DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE DZIEŃ KOTA (17 LUTEGO) PO PROSTU KOCI ŚWIAT

Podobne dokumenty
Wierszyki-masażyki. (Opracowane na podstawie: Bogdanowicz M., Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki)

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE MIKOŁAJKI (6 GRUDNIA) MIKOŁAJU, CZEKAMY!

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Wymagania na poszczególne stopnie z języka angielskiego do klasy 1c SP.

Witajcie dzieci! Powodzenia! Czekam na Was na końcu trasy!

Scenariusz 4. Realizacja

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Kolory - plan treningowy. Maluj, połącz i ucz się poprzez zabawę.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

DZIECIĘCE MASAŻYKI WARTOŚĆ DOTYKU

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY!

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Temat lekcji: Moja fantazja


Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

malarstwo pejzażem Przygotuj: kredki ołówkowe lub pastele olejne, blok rysunkowy.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki PAŹDZIERNIK 2017

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

ZESZYT PRAC DOMOWYCH klasa część 1

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU W GRUPIE PIERWSZEJ: Tematy kompleksowe:

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY DLA GRUPY ODKRYWCY NA MIESIĄC MARZEC Autor: p. Monika Adamowicz, p. Katarzyna Boińska

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Gra w kolory. Grupa 5-6-latków. Karta pracy 8 Zbuntowany kameleon

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

MICHAŁA RADY NA ODPADY

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konkurs z Układankami malucha od Kapitana Nauki

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

1. Nazwij zwierzęta. Które z nich widziałaś/widziałeś na wakacjach?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

PLAN WYNIKOWY DO PODRĘCZNIKA

Mamo, tato poćwicz ze mną!

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 1. niedziela po Epifanii

Arkusz obserwacji cech rozwojowych dzieci młodszych 3-4 letnich

Scenariusz zajęć nr 6

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Kwiecień. Tematy kompleksowe Jestem Polakiem i Europejczykiem Chciałbym być sportowcem Cuda i dziwy Mali strażnicy przyrody. Piosenka pt.

MAŁY DIETETYK. Posiłki wykonywane podczas zajęć

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

TEMAT: ZDROWO SIĘ ODŻYWIAM Jadłospis zdrowego przedszkolaka.

W przedszkolu Nikt w przedszkolu się nie nudzi Oj nie, nie! Oj nie, nie! Nie grymasi, nie marudzi, Bo tu nam fajnie jest.

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Gry i zabawy z chustą animacyjną - spadochronem

MÓW DZIECKU, ŻE JEST DOBRE, ŻE MOŻE, ŻE POTRAFI. Janusz Korczak

Będę silny i zdrowy Scenariusz zajęć gimnastycznych w grupie 4 latków.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 MOTYLKI WRZESIEŃ 2017

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

KLASA 1. część. Imię:... Nazwisko:... Klasa... wrzesień październik listopad

Kultowy królik BING trafił na tort Piękny, kolorowy! Jak żywy

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

1. Połącz w pary balony, które porwał wiatr.

JĘZYK ANGIELSKI KOLOROWANKI

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

X/I Jesienią w sadzie. W sklepie z owocami

Przedszkole Przyszłości

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz lekcji wychowania przedszkolnego

Bardzo często zadajecie Państwo Pytanie, czy jest możliwe, żeby mile spędzić czas, a jednocześnie pozostać wiernym diecie? Myślę, że zdecydowanie

Drugie śniadanie - zdrowe przepisy na cały tydzień

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Potrawy świata - Hiszpania obywatel świata

Scenariusz zajęć dla 4-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 7

1. Poznajmy się. 1. Policz, ile jest dziewczynek i ilu jest chłopców. Pomaluj tyle, ile jest:

Scenariusz zajęć nr 42 Temat: Zwierzęta żyjące w lesie cechy charakterystyczne

Scenariusz zajęć świetlicowych

Transkrypt:

DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE DZIEŃ KOTA (17 LUTEGO) PO PROSTU KOCI ŚWIAT Cele ogólne: budzenie sympatii dla zwierząt z najbliższego otoczenia, nazywanie i rozpoznawanie wybranych kolorów. Środki dydaktyczne: duży obrazek przedstawiający kota, szarfy i krążki w 4 kolorach, 4 plastikowe butelki po napojach (o pojemności 0,33 l), włóczka, 4 sylwety papierowych myszek, kartka rozcięta na 4 części, tamburyn. Przebieg zajęć 1. Zabawa Kolorowe puzzle. Dzieci siedzą w kole. Na środku leży obrazek kota zasłonięty kartką rozciętą na cztery części (każda część jest w innym kolorze). Nauczyciel mówi zagadkę. Chętne dziecko, po jej odgadnięciu, odkrywa część rozciętej kartki w kolorze, o którym była zagadka. Po odsłonięciu całego obrazka dzieci opisują, jak wygląda kot, a nauczyciel wyjaśnia, że jest to kotek o imieniu Wiki. Zagadki. To kolor wozu strażackiego i pomidora pysznego. Raz, dwa, trzy. Jaki to kolor, zgadujesz ty. (czerwony) Ogórek jest taki i trawa też. Jaki to kolor? Na pewno wiesz. (zielony) Ten kolor ma banan, słońce i mlecze kwitnące na łące. (żółty) 2. Słuchanie wiersza Kotek Wiki i jego koszyki. Jestem mały kotek Wiki, a to są moje koszyki. Niezapominajki są takie i niebo też. Jaki to kolor? Czy już wiesz? (niebieski) To mój koszyk ulubiony, jego kolor jest czerwony. Ten koszyczek jest zielony, siedzę w nim zadowolony. W żółtym koszu leżę sam i o mleczku marzę tam. Kosz niebieski gwiazdki ma, tam mnie tuli nocka zła. 3. Rozmowa na temat wiersza. Ile koszyków miał kotek Wiki? Jakie kolory miały jego koszyki? 4. Zabawa Kotki i ich spodki. Nauczyciel rozkłada na dywanie kolorowe krążki spodeczki z mlekiem w czterech kolorach. Każde dziecko otrzymuje szafę w jednym z kolorów krążków. Przy dźwiękach tamburynu dzieci- -kotki spacerują po sali, zręcznie omijając rozłożone krążki. Podczas przerwy w muzyce każdy 1

DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE DZIEŃ KOTA (17 LUTEGO) PO PROSTU KOCI ŚWIAT kotek odnajduje spodeczek w kolorze swojej szarfy, siada przed nim i naśladuje zlizywanie mleka (wysuwanie i chowanie języka), słuchając przy tym rymowanki: Wolno płynie kocie życie, koło nosa mysz ucieka. Najważniejsza jest na świecie miska mleka. 5. Ćwiczenia emisyjne Kocie mruczanki. Dzieci śpiewają: miau, miau na melodię znanej piosenki, np. Wlazł kotek na płotek. 6. Zabawa Sprytne kotki. Nauczyciel przygotowuje 4 plastikowe butelki po napojach, do których przyczepia kawałki włóczki o długości około 1 m. Na końcu każdego kawałka włóczki umocowuje sylwetę papierowej myszki. Chętne dzieci-kotki próbują jak najszybciej nawinąć włóczkę na butelkę chwycić w ten sposób myszkę. 7. Zabawa z elementami ćwiczeń ortofonicznych Sen kotka. Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel mówi tekst, dzieci powtarzają słowa dźwiękonaśladowcze. W koszu mały kotek śpi ciii (Dzieci powtarzają: ciii trzymając palec na ustach). Coś smacznego mu się śni mniam, mniam. (Powtarzają słowa: mniam, mniam, głaszcząc się po brzuchach). Nagle słychać jakiś szelest szu, szu, szu. (Powtarzają: szu, szu, szu). Myszka idzie na spacerek pi, pi, pi. (Powtarzają: pi, pi, pi). Kotek dalej smacznie śpi ciii (Powtarzają: ciii). 2

DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE DZIEŃ KOTA (17 LUTEGO) PO PROSTU KOCI ŚWIAT Karta pracy nr 1 1. Pokoloruj wybrany rysunek kotka. 3

DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE DZIEŃ KOTA (17 LUTEGO) PO PROSTU KOCI ŚWIAT Karta pracy nr 2 1. Połącz kropki kredkami. Powiedz, czym lubią się bawić kotki. 2. Policz kotki w koszykach. Powiedz, ile kotków jest w pierwszym (drugim, trzecim) koszyku. Połącz koszyki z kotkami i kostki z odpowiednią liczbą kropek. 4

Cele ogólne: poszerzanie wiedzy na temat znanej włoskiej potrawy, rozwijanie mowy. Środki dydaktyczne: mapa Europy, sylweta Pinokia, talerzyki papierowe dla każdego dziecka, cieniutkie (3 5 mm) długie paski żółtej bibuły, papier kolorowy, nożyczki, klej, kredki, zdjęcia, obrazki przedstawiające 4 pizze, produkty, które można wykorzystać do wykonania pizzy (wycięte z kolorowych czasopism), tamburyn. Przebieg zajęć 1. Zabawa Buongiorno (wym. bwondżorno), Pinokio (Dzień dobry, Pinokio). Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel mówi zagadkę: Był bajkowym pajacykiem, co miał ludzki głos. Lecz gdy głosem tym nakłamał, wtedy rósł mu nos. Kiedy dzieci rozwiążą zagadkę, prowadzący przedstawia Pinokia (pokazuje sylwetę). Pajac wita się z dziećmi, mówi: Buongiorno i informuje, że tak w języku włoskim mówi się: dzień dobry. Nauczyciel wyjaśnia również, że Pinokio to ulubiony bohater włoskich dzieci. Następnie, poruszając sylwetą pajacyka, mówi: Mi chiamo (wym. mi kjamo) Pinokio (mam na imię Pinokio). Chciałbym was poznać. Chętne dzieci przedstawiają się w języku włoskim. Np. Mi chiamo Ania. 2. Zabawa Gdzie mieszka Pinokio. Dzieci siedzą przed rozłożoną mapą Europy. Nauczyciel, poruszając sylwetą Pinokia, mówi: Tam gdzie mieszkam są słynne pyszne lody, które zjecie dla ochłody, smaczne pizze: duże, małe, lub spaghetti doskonałe. Nauczyciel wskazuje Włochy na mapie Europy, zwraca uwagę na charakterystyczny kształt Półwyspu Apenińskiego (damskiego kozaka). Zwraca uwagę na trzy morza otaczające Włochy. Wskazuje dwie włoskie wyspy: Sardynię i Sycylię. 3. Zabawa Ulubiona pizza Pinokia. Nauczyciel wymienia znane włoskie dania. Objaśnia krótko, jak wykonuje się pizzę. Dzieci oglądają obrazki (zdjęcia) przedstawiające 4 różne pizze: pierwsza z szynką, zielonym groszkiem, ananasem, serem, druga z pieczarkami, cebulą, serem, trzecia z kawałkami kurczaka, kukurydzą, ananasem, serem, czwarta z kiełbasą, plastrami pomidorów, zielonymi oliwkami, serem. Wymieniają produkty znajdujące się na pizzach. Następnie nauczyciel wymienia produkty znajdujące się na ulubionej pizzy Pinokia, a dzieci wskazują właściwe obrazki. Potem o swojej ulubionej pizzy opowiada chętne dziecko. 4. Zabawa Składniki pizzy. Dzieci biegają po sali przy dźwiękach tamburynu. Podczas przerwy w muzyce zatrzymują się. Nauczyciel wskazuje osoby (8 10), mówiąc rymowankę: Stańcie w kole, drogie dzieci, słońce jasnym blaskiem świeci. Nieważna zabawa, nieważne bieganie, bo się dziś bawimy w pizzy przygotowywanie. Wskazane dzieci tworzą koło i kolejno wymieniają po jednym składniku pizzy. Podczas kolejnej przerwy w muzyce koło tworzą inne osoby. 1

5. Zabawa Włoska pizza (według Z. Bogdanowicz). Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko z pary kładzie się na brzuchu, a drugie wykonuje masażyk na jego plecach. Dziecko: Sypiemy mąkę, przebiera po plecach partnera opuszkami palców obu dłoni, zgarniamy ją, brzegami obu dłoni wykonuje ruchy zgarniające, lejemy oliwę, rysuje palcem linie faliste, począwszy od karku, aż do dolnej części pleców, dodajemy szczyptę soli, lekko je szczypie, wyrabiamy ciasto, ugniata z wyczuciem boki, wałkujemy, wodzi dłonią zwiniętą w pięść po jego plecach w górę i w dół, wygładzamy placek, gładzi plecy, na wierzchu kładziemy: pomidory, delikatnie stuka dłońmi złożonymi w miseczki, krążki cebuli, kreśli kółka, oliwki, naciska palcem w kilku miejscach, posypujemy serem szybko muska po plecach opuszkami palców obu dłoni, i... buch! do pieca. uderza lekko dłońmi, Wyjmujemy i kroimy kroi plecy brzegiem dłoni, dla mamusi, dla tatusia, dla babci, dla brata, a teraz wymyśla, dla kogo jeszcze będą kawałki pizzy, polewamy keczupem kreśli palcem na plecach linię z pętelkami, i zjadamy głaszcze plecy. Mniam, mniam, mniam. 6. Zabawa twórcza Moja własna pizza. Każde dziecko tworzy na papierowym talerzyku, który imituje ciasto (spód pizzy), swoją pizzę, wykorzystując przygotowane, wycięte z kolorowych czasopism, obrazki, zdjęcia produktów, dorysowując elementy według własnego uznania. Każdą pizzę na koniec posypuje startym żółtym serem (przykleja długie paski żółtej bibuły). 2

Karta pracy nr 1 1. Poprowadź Pinokia do jego ulubionej pizzy. 2. Policz na pizzy produkty każdego rodzaju. Zaznacz kropkami ich liczbę w odpowiednich okienkach. Pokoloruj rysunek pizzy. 3

Karta pracy nr 2 1. Otocz pętlą rysunki produktów, które można wykorzystać do zrobienia pizzy. 2. Pokoloruj trójkąty na rysunkach zgodnie z instrukcją. Pizza pierwsza: cztery trójkąty z serem, trzy z pomidorami, jeden z oliwkami. Pizza druga: dwa trójkąty z zielonym groszkiem, trzy z szynką, jeden z serem, jeden z papryką, jeden z pieczarkami. 4

Karta pracy nr 3 1. Rysuj po śladach, a dowiesz się, który kawałek pizzy zje każde z dzieci. 2. W każdym szeregu skreśl rysunek, który jest inny niż pozostałe rysunki. 5

Karta pracy nr 4 1. Połącz rysunki w pary. 2. Chcesz być zdrowy jak ryba, jedz owoce i warzywa. Stwórz pizze owocową i warzywną, dorysowując odpowiednie produkty. 6