1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Podobne dokumenty
1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. W świecie obyczajów i tradycji

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Tabele w bazach danych

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

2. Graficzna prezentacja algorytmów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Temat: Odejmowanie w pamięci

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Słynny malarz polski Jan Matejko

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

2. Konfiguracja programu Outlook Express

2. Metody prezentacji informacji

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

1. Obywatel w urzędzie gminy

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Propozycja metodyczna dla klasy VI

1. 2 razy lekcja języka polskiego

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

1. Moralność jako motyw egzaminu gimnazjalnego

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Miłość niejedno ma imię. Eufemizmy w języku potocznym

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Jak napisać wypracowanie maturalne z polskiego? Blok, ja w nim Mirona Białoszewskiego

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Zasady przedmiotowego oceniania z języka polskiego w gimnazjum

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Bezdomność- przeciwko stereotypom

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz zajęć w klasie III

Własności walca, stożka i kuli.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

1. Piszemy mowę obronną

Kryteria oceniania z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Transkrypt:

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego? Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna środki wyrazu artystycznego, zna znaczenie i definicję neologizmów, rozumie zadania i funkcje poezji lingwistycznej. ii. b) Umiejętności wyjaśnia funkcję zastosowanych w wierszu środków wyrazu artystycznego, potrafi wyjaśnić znaczenie podanych neologizmów, potrafi określić do podanej sytuacji uczucia i obrazy, jakie towarzyszą poecie, potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi odegrać scenkę dramatyczną. b. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, wcielanie się rolę, wizualizacja, ćwiczenia praktyczne, praca z tekstem c. 3. Środki dydaktyczne Kartki z biografią poety (załącznik 1) Schemat do pracy w grupie (załącznik 2) d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. 2. Nauczyciel prezentuje sylwetkę Mirona Białoszewskiego. Życiorys poety jest przedstawiany za pomocą skojarzeń słownych, podobnie jak poezja poety, która wymaga odgadnięcia wielu znaków słownych. Nauczyciel ma wypisane różne hasła z życia i twórczości poety na kartkach i przykleja je lub mocuje do arkusza szarego papieru wywieszonego na tablicy, opowiadając o twórczości poety. Uczniowie tłumaczą tytuły poszczególnych części życiorysu nadane przez nauczyciela, są to różne wymyślone neologizmy. Np.: początkować początek biografii pisarza; mrowisko blok, w

którym mieszkał poeta; wierszopublikowanie informacje o tomikach wierszy, które opublikował; starowyrzuć tematyka wierszy, interesowały go często stare, niepotrzebne przedmioty, które wielu ludzi uważałoby za zbędne w domach i z pewnością by je wyrzucili, zaś dla poety były one przedmiotem poezji; inność często był postrzegany jako poeta osobny, wyizolowany, którego tematyka wierszy różniła się od innych poetów; codziennopisanie pisał o codzienności, rzeczywistości, którą obserwował na każdym kroku (załącznik 1).Uczniowie przypominają znaczenie i definicję neologizmu. ii. b) Faza realizacyjna 1. Następnie nauczyciel dzieli klasę na grupy, wybierani są sprawozdawcy, liderzy, sekretarze, przypomniane zostają zasady pracy w grupie. Polecenie dla grup: 2. Dopiszcie do podanych sytuacji z wiersza to, co widział poeta i co czuł w związku tym wydarzeniem. Prace uczniów są omawiane na forum klasy, wyciągane wnioski uczniowie zapisują w zeszytach. Uczniowie zastanawiają, co przeważa w obrazie poetyckim uczucia czy obrazy? Wnioski: Białoszewski w wierszu traktuje słowa jak klocki, bawi się nimi po to, aby oddać swoje uczucia i stosunek do rzeczy materialnych (załącznik 2). iii. c) Faza podsumowująca Uczniowie odgrywają krótkie scenki dramatyczne, inscenizują sytuacje, w których ktoś komuś coś odbiera. Zastanawiają się, jak większość ludzi reaguje w podobnych sytuacjach, co czują wówczas, dyskutują o odmienności uczuć poety i sposobie utrwalanie tych uczuć na papierze. Następnie szukają definicji poezji lingwistycznej w dostępnych im źródłach poezja, której tematem jest słowo. e. 5. Bibliografia 1. Białoszewski M., Ach, gdyby, gdyby nawet piec zabrali. Moja niewyczerpana oda do radości, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000. 2. Burkot S., Miron Białoszewski, WSiP, Warszawa 1992. 3. Burkot S., Spotkania z poezją współczesną, WSiP, Warszawa 1977. 4. Literatura i podkultura dzieci i młodzieży. Antologia, oprac. pod red. J. Cieślikowskiego, R. Waksmuda, Ossolineum, Wrocław 1983. 5. www.gifownik.pl f. 6. Załączniki Załącznik 1. i. a) Kartki z biografią poety

