Konspekt zajęć świetlicowych



Podobne dokumenty
Scenariusz. Dnia Zdrowego Przedszkolaka realizowany w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr3 im. Jana Brzechwy w Mławie.

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU WIEM CO TO ZDROWIE dla 5 i 6 latków Temat kompleksowy: Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki. Prowadząca: Barbara

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

SCENARIUSZ IMPREZY O ZDROWIU NA ZDROWIE! r.

Tydzień pierwszy ciało człowieka. 1. Głowa centrum dowodzenia

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Temat kompleksowy nr 2: Jas i Małgosia wędrówki po lesie - realizacja metodą story line Termin realizacji: 9 13 kwietnia 2018

SCENARIUSZ KONKURSU DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH ŻYJĘ ZDROWO I BEZPIECZNIE

i form pracy (pokaz, praktyczne działanie, komunikacja alternatywna, metody audiowizualne, metody aktywizujące).

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Łodzi Przedszkole Miejskie nr 21 Łódź

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO ROK SZKOLNY 2015/2016

Gry i zabawy z chustą animacyjną - spadochronem

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU IMPREZY Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA

Cele operacyjne: dziecko...

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 6

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

Cele i harmonogram warsztatów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERNACKICH - CAŁODZIENNY

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Scenariusz zajęć nr 7

PROGRAM PROFILAKTYCZNY ZDROWY ZĄBEK PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 14 W WAŁBRZYCHU ROK SZKOLNY 2014/2015

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO KLASY 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PLAN PRACY wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc: MAJ 2018

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Motyle Wiersz: Agnieszka Frączek Śnieżek :

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

BANK DOBRYCH PRAKTYK

program edukacyjny realizowany przez Luty 2016

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU LISTOPAD W GRUPIE TRZECIEJ WIEWIÓRKI.

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE PROJEKT

PROGRAM WYCHOWAWCZY ŚWIETLICY SZKOLNEJ RACJONALNE ODŻYWIANIE I ZDROWY STYL ŻYCIA

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE 4 LATKÓW

Program profilaktyki. Niepublicznego Przedszkola Fundacji Familijny Poznań. Leonardo. Dbam o moje zdrowie i bezpieczeństwo

Sprawozdanie z realizacji zadania 3 Szczotka, pasta, kubek higiena osobista każdego dnia.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

TEMAT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ Zdrowy styl odżywiania. Czy wiesz co jesz?. Cel główny:

Scenariusz przedstawienia pt. Jesteśmy czyści i zdrowi.

Temat: Jak zdrowym być?

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA CZAS FERII r. Grupy3,4-5,5,6 latki. Tematyka kompleksowa:

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu w Miejskim Przedszkolu

PROGRAM PROFILAKTYCZNY. "Moje bezpieczeństwo i zdrowie"

Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym

Sprawozdanie z działań podjętych w ramach akcji jesiennej pod hasłem: Podróż do krainy zdrowia

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III ROK SZKOLNY 2015/2016

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I - III

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2017 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2016 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

Zabawy i gry służą pomocą podczas pracy z grupą oraz odpowiadają. potrzebom i psychice dziecka. Mają znaczący wpływ na budowanie poczucia

Temat: Wykorzystanie piktogramów jako narzędzia alternatywnej komunikacji.

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Iwona Tonderys- Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krajence

Święto Naszej szkoły.

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego. Temat: Gry i zabawy rozwijające ruchowo. Cele operacyjne lekcji w zakresie:

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 1 w Piasecznie. Klasa I (wymagania edukacyjne - nowa podstawa programową)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KLASACH I III SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. JANUSZA KORCZAKA W PRZEMKOWIE ROK SZKOLNY 2016/2017

*Obszar Nr 1 Wychowanie fizyczne zajęcia edukacyjne

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Wymagania na poszczególne stopnie z języka angielskiego do klasy 1c SP.

PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNO WYCHOWAWCZYCH EDUKACJA ZDROWOTNA PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ AUTOR: JANINA PIETRZYK

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

ROCZNY PLAN PRACY NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR.1 HAPPY KIDS W KAMIEŃCU WROCŁAWSKIM NA ROK 2013/2014

program profilaktyczny

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą obwodu stacyjnego

Scenariusz widowiska scenicznego Zdrowo żyj Dzieci 5 6 letnie

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Program edukacji prozdrowotnej w kształceniu zintegrowanym

pt.,, Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu

OBSZAR 1 - ZAJĘCIA EDUKACYJNE. Scenariusz zajęcia z zakresu aktywności ruchowej

I. WSTĘP PROGRAM EDUKACJI PROZDROWOTNEJ

PROGRAM PROFILAKTYCZNY GMINNEGO PRZEDSZKOLA NR 1 W CHEŁMIE ŚLĄSKIM ZAGADNIENIE PROGRAMU: BEZPIECZNE ZACHOWANIA W DOMU

SPRAWOZDANIE Z JESIENNEJ AKCJI AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA PN. Z JANEM BRZECHWĄ O ZDROWIU W PRZEDSZKOLU RADOŚĆ W BYDGOSZCZY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

Szkolny Program Profilaktyki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 we Wrocławiu na lata 2015/2018

PROJEKT EDUKACYJNY PROGRAMU TRZYMAJ FORMĘ pt. Chcę być zdrowy

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZABRATÓWCE. CELE ZAJĘĆ

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

3 godz. Temat: Higiena osobista. Czas zajęć:

Opiekunowie: mgr Dorota Grzybowska mgr Małgorzata Kurpiel. Godziny pracy świetlicy: Poniedziałek piątek ,

3 godz. Temat: Higiena osobista. Czas zajęć:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: ZBOŻA ZJADAMY ENERGIĘ Z NICH MAMY w Miejskim Przedszkolu nr 99 w

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

PLAN ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWO-SOCJOTERAPEUTYCZNEJ

Akademia Zdrowego Przedszkolaka. Sprawozdanie z akcji PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA. Przedszkole Nr 4 w Lublinie

Załącznik nr 3a do WSO PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK NIEMIECKI. PSO dla kl.1 do podręcznika Ich und du

Transkrypt:

Konspekt zajęć świetlicowych Temat zajęć: Dbamy o nasze zdrowie zajęcia świetlicowe. Data przeprowadzenia zajęć: 16 luty 2011r. Prowadzący: Dorota Kozak Skład zespołu: wychowankowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim i umiarkowanym. Cele zajęć: Cel główny: Kształtowanie u wychowanków właściwych zachowań prozdrowotnych. Cele operacyjne: Wychowanek: - potrafi poprawnie rozwiązać krzyżówkę, wpisać i odczytać hasło krzyżówki, - rozumie pojęcie zdrowie, - zna produkty spożywcze zdrowe i szkodliwe dla naszego zdrowia, - zna nazwy przyborów toaletowych i ich przeznaczenie, - potrafi wskazać zachowania odpowiednie i niewłaściwe dla naszego zdrowia, - potrafi pisać z pamięci (Kasia, Izabela, Kinga, Gabrysia, Adaś), przepisać z tablicy (Artur, Kamila, Damian), po śladzie (Grześ, Grażynka), - potrafi rozwiązywać zagadki, - potrafi czerpać radość ze wspólnej pracy i zabawy, - potrafi stosować się do reguł obowiązujących w czasie zabaw, - potrafi współpracować w grupie, - rozumie konieczność prawidłowego odżywiania się, - rozumie potrzebę dbania o higienę osobistą. Metody pracy: oglądowe, praktycznego działania, słowne, elementy pedagogiki zabawy (chusta Klanza), elementy pedagogiki M. Montessori - ćwiczenia ciszy, wzmocnień pozytywnych. Formy pracy: praca w grupach, praca w zespole, praca indywidualna pod kierunkiem wychowawcy. Środki dydaktyczne: zaczarowany worek, płyty CD, plansza pokazowa piramida zdrowia, przybory toaletowe, produkty spożywcze, obrazki, karty pracy, chusta Klanza, piłki. 1

Przebieg zajęć: I. Zajęcia wstępne: a) przywitanie się poprzez utworzenie kręgu i wzajemne podanie rąk, lekki uścisk - puszczenie iskierki, b) zabawa zaczarowany worek - rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk, c) wprowadzenie do tematu zajęć poprzez wspólne rozwiązanie krzyżówki. II. Zajęcia właściwe. 1. Wyjaśnienie pojęcia zdrowie rozmowa z dziećmi (nt. co to jest zdrowie podanie definicji przez wychowawcę. Zdrowie wg Encyklopedii dla dzieci to stan pełnego dobrego samopoczucia.), 2. Zabawa w kręgu wychowankowie śpiewają i ilustrują ruchem piosenkę pt. Taki mały, taki duży, 3. Prawidłowe odżywianie gwarancją dobrego zdrowia. a) Praca w grupach: I grupa wybiera obrazki z produktami zdrowymi, II grupa - wybiera obrazki z produktami niezdrowymi. b) zabawa z zawiązanymi oczami - rozpoznawanie i opisywanie produktu żywnościowego wyjętego z koszyka za pomocą zmysłu dotyku, węchu i smaku (w koszyku są owoce, warzywa, produkty mleczne i zbożowe), c) Prezentacja wychowankom piramidy zdrowia, wspólne omówienie co należy jeść, aby być zdrowym. d) Wspólna zabawa ruchowa przy piosence Głowa, ramiona, e) Zabawa integracyjna Kroki, 4. Dbamy o higienę osobistą (czystość ciała). a) swobodne wypowiedzi wychowanków na w/w temat, b) prezentacja przyborów toaletowych nazywanie ich, omawianie do czego służą, c) podział na dwie grupy, - I grupa - wybiera przybory toaletowe służące do utrzymania czystości ciała, - II grupa - wybiera przybory toaletowe służące do utrzymania czystości włosów, d) zabawa w sklep w sklepie są różne rzeczy potrzebne do higieny własnego ciała. Obok nich są monety o nominale: 1 zł, 2zł, 5zł. Dzieci kupują dane rzeczy płacąc przysiadami, podskokami, oklaskami. e) rozwiązywanie zagadek dotyczących przyborów toaletowych. 2

5. Ćwiczenia utrwalające na kartach pracy (podpisywanie wyrazami tak lub nie zachowań odpowiednich i niewłaściwych dla zdrowia). 6. Zabawa pt. Gdyby moje ciało mogło mówić. Obserwatorzy zajęć losują napisy części ciała np. uszy, oczy, włosy, nos, ręce, nogi. Mają za zadanie powiedzieć jak utrzymywać w dobrym zdrowiu, tę część ciała którą wylosowali. 7. Zabawy z chustą Klanza. rybak i rybka - wybieramy dwie osoby, które przyjmują w zabawie rolę rybaka i rybki, - rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą pod chustą rybkę, - trzymający falując chusta utrudniają mu zadanie, gdyż rybka wykorzystuje powstałe fale do ukrycia się przed złapaniem. na meksykańskiej fali - dzieci trzymają chustę za uchwyty i starają się toczyć dookoła chusty piłkę, która się na niej znajduje. chodzenie po falach - jedna osoba wchodzi na chustę, a pozostali trzymają chustę za uchwyty i falują chustą tak by przypominała powierzchnie morza, osoba na chuście próbuje chodzić zabawy z piłeczką - piłeczką trafiamy do dziury w środku koła, - osoba pod chustą piłeczka ma trafić do wnętrza dłoni osoby pod chustą. III. Zajęcia końcowe a) przeczytanie przez wychowankę wiersza pt. Na zdrowie, b) podsumowanie tematyki zajęć rozmowa kierowana, c) pochwała każdego z wychowanków za aktywny udział w zajęciach i podziękowanie wszystkim uczestniczącym w zajęciach. 3

Na zdrowie Doktor rybka niech nam powie Jak należy dbać o zdrowie! Kto chce prosty być jak trzcina Gimnastyką dzień zaczyna! Całe ciało myje co dzień Pod prysznicem, w czystej wodzie! Wie, że zęby białe czyste Lubią szczotkę i dentystę! Pije mleko, wie, że zdrowo Chrupać marchew na surowo. Kiedy kicha czysta chustka Dobrze mu zasłanie usta. Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka Na obrazku bez zarazków. Rób tak samo, bo chcesz chyba Tak zdrowy być jak ryba. B. Lewandowska 4

Co to jest na pewno wiesz, najeżona jest jak jeż. Lecz nikogo nie kłuje, tylko zęby szoruje. Burzy i pieni, Stasia nawet odmieni. Jestem w łazience, wycierasz mną ręce. Na głowie robi porządek. Powinien być zawsze czysty. Chociaż zębów ma rządek, nie bywa u dentysty. Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne rączki w czyste zamieni. Duży albo mały jest w każdej łazience, kiedy skończysz mycie wytrze ci ręce. Służy do picia, służy do mycia bez niej na ziemi nie byłoby życia. Na nią pastę kładę, gdy ząbki szoruję, a jak się zużyje inna kupuję. Obficie się pieni, miętowa lub słodka, pięknie czyści zęby, bez niej na nic szczotka. Głowę nim polewam, gdy ją myje sobie, tyle piany teraz, że z niej czapkę zrobię. 5