Jak pracować z lekturą? (propozycje metodyczne) 1, 2



Podobne dokumenty
DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z języka mniejszości narodowej niemieckiego dla klas z 3 godzinami języka mniejszości w tygodniu

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Jaki utwór nazywamy bajką?

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

PRZEDMIOT OCENY WYMAGANIA UWAGI DOTYCZĄCE OCENIANIA

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

Dobre i niewłaściwe praktyki realizowania podstawy programowej w klasach IV i VII na języku polskim. dr Małgorzata Juda-Mieloch

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

PRZEDMIOT OCENY WYMAGANIA UWAGI DOTYCZĄCE OCENIANIA PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PRZEDMIOT OCENY WYMAGANIA UWAGI DOTYCZĄCE OCENIANIA PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Zasady przedmiotowego oceniania z języka polskiego w gimnazjum

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Scenariusz zajęć nr 3

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

INDYWIDUALIZACJA PRACY Z UCZNIEM Z DYSLEKSJĄ ROZWOJOWĄ W SZKOLE

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Metoda dyskusji na lekcji języka polskiego.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII DLA GIMNAZJUM NR.2 W OBLĘGORKU. Opracowała: Agnieszka Komisarczyk

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Wyniki badania umiejętności polonistycznych

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów w zakresie przedmiotu języka rosyjskiego w klasie I szkoły

Metryczka. Jolanta Fabjańczuk Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku ul. Węgrowska Stoczek

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Na polowaniu z Wielkomiludem

g i m n a z j a l n e g o w h u m a n i s t y c z n e j

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć nr 6

Przedmiotowy System Oceniania z języka polskiego

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

PROGRAM POPRAWY EFEKTYWNOŚCI NAUCZANIA OBOWIĄZUJĄCY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 IM. JANA BRZECHWY. rok szkolny 2011/2012

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z GEOGRAFII W SZKOLE PODSTAWOWEJ W CHORZEWIE

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

-zna i stosuje w swoich wypowiedziach pojęcia i terminy związane z filmem, teatrem, książką, Internetem;

w Józefowie odbywa się w oparciu o program wydawnictwa Pearson przy wykorzystaniu

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Przedmiotowy System Oceniania

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z BIOLOGII W SZKOLE PODSTAWOWEJ W CHORZEWIE

Wymagania edukacyjne z języka polskiego. dla klasy III gimnazjum

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV

II. OBSZARY AKTYWNOŚCI PODLEGAJĄCE OCENIE:

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klas I-III. Wielkanoc. Zajęcia zintegrowane w obszarze

Scenariusz zajęć nr 5

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

JĘZYK ANGIELSKI NA CO ZWRACAMY UWAGĘ OCENIAJĄC : 1.UMIEJĘTNOŚĆ WYPOWIEDZI USTNEJ:

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLAS GIMNAZJALNYCH

2. Prace klasowe, sprawdziany z literatury i nauki o języku są obowiązkowe i poprzedzone tygodniową zapowiedzią.

-zna i stosuje w swoich wypowiedziach pojęcia i terminy związane z filmem, teatrem, książką, muzeum, Internetem;

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Przedmiotowe zasady oceniania z języka polskiego Opracowany przez mgr Katarzynę Krzyścin

Zasady oceniania z języka angielskiego. w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Ciemnem. Podręcznik Steps Forward 1 - klasa IV

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Opracowała: Agnieszka Komisarczyk

Grant Wielkopolskiego Kuratora Oświaty

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII, BOLOGII DWUJĘZYCZNEJ I BIOLOGII DOŚWIADCZALNEJ

Szkoła podstawowa. Matematyka Uczniowie mają do uzupełnienia foldery, które otrzymali na lekcji.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH I-III

Bezdomność- przeciwko stereotypom

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VII

Waga ocen cząstkowych uzyskiwanych przez ucznia za poszczególne formy sprawdzania wiedzy :

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO I ANGIELSKIEGO. Klasy IV-VIII. Szkoła Podstawowa w Zdunach

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego, klasy: I a i IV a, b Szkoły Podstawowej

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z języka angielskiego w klasach IV VI :

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

II Hierarchia ważności poszczególnych ocen cząstkowych składająca się na ocenę semestralną;

Przedmiotowe zasady oceniania z języka polskiego

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z języka angielskiego w klasie IV:

TRYB OCENIANIA POSZCZEGÓLNYCH FORM PRACY UCZNIA

Transkrypt:

Projekt lektura szkolna 2 Projekt lektura szkolna Joanna Piasta-Siechowicz Jak pracować z lekturą? (propozycje metodyczne) 1, 2 TEMAT: Pierwsze spotkanie z lekturą Pinokio. Cel główny: przygotowanie do myślenia charakterystycznego dla badacza, stawianie hipotezy. Cele uczeń: rozumie przeczytany tekst, przewiduje ewentualną zawartość rozdziału po treści tytułu, rozpoznaje wypowiedzenia oznajmujące, umie przeredagować wypowiedzenie oznajmujące na pytające. Metody: praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne, tworzenie listy pytań. Materiały i środki: egzemplarze lektury Pinokio, papierowe losy z liczbami od 1 do 35 (lub tyle numerów, ilu jest uczniów w klasie). Przebieg lekcji: * Uczniowie losują numer rozdziału. * Każdy uczeń czyta po cichu tytuł wylosowanego rozdziału (zgłasza, następnie wyjaśnia z nauczycielem ewentualne wątpliwości). * Nauczyciel wręcza uczniom (lub wcześniej rysuje na tablicy) wzór tabeli do uzupełnienia przez uczniów. Zapraszamy na naszą stronę www.wydped.com.pl 43

Język Polski w Szkole IV VI R. IX, nr 4 Tytuł rozdziału Przewidywana wiedza, którą zdobędziesz po przeczytaniu rozdziału Czy przewidywania okazały się zgodne z treścią rozdziału 1. 2. 3. Wzór: Pinokio w końcu przestaje być pajacem i zmienia się w chłopca. Czy Pinokio w końcu przestanie być pajacem i zamieni się w chłopca? Tak. Pinokio przestał być pajacem i zamienił się w chłopca. * Uczniowie ponownie czytają tytuły wylosowanych rozdziałów i uzupełniają 1. i 2. rubrykę tabeli. Następnie po cichu czytają cały rozdział, żeby uzupełnić 3. rubrykę tabeli. * Po uzupełnieniu tabeli przez wszystkich uczniów swobodne wypowiedzi: Czy ich oczekiwania jako czytelników spełniły się po przeczytaniu tytułu rozdziału? * Na zakończenie ukierunkowana przez nauczyciela analiza wypowiedzeń, które znalazły się w poszczególnych rubrykach tabeli. Oczekiwane rezultaty: Rubryka 1. wypowiedzenia oznajmujące; czas teraźniejszy; 2. wypowiedzenia pytające; czas przyszły; 3. wypowiedzenia oznajmujące; czas przeszły. Uwaga: Ta lekcja powinna być przeprowadzona ok. dwa tygodnie przed przystąpieniem do omawiania lektury. Wszyscy uczniowie powinni dysponować egzemplarzami książki. 44 Zapraszamy na naszą stronę www.wydped.com.pl

Projekt lektura szkolna 3, 4 TEMAT: Jak powstał drewniany pajac Pinokio? Cele operacyjne uczeń: rozumie przeczytany tekst, odpowiada precyzyjnie na pytania, wyszukuje informacje w tekście, wyodrębnia wydarzenia z zachowaniem chronologii, opowiada zdarzenia w roli, słucha aktywnie. Metody: podające (pogadanka, objaśnienie), praktyczne (praca z tekstem, ćwiczenia przedmiotowe), pytań i odpowiedzi. Materiały: lektura Pinokio, schematy zdań, paski papieru, flamastry, tablica korkowa (lub inna). Informacje dla nauczyciela: Przebieg lekcji 1. Swobodne wypowiedzi uczniów o czym jest lektura Pinokio? 2. Wprowadzenie wyjaśnienie nauczyciela (ksero jako notatka do wklejenia do zeszytu). * Pinokio (wł. Pinocchio) tytułowy bohater powieści Carla Collodiego. * Powieść dla dzieci Le Avventure di Pinocchio ukazywała się w odcinkach w latach (1881 1883), początkowo jako Storia di un burattino (Historie marionetki). Jako książka została wydana w 1883 r. Powieść opowiada o przygodach drewnianego pajacyka Pinokia i jego ojca stolarza Dżeppetta. Charakterystyczną cechą Pinokia było wydłużanie się jego nosa pod wpływem kłamstw. Zapraszamy na naszą stronę www.wydped.com.pl 45