POCZĄTKOWAĆ Urodził się w Warszawie. Wojnę spędził MROWISKO w rodzinnym mieście, gdzie brał udział w zajęciach tajnej polonistyki. Przeżył również powstanie warszawskie. Po wojnie imał się różnych zajęć (np. pracownik poczty). Debiutował w 1956 r. tomikiem wierszy Obroty rzeczy. We własnym mieszkaniu przy ul. Tarczyńskiej stworzył teatr eksperymentalny, w którym działał jako aktor i twórca tekstów. www.gifownik.pl

WIERSZOPUBLIKOWANIE Tomiki poetyckie: Obroty rzeczy (1956), Rachunek zaściankowy (1959), Mylne wzruszenia (1961), Było i było (1965), Odczepić się (1978). Opublikował również utwory prozatorskie: Pamiętnik z powstania warszawskiego (1970), Donosy rzeczywistości (1973), Szumy, zlepy, ciągi (1976) i dramaty w zbiorze pt. Teatr osobny (1973). STAROWYRZUĆ Białoszewskiego interesowała kultura prowincji i przedmieść (jarmarki, kicz, tandeta), ale również życie w blokach-mrówkowcach. Opisywał przedmioty codziennego użytku, często nieestetyczne, zniszczone. INNOŚĆ Świat poezji Białoszewskiego był prywatny i indywidualny. Nie stawiał pytań filozoficznych, nie wpisywał się w nurty literackie, nie zajmowały go sprawy społeczne i polityczne. Z tego powodu Białoszewski zyskał miano poety osobnego.

CODZIENNOPISANIE Najbardziej interesowała go własna codzienna egzystencja, przedmioty, z których korzystał, miejsca, w których przebywał (blok, szpital), a także to wszystko, co mógł codziennie obserwować (ulica). Do opisu tych zjawisk stosował własny język inspirowany mową potoczną i dziecięcą. Tworzył neologizmy, naśladował chaotyczność języka mówionego, wprowadzał błędy składniowe. Szczególnie późniejsza twórczość opierała się na wymienionych środkach. ii. b) Karta pracy ucznia Załącznik 2. Schemat do pracy w grupie SYTUACJA CO WIDZI W ZWIĄZKU CO CZUJE W ZWIĄZKU POSIADA W DOMU PIEC CHCĄ MU ZABRAĆ PIEC

NIE CHCE ODDAĆ PIECA ZABIERAJĄ PIEC BRAK PIECA iii. c) Notatki dla nauczyciela Przykładowe rozwiązanie ćwiczenia SYTUACJA CO WIDZI W ZWIĄZKU CO CZUJE W ZWIĄZKU POSIADA W DOMU PIEC CHCĄ MU ZABRAĆ PIEC Piec przypomina mu bramę triumfalną. Czuje się dumny, że posiada taki przedmiot, jest on dla niego ważny, daje mu ciepło, tworzy miły nastrój, odczuwa wielką radość. Jest zaskoczony, odczuwa przerażenie, jest zagrożony. NIE CHCE ODDAĆ PIECA ZABIERAJĄ PIEC BRAK PIECA Widzi puste miejsce zamiast pieca. Czuje bunt, nie rozumie, dlaczego chcą mu zabrać piec, złości się i wybucha gniewem. Czuje rezygnacje, wie, że nic nie może już zrobić. Bawi go ta sytuacja, znowu czuje radość, właściwie wcale się tym nie przejął, przyjął do wiadomości fakt o utracie pieca, w końcu nie jest on taki ważny. iv. d) Zadanie domowe Opisz dowolny obraz z życia codziennego, starając się oddać środkami wyrazu artystycznego jego cechy, właściwości lub zastosowanie.

45 minut brak g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza