAŁY EKOLOG

Autorzy: Dominika Kulawczuk, Kaja Stępniak Adres szkoły: Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki Al. Warszawska Jastków Tel/fax

Manifest króla Maciusia Pierwszego. Z dziedmi o prawach dziecka. konspekt zajęd dla dzieci w wieku 4-5lat

GRUPA III 4-5 latki Wesołe Nutki CZERWIEC

Publiczne Przedszkole Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, im. Jana Pawła II

ZAŁOŻENIA DYDAKTYCZNE NA MIESIĄC KWIECIEŃ 2019 GRUPA IV ŻABKI

Kwiecień. Tematy kompleksowe Jestem Polakiem i Europejczykiem Chciałbym być sportowcem Cuda i dziwy Mali strażnicy przyrody. Piosenka pt.

,,Wystarczy włączyć telewizor, już piękno świata jest wokół nas przed naszymi oczyma. To ogromne niebezpieczeństwo cywilizacji, pozbawiające nas

Alina Gabriel, Leszek Bronowicki, Andrzej Całko, Andrzej Gałęski Jak uczniowie gimnazjum rozumieją pojęcie ekologia

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Przedszkolny Konkurs Ekologiczny. Opracowała: Justyna Świetlik-Bałon. Obszar edukacyjny: odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej,

Lokalny ekorozwój. Patrycja Bancerz Aleksandra Rudzińska

PLAN PRACY WYCHOWAWCZEJ, DYDATKTYCZNEJ I OPIEKUŃCZEJ na rok szkolny 2013/2014

The voice of Students

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

PRZEDSZKOLAK MAŁY I DUŻY PRZYRODZIE SŁUŻY

" To jestem ja" " Moja grupa" Moja droga do przedszkola " Idzie jesień przez las, park"

PLAN EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W PRZEDSZKOLU NR. 50 NA ROK 2013/2014 HASŁO PRZEWODNIE DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH: GDY O ZIEMIĘ NASZĄ DBASZ, CZYSTO WOKÓŁ MASZ

Grupa III Wesołe Biedronki Temat Kompleksowy: Zwierzęta z dżungli i sawanny. Data realizacji:

Nowoczesna szkoła, nowoczesny świat uczy, jak dbać o środowisko, w którym żyjemy

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Miesięcznik Przedszkola Miejskiego nr 6. w Pruszkowie. kwiecień 2016

Więc Ŝegnamy Cię zimo, ale nie na zawsze, bo juŝ za kilka miesięcy. znów spotkamy się razem.

Świat naszym domem. Mała Jadwinia nr 29

IMIĘ:... GRUPA:... DATA:... DZIEŃ TYGODNIA PONIEDZIAŁE K WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA

Nadanie imienia grupie Wiewiórki Przygotowania do tej uroczystości trwały od połowy września. Włączyłam do nich zarówno dzieci jak i rodziców.

PROGRAM MAŁY EKOLOG GRUPA V. Małgorzata Furmaniak Bożena Kubiak-Widelska

W Przedszkolu Gminnym w Polanowie odbyła się akcja ekologiczna pn.,,co Jaś się nauczy, to Jan będzie potrafił, która została przeprowadzona w dniach

Projekt prowadzony przez Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki w Gdyni

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 12. Recykling.

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

Ważne daty w czerwcu

MARZEC 2017 III INNE NUTKI

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Jesień w lesie. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Jak zwierzęta szykują się do zimy? Autor: Marcela Rożnawska

im. Marii Kownackiej ul. Kalcytowa Kielce Z przyrodą przez cały rok Nauczycielki: Beata Gogolewska, Alina Łojek, Klaudia Wachla

PRZEDSZKOLAK MAŁY I DUŻY PRZYRODZIE ZAWSZE SŁUŻY

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

Peletek jest znowu z Wami. Tym razem zaprasza nauczycieli przedszkola.

