Scenariusz lekcji z języka polskiego dla klasy VI

Podobne dokumenty
1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK POLSKI KLASY IV-VI CELE PRZEDMIOTOWEGO SYSTEMU OCENIANIA

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W GIMNAZJUM IM. ZIEMI ŚLĄSKIEJ W PIECACH

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

Bezdomność- przeciwko stereotypom

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Jaka wizja świata wyłania się z bajek I. Krasickiego? Satyra prawdę mówi.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

+ umiejętności/wiadomości opanowane, / umiejętność wymaga ćwiczeń/ wiadomości wymagają uzupełnienia - brak umiejętności /wiadomości.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI 4-6. Warunkiem pozytywnej oceny jest regularna obecność ucznia na lekcji lub obecność nieregularna

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W PLESZEWIE. Barbara Walter

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH 4 6 W SP18 W ZIELONEJ GÓRZE Ocenianie osiągnięć jest w przypadku plastyki trudne ze względu na

Przedmiotowy system oceniania z plastyki w gimnazjum

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Komedia polityczna Juliana Ursyna Niemcewicza

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA UCZNIÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASACH TECHNIKUM I-IV

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

1. Roland rycerz średniowieczny

z języka niemieckiego (IV-VIII)

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

- Uczeń może poprawić każdą ocenę niedostateczną w terminie 2 tygodni od zwrotu poprawionych prac.

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Test kompetencji pisali uczniowie klas drugich. Obejmował zadania wielokrotnego wyboru, wymagające krótkiej odpowiedzi oraz rozszerzonej odpowiedzi.

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny roczne z języka polskiego dla klasy IV szkoły podstawowej

SCENARIUSZE CYKLU LEKCJI, ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU SEKRETY BANKÓW W GIMNAZJACH SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

PROGRAM KÓŁKA ORTOGRAFICZNEGO Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT DLA KLAS I-III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO OBOWIĄZUJĄCY VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W TARNOWIE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA AUTOR: KATARZYNA MIKOS

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Zasady przedmiotowego oceniania z języka polskiego w gimnazjum

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

ZAKRES WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZKOLNE

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KLASIE VII PODRĘCZNIK MEINE DEUTSCHTOUR ZAKRES WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZKOLNE

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Ocena osiągnięć ucznia

KRYTERIA OCENY ROCZNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

WYMAGANIA EDUKACYJNE JĘZYK POLSKI klasa pierwsza. XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Prof. Akademii Krakowskiej. Św. Jana Kantego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Transkrypt:

Scenariusz lekcji z języka polskiego dla klasy VI mgr Edyta Pereślucha Czas lekcji: 45 minut Przedmiot: Język polski Klasa: VI 1. Temat: Miłość trzyma się mocno między dziadem a babą! Jak to zagadnienie przedstawił Józef Ignacy Kraszewski? 2. Realizowany dział programowy (tematyczny): Wartości uniwersalne (miłość bliźniego). 3. Usytuowanie tematu w podstawie programowej: słuchanie uważne ze zrozumieniem, czytanie głośne i wyraziste, z uwzględnieniem zasad kultury żywego słowa, mówienie na temat otaczającej rzeczywistości, odbiór tekstów kultury ze wskazywaniem różne elementy świata przedstawionego 4. Standardy wymagań egzaminacyjnych: czytanie I / 1 uczeń odczytuje różne teksty kultury, w tym utwory poetyckie, I / 2 określa funkcje elementów charakterystycznych dla danego tekstu (świat przedstawiony, bohaterowie itp.), pisanie II / 1 uczeń pisze na temat zgodnie z celem rozumowanie III / 4 uczeń wyraża własne opinie i próbuje je uzasadnić, używając odpowiednich argumentów, korzystanie z informacji IV praca ze słownikiem wyrazów obcych, terminów literackich, wykorzystanie wiedzy w praktyce V uczeń posługuje się poznanymi wcześniej terminami. 5. Cel ogólny lekcji: motywowanie do czytania utworów literackich np. z podziałem na role oraz do analizy i interpretacji tekstów, wdrażanie uczniów do rozpoznawania trwałych i uniwersalnych wartości oraz wzorów postępowania, poszerzenie świadomości na temat własnych potrzeb i fizjologii życiowej. 6. Cele szczegółowe lekcji: a) wiadomości uczeń: pamięta o czym był tekst Singera, potrafi wskazać różnice między jednym tekstem a drugim, b) umiejętności uczeń: płynnie i wyraziście odczytuje tekst z podziałem na role, wyszukuje informacji w słowniku, wyjaśnia pojęcia znaczenia satyra, zna elementy świata przedstawionego, potrafi ułożyć i wygłosić wypowiedź na podany temat, rozwiązuje problemy w stwórczy sposób, umie współpracować w grupie, c) postawy uczeń: 1