Język Polski w Szkole IV VI R. IX, nr 4 * Pinokio zaliczany jest do klasyki literatury dla dzieci. Powieść doczekała się wersji fi lmowych, a pomysł wydłużania się nosa u kłamcy stał się rozpoznawalnym motywem kulturowym. Adaptacja Pinokia była drugim pełnometrażowym fi lmem animowanym Disneya. W kinach ukazała się 7 lutego 1940 roku. * W oparciu o książkę powstała baśń muzyczna Pinokio z muzyką Włodzimierza Korcza. * Aleksiej Nikołajewicz Tołstoj napisał własną wersję historii lalki Buratino. * Ekranizacje: Pinokio pełnometrażowy fi lm animowany z 1940 r. Pinokio fi lm fabularny z 1972 r. Pinokio fi lm fabularny z 1996 r. Pinokio fi lm fabularny z 2002 r. Lekcja właściwa: 1. Podanie tematu lekcji: Jak powstał drewniany pajac Pinokio? 2. Praca w 4 grupach: prezenter każdej grupy losuje dwa schematy zdań (patrz załącznik). Otrzymuje od nauczyciela szerokie paski papieru. a) polecenia dla grupy: * Wykorzystując treść pierwszych trzech rozdziałów, dopisz określenia i uzupełnij podane wypowiedzenia. * Nowe wypowiedzenie zapisz na pasku papieru. * Swoje wypowiedzenia ułóż według kolejności. 3. Prezenter każdej grupy odczytuje w kolejności uzupełnione zdania swojej grupy. Pozostali uczniowie sprawdzają, czy wykorzystano dokładnie informacje z tekstu. 4. Uczniowie przypinają do tablicy korkowej zdania we właściwej kolejności: a) ustalają, jakie wyrazy mogą wskazywać na następstwo czasowe (zapisują do zeszytów), np.: było: jest: będzie: przedtem, wcześniej, przed chwilą (godziną, miesiącem) jednocześnie, równocześnie, w tym samym czasie potem, następnie, za chwilę (godzinę, miesiąc) później, po chwili 46 Zapraszamy na naszą stronę www.wydped.com.pl

Projekt lektura szkolna 5. Głośne odczytanie zdań ułożonych zgodnie z chronologią wydarzeń. Ewentualne rozsuwanie zdań (pasków) i dopisywanie informacji uzupełniających. 6. Głośne odczytanie zakończonego opowiadania. Następnie czytanie w roli: majstra Wisienki, Dżeppetta, Pinokia. Uczniowie po wysłuchaniu powinni wskazać, gdzie następują zmiany w opowiadaniu czytanym w roli. 7. Ponowna praca w grupach. Polecenie: * Kolorem czerwonym zamaluj kółka, w które wpisana jest nazwa czynności. * Kolorem różowym zamaluj kółko, w które wpisany jest wykonawca czynności. * Pozostałe kółka zamaluj na żółto. Następnie wypełnij wg wzoru: czynność... spadł... (część mowy) (część zdania) wykonawca czynności... liść... (część mowy) (część zdania) Grupy wymieniają się schematami zdań, aż rozwiążą wszystkie. Zapraszamy na naszą stronę www.wydped.com.pl 47

Język Polski w Szkole IV VI R. IX, nr 4 drewno co? znalazło się Stolarz i Dżepetto pokłócili się gdzie? dlaczego? w warsztacie z powodu gadającego drewna Dżepetto wystrugał Dżepetto nazwał co? jak? kogo? Pinokio pajaca pajaca 48 Zapraszamy na naszą stronę www.wydped.com.pl