KWIATY Z CEBULEK ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ PROJEKTU 4-LATKI NUTKI. Termin realizacji : r r

SCENARIUSZ ŚLUBOWANIA KL. I. 2. Wprowadzenie pocztu flagowego i odśpiewanie hymnu państwowego.

Projekt edukacyjny z zakresu edukacji ekologicznej. ,, Ziemia dla człowieka, człowiek dla Ziemi

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

ŻYĆ W ZDROWYM ŚRODOWISKU

KWIECIEŃ. Tematyka: 1. Wiosna na wsi. 2. Dbamy o Ziemię. 3. Teatr. 4. Polska- Mój dom.

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MAMY I DNIA TATY PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 3-4 LATKÓW

SCENARIUSZ APELU Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI oraz DNIA PATRONA SP

DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KOŁA LIGI OCHRONY PRZYRODY

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Temat: Poznajemy tajemnice Ziemi. Cel główny :

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 15. niedziela po Trójcy Świętej

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

TEST WIEDZY O ZDROWIU. Należy dokładnie przeczytać pytanie i zaznaczyć ( w kółko) jedną prawidłową odpowiedź: a), b) lub c)

Ekoludek działa. Przeprowadziliśmy ekologiczny przegląd naszej miejscowości.

CZEŚĆ! TO JA, KUBUŚ!

POKOJOWA EKOSZKOŁA nr 8

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI Marzec 2019

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA PN. PROJEKT EKOLOGICZNY Edukacja ekologiczna w Przedszkolu Samorządowym nr 1 im.

PLAN PRACY MALUCHÓW - październik 2016

Scenariusz zajęć nr 7

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

EDUKACJA EKOLOGICZNA

Razem z przyrodą - w domu, w przedszkolu i na podwórku

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 16, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Droga Ziemio! Droga Ziemio!

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

Transkrypt:

ŚWIĘTO ZIEMI Data: 25.04.2014r. Grupa: wszystkie grupy wiekowe Prowadzące: Jolanta Łupierz, Agnieszka Wręczycka Cele: Kształtowanie wrażliwości na otaczające środowisko, Nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, Rozumienie potrzeby i konieczności dbania o życie na Ziemi, Kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą, Wyjaśnienie pojęcia ekologia, ekolog. Klasyfikowanie negatywnych i pozytywnych zachowań w stosunku do przyrody. Kształtowanie szybkiej umiejętności spostrzegania. Określanie odpowiedniego działania i przewidywanie jego skutku. Rozpoznawanie i wyjaśnianie EKO znaków. Metody: Słowna. Oglądowa pokaz. Czynna stawianych zadań. Formy: Zespołowa. Grupowa. 1

Przebieg 1. Powitanie wszystkich uczestników za pomocą zabawy: Witam, tych którzy. Cieszą się z nadejściem wiosny, hip, hip hura, Bardzo kochają zwierzęta, Szanują zieleń, Nie łamią drzew i krzewów, Nie hałasują w lesie, Nie niszczą roślin, Nie śmiecą wokoło, Kochają przyrodę. 2. Wyjaśnienie, iż Ziemi też ma swoje święto. Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia szczególnie powinniśmy pomyśleć o tym, jak chronić nasz wspólny dom ZIEMIĘ! Warto zastanowić się, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty. 3. Pokaz Mody prezentacja strojów ekologicznych przez dzieci. 4. List od Ziemi odczytanie listu, analiza jego treści. KOCHANE DZIECI! Piszę do Was i bardzo proszę, abyście z uwagą wysłuchali mojego listu. Właśnie trwa wiosna i po zimowym odpoczynku cała przyroda budzi się do życia. Niestety, są na świecie tacy ludzie, którzy o mnie nie dbają. Niszczą rośliny i zwierzęta, wycinają lasy, zatruwają powietrze, wodę i glebę, śmiecą i hałasują. Drzewa i ptaki skarżą się na zatrute powietrze, a ryby na brudną wodę. Każdy wyrzuca ogromne ilości śmieci. Trafiają one na olbrzymie śmietniska. Większość z nich rozkłada się kilkaset lat. To wszystko sprawia, że ja Ziemia jestem coraz bardziej zanieczyszczona i chora. A czy wy, mali przyrodnicy potraficie o mnie dbać? Dzisiaj czeka na was specjalne zadanie. Będziecie odpowiadać na pytania jak o mnie dbać każdego dnia. Abym ja Ziemia miała powody do radości dbajcie o mnie dziennie tu, tam i wszędzie bezustannie. Pozdrawiam Was Wasza planeta Ziemia. 2

