1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

Podobne dokumenty
1. Sztuka abstrakcyjna

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

1. Klasycyzm w architekturze

1. Mistrzowie włoskiego renesansu

1. Techniki graficzne

1. Architektura XX wieku kierunki, twórcy, dzieła

Kraina sztuki. Scenariusz 8. Dynamiczna i dekoracyjna sztuka secesji. Elżbieta Jezierska

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Impresjonizm. Założenia, dzieła, twórcy

1. Techniki malarskie

W J O E J WÓ W D Ó ZK Z I I K ON O KURS

Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni REALIZM SOCJALISTYCZNY ZWIĄZEK RADZIECKI

Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

Program zajęć artystycznych w gimnazjum

ćwiczenia plastyczne rysunkowe, malarskie, budowania kompozycji, formułowanie kształtu, przestrzeni

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Wymagania edukacyjne z przedmiotu plastyka w klasie VI w roku szkolnym 2018/2019 Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:

Wymagania edukacyjne z plastyki klasa 6

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

5. Pisz starannie długopisem lub piórem, nie używaj korektora.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

2. Tabele w bazach danych

Kraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska

PLASTYKA. Plan dydaktyczny

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki w klasach V-VI Szkoły Podstawowej w Rycerce Górnej

Kryteria ocen PLASTYKA kl. 7

PLASTYKA KRYTERIA OCEN DLA KLAS IV

Analiza wyników egzaminu maturalnego z historii sztuki

Wymagania edukacyjne-plastyka klasa V. Wymagania. Odniesienie do podstawy. Numer i temat lekcji

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI. STOPIEŃ WOJEWÓDZKI SZKOŁA PODSTAWOWA Razem 100 punktów

Przedmiotowe Zasady Oceniania z plastyki w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej w Buku

- wyjaśnia, czym jest walor, - podaje sposoby zmieniania waloru, - stosuje w swojej pracy barwy zróżnicowane walorowo.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z PLASTYKI W KLASIE IV

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 5. Wymagania. Uczeń:

Za niedostarczenie pracy w wyznaczonym przez nauczyciela terminie (2 tygodnie) uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

Stopnie szkolne

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Sztukmistrzowie z Krakowa. scenariusz lekcji podsumowującej grę. Moduł 1 (jedna godzina lekcyjna)

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie V

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE KLASA 3 GIM

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Ocenie podlegają chęci i wysiłek ucznia wkładany w wykonywanie zadań wynikających ze specyfiki przedmiotu.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie IV

ZAŁĄCZNIK NR 1 WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE IV

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

Uczeń nie spełnia wymagań edukacyjnych na ocenę dopuszczającą.

II.6. artystycznych odbywających się w kraju lub. wyrazu stwarzane przez różnorodne linie,

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Wymagania edukacyjne i kryteria ocen z plastyki w klasie IV

Podsumowane wiadomości o roślinach

2. Zasady oceniania uczniów.

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI Przedmiotowy system oceniania z plastyki jest zgodny z wewnątrzszkolnym systemem oceniania.

Kryteria ocen PLASTYKA kl. 6

Wymagania z plastyki na poszczególne stopnie

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

1. Każdy ma swojego dusiołka

Charakterystyka królestwa Protista

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 6. Urok i symbolika Domów Uwielbienia świątyń starożytnego Egiptu

Wymagania edukacyjne z przedmiotu plastyka w klasie VII w roku szkolnym 2018/2019

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO I RZEŹBA

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Przedmiotowe zasady oceniania z plastyki Kl. IV

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA GIMNAZJUM SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA -OBLICZA PLASTYKI PLAN WYNIKOWY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KL. I

Kryteria ocen z plastyki wymagania edukacyjne. klasa IV

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

W zakresie dziejów sztuki oraz zadań o charakterze humanistycznych ocenie z plastyki podlega:

WOJEWÓDZKI KONKURS STOPIEŃ WOJEWÓDZKI GIMNAZJUM

Nauczyciel: Anna Florczak. Rok szkolny 2018/2019,2019/2020. Kędzierzyn-Koźle

PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASY I GIMNAZJUM SEMESTR I

2. Metody prezentacji informacji

Stopnie szkolne

Zostań młodym ekologiem

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Transkrypt:

1. Socrealizm Uczeń powinien: 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości umiejscowić epokę w czasie, przyporządkować dzieła autorom, łączyć prezentowane dzieła z miejscem, w którym się znajdują, przypisać technikę plastyczną twórcom, którzy się w niej specjalizowali, zdefiniować pojęcia: popiersie gipsowe, rzeźba monumentalna, architektura konserwatywna, apologetyka. Uczeń potrafi: 2. b) Umiejętności zidentyfikować wybrane dzieła na podstawie charakterystycznych środków warsztatowych i formalnych, rozpoznać artystę w oparciu o charakterystykę jego twórczości, rozpoznać w dziele sztuki temat, dostrzec i określić zależność dzieła sztuki od jego funkcji i środowiska powstania, opisać dzieło sztuki pod względem formy i treści, opisać fakty i zjawiska, które miały wpływ na formę dzieła, wskazać elementy formalne w malarstwie: kompozycję, kolor, światłocień i perspektywę, w rzeźbie: kompozycję, bryłę i fakturę, w architekturze: układ przestrzenny, plan, bryłę, konstrukcję i dekorację, wykazać zależność między miejscem powstania dzieła, sytuacją społeczno polityczną, kręgiem artystycznym a kształtem dzieła, podać fakty z życia artystów mające wpływ na cechy charakterystyczne ich twórczości, określić znaczenie i rolę dzieł dla przemian w sztuce. 2. 2. Metoda i forma pracy Pokaz slajdów, pogadanka, praca w grupach. 3. 3. Środki dydaktyczne Slajdy, podręcznik, tablice z reprodukcjami.