pracuje z zaangażowaniem na lekcji, czuje się odpowiedzialny za efekt pracy grupy, pragnie pogłębiać swoją wiedzę i rozwijać sprawność umysłową. 7. Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z nagranym utworem Dziad i baba, podręcznik Słowa i świat Marii Nagajowej, zachętki dla ucznia. 8. Metody: ćwiczenia dydaktyczne, praca z tekstem (czytanie z podziałem na role), burza mózgów, rozmowa kierowana. 9. Formy pracy: praca indywidualna, praca zespołowa, praca w grupach. 10. Przebieg lekcji: a) faza wprowadzająca: Sprawy organizacyjno porządkowe. Stworzenie atmosfery zainteresowania zajęciami poprzez ćwiczenie Eliksir szczęścia. Uczniowie siedząc w ławkach parami przygotowują receptę na eliksir szczęścia. Ustalają składniki, ich miary i proporcje. Nauczyciel podaje przykładowy zestaw np. 10 dek miłości, 5 uncji przygody, 2 mg entuzjazmu, 15 g zdrowia, szczypta goryczy. Uczniowie przygotowują i porównują swoje recepty, chętni przedstawiają swoje pomysły. Rozmowa dotyczy tego co decyduje o poczuciu zadowolenia z życia. Nauczyciel formuje wniosek tak, aby głównym czynnikiem była miłość. Wprowadzenie do tematu oraz zapisanie: Temat: Miłość trzyma się mocno między dziadem a babą! Jak to zagadnienie przedstawił Józef Ignacy Kraszewski? b) faza realizacji: Prezentacja nagrania na taśmie magnetofonowej utworu śpiewanego pt.: Dziad i baba przez B. Gładysza. Rozmowa na temat tekstu, nauczyciel zadaje pytania: o czym był utwór itp., odnajdywanie elementów świata przedstawionego: miejsce akcji, czas akcji, bohaterowie, wydarzenia. Burza mózgów, skojarzenia do wyrazu Miłość, przykładowe odpowiedzi: uczucie, szczęście, odpowiedzialność, wierność itp. Nawiązanie do poprzednich tematów lekcji i przypomnienie tekstu Singera pt.: Miłość trzyma się mocno. Odnalezienie podobieństw i różnic między tymi dwoma utworami. Jakie cechy ma tekst Dziad i baba (przykładowe odpowiedzi: ośmiesza i wyszydza miłość). Jeżeli uczniowie nie podadzą pojęcia satyra, nauczyciel sam podpowiada tą nazwę. Uczniowie w słownikach po dwie osoby odszukują definicję satyry, odczytują ją i formułują notatkę: Utwór Singera pt.: Miłość trzyma się mocno opisuje miłość poważnie i alegorycznie jako najważniejszą wartość w życiu człowieka, natomiast tekst pt.: Dziad i baba jest utworem satyrycznym, wyszydzającym i ośmieszającym miłość. Sformułowanie razem definicji satyry: Satyra to utwór literacki ośmieszający wady ludzkie. 2

Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Uczniowie maja za zadanie w 5 minut przygotować czytanie z podziałem na role. Odczytanie tekstu przez 4 grupy c) faza podsumowująca: Wyróżnienie najlepszej grupy oceną bądź zachętkami Zadanie pracy domowej: Przygotuj inscenizację utworu pt.: Dziad i baba na następny tydzień., rodzaj formy dowolny: teatrzyk, przedstawienie kukiełkowe, pantomima itp. Podsumowanie, nauczyciel zadaje pytania np.: czego uczniowie dowiedzieli się na dzisiejszej lekcji. Ewaluacja lekcji, ćwiczenie pt.: Smile z ang. Uśmiech. Na tablicy nauczyciel rysuje lub wywiesza trzy buźki i dzieli je na trzy kolumny, prosi uczniów aby zaznaczyli X lub O pod tą, która odpowiada ich ocenie zajęć. Potem prosi o komentarz wybranych uczniów i sam podsumowuje. Zadania dodatkowe jeżeli zostanie czas: nauczyciel wpisuje oceny lub daje zachętki, rozmowa o inscenizacji, tabela z porównanie tekstu Singera i Kraszewskiego, nawiązanie do początków miłości (Mitologia Eros, Biblia Adam i Ewa oraz Przypowieści, przypomnienie przykazania Kochaj bliźniego ), poprosić uczniów o narysowanie symbolu miłości, pisemna odpowiedź na pytanie z tematu lekcji. 3

