Scenariusz lekcji języka polskiego. TEMAT: KIM JEST LUDOŻERCA? (T.RÓŻEWICZ List do ludożerców; list otwarty)

Podobne dokumenty
- wykorzystanie technologii informatycznej i komputerowej (multibook Teraz polski! Nowa Era, e- podręcznika dla klasy 5 z języka polskiego)

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Temat: Odejmowanie w pamięci

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz lekcji języka polskiego

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz lekcji języka polskiego GRA W SŁOWA WPROWADZENIE DO SŁOWOTWÓRSTWA

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Trening analizy i interpretacji wiersza na trzech poziomach edukacji

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Zadania konkursowe z języka polskiego dla klasy VI

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Temat: Pole równoległoboku.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum Autor: Wioletta Rafałowicz. Temat: Największa jest miłość - Hymn o miłości Św. Pawła.

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Moje działanie, mój sukces!

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum


PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Unia Europejska.

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Niska samoocena a wyniki w nauce.

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Jak przygotować uczniów do czytania utworów poetyckich na maturze? Anna Kondracka-Zielińska

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa


Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Scenariusz zajęć nr 7

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II technikum zawodowego i liceum

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Scenariusz zajęć nr 2

8 W przemysłowym mieście

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZYCH MAJĄCYCH NA CELU PRZECIWDZIAŁANIE I NIWELOWANIE PRZEMOCY WŚRÓD UCZNIÓW

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat: Wpływ środków uzależniających na nasze życie-rola reklamy

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Transkrypt:

Scenariusz lekcji języka polskiego Przedział wiekowy: Gimnazjum Czas trwania zajęć: 45 minut TEMAT: KIM JEST LUDOŻERCA? (T.RÓŻEWICZ List do ludożerców; list otwarty) CEL GŁÓWNY: Zapoznanie uczniów z tekstem literackim i jego przesłaniem, a także wprowadzenie formy listu otwartego. CELE OPERACYJNE: Uczeń: określa główną ideę utworu, wypowiada się na temat zachowania "ludożerców" z wiersza, popierając swe wypowiedzi cytatami, zna pojęcia: metafora (przenośnia), podmiot liryczny, zwrot do adresata, frazeologizm, wskazuje wyznaczniki liryki, potrafi wyjaśnić znaczenie zwrotów przenośnych użytych przez poetę, z pomocą nauczyciela interpretuje utwór poetycki, redaguje list otwarty. FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa, grupowa. METODY: burza mózgów, problemowa (także z wykorzystaniem myślowych kapeluszy), dyskusja. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki z napisami: kanibal, ludożerca, magnesy, tekst utworu Tadeusza Różewicza pt. List do ludożerców [załącznik nr 1], klip do wiersza - http://www.youtube.com/watch?v=m1ey0dndq20, karta pracy mapa mentalna myślowe kapelusze [załącznik nr 2], wiersz z podkładem - http://www.youtube.com/watch?v=as9oie06dlo, zachętki Brawo za mądre myśli ;) [załącznik nr 3]. 1

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Przywitanie się z uczniami. 2. Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności. 3. Prowadzący informuje uczniów, ze dzisiaj ich aktywność będzie nagradzana zachętkmi, które się zamienią na plusy. Nauczyciel otwiera wewnętrzną część tablicy, na której jest powieszony napis: KANIBAL. Prosi, aby uczniowie zapisali w zeszytach skojarzenia do tego słowa. Uczniowie odczytują swoje propozycje. Następnie prowadzący lekcje zmienia napis na tablicy na słowo LUDOŻERCA. Uczniowie ponownie zapisują skojarzenia. Podsumowując ćwiczenie należy porównać, czy zestaw skojarzeń uległ zamianie. 4. Nauczyciel odczytuje List do ludożerców Tadeusz Różewicza. 5. Podanie tematu lekcji. TEMAT: KIM JEST LUDOŻERCA? (T.RÓŻEWICZ List do ludożerców) 6. Nauczyciel pyta podopiecznych - skąd wiemy, że to jest utwór liryczny (uczniowie przypominają wyznaczniki liryki). 7. Obejrzenie klipu do wiersza - http://www.youtube.com/watch?v=m1ey0dndq20. Refleksja nad przesłaniem utworu. 8. Wspólna analiza wiersza. N: Kto jest podmiotem lirycznym wiersza? U: Człowiek, który dostrzega zło świata. N: Do kogo pisze list? U: Do ludożerców, są oni bliscy nadawcy, ponieważ zwraca się do nich "kochani". N: Czy pomiot liryczny przyznaje się do ludożerstwa? U: Tak, jest jednym z nich. Świadczą o tym ostatnie wersy ( "nie zjadajmy się, bo nie zmartwychwstaniemy"). N : W jakim celu pomiot liryczny pisze ten list? U : By pokazać złe postawy ludzi. N : Jacy nie powinni być ludożercy? U: złośliwi, nieżyczliwi ("nie patrzcie wilkiem"). kłótliwi, źli na siebie ("nie zgrzytajcie zębami"). zachłanni (" nie wykupujcie"). egoistyczni (" ja, mnie, mój, moje"). nie powinni poniżać innych (" nie depczcie słabszych"). nie powinni lekceważyć ludzi (" nie mówcie odwróceni tyłem"). 2

N: Jacy powinniśmy być? U: cierpliwi (" poczekajcie"). życzliwi (" posuńcie się"). uprzejmi (" ustąpcie"). tolerancyjni (" zrozumcie"). N. Co znaczą frazeologizmy zastosowane w wierszu? U Z POMOCĄ NAUCZYCIELA [zapisują w formie notatki] patrzeć na kogo wilkiem patrzeć nieprzychylnie, wrogo, nieprzyjaźnie, z niechęcią; deptać słabszych odnosić się do słabszych z pogardą, nie uznawać ich praw, uznawać tylko argument siły; posuńcie się trochę zwrot sugeruje zabieranie miejsca, zagarnięcie go, a więc takie cechy jak chciwość, zachłanność, pazerność; mówić odwrócony tyłem: ja mnie mój moje traktować innych z lekceważeniem, zważać jedynie na swoje potrzeby, odnosić się do innych przedmiotowo, nie uznawać ich za równorzędne istoty ludzkie; 9. Analiza sytuacji lirycznej i problematyki zarysowanej w wierszu za pomocą metody myślowych kapeluszy karta pracy; mapa mentalna [załącznik nr 1]. 10. Nauczyciel włącza wiersz z podkładem i prosi, aby uczniowie podczas tej prezentacji zastanowili się nad wnioskami z dzisiejszych zajęć. http://www.youtube.com/watch?v=as9oie06dlo PODSUMOWANIE ANALIZY I INTERPRETACJI [uczniowie zapisują notatkę] "List do ludożerców" T. Różewicza to poetycki protest przeciwko wszelkim przejawom znieczulicy, której coraz więcej w codziennym życiu. Poeta wie, że świat, w którym żyjemy jest bezwzględny i okrutny, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że w każdym z nas drzemią humanitarne uczucia i do nich to właśnie apeluje, stosując poetycką formę listu otwartego. Ekspresja utworu wyraża się metaforami uzmysławiającymi nieludzkość naszych zachowań. Zasadnicza idea jest jednoznaczna sprowadza się do lirycznego apelu: "Nie bądźmy ludożercami". 11. Zapoznanie uczniów z formą listu otwartego podręcznik str. 175. 12. Uczniowie rozpoczynają redagowanie listu otwartego do młodych ludzi, który będzie zawierał apel o przeciwstawianie się przemocy agresji (kończą zadanie w domu). 13. Nauczyciel przypomina uczniom, którzy otrzymali zachętki, aby zgłosili się po plusiki z aktywności. 14. Pożegnanie się z uczniami. 3

ZAŁĄCZNIK NR 1 Tadeusz Różewicz List do ludożerców Kochani ludożercy nie patrzcie wilkiem na człowieka który pyta o wolne miejsce w przedziale kolejowym zrozumcie inni ludzie też mają dwie nogi i siedzenie kochani ludożercy poczekajcie chwilę nie depczcie słabszych nie zgrzytajcie zębami zrozumcie ludzi jest dużo będzie jeszcze więcej więc posuńcie się trochę ustąpcie kochani ludożercy nie wykupujcie wszystkich świec sznurowadeł i makaronu nie mówcie odwróceni tyłem: ja mnie mój moje mój żołądek mój włos mój odcisk moje spodnie moja żona moje dzieci moje zdanie Kochani ludożercy Nie zjadajmy się Dobrze bo nie zmartwychwstaniemy Naprawdę 4

ZAŁĄCZNIK NR 2 - KARTA PRACY UCZNIA OSĄDZAM jakie są zagrożenia; ARGUMENTY dlaczego warto zmienić taki stan rzeczy FAKTY, przedstawiam problem STOSUJĘ MYŚLOWE KAPELUSZE INNOWACJE, poszukuję nowych pomysłów, propozycje zmian ZALETY POMYSŁU, dlaczego warto to zrobić? 5

ZAŁĄCZNIK NR 3 ZACHĘTKI nagrody za aktywność 6