Temat: POLE MAGNETYCZNE PROSTOLINIOWEGO PRZEWODNIKA Z PRĄDEM

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Scenariusz lekcji fizyki

Rozkład materiału nauczania

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów. Schemat punktowania zadań

Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Scenariusz lekcji fizyki Temat: SIŁA SPRĘŻYSTOŚCI I JEJ ZALEŻNOŚĆ OD BEZWZGLĘDNEGO PRZYROSTU DŁUGOŚCI SPRĘŻYNY.

Dynamika Siły w przyrodzie. Od czego zależy przyspieszenie ciała? II zasada dynamiki. Wyd. Zamkom, M. i R. Rozenbajger 1 godzina lekcyjna

Pole magnetyczne Ziemi. Pole magnetyczne przewodnika z prądem

SCENARIUSZ LEKCJI: Jak obliczyć pracę prądu elektrycznego?

Krótka historia magnetyzmu

Program nauczania fizyki w klasach IIIb, IIIe, IIIf gimnazjum, B.Sagnowska G1/09

Rok szkolny 2017/2018; [MW] strona 1

Szczegółowe kryteria oceniania z fizyki w gimnazjum kl. II

MAGNETYZM, INDUKCJA ELEKTROMAGNETYCZNA. Zadania MODUŁ 11 FIZYKA ZAKRES ROZSZERZONY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

MAGNETYZM. 1. Pole magnetyczne Ziemi i magnesu stałego.

Badanie rozkładu pola magnetycznego przewodników z prądem

Elektromagnetyzm. pole magnetyczne prądu elektrycznego

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU Elektryczny silnik liniowy

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Wymagania edukacyjne fizyka kl. 3

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z FIZYKI dla klas I-III

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE

Indukcja magnetyczna pola wokół przewodnika z prądem. dr inż. Romuald Kędzierski

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Opracowała: Bożena Sacharska. PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdffactory

Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Test sprawdzający wiedzę z fizyki z zakresu gimnazjum autor: Dorota Jeziorek-Knioła

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Zestaw doświadczalny - siły elektromagnetyczne [ BAP_ doc ]

II. CELE LEKCJI A/ Poznawcze i kształtujące

cz. 2. dr inż. Zbigniew Szklarski

DZIAŁ TEMAT NaCoBeZu kryteria sukcesu w języku ucznia

Prosty model silnika elektrycznego

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA FIZYKI W GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

Zestaw doświadczalny do magnetyzmu i elektromagnetyzmu

Scenariusz lekcji. nauczyciel: mgr Magdalena Sadowska Zespół Szkól Gimnazjum Dla Dorosłych ul. świrki i Wigury Kalisz

Temat: Pole równoległoboku.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Przedmiotowy system oceniania fizyka

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów. Schemat punktowania zadań

Test (4 p.) 2. (1 p.) Wskaż obwód, który umożliwi wyznaczenie mocy żarówki. A. B. C. D. 3. (1 p.) str. 1

Magnesy przyciągają się wzajemnie tylko w ustawieniu przedstawionym na

ZAGADNIENIA na egzamin klasyfikacyjny z fizyki klasa III (IIIA) rok szkolny 2013/2014 semestr II

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE 8 Z WYKORZYSTANIEM TIK

Nazwa magnetyzm pochodzi od Magnezji w Azji Mniejszej, gdzie już w starożytności odkryto rudy żelaza przyciągające żelazne przedmioty.

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Badanie rozkładu pola elektrycznego

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Cele kształcenia wymagania ogólne. I. Wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu poznanych zjawisk lub rozwiązania. prostych zadań obliczeniowych.

Scenariusz zajęć nr 5

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Wyznaczanie sił działających na przewodnik z prądem w polu magnetycznym

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Konspekt lekcji fizyki w kl. III Gim.

Temat: POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI Z DYNAMIKI

Badanie transformatora

autor: Włodzimierz Wolczyński rozwiązywał (a)... ARKUSIK 26 MAGNETYZM I ELEKTROMAGNETYZM. CZĘŚĆ 1

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Autorski program nauczania

Wymagania edukacyjne na poszczególne śródroczne oceny klasyfikacyjne z przedmiotu fizyka dla uczniów z klasy III gimnazjum na rok szkolny 2017/2018.

Zasady oceniania. Ocena. dopuszczająca dostateczna dobra bardzo dobra

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Elektryczność i magnetyzm cz. 2 powtórzenie 2013/14

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII Gimnazjum nr 2 im. ks. St. Konarskiego w Łukowie Urszula Wojtalska, Agnieszka Bilska

Wyznaczanie charakterystyki prądowo-napięciowej wybranych elementów 1

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Materiały pomocnicze 11 do zajęć wyrównawczych z Fizyki dla Inżynierii i Gospodarki Wodnej

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

OCENIANIE WEWNĄTRZSZKOLNE Z CHEMII DLA KLAS 1-3 W GIMNAZJUM NR 3 W ZAMOŚCIU

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;


Fizyka. Klasa II Gimnazjum. Pytania egzaminacyjne. 1. Ładunkiem ujemnym jest obdarzony: a) kation, b) proton, c) neutron, d) elektron.

Plan wynikowy. Elektrostatyka (6-7 godz. + 2 godz. (łącznie) na powtórzenie materiału (podsumowanie działu) i sprawdzian) R treści nadprogramowe

Scenariusz lekcji biologii z wykorzystaniem metody CILIL Lekcja dla klasy IV technikum o rozszerzonym zakresie kształcenia

Rok szkolny 2017/2018; [MW] strona 1

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI

Przedmiotowy system oceniania z biologii rok szkolny 2018/2019

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI DOŚWIADCZALNEJ

Przedmiotowe zasady oceniania z biologii rok szkolny 2019/2020

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Transkrypt:

Temat: POLE MAGNETYCZNE PROSTOLINIOWEGO PRZEWODNIKA Z PRĄDEM Klasa: III Gb Prowadzący lekcje studenci Uniwersytetu Szczecińskiego: M. Małolepsza, K. Pawlik pod kierunkiem nauczyciela fizyki- B.Sacharskiej Szkoła: Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego, Szczecin, ul. Ku Słońcu 124 Dział: Magnetyzm Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna Cele operacyjne/ poznawcze, kształcące/: Uczeń: - wykazuje, że wokół przewodników z prądem istnieje pole magnetyczne; - opisuje i przeprowadza doświadczenie Oersteda; - rysuje linie sił pola magnetycznego wokół przewodnika prostoliniowego; - stosuje regułę prawej dłoni określającą zwrot linii sił pola magnetycznego przewodników z prądem; - określa zwrot linii pola magnetycznego za pomocą igły magnetycznej; - określa i zaznacza graficznie zwrot linii sił pola magnetycznego przewodników z prądem; - udowadnia, ze dwa przewodniki z prądem oddziałują ze sobą; - rozwiązuje w twórczy sposób zadania problemowe dotyczące przewodników prostoliniowych z prądem. Cele wychowawcze: - rozbudzanie zainteresowań i zamiłowań poznawczych; - kształtowanie pozytywnych nawyków pracy; - kształtowanie umiejętności twórczego rozwiązywania problemów. Środki dydaktyczne: - karty pracy; - zeszyt przedmiotowy; - prostoliniowy przewód aluminiowy lub miedziany; - źródło prądu stałego (najlepiej bateria płaska); - igły magnetyczne; - opiłki żelaza lub szpilki; - kartka papieru; - rzutnik multimedialny; - komputer. Metody lekcji: - pokaz; - dyskusja; - burza mózgów; - ćwiczenia praktyczne. Przebieg lekcji: Etapy lekcji Czynności nauczyciela Czynności ucznia Wprowadzenie do lekcji 1. Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności, ilościowe sprawdzenie zadania domowego. 2. Odwołanie się do wiedzy z zakresu lekcji poprzedniej i wiadomości dotyczących magnetyzmu. 1. Przygotowują się do lekcji, słuchają i odpowiadają na pytania nauczyciela odwołując się do wiadomości zdobytych na poprzednich zajęciach. 2. Akceptują cele lekcji i zapisują temat w zeszycie.

