Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty
MATEMATYKA ROZPOZNAWANIE FIGUR PRZESTRZENNYCH

MATEMATYKA PRĘDKOŚĆ, DROGA, CZAS

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

MATEMATYKA. klasa IV. Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA

Katalog wymagań na poszczególne stopnie szkolne klasa 3

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE IV

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY IV REALIZOWANE WEDŁUG

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

DZIAŁ I: LICZBY I DZIAŁANIA Ocena dostateczna. Ocena dobra. Ocena bardzo dobra (1+2) ( ) Uczeń: (1+2+3) Uczeń: określone warunki

Wymagania edukacyjne z matematyki dla kl. 1a Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Żarnowcu w roku szkolnym 2015/2016

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Wymagania programowe na poszczególne stopnie szkolne klasa 4

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Kryteria oceny osiągnięć uczniów w klasie I gimnazjum z matematyki ( Program Matematyka z plusem dla III etapu edukacyjnego) oprac.

Wymagania na poszczególne oceny Matematyka wokół nas klasa IV

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne klasa 4

Katalog wymagań programowych z matematyki na poszczególne stopnie szkolne. Matematyka wokół nas klasa 4

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

Wymagania edukacyjne z matematyki na poszczególne roczne oceny klasyfikacyjne dla klasy IV w roku 2019/2020.

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne klasa 4

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Sposoby przedstawiania algorytmów

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW OBUT 2013, TIMSS, PIRLS

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE III

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasach IV

Program nauczania: Katarzyna Makowska, Łatwa matematyka. Program nauczania matematyki w klasach IV VI szkoły podstawowej.

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLAS 4-6 SP ROK SZKOLNY 2015/2016

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

podstawowe (ocena dostateczna) 3 Dział 1. Liczby naturalne i dziesiętne. Działania na liczbach naturalnych i dziesiętnych Uczeń:

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY IV

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA DLA KLASY IV

Matematyka z kluczem

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

O 3.1. Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne klasa 4

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Własności walca, stożka i kuli.

Raport klasy 4 A. Wyniki procentowe poszczególnych uczniów. Średni wynik klasy 13,13 pkt 60% Średni wynik szkoły 14,47 pkt 66%

KRYTERIA OCENIANIA W KLASACH CZWARTYCH - Matematyka. ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie spełnia kryteriów na ocenę dopuszczającą;

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne. Matematyka

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Przedmiotowe zasady oceniania Matematyka. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE V

KONSPEKT LEKCJI. matematyka VI Symetria w geometrii, przyrodzie, architekturze i sztuce oraz w Ŝyciu codziennym i technice.

Wymagania edukacyjne z matematyki na poszczególne oceny klasa IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA IV DOBRY DZIAŁ 1. LICZBY NATURALNE

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

WYMAGANIA na poszczególne oceny-klasa I Gimnazjum

KRYTERIA OCEN Z MATEMATYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA UCZNIÓW W ZAKRESIE TREŚCI PROGRAMOWYCH Z MATEMATYKI W KLASACH IV i V ZESPOŁU SZKÓŁ W ŚWILCZY

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z matematyki - klasa 4

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen śródrocznych klasyfikacyjnych z matematyki - klasa 4

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE - MATEMATYKA KL. I

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA IV

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie III gimnazjum

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Katalog wymagań na poszczególne stopnie szkolne klasa 3

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

PROGRAM ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ V KLASA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA V

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania edukacyjne z matematyki na poszczególne oceny w klasie 4

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: MATEMATYKA TEMAT: SYMETRIE W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIE AUTOR SCENARIUSZA : mgr Grażyna Piotrowska OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin

TEMAT LEKCJI SYMETRIE W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIE Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej gimnazjum Scenariusz zgodny z Podstawą programową kształcenia ogólnego dla gimnazjum z dnia 27 sierpnia 2012, Programem nauczania matematyki w gimnazjum Twórcza szkoła dla twórczego ucznia oraz podręcznikiem Matematyka 1 z Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Dział programowy: Symetria środkowa i symetria osiowa. Podstawa programowa (Treści nauczania - wymagania szczegółowe): 12. Obliczenia praktyczne. Uczeń: 1) rozpoznaje pary figur symetrycznych względem prostej i względem punktu. Rysuje pary figur symetrycznych; 2) rozpoznaje figury, które mają oś symetrii i figury, które mają środek symetrii. Wskazuje oś symetrii i środek symetrii figury; Uwagi wstępne: Podczas zaproponowanej niżej lekcji matematyki uczniowie nie po raz pierwszy spotkają się z pojęciem symetrii osiowej i środkowej. Na poprzednich lekcjach poznali pojęcie symetrii, potrafią wskazać własności figur symetrycznych względem prostej, potrafią narysować figurę symetryczną do danej względem wskazanej prostej. Uczniowie poznali symetrię względem punktu, potrafią narysować figurę, która jest symetryczna do danej figury względem wskazanego punktu. Warto zaciekawić ich tym zagadnieniem, aby wywołać potrzebę odkrywania figur symetrycznych w otaczającym świecie. (uczniowie chętnie wykonują zadania, jeśli cel pracy jest im bliski i czemuś ma służyć; powiązanie matematyki teoretycznej z życiem codziennym i przedmiotami otaczającymi ucznia, wzbudzi jego zainteresowanie i zmotywuje do twórczego myślenia). Uczniowie powinni wykonać wiele rysunków figur symetrycznych (zaczynając od takich, w których dana jest figura i prosta (punkt), i trzeba narysować figurę symetryczną względem tej prostej (względem punktu); w dalszej kolejności uczymy rozpoznawać figury, które mają oś lub środek symetrii (figury osiowosymetryczne: np. trójkąt równoramienny; figury środkowo symetryczne: np. równoległobok). Pojęcie symetrii występuje w wielu dziedzinach, m.in. w sztuce, przyrodzie, architekturze i technice. Na lekcji poprzedzającej daną lekcję dzielimy klasę na zespoły i zadajemy następujące zadania do wykonania: 1. Przygotuj obrazy cyfr: w wersji prostej i ozdobnej. 2. Przygotuj w wersji prostej i ozdobnej obrazy liczb: 11, 30, 33, 80, 88, 303, X, V, MDCXII, XX. 3. Przygotuj kilka fotografii twarzy en face. 4. Przygotuj obrazy znaków drogowych zakazu. 5. Przygotuj obrazy znaków drogowych nakazu. 6. Przygotuj obrazy znaków drogowych informacyjnych. 7. Przygotuj obrazy znaków drogowych ostrzegawczych. 8. Przygotuj obrazy znaków na szlakach turystycznych. 9. Przygotuj obrazy znaków w miejscowościach wypoczynkowych 10. Przygotuj obrazy flag państw Unii Europejskiej. CZAS REALIZACJI 45 minut 2

CEL OGÓLNY Zapoznanie uczniów z pojęciem skali, sposobem powiększania i zmniejszania figur oraz możliwościami zastosowania tych umiejętności w praktyce. Założone szczegółowe cele operacyjne Sfera poznawcza Uczeń: odróżnia skalę powiększającą od pomniejszającej; rysuje figury w skali; uzasadnia konieczność wykonywania rysunków różnych przedmiotów w odpowiedniej skali; oblicza rzeczywiste wymiary figury, gdy dane są jej wymiary w skali oraz wymiary w skali, gdy dane są jej rzeczywiste wymiary; określa skalę rysunku na podstawie pomiarów i obliczeń; posługuje się skalą na planie i mapie. Sfera instrumentalna: Uczeń: doskonali sprawność rachunkową i wyobraźnię geometryczną oraz wykorzystuje te umiejętności w sytuacjach praktycznych; korzysta z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym; prowadzi elementarne rozumowanie matematyczne, ustala kolejność czynności (w tym obliczeń) prowadzących do rozwiązania problemu, wyciąga wnioski; dobiera odpowiedni model matematyczny do prostej sytuacji, stosuje poznane wzory i zależności; wykonuje estetyczne, przejrzyste rysunki; posługuje się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, w celu wyszukiwania i korzystania z informacji. Sfera wychowawcza Uczeń: pracuje aktywnie, wytrwale i systematycznie, pokonuje trudności; starannie zapisuje informacje, jasno wyraża swoje myśli; jest zdyscyplinowany, pilnuje ładu, porządku, dokładności; planuje swoją pracę, jest odpowiedzialny za jej wynik, potrafi pracować samodzielnie ale również współpracować w zespole. 3

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: Uczeń mnoży w pamięci; rysuje odcinki i porównuje je, rysuje odcinki o jednakowej długości oraz odcinki n razy dłuższe lub krótsze od danego (n należy do naturalnych); porównuje figury geometryczne, rozpoznaje je i rysuje; zamienia jednostki długości (również w sytuacjach praktycznych). Metody pracy pogadanka, praca z tekstem, praca z podręcznikiem, ćwiczenia praktyczne. Formy pracy praca zbiorowa, praca indywidualna, praca grupowa. Środki dydaktyczne taśma miernicza, linijka, ołówek, cyrkiel; mapa Polski, mapki i plany miejscowości; mikroskop, lupa, przedmioty nadające się do obserwacji pod lupą lub mikroskopem; fotografie różnych obiektów, reprodukcje obrazów, modele samochodów, samolotów; załączniki: kartki z zadaniami, ciekawostki związane z powiększaniem i zmniejszaniem. Źródła bibliograficzne: Podręcznik Matematyka 4 (Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe); Podręcznik Matematyka z kluczem dla klasy 4 szkoły podstawowej (wyd. Nowa Era); Podręcznik Matematyka w segregatorze dla klasy 4 (wyd. Nowa Era); Teresa Orłowska, Halina Węgierska: Matematyka jest wszędzie: Poradnik metodyczny Klasa 4 (OE K. Pazdro, Warszawa, 2002); Janina Prus: Poradnik dla nauczyciela do podręcznika Ewy Pilarczyk: Matematyczny świat (Kielecka Oficyna Wydawnicza MAC, Kielce 2000); Renata Uliasz, Barbara Kamińska: Matematyka w praktyce, czyli po co ja się tego uczę? (Wydawnictwo Nowik, Opole, 1999); zasoby Internetu. 4