5. Wyjaśnienie słowa EKOLOGIA i EKOLOG Ekologia mądre słowo, To nauka o zwierzętach, Lasach, rzekach i o ptakach. Wszystko co fruwa i co śpiewa, I to co pływa, rośnie i dojrzewa, Słońce, powietrze, ziemia, woda, to wszystko To jest nasze środowisko. Eko, eko, ekologia To higiena i biologia To ochrona czystej wody To działania dla przyrody. O te działania moi drodzy Zabiegają ekolodzy. 6. Jakie to zwierzę każda z grup otrzymuje planszę pod którą ukryte jest zwierzątko. Nauczyciel kolejno odsłania fragmenty planszy, a zadaniem dzieci jest jak najszybciej odgadnąć jakie to zwierzę. 7. Prawda, czy fałsz? jeśli zdanie jest prawdziwe to dzieci klaszczą, jeśli zdanie jest fałszywe wtedy dzieci buczą buzią. W lesie głośno krzyczymy, F Śmieci wyrzucamy, tam gdzie nam wygodnie, F Pojazd, który zanieczyszcza powietrze to rower, F Makulatura to stare gazety i niepotrzebne papiery, P Recykling to ponowne przetwarzanie zużytych rzeczy np. puszek, butelek, P Z przetworzonej makulatury powstają leki i buty, F Odpady to rzeczy do wyrzucenia, P 8. TAK czy NIE. Wspólne określanie pozytywnych i negatywnych zachowań dzieci na podstawie kolorowych ilustracji pokazywanych przez nauczyciela. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie pozytywnego zachowania do napisu TAK, negatywnego do napisu NIE. 9. Teraz i później. Omawianie odpowiedniego działania i przewidywanie jego skutku na podstawnie ilustracji (np. rozpalanie ogniska w lesie pożar; kaleczenie drzew drzewo usycha itp.). 3

10. Słońce, wiatr, deszcz zabawa ruchowa. Kiedy nauczyciel wypowiada słowo: słońce wszystkie dzieci unoszą ręce w górę i naśladują wkręcanie żarówki, wiatr dzieci unoszą ręce w górę i delikatnie wymachują w prawo i w lewo, deszcz dzieci delikatnie uderzają palcami o podłogę. 11. Znaki ekologiczne. Nauczyciel pokazuje ilustracje najbardziej popularnych EKO znaków, a zadaniem dzieci jest określenie ich znaczenia. 12. Rozwiązywanie zagadek o treści przyrodniczej. Czarno-biały fraczek, buciki czerwone, umykają żaby, gdy idzie w ich stronę. (BOCIAN) Choć nie jest kowalem, umie kuć wytrwale, choć nie jest doktorem, leczy drzewa chore. (DZIĘCIOŁ) Rudą kitką się chlubi, orzeszka bardzo lubi. (WIEWIÓRKA) Kradnie kury wprost z kurnika, potem chyłkiem się przemyka, zagonkami, polną drogą, czasem mignie rudy ogon. (LIS) Ma króciutkie nóżki i maleńki ryjek, chociaż igły nosi nigdy nic nie szyje. (JEŻ) 13. Przedstawienie i omówienie plakatów o tematyce ekologicznej przez każdą z grup. 14. Wspólne śpiewanie piosenki KOCHAM ŚWIAT 1. Pojedziemy dziś do lasu, zaśpiewamy kwiatom, drzewom, że kochamy je nad życie, nie zabraknie im niczego! Ref.: Bo choć mamy mało lat, kochamy tak bardzo świat i jeśli ma pięknie być, to musimy o to dbać, to musimy o to dbać, to musimy dobrzy być! 2. Posprzątamy dookoła, pozbieramy wszystkie śmieci, posadzimy więcej drzewek, niech im słońce mocno świeci. 4