SATYRA: Satyra (łac. satura = mieszanina) gatunek literacki, który ośmiesza albo piętnuje przedstawianie w nim zjawisk (wady ludzkie, stosunki społeczne, podstawy życiowe i ideologiczne itp.). Satyra nie zajmuje się poszukiwaniem rozwiązań i podawaniem recept. Naturalnym i podstawowym celem satyry jest ośmieszanie. Satyra często stosuje chwyty karykatury oraz groteski. Satyra wywodzi się z literatury greckiej, ale w formie sklasyfikowanego gatunku zaistniała dopiero w starożytnym Rzymie (tworzył ją m.in. Horacy i Juwenalis). W wiekach późniejszych czasy swojej świetności przeżywała satyra w okresie klasycyzmu (w Polsce twórczości m.in. I. Krasickiego i A. Naruszewicza). Obecnie terminu satyra utracił swoje znaczenie gatunkowe. Można mówić tylko o satyrycznym charakterze dzieł współczesnych, reprezentujących rozmaite gatunki literackie. Wyodrębnić można następujące odmiany twórczości satyrycznej: satyra społeczno obyczajowa (tworzyli ją m.in. M. Rej, J. Kochanowski, W. Potocki, I. Krasicki, J. Lam, T. Boy Żeleński), satyra osobista (reprezentowali ją m.in.: F. Zabłocki, A. Nowaczyński), satyra polityczna (pisali ją m.in.: J.U. Niemcewicz, Wolter, B. Brecht), satyra literacka (w utworach autorstwa m.in. L. Sterne a, H. Fieldinga). Słownik terminów literackich i gramatycznych Z. Domintów, M. Domintów 2000r. Satyra aktualny utwór literacki wyszydzający, chłoszczący, ośmieszający indywidualne albo społeczne wady i przywary, zło i bezprawie, ogół utworów tego rodzaju satyry Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysław Kopaliński Satyra utwór literacki ośmieszający i piętnujący wady i przywary ludzkie, poglądy, obyczajowość, stosunki społeczne i polityczne, do XVIII wieku odrębny gatunek literacki, ogół utworów o tym charakterze ośmieszanie, wyszydzanie, satyryczność (Słownik wyrazów obcych PWN) 1997 (Słownik wyrazów obcych PWN) 2002 Satyra (łac. satura dosł. mieszanina) utwór wierszowany w formie monologu z partiami dialogowymi o charakterze dydaktycznym, wytykającym i ośmieszającym wady ludzi i instytucji życia zbiorowego. Ponieważ istotą satyry jest krytyka, posługuje się ona często deformacją, karykaturą, groteską. Jako gatunek powstała w literaturze starożytnego Rzymu (Horacy, Juwenalis). Ważną rolę odegrała w oświeceniu (J. Krasicki, A. Naruszewicz). Twórcy satyry, piętnujący negatywne cechy, nie proponują żadnego pozytywnego wzorca. Ukazuje świat zdeformowany, przedstawiony w krzywym zwierciadle, posługują się często elementami karykatury i groteski. 4

Jako gatunek satyry wykształciła się w literaturze starożytnego Rzymu, była ważnym gatunkiem oświecenia. W innych epokach literackich tendencje satyryczne mogły występować w różnych gatunkach np. fraszkach i epigramatach. Wyróżnić można różne rodzaje satyry: obyczajową, polityczną, osobistą, literacką, mieszczańską. Przykładami utworów satyrycznych w literaturze polskiej są satyry: I. Krasickiego (np. Żona modna ), A. Naruszewicza (np. Chudy literat ), M. Reja (np. Krótka rozprawa między trzema osobami Panem, Wójtem a Plebanem ), fraszki J. Kochanowskiego, utwory J. Tuwima (np. Mieszkańcy ), K.I. Gałczyńskiego (np. Zima z wypisów szkolnych ) i inni. Terminy pokrewne: pasztet, paszkwil, parodia. Słownik terminów literackich Greg 2004 Satyra 1. Utwór literacki wyszydzający wady, obyczaje, zjawiska społeczne i polityczne. 2. Gatunek literacki, którego istotą jest wyszydzenie wad ludzkich i negatywnych zjawisk społecznych. 3. Ośmieszający sposób przedstawienie kogoś lub czegoś, wyszydzanie. Nowy słownik języka polskiego PWN 2002 BUŹKI: 5

6