3. Uświadomienie uczniom celu lekcji. Część właściwa 1. Nauczyciel pobudza uczniów do obserwacji pokazu (doświadczenie Oersteda), analizy wyników, obserwacji i wyciągania właściwych wniosków. 2. Analiza pola magnetycznego prostoliniowego przewodnika z prądem w formie dyskusji. 3. Doświadczalny pokaz kształtu linii pola magnetycznego; wyznaczanie zwrotu linii pola magnetycznego reguła prawej dłoni. 4. Rozwiązanie przykładowego zadania na tablicy. 5. Rozdanie kart pracy. Podsumowanie lekcji 1. Ocenianie pracy uczniów, wskazanie ich mocnych stron i wskazanie kierunku samodoskonalenia. 2. Omówienie pracy domowej. 1. Obserwują doświadczenie i wyciągają wnioski. 2. Analizują i przyswajają nową wiedzę. 3. Rozwiązują zadania z kart pracy. 1. Autorefleksja ucznia: czego się sam nauczyłeś, czy stanąłeś wobec jakiegoś nowego zadania, czy twoim zdaniem lekcja była udana, co cię zaskoczyło, co wywołało zniecierpliwienie, co przyniosło ci największe zadowolenie, co najbardziej przeszkadzało, co ułatwiło pracę, jak oceniasz swoja pracę. 2. Zadają pytania dotyczące pracy domowej.

KARTA PRACY POLE MAGNETYCZNE PROSTOLINIOWEGO PRZEWODNIKA Z PRĄDEM DOŚWIADCZENIE: Badanie zachowania się igły magnetycznej umieszczonej w pobliżu przewodnika przez który płynie prąd ( Doświadczenie Oersteda). Przyrządy: - prostoliniowy przewód; - igła magnetyczna; - bateria płaska. Przebieg doświadczenia: - w stojakach mocujemy prostoliniowy przewód; - równolegle pod nim umieszczamy igłę magnetyczną; - podłączamy przewodnik do źródła stałego napięcia (baterii płaskiej). Obserwacje: 1) Co się dzieje z igłą magnetyczną podczas przepływu prądu?...... 2) Jakie będzie położenie igły magnetycznej po wyłączeniu prądu?...... DOŚWIADCZENIE: Badanie kształtu linii pola magnetycznego wokół przewodnika prostoliniowego.

Przyrządy: - przewodnik prostoliniowy; - bateria plaska; - opiłki żelaza; - tekturka. Przebieg doświadczenia: - na stojaku mocujemy tekturkę; - ustawiamy pionowo prostoliniowy przewodnik z prądem, tak aby przechodził przez tekturkę; - rozsypujemy opiłki wokół przewodnika. Obserwacje: 1) Jaki kształt mają linie pola magnetycznego wytworzonego przez prąd płynący w przewodniku prostoliniowym?... Zadanie1. Na poniższym rysunku zaznacz kształt linii pola magnetycznego, jeśli prąd płynie tak jak pokazano. Zadanie2. Uzupełnij: W 1820 roku H. Ch.... wykazał doświadczalnie, że przewodnik, przez który płynie... jest źródłem pola.... W doświadczeniu Oersteda... magnetyczna zbliżona do..., przez który płynął prąd elektryczny, zmieniała kierunek swojego wychylenia. Oersted stwierdził, że... pola magnetycznego wokół przewodnika... leżą w płaszczyźnie... do przewodnika i mają kształt... okręgów o środkach w przewodzie. Zadanie 3. Uzupełnij:

Związek między... linii sił pola magnetycznego a... płynącego prądu ustala reguła... Zadanie 4. Zadanie 5. Zadanie 6. 2. B Jak oddziałują ze sobą przewodniki prostoliniowe z prądem i od czego to oddziaływanie zależy?