Ref.: Bo choć mamy mało lat... 15. Złożenie przez dzieci Ekologicznego ślubowania Dzieci unoszą prawą rękę i ślubują powtarzając za nauczycielem: DZIŚ EKOLOGIA MODNE SŁOWO PRZYRODĘ WSZYSCY CHCEMY MIEĆ ZDROWĄ JEJ PRZYJACIÓŁMI SIĘ OGŁASZAMY I OD DZIŚ SZANOWAĆ PRZYRODĘ PRZYRZEKAMY. 16. Przemarsz ulicami. Z związku z przyrzeczeniem szanowania przyrody i bycia jej przyjacielem zapraszamy na przemarsz ulicami z emblematami w ręku manifestując naszą przyjaźń do przyrody i dbania o życie na Ziemi. Na zakończenie przemarszu każda z grup w wyznaczonym miejscu umieści tabliczkę z napisem SZANUJ ZIELEŃ!. 5

Dialog w WANDALAMI: Kto ty jesteś? Jaki znak twój? Gdzie wyjeżdżasz? Co tam robisz? I co jeszcze? Co potrafisz? A na przykład? Co myć lubisz? A kolega? Co zaprószasz? A co zrywasz? Komu szkodzisz? Czym w pień ciskasz? Z jaką miną? Twoje hobby? A co wbijasz? Kto twym wrogiem? Gdzie masz rozum? - WANDAL MAŁY. - KIJ ZŁAMANY. - NAD JEZIORO. - NISZCZĘ SPORO. - NISZCZĘ ZIELEŃ. - BARDZO WIELE. - KRZYCZĘ, ŚMIECĘ. - AUTO W RZECE. - TAKŻE DRZE SIĘ. - OGIEŃ W LESIE. - KWIATKI, LISTKI. - SOBIE, WSZYSTKIM. - OSTRĄ BLASZKĄ. - BARDZO DZIARSKĄ. - TRANZYSTOREK. - KOZIK W KORĘ. - GRZYB POD DRZEWEM. - TEGO NIE WIEM. Rozmowa na temat zachowania Wandali, podsuwanie pomysłów jak się Wandale powinni zachowywać. Dokończ zdanie: Radują się dzieci, gdy słonko mocno (świeci), Za chwilę zakwitną żółte..(żonkile), 6

Drzew koronę zdobią pączki.(zielone), Piękna i radosna przyszła do nas...(wiosna), Nie śmieć wkoło, wtedy będzie nam..(wesoło). KONKURS Z PYTANIAMI Wybierz właściwą odpowiedź: a) Co to jest makulatura? czy są to stare gazety, niepotrzebne papiery czy są to stare meble czy są to niepotrzebne leki b) Co to są odpady? czy są to rzeczy do jedzenia czy są to rzeczy do ubrania czy są to rzeczy do wyrzucenia c) Co to jest recykling? wyścig samochodowy przyjęcie urodzinowe ponowne przetwarzanie zużytych rzeczy np. puszek, butelek d) Co można robić w lesie? krzyczeć i straszyć zwierzęta odpoczywać, zbierać grzyby i jagody e) Co powstaje z przetworzenia makulatury? nowe zeszyty, książki leki buty f) Gdzie można wyrzucać papierki? pod łóżko do kosza na chodnik GDY O ZIEMIĘ NASZĄ DBASZ CZYSTO WOKÓŁ MASZ 7