Projekt lektura szkolna stolarz chciał zrobić drewno co? zaczęło mówić co? jak? nogę cichutko Wisienka padł Karabinierzy zabrali jak? kogo? jak rażony piorunem Dżepetta Zapraszamy na naszą stronę www.wydped.com.pl 49

Język Polski w Szkole IV VI R. IX, nr 4 1 Wszyscy uczący doskonale wiedzą, że dla wielu uczniów próba nauczenia się materiału objętego lekcją stanowi przeszkodę nie do pokonania. Powód? Brak zrozumienia czytanego tekstu. Dlatego należy wypracować skuteczne metody czytania ze zrozumieniem. W działaniach zmierzających do osiągnięcia tego celu może wspomóc nauczyciela publikacja Douga Buehla Strategie aktywnego nauczania, czyli jak efektownie nauczać i skutecznie uczyć się. Autor proponuje 45 strategii nauczania, i co ciekawe, możliwych do zastosowania w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i średnich. Stosowanie tych strategii pozwala na osiągnięcie skuteczności w procesie kształcenia uczniów aktywnych, samodzielnych, dążących do określonego celu. Jedną ze wspomnianych 45 strategii jest strategia nauczania Tropem bohatera. Uczeń występuje w roli detektywa i zaczyna śledzić i obserwować bohatera literackiego. Procedura poznawania bohatera umożliwia właściwą interpretację utworu literackiego. W tym celu dzielimy zespół uczniowski na cztery grupy. Każda z nich zajmuje się bohaterem lektury, rozpatrując różne zagadnienia z nim związane i poszukując w tekście odpowiednich materiałów. grupa I Co robi Pinokio? grupa II Co mówi i myśli Pinokio? grupa III Co o Pinokio myślą inni? grupa IV W jaki sposób Pinokio się zmienia? Następnie, zdając relację z wykonania zadania, uzupełniają schemat (patrz. str. 51). 50 Zapraszamy na naszą stronę www.wydped.com.pl

Projekt lektura szkolna Co robi bohater? W jaki sposób bohater się zmienia? Pinokio Co mówi i myśli bahater? Co o bohaterze sądzą inni? Główna myśl utworu:... Zapraszamy na naszą stronę www.wydped.com.pl 51

Język Polski w Szkole IV VI R. IX, nr 4 Oczekiwane rezultaty pracy zespołu klasowego: Co robi Pinokio? Od pierwszych chwil dokucza ojcu. W jaki sposób Pinokio się zmienia? Nie słucha żadnych dobrych rad. Nie chodzi do szkoły. Ucieka z domu. Ulega wpływom i namowom oszustów. Oszukuje wróżkę. Zaczyna myśleć o innych (Wróżka, Alidor, Tuńczyk). Zrozumiał, że bez nauki i pracy nic nie osiągnie. Zaczął pracować i uczyć się. Z narażeniem życia uratował ojca. Zaopiekował się starym ojcem. Został chłopcem człowiekiem. łazęga, hultaj, nicpoń; Problem Pinokio Przeobrażenie drewnianego pajaca w chłopca. dobry chłopak, pełen zapału do nauki; stałem się porządnym chłopcem. Nikogo nie słucha, uważa, że on jest najmądrzejszy. W trudnych momentach zawsze mówi o ojcu, przyrzeka poprawę i błaga o ratunek. Marzy o zdobyciu bogactwa, ale bez pracy i nauki. W marzeniach zaspokaja własne egoistyczne zachcianki, nie myśli o innych. Po trudnych przejściach postanawia się zmienić. Marzy, żeby zostać człowiekiem. Co mówi i myśli Pinokio? Świerszcz: Ten pajacyk to wierutny nicpoń. To hultaj, nicpoń i łazęga. Ten pajac to nieposłuszny syn. Ogniojad: Dzielny z ciebie (Pinokio) chłopiec. Papuga: Pinokio ( ) jesteś taki niemądry Wróżka: Masz dobre serce, a chłopcy, co mają dobre serce, choćby byli urwisami i mieli złe nawyki, zawsze mogą się poprawić i powrócić na dobrą drogę. Co o Pinokio sądzą inni? Główna myśl utworu: Dojrzewanie dziecka. Uczenie się człowieczeństwa. 52 Zapraszamy na naszą stronę www.wydped.com.pl