Metody nauczania: Pogadanka, pokaz, sytuacyjna, zabawy ruchowe ze śpiewem, myślowe kapelusze E. de Bono.

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Temat dnia: W klasie"

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ( kl. I-II gim..

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Gospodarka światowa. Akademia Młodego Ekonomisty. Globalizacja gospodarki Myśl globalnie, działaj lokalnie dr Wioletta Tokarska - Ołownia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

W y m a g a n i a. EDUKACJA POLONISTYCZNA KLASA IIA IIB IIC IID SP r.szk.2015/2016

Temat dnia: W klasie"

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Dwugodzinna lekcja języka polskiego w klasie czwartej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 6

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 3

KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Scenariusz zajęć nr 5

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

Celem projektu jest wspomaganie i wspieranie rozwoju zainteresowań ortograficznych u dzieci w klasach I-III.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

ZAJĘCIA DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W CZYTANIU I PISANIU ( MARZEC / KWIECIEŃ )

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 1

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć nr 1

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CICHYM. Przedstawienie rodziny jako jednej z najwyższych wartości.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Dziś policjant, dziś policjant z nami jest, z nami jest. To jest nasz przyjaciel, to jest nasz przyjaciel, o tym wiesz, o tym wiesz.

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 4

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH edukacja zdrowotna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Temat: Opis stroju regionalnego Czarnych Górali (górali nadpopradzkich)

Szkolny Program Profilaktyki

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Temat: Pole równoległoboku.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

poznawanie nowego słownictwa kształtowanie postaw proedukacyjnych i zainteresowania językiem obcym

Transkrypt:

Temat: Kim będę, gdy dorosnę? Czas zajęć: 3 godz. Cele ogólne: rozwijanie motywacji do poznawania otaczającej rzeczywistości rozbudzanie zainteresowań środowiskiem społecznym zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami doskonalenie umiejętności rozpoznawania części mowy i łączenia ich w pary doskonalenie umiejętności wypowiadania się, stosowania argumentów rozwijanie procesów poznawczych i myślenia wdrażanie do kulturalnego komunikowania się z innymi doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem budzenie poszanowania dla pracy wykonywanej przez osoby wszystkich zawodów kształtowanie postaw prospołecznych Cele operacyjne: Uczeń: poznaje, utrwala i pogłębia wiadomości na temat wybranych zawodów wypowiada się na temat marzeń związanych z wyborem zawodu w przyszłości prawidłowo wybiera rekwizyty potrzebne do wykonywania wybranego zawodu czyta i wypowiada się na temat tekstu wiersza przestrzega reguł kulturalnego komunikowania się z rówieśnikami i nauczycielem bierze udział w rozmowie: Który z zawodów jest ważniejszy? podejmuje próbę myślenia porządkującego fakty, uczucia, zalety, wady wyciąga wnioski, redaguje je i zapisuje z pamięci Metody nauczania: Pogadanka, pokaz, sytuacyjna, zabawy ruchowe ze śpiewem, myślowe kapelusze E. de Bono. Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita, indywidualna praca jednolita i zróżnicowana, praca w grupach.

Środki dydaktyczne: łamigłówka dla każdego ucznia przedmioty charakterystyczne dla wybranych zawodów ułożone z boku sali, pogrupowane na ławkach tak, aby uczniowie mogli odnaleźć odpowiednie rekwizyty i umieścić tam napisy nazwy zawodów, a później będą mogli również wybrać coś dla siebie i przebrać się za... tekst wiersza J. Tuwima Wszyscy dla wszystkich wyrazy nazwy czynności i nazwy zawodów napisane na kartonie w dużym formacie na tablicę i w małym dla każdego ucznia rozsypanka wyrazowa, sylabowa ( Szanujemy pracę wszystkich ludzi ) kapelusze myślowe E. do Bono dla każdego dziecka Organizacja przestrzeni propozycja ustawiania ławek i krzeseł w klasie. Na stolikach z rekwizytami znajdują się przedmioty zgromadzone przy pomocy rodziców, są to np.: stetoskop, biały fartuch, łyżka, czepiec kucharza, mundur policjanta, czapka i lizak kolejarza, maska pszczelarza, miód, metr krawiecki, nożyce, kielnia i cegła, bat, kapelusz, gumowce, bułeczki, fartuch i czapka piekarza, czepek pielęgniarki, strzykawka, lampa górnika, czapka pilota, okulary, kombinezon, but i młotek, igły itp. (rekwizyty mogą być różnorodne, dobrane według pomysłu nauczyciela). Wszystkie zgromadzone przedmioty charakterystyczne dla poszczególnych zawodów ułożone są grupami tak, aby dzieci mogły umieścić obok nich kartoniki z napisem nazwy zawodu. Później uczniowie będą przebierać się korzystając ze zgromadzonych rekwizytów przy pomocy nauczyciela i zajmować miejsca na krzesłach w kole, aby opowiedzieć, kim chcieliby być jak dorosną. Przebieg zajęć: (Zajęcia powinny być prowadzone po wcześniejszym zapoznaniu dzieci z pracą: strażaka, policjanta, nauczyciela, szewca, rolnika, itp.). 1. Przywitanie. 2. Wprowadzenie sytuacji zaciekawienia tematem zajęć. 3. Rozwiązanie łamigłówki to temat zajęć. Wpisz samogłoski w kolejne puste miejsca: i, ę, ę, y, o, o, ę. K m b d g d d r s n? 5. Indywidualne czytanie nazw zawodów i czynności napisanych na kartonikach. 5. Dobieranie napisów do przygotowanych wcześniej przez nauczyciela rekwizytów, ubrania charakterystycznego dla poszczególnych zawodów. 6. Charakteryzacja dzieci. Dzieci wybierają sobie rekwizyty i ubrania do zawodów kim chciałbym/-abym być w przyszłości; przebierają się i siadają w kręgu na krzesłach. 7. Swobodne wypowiedzi dzieci próba odpowiedzi na pytanie: Kim będę, gdy dorosnę? Mówią o swoich marzeniach, uzasadniają wybór zawodu, pokazują, co będzie im potrzebne do jego wykonywania, jakie czynności będą wykonywały. 8. Ilustrowanie ruchem ciała, mimiką twarzy, głosem czynności, które wykonują rolnicy: orka, bronowanie, siew zboża, oglądanie jak rośnie zboże, jak dojrzewa, zbieranie plonów z pól, młócka, dowóz zboża do młyna, mielenie zboża, odbiór mąki itp.

9. Zadania domowe: Dobieranie nazw zawodów do wykonywanych czynności. Analiza ortograficzna wyrazów (wyraz pszczelarz jako wyjątek); dzieci wyciągają wyrazy z kopert. Na tablicy nauczyciel przypina te same wyrazy. Po dokonaniu analizy ortograficznej uczniowie chowają wyrazy do kopert. W domu mają wkleić wyrazy do zeszytu porządkując je w tabeli (Załącznik 1). 10. Szukamy odpowiedzi na pytanie: Który z zawodów jest najważniejszy? Czerwone kapelusze: Najważniejszy jest krawiec... + argumenty Ja myślę, że najważniejszy jest szewc... + argumenty Moim zdaniem rolnik + argumenty Zdecydowanie najważniejszy jest piekarz + argumenty Bezwarunkowo lekarz + argumenty Białe kapelusze: Krawiec szyje ubrania potrzebne wszystkim Szewc robi buty potrzebne wszystkim Rolnik uprawia ziemię i hoduje zwierzęta dzięki czemu mamy co jeść Piekarz piecze chleb jemy go wszyscy Lekarz leczy wszystkich bez względu na to, jaki zawód wykonują Żółte kapelusze: To, że istnieją te zawody i ludzie pracują w nich solidnie, to dla nas wielka wygoda, bo nie musimy wszyscy wszystkim się zajmować. Pomagamy sobie i służymy pomocą. Czarne kapelusze: Gdyby nie istniał zawód, np. lekarz, nie miałby nas kto leczyć Gdyby nie było rolników ludzie cierpieliby głód Gdyby nie krawiec nie byłoby się w co ubrać Podsumowanie i wnioski: Wszystkie zawody są ważne. Należy szanować pracę wszystkich ludzi. Swoją pracę należy wykonywać solidnie. Zapisanie wniosków, analiza pisowni poszczególnych zdań i wyrazów. Pisanie zdań z pamięci. 11. Taniec ze śpiewem Zasiali górale (dzieci tańczą na środku sali). 12. Ciche czytanie wiersza J. Tuwima Wszyscy dla wszystkich każde dziecko ma przed sobą tekst wiersza: Murarz domy muruje, Krawiec szyje ubrania. Ale gdzieżby co uszył, Gdyby nie miał mieszkania? A murarz by przecie Na robotę nie ruszył, gdyby krawiec mu spodni i fartucha nie uszył

piekarz musi mieć buty, więc do szewca iść trzeba. No a gdyby nie piekarz, Toby szewc nie miał chleba Tak dla wspólnej korzyści I dla dobra wspólnego Wszyscy muszą pracować mój maleńki kolego. Uzasadnienie tytułu wiersza wyszukiwanymi fragmentami z tekstu. 13. Indywidualne czytanie głośne poszczególnych strof wiersza przez dzieci. 14. Zbiorowe czytanie głośne wybranej strofy wiersza. 15. Podsumowanie zajęć: Ułożenie z rozsypanki wyrazowej hasła: Szanujemy pracę wszystkich ludzi. Wklejenie hasła do zeszytów. Powieszenie na gazetce w klasie dużego hasła, aby o nim pamiętać. 16. Zakończenie zajęć.

Załącznik 1 do tematu: Kim będę, gdy dorosnę? KARTA PRACY Nazwy zawodów Nazwy czynności Stolarz Rolnik Krawiec Nauczyciel Lekarz