PRZEBIEG LEKCJI FAZA WPROWADZAJĄCA 10 minut Etapy lekcji czas trwania forma zajęć Faza wprowadzająca Praca z całą klasą Czynności nauczyciela podstawowe treści, organizacja zajęć 1. Czynności organizacyjne. 2. Krótkie ćwiczenie przypominające tworzenie figur symetrycznych względem prostej. 3. Ćwiczenie przypominające kreślenie figury symetrycznej względem punktu. 4. Podanie tematu i określenie celu lekcji. Czynności uczniów założone efekty Uczniowie składają kartki papieru, na jednej części robią kleksa i odbijają go na drugiej części kartki. Cyrklem przekłuwają złożoną kartkę i wyznaczają dwa punkty symetryczne wzgl. linii zgięcia; przypominają własności figur symetrycznych względem prostej. Uczniowie zaznaczają na kartce papieru dwa punkty. Jeden będzie środkiem symetrii, drugi figurą, której obrazu szukamy. Uczniowie znajdują obraz figury w symetrii względem środka. Następnie czynność powtarzają, gdy figurę tworzą dwa punkty (odcinek), biorą trzy punkty (trójkąt) i rysują obraz figury w symetrii Uwagi 5

FAZA REALIZACYJNA 30 minut względem punktu; przypominają własności figur symetrycznych względem punktu. Etapy lekcji czas trwania forma zajęć Faza realizacyjna Pogadanka, praca z podręcznikiem, praca w grupach praca indywidualna. Praca całą klasą. Czynności nauczyciela podstawowe treści, organizacja zajęć 1. Pokazanie kilku figur geometrycznych i polecenie wskazania wszystkich osi symetrii. 2. Prosimy o wskazanie figur, które mają środek symetrii. (zbiór zadań: zad.22/ str.95; zad.23/ str. 96; zad.25/ str. 96; zad.64/ str.102; zad.66/ str.103) (podręcznik: zad. 1i2 /str.230) 3. Prezentujemy kilka wycinanek zawierających osie symetrii lub (i) środek symetrii (obrazy wycinanek ludowych). Pokazujemy, jak można wykonać prostą wycinankę i prosimy uczniów, aby wykonali po jednej takiej wycinance. Czynności uczniów założone efekty Uczniowie wykonują ćwiczenie: wyznaczają osie symetrii pokazanych figur oraz wybierają figury posiadające środek symetrii. Uczniowie przypominają własności figur osiowosymetrycznych i środkowosymetrycznych. Uczniowie wykonują swoje, kolorowe wycinanki. Uwagi Można połączyć się z Internetem i pokazać więcej informacji o danych obiektach. 4. Prosimy uczniów, aby zaprezentowali przygotowane obrazy (prezentacja pracy domowej zadania grupowe). Uczniowie analizują przedstawione przez siebie ilustracje i wybierają takie obiekty, które posiadają oś, osie lub (i) środek symetrii. Wybór muszą uzasadnić. 6

FAZA PODSUMOWUJĄCA 5 minut Etapy lekcji czas trwania forma zajęć Faza podsumowująca Praca z całą klasą Czynności nauczyciela podstawowe treści, organizacja zajęć 1. Pokazujemy zdjęcia różnych obiektów przyrodniczych i architektonicznych, które są zbudowane z wykorzystaniem symetrii. 2. Zadajemy pracę domową: 1. Przygotować wycinankę, która ma kilka osi symetrii. 2. Poszukać i zrobić zdjęcie obiektów z najbliższego otoczenia (dom, szkoła, najbliższa okolica) mających oś lub środek symetrii. (Praca na dłuższy czas.) 3. Poszukać w Internecie zdjęć obiektów przyrodniczych, architektonicznych, malarskich i rzeźbiarskich mających oś lub (i) środek symetrii. Czynności uczniów założone efekty Wybrani uczniowie przypominają, czego nauczyli się na lekcji, dokonują samooceny swojej aktywności. Uwagi Załącznik 1. 7

ZAŁĄCZNIK 1 8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18