4. 4. Przebieg lekcji 1. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel z uczniami powtarza podstawowe wiadomości na temat kierunków artystycznych w XX wieku. Odwołuje się do wiedzy uczniów na temat wydarzeń historycznych (rewolucja październikowa, przejęcie władzy w ZSRR przez Józefa Stalina, przejęcie władzy przez komunistów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej), które wpłynęły na pojawienie się socrealizmu oraz wyjaśnia pojęcia: popiersie gipsowe, rzeźba monumentalna, architektura konserwatywna, apologetyka. 2. b) Faza realizacyjna Uczniowie uczestniczą w pokazie slajdów prezentujących przykładowe dzieła socrealizmu, wykonują notatki. Grupy otrzymują tablice z reprodukcjami, wyszukują dzieła socrealizmu, grupują je zgodnie z danymi twórcy, ustalają elementy formalne w dziełach malarskich (określają temat, elementy kompozycyjne, kolor, światłocień i perspektywę), w rzeźbie (opisują kompozycję, bryłę i fakturę), w architekturze (opisują układ przestrzenny, plan, bryłę, konstrukcję i dekorację). Odwołując się do wiedzy uzyskanej z pokazu slajdów, określają charakterystyczne cechy twórczości poszczególnych artystów. Ustalają, gdzie znajdują się dzieła socrealizmu. 3. c) Faza podsumowująca Poszczególne grupy uczniów prezentują wyniki swoich prac i robią notatki. Ustalają, czym różnią się dzieła socrealizmu od innych dzieł przypisanych kierunkom artystycznym XX wieku. Określają, którzy twórcy byli wierni idei socrealizmu, a którzy ją porzucili dla innych kierunków artystycznych. Wskazują na znaczenie socrealizmu w dziejach sztuki, w tym zwracają uwagę na rolę socrealizmu w polskich przeobrażeniach artystycznych. Na koniec zajęć uczniowie otrzymują test sprawdzający celem wypełnienia go jako pracy domowej (załącznik 1). 5. 5. Bibliografia 1. Hugh H., Fleming J., Historia sztuki świata, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2006. 2. Osińska B., Sztuka i czas. Od klasycyzmu do współczesności, WSiP, Warszawa 2005. 3. Sproccati S., Przewodnik po sztuce. Artyści i ich dzieła, style i kierunki od XIV wieku do współczesności, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2003. Źródła ilustracji: http://en.wikipedia.org/wiki/image:kolkhoznitsa.jpg (zadanie 1, B) http://en.wikipedia.org/wiki/image:palackultury.jpg (zadanie 1, A) http://www.pawech2.republika.pl/ros/awa/soc/imgsoc/imgokl/gall/01.htm (Paweł Chmielewski) (zadanie 1, C) http://www.pawech2.republika.pl/ros/awa/soc/wrb.htm (Paweł Chmielewski) (zadanie 1, D)

6. 6. Załączniki załącznik 1. 1. a) Karta pracy ucznia 1. Na podstawie reprodukcji podaj: (a) nazwę dzieła, (b) autora: A B C D 2. Podaj nazwiska twórców wymienionych dzieł: a) Podaj cegłę... b) Towarzysz Bierut wśród robotników...

c) Stalin i Woroszyłow na Kremlu... d) Pomnik Włodzimierza Lenina w Nowej Hucie... e) Uniwersytet Łomonosowa w Moskwie... 3. Połącz nazwisko artysty z tytułem jego dzieła, wpisując obok tytułu odpowiednią literę: A Tadeusz Ptaszycki B Juliusz Krajewski 1 Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa w Warszawie 2 Pierwszy raport przywódcy pionierów C Wiaczesław Mariupolski 3 Przesłuchanie komunisty D Józef Sigalin 4 Plac Centralny w Nowej Hucie - Krakowie E Boris Joganson 5 Podziękowanie traktorzyście F Fiodor Reszetnikow 6 Młody Bierut wśród robotników G Alfred Lenica 7 Drogi Stalinie Karta odpowiedzi 1. 2. b) Notatki dla nauczyciela A. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - Lew Rudniew B. Robotnik i kołchoźnica - Wiera Muchina C. Lenin w Smolnym - Izaak Brodski D. Fajrant w Nowej Hucie - Andrzej Wróblewski 2. a) Podaj cegłę Aleksander Kobzdej b) Towarzysz Bierut wśród robotników Włodzimierz Zakrzewski c) Stalin i Woroszyłow na Kremlu Aleksander Gierasimow d) Pomnik Włodzimierza Lenina w Nowej Hucie Marian Konieczny e) Uniwersytet Łomonosowa w Moskwie Lew Rudniew 3. A4 B5 C2 D1 E3

F7 G6 45 minut brak 7. 7. Czas trwania lekcji 8. 8. Uwagi do scenariusza