1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Podobne dokumenty
1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Moralność jako motyw egzaminu gimnazjalnego

1. Roland rycerz średniowieczny

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

1. Piszemy mowę obronną

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

1. Obywatel w urzędzie gminy

1. Etykieta dla każdego wzbogacamy nasze słownictwo

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

-badają problemy związane z planowaniem, projektowaniem środowiska swojego zamieszkania i poruszania

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Słynny malarz polski Jan Matejko

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Moja wakacyjna przygoda

Temat: Odejmowanie w pamięci

Kto puka do naszych drzwi?

Czasownik bez tajemnic

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

2. Tabele w bazach danych

1. Różne oblicza zwycięstwa powtórka przed egzaminem

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

6 W średniowiecznym mieście

8 W przemysłowym mieście

2. Metody prezentacji informacji

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Własności walca, stożka i kuli.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO w klasie II gimnazjum. Temat: Czy łatwo pisać o miłości? O uczuciach w,,syzyfowych pracach S. Żeromskiego.

*12 Polska między wojnami

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Kryteria ocen z zakresu historii w klasie IV, V, VI

WARUNKI SPOSOBY I TRYB OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS IV-VIII

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Rodzaje zdań złożonych

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM (GR. MNIEJ ZAAWANSOWANA)

Transkrypt:

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie? Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna postaci: Herhor, Paweł Obarecki, Ebenezer Scrooge, Jan Paweł II, Stanisława Bozowska, żona modna, Maksymilian Kolbe, rozumie wyrażenia charakterystyczne dla analizowanych dwóch postaw życiowych. ii. b) Umiejętności potrafi zaszeregować podane informacje, osoby ze świata oraz literatury, ilustracje dotyczące postawy oportunistycznej i altruistycznej do danej grupy, potrafi wypowiadać się na temat różnych postaw człowieka wobec świata, potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi pracować zespołowo. b. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, metoda skojarzeń, wizualizacja, ćwiczenia praktyczne c. 3. Środki dydaktyczne Arkusze szarego papieru Wyrażenia związane z dwoma analizowanymi postawami (załącznik 1) Postaci związane z dwoma analizowanymi postawami (załącznik 2) Ilustracje dla grup (załącznik 3) d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel dzieli klasę na grupy, każda grupa dokonuje przydziału ról, wybierani są lider, sprawozdawca, sekretarz, przypomniane zostają zasady pracy w grupie. Nauczyciel informuje uczniów, że na kartkach mają wypisane cechy dwóch postaw człowieka wobec świata, nie mówi im jednak nazw tych postaw, prosi jedynie, aby intuicyjnie podzielili podane im informacje na dwie

grupy (załącznik 1). 2. Następnie, po uszeregowaniu informacji w dwóch grupach, nauczyciel rozdaje kartki z wypisanymi imionami i nazwiskami osób z życia i z literatury (załącznik 2). Prosi, aby uczniowie w grupach dopasowali je do danego utworzonego przez nich szeregu. Kolejne zadanie to dopasowanie ilustracji do wybranych i uszeregowanych grup (załącznik 3). Każda z grup przykleja wszystkie podane informacje na arkuszu szarego papieru. W ten sposób powstają plakaty, które każda z grup prezentuje na forum klasy. Uczniowie powinni mieć również czas na zadawanie pytań innym członkom grupy. Poszczególne zespoły porównują wyniki swojej pracy, sprawdzają, czy umieszczono poszczególne elementy w tych samych grupach, komentują również przyczynę dopasowania ilustracji do poszczególnej grupy. Powinny powstać na szarym papierze grupy pasujące do oportunizmu i do altruizmu 3. Następnie uczniowie próbują zgadnąć, o jakie postawy człowieka wobec otaczającej nas rzeczywistości chodziło nauczycielowi oportunizm i altruizm. iii. c) Faza podsumowująca Uczniowie w swobodnych wypowiedziach dyskutują na temat, których postaw jest więcej w dzisiejszym świecie, wpisują do zeszytu definicje oportunizmu i altruizmu utworzoną z plakatów, które wypracowali wspólnie w grupach. e. 5. Bibliografia 1. Słownik języka polskiego, PWN, Warszawa 2000. 2. www.gifownik.pl/cliparty.php 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/altruizm 4. http://pl.wikipedia.org/wiki/oportunizm Załącznik 1. f. 6. Załączniki Informacje do wycięcia. ALTRUIZM postawa przeciwstawna egoizmowi i. a) Wyrażenia i postaci związane z dwoma analizowanymi postawami OPORTUNIZM ugodowość jednostki poświęcają się dla innych bezinteresowna troska o dobro innych osób jednostka udziela pomocy innej jednostce rezygnacja z zasad dla doraźnych korzyści uchylanie się od walki konformizm

skłonność do poświęceń bezinteresowna troska o dobro innych ludzi zachowania ludzkie, ukierunkowane na realizację celów pozaosobistych nie oczekuje w zasadzie żadnej gratyfikacji, w tym zwłaszcza wynagrodzenia zewnętrznego postawa polegająca na postępowaniu adekwatnym do zaistniałej sytuacji i warunków (często politycznych lub społecznych), mająca na celu odniesienie pewnych korzyści wiąże się to jednoznacznie z brakiem pewnych niezmiennych zasad, wg których postępowałoby się w życiu kierowanie się w życiu tym, co dla człowieka korzystne rezygnacja ze swoich pierwotnych marzeń Załącznik 2. Paweł Obarecki Siłaczka S. Żeromski Herhor Faraon B. Prus Maksymilian Kolbe Jan Paweł II Ebenezer Scrooge Opowieść wigilijna K. Dickens Prometeusz Mity Żona modna Żona modna I. Krasicki Stasia Bozowska Siłaczka S. Żeromski Załącznik 3. Ilustracje do pracy w grupach.

ii.

iii.

iv. v. b) Zadanie domowe Altruistą lub oportunistą może być każdy z nas. Ale według mnie dzisiejszy świat bogatszy jest w tych drugich. Czy zgadzasz się z podaną tezą? Zachowaj formę rozprawki. 45 minut brak g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza