SCENARIUSZ LEKCJI: Jak obliczyć pracę prądu elektrycznego?



Podobne dokumenty
II. CELE LEKCJI A/ Poznawcze i kształtujące

Temat: POLE MAGNETYCZNE PROSTOLINIOWEGO PRZEWODNIKA Z PRĄDEM

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Dynamika Siły w przyrodzie. Od czego zależy przyspieszenie ciała? II zasada dynamiki. Wyd. Zamkom, M. i R. Rozenbajger 1 godzina lekcyjna

Scenariusz lekcji fizyki Temat: SIŁA SPRĘŻYSTOŚCI I JEJ ZALEŻNOŚĆ OD BEZWZGLĘDNEGO PRZYROSTU DŁUGOŚCI SPRĘŻYNY.

Scenariusz lekcji fizyki

Opracowała: Bożena Sacharska. PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdffactory

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Realizacja eksperymentu wg instrukcji. Jak możesz oszczędzać energię w kuchni?

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Spotkania z fizyka 2. Rozkład materiału nauczania (propozycja)

Wyznaczanie ciepła właściwego za pomocą czajnika. elektrycznego.

Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

Wojewódzki Konkurs Fizyczny dla uczniów Gimnazjum w roku szkolnym 2012/2013 ETAP WOJEWÓDZKI - 13 marca 2013 r.

Wymagania edukacyjne z fizyki w klasie drugiej gimnazjum rok szkolny 2016/2017

Ćwiczenie 425. Wyznaczanie ciepła właściwego ciał stałych. Woda. Ciało stałe Masa kalorymetru z ciałem stałym m 2 Masa ciała stałego m 0

Karta pracy do doświadczeń

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Anna Nagórna Wrocław, r. nauczycielka chemii i fizyki

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Sprawdzanie prawa Joule'a

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów. Schemat punktowania zadań

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

Wymagania edukacyjne fizyka kl. 3

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Lekcja 10. Temat: Moc odbiorników prądu stałego. Moc czynna, bierna i pozorna w obwodach prądu zmiennego.

FIZYKA KLASA 7 Rozkład materiału dla klasy 7 szkoły podstawowej (2 godz. w cyklu nauczania)

Mierzymy opór elektryczny rezystora i żaróweczki. czy prawo Ohma jest zawsze spełnione?

Test powtórzeniowy. Prąd elektryczny

Zadania powtórzeniowe do sprawdzianu z fizyki Prąd elektryczny J. Buchała

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego. Schemat punktowania zadań

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów. Schemat punktowania zadań

Test powtórzeniowy Prąd elektryczny

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI KLASA II

TEMAT: WYZNACZANIE CIEPŁA WŁAŚCIWEGO WODY ZA POMOCĄ CZAJNIKA ELEKTRYCZNEGO LUB GRZAŁKI O ZNANEJ MOCY (PRZY ZAŁOŻENIU BRAKU STRAT)

To jest fizyka 1. Rozkład materiału nauczania (propozycja)

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów szkół podstawowych

Schemat punktowania zadań

Szczegółowy rozkład materiału z fizyki dla klasy III gimnazjum zgodny z nową podstawą programową.

Wymagania edukacyjne do Programu nauczania zajęć technicznych w gimnazjum. Technika w praktyce zajęcia elektryczno-elektroniczne.

Powtórzenie wiadomości z klasy II. Przepływ prądu elektrycznego. Obliczenia.

WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY

I. INFORMACJE O LEKCJI. II. CELE LEKCJI A/ Poznawcze i kształtujące

Konspekt lekcji Przebieg lekcji Uczniowie praktyczni Uczniowie analityczni Uczniowie kinestetyczni Uczniowie dynamiczni

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 26 lutego 2010 r. zawody III stopnia (finałowe) Schemat punktowania zadań

Plan wynikowy. 1. Dynamika (8 godz. + 2 godz. (łącznie) na powtórzenie materiału (podsumowanie działu) i sprawdzian)

Prąd elektryczny w obwodzie rozgałęzionym dochodzenie. do praw Kirchhoffa.

Określanie klasy czystości wody na podstawie wybranych badań fizyko chemicznych

DZIAŁ TEMAT NaCoBeZu kryteria sukcesu w języku ucznia

Badanie prawa Archimedesa

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Wymagania na poszczególne oceny z fizyki do klasy 2

Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum dział,,kinematyka

Ćwiczenie nr 9. Pomiar rezystancji metodą porównawczą.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Test (4 p.) 2. (1 p.) Wskaż obwód, który umożliwi wyznaczenie mocy żarówki. A. B. C. D. 3. (1 p.) str. 1

symbol miernika amperomierz woltomierz omomierz watomierz mierzona

KLASA I PROGRAM NAUCZANIA DLA GIMNAZJUM TO JEST FIZYKA M.BRAUN, W. ŚLIWA (M. Małkowska)

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

FIZYKA CIEPŁO PRZEMIAN FAZOWYCH

- podaje warunki konieczne do tego, by w sensie fizycznym była wykonywana praca

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów. Schemat punktowania zadań

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Temat: POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI Z DYNAMIKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Lekcja 6. Metody pracy: pogadanka, wykład, pokaz z instruktarzem, ćwiczenia praktyczne

Test sprawdzający wiedzę z fizyki z zakresu gimnazjum autor: Dorota Jeziorek-Knioła

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH DLA KLASY III GIMNAZJUM

Zapoznanie się ze zjawiskiem Seebecka i Peltiera. Zastosowanie elementu Peltiera do chłodzenia i zamiany energii cieplnej w energię elektryczną.

Zajęcia elektryczno-elektroniczne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI DLA II KLASY GIMNAZJUM. Praca, moc, energia

Rodzaj/forma zadania. Max liczba pkt. zamknięte 1 1 p. poprawna odpowiedź. zamknięte 1 1 p. poprawne odpowiedzi. zamknięte 1 1 p. poprawne odpowiedzi

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

1. Dynamika. R treści nadprogramowe. Ocena

Konkurs fizyczny szkoła podstawowa. 2018/2019. Etap rejonowy

Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 27 stycznia 2012 r. zawody II stopnia (rejonowe)

A. Arkusz standardowy GM-A1, B1, C1 oraz arkusze przystosowane: GM-A4, GM-A5, GM-A6 1.

1. Dynamika WYMAGANIA PROGRAMOWE Z FIZYKI W KLASIE II GIMNAZJUM. Ocena dopuszczająca dostateczna dobra bardzo dobra Uczeń:

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 27 stycznia 2012 r. zawody II stopnia (rejonowe) Schemat punktowania zadań

Wyznaczanie charakterystyki prądowo-napięciowej wybranych elementów 1

pobrano z serwisu Fizyka Dla Każdego - - zadania fizyka, wzory fizyka, matura fizyka

KRYTERIA OCEN Z FIZYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM. ENERGIA I. NIEDOSTATECZNY - Uczeń nie opanował wiedzy i umiejętności niezbędnych w dalszej nauce.

Przedmiotowy System Oceniania z fizyki Gimnazjum i liceum

1. (4 p.) Na rysunkach przedstawiono siły ciągu silnika i siły oporu działające na samochody osobowe m I. II. III.

TEMAT: PRACA I MOC MECHANICZNA

Kryteria ocen z fizyki klasa II gimnazjum

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI: Jak obliczyć pracę prądu elektrycznego? I. INFORMACJE O LEKCJI * Temat lekcji: Jak obliczyć pracę prądu elektrycznego? * Treść z podstawy programowej: 9 i 11 * Klasa III Gb * Data: 22.11.2006r. * Nauczyciel prowadzący: Bożena Sacharska * Szkoła: Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego II. CELE LEKCJI A/ Poznawcze i kształtujące WYMAGANIA PODSTAWOWE 1. Podaje przykłady urządzeń, w których energia elektryczna zamienia się na inne rodzaje energii 2.Stosuje wzory na pracę W= U I t i na moc prądu elektrycznego P= U I 3. Odczytuje dane z tabliczki znamionowej domowych urządzeń elektrycznych 4. Operuje jednostkami pracy i mocy 5. Oblicza pracę i moc prądu elektrycznego w sytuacjach typowych 6. Oblicza ilość i koszty energii elektrycznej zużywanej w mieszkaniu 7. Opisuje sposoby oszczędzania energii elektrycznej i podaje zasady prawidłowego korzystania z odbiorników energii elektrycznej WYMAGANIA PONADPODSTAWOWE 1. Wyznacza doświadczalnie sprawność grzałki elektrycznej, oblicz sprawność grzałki i innych urządzeń 2. Planuje doświadczenie podczas, którego wyznaczy sprawność silnika elektrycznego 3. Szacuje i oblicza pracę prądu elektrycznego oraz moc wydzieloną w urządzeniach instalacji domowej 4. Wykorzystuje informacje przedstawione na wykresie zależności mocy od czasu i oblicza pracę prądu elektrycznego 5. Przekształca wzory, przelicza, przeprowadza rachunek jednostek we wzorach na pracę i moc B/ Wychowawcze 1. Rozbudzanie zainteresowań i zamiłowań poznawczych 2. Kształtowanie pozytywnych nawyków pracy, ostrożnego, bezpiecznego stosowania urządzeń 3. Kształtowanie umiejętności twórczego rozwiązywania problemów 4. Uzmysłowienie uczniom, że staranność, wnikliwa obserwacja i dokładność w przeprowadzaniu doświadczenia są niezbędne do prawidłowego wyciągania wniosków III. MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zeszyt uczniowski, podręcznik, karty pracy, 2 zlewki, 2 grzałki elektryczne o różnych mocach, silniczek, odważnik, stoper, czajnik elektryczny, linijka metrowa, IV. METODA LEKCJI: ćwiczenie praktyczne, pokaz, dyskusja, rozwiązywanie problemów ( burza mózgów) V. PRZEBIEG LEKCJI ETAPY PRZEBIEG LEKCJI OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW LEKCJI Czynności nauczyciela Czynności uczniów Część nawiązująca 1.Nawiązuje do tematu, przedstawia cele lekcji i pobudza do dyskusji. 2. Rozdaje karty pracy. Przypomina wiadomości zdobyte na ostatnich lekcjach związane z pracą i mocą ćw.1 1. a/ Słuchają, zapisują temat lekcji i akceptują cele lekcji. b/ Wskazują przykłady zamiany energii elektrycznej w energię mechaniczną i inne rodzaje energii. 2. Utrwalają wiadomości zdobyte na ostatniej lekcji i wypełniają kartę pracy a/ 1. Wymieniają znane z życia codziennego fakty świadczące, że na skutek przepływu prądu elektrycznego w odbiornikach prądu może być wykonywana praca mechaniczna lub wytwarzany inny rodzaj energii. 2. - Oblicza pracę i moc prądu elektrycznego

Część właściwa 1. Nauczyciel prowokuje pokazowym ćwiczeniem do wysunięcia wniosków, że różne urządzenia mają różne moce ćw.2 2. Nauczyciel inspiruje uczniów do odczytania i wyjaśnienia wielkości charakteryzujących czajnik elektryczny ćw.3 3. Nauczyciel razem z uczniami ustala, jak można obliczyć pracę prądu elektrycznegoćw.4. 4.Nauczyciel wprowadza pojęcie sprawności urządzenia. Inspiruje do zaplanowania ćwiczenia celem, którego będzie wyznaczenie współczynnika sprawności grzałki elektrycznej- ćw.5 Obserwuje, słucha, naprowadza i ukierunkowuje uczniów. 5. Nauczyciel przypomina uczniom o roli liczników energii elektrycznej. 6. Nauczyciel razem z uczniami określa zasady oszczędzania energii elektrycznej. Podsumowanie 1.Nauczyciel obserwuje działania uczniów wykonujących ćw.7 2. Nauczyciel pobudza uczniów do refleksji i - Obliczają pracę wykonaną przez prąd elektryczny płynący w kosiarce - oblicza pracę z wykresu zależności mocy od czasu dla pralki automatycznej b/ Na podstawie odczytu wskazań mierników w obwodzie przedstawionym na rysunku obliczają moc żarówki. 1. Asystent nauczyciela przeprowadza pokazowe ćwiczenie nr 2, uczniowie wyciągają wnioski z pokazu 2. Uczeń odczytuje z tabliczki znamionowej dane:2000w, 230V, analizuje te dane i wykorzystuje do obliczenia natężenia prądu elektrycznego 3. Asystentka prezentuje zaplanowane przez siebie ćwiczenie- ćw.4 oblicza pracę całkowitą prądu i pracę użyteczną prądu płynącego przez silnik podnoszący odważnik na pewną wysokość 4.Uczniowie słuchają, obserwują, analizują, wyciągają wnioski a/ asystent przeprowadza doświadczenie- ćw.5 b/ uczniowie obliczają całkowitą pracę prądu elektrycznego, pracę użyteczną i sprawność grzałki czajnika c/ obliczają energię rozproszoną, straconą 5. Uczniowie szacują koszt dziennego zużycia energii elektrycznej w ich domu ćw.6 Proponują, jak można obliczyć ilość energii zużywanej w mieszkaniu w ciągu miesiąca 6. Ustalają i wypisują zasady oszczędnego wykorzystywania energii 1.Uczniowie w 3- osobowych zespołach wykonują ćw.7 2. Uczniowie dokonują samooceny, oceniają swoje uczenie się podczas lekcji, zdobytą - Posługuje się jednostkami pracy i mocy - Odczytuje i wykorzystuje informacje przedstawione na rysunku i na wykresie 1. Odczytują z tabeli typowe wartości mocy niektórych odbiorników i urządzeń elektrycznych 2. Odczytują dane z tabliczki znamionowej czajnika elektrycznego i wykorzystują do obliczenia natężenia prądu Stosuje wzory i jednostki 3. a/ planują doświadczenie, celem, którego będzie wyznaczenie pracy wykonanej przez prąd elektryczny b/ obliczają całkowitą pracę wykonaną przez prąd elektryczny i pracę użyteczną c/ wyciągają wnioski z doświadczenia 4. a/ planują doświadczenie, celem, którego będzie wyznaczenie sprawności czajnika elektrycznego b/ obliczają całkowitą pracę wykonaną przez prąd elektryczny, pracę użyteczną, sprawność grzałki, c/ wyciągają wnioski z doświadczenia, obliczają energię straconą 5. Szacują koszt zużycia energii elektrycznej 6. Stosuje zasady bezpiecznego i oszczędnego korzystania z domowych urządzeń elektrycznych 1. Porównują zyski przy stosowaniu żarówek energooszczędnych, obliczają pracę, moc, porównują, wyciągają wnioski.

samooceny wiedzę i umiejętności, wskazują przyczyny trudności swojego uczenia się 2. Określają swoje mocne i słabe strony, dokonują samooceny, oceny grupy i klasy.

KARTA PRACY: PRACA I MOC PRĄDU ELEKTRYCZNEGO ĆWICZENIE 1 Obliczamy wartość pracy i mocy prądu elektrycznego 1 A/ Oblicz pracę prądu elektrycznego o natężeniu 0,4A płynącego w czasie minuty przez żarówkę w latarce kieszonkowej zasilanej baterią płaską 4,5V. B/ Wykres przedstawia zależność mocy od czasu dla pralki automatycznej. Oblicz pracę prądu elektrycznego w czasie prania trwającego 1,5h. 2 Na podstawie odczytu wskazań mierników w obwodzie przedstawionym na rysunku oblicz moc żarówki. ĆWICZENIE 2: Przyrządy i materiały: dwie jednakowe zlewki, woda, 2 grzałki 1. W obu zlewkach mamy 0,5kg wody 2. Wkładamy do obu zlewek grzałki i włączamy jednocześnie 3. W której zlewce woda wrze szybciej i dlaczego?...... ĆWICZENIE 3: Na tabliczce znamionowej czajnika elektrycznego znajduje się napis... Co oznaczają te wielkości?...... Jakie będzie natężenie prądu płynącego przez grzałkę czajnika, jeśli włączymy go pod żądane napięcie?.........

ĆWICZENIE 4: Jak można wyliczyć ilość pracy wykonanej przez prąd elektryczny? Zaplanuj doświadczenie i oblicz energię całkowitą i energię użyteczną. ĆWICZENIE 5: Wyznaczanie współczynnika sprawności grzałki czajnika elektrycznego. * Cel doświadczenia: Wyznaczenie wartości pracy prądu elektrycznego i porównanie z ilością ciepła pobranego przez wodę oraz obliczenie współczynnika sprawności grzałki. * Przyrządy: czajnik elektryczny, woda, czasomierz, termometr * Przebieg doświadczenia: Do czajnika wlewamy 1/2l wody, mierzymy temperaturę początkową. Włączamy czajnik i mierzymy czas ogrzewania wody do temperatury wrzenia. Odczytujemy moc czajnika. Masa wody m = 0,5 kg Moc czajnika P = Temperatura początkowa wody T 1 = Temperatura końcowa wody T 2 = Zmiana temperatury Czas ogrzewania wody od T 1 do T 2 t = Ciepło właściwe wody c = 4200J/kg 0 C Obliczamy całkowitą pracę prądu elektrycznego W C... Obliczamy pracę użyteczną- użyta do zmiany energii wewnętrznej wody W u... Obliczamy sprawność grzałki czajnika... Obliczamy energię rozproszoną... ĆWICZENIE 6: Ile płacimy za energię elektryczną? / Dokonaj szacunku dziennego zużycia energii elektrycznej w Twoim domu?/ Przyjmij, że1 kwh energii kosztuje 30 groszy Urządzenie Moc urządzenia Czas pracy urządzenia Koszt zużytej energii przez urządzenie RAZEM ĆWICZENIE 7: Uzupełnij zdania: 1. Żarówka energooszczędna o mocy 20 W daje tyle samo co żarówka tradycyjna o mocy 100 W. a/ Tradycyjna żarówka w danym czasie zużywa, w porównaniu z żarówką energooszczędną...razy... energii. b/ Cztery takie tradycyjne żarówki używane średnio przez 5h dziennie pobierają...kwh energii. c/ Jeżeli za 1 kwh energii elektrycznej płacimy 30 groszy, to po 30 dniach za tę energię zapłaci się... d/ Gdyby wymieniono na żarówkę energooszczędną, płaciłoby się miesięcznie o... mniej 2. Domowa instalacja elektryczna, w której napięcie wynosi 230V, zabezpieczona jest bezpiecznikiem 10A. a/ Łączna moc włączonych w mieszkaniu urządzeń nie może być większa niż... b/ Oznacza to, że jednocześnie świeci nie więcej niż... żarówek o mocy 100W. ZADANIE DOMOWE 1. Podaj zasady bezpiecznego korzystania z odbiorników energii elektrycznej. 2. Wykonaj zadania z domowej karty pracy.

ZADANIE DOMOWE- domowa karta pracy Zadanie Nr zada nia 1. Ile czasu potrzeba na zagotowanie 0,5 kg wody o temperaturze 20 0 C grzałką o mocy 300W i sprawności 100%? Max ilość pkt 5p Rozwiązanie Zdobyta ilość punktów 2. Tramwaj jadąc po poziomym torze z prędkością 15m/s przy napięciu 600V pobiera prąd o natężeniu 100A. Ile wynosi wartość wypadkowej sił oporów ruchu, jeżeli sprawność silnika elektrycznego wynosi 90%? 5p 3. Diagramy kołowe przedstawiają podział energii elektrycznej zużywanej przez żarówkę 75W rysunek a i kompaktową o mocy 17W rysunek b. 1. Ile energii elektrycznej zużywa każda żarówka w czasie 1s? 2. Ile energii w czasie 1s wykorzystuje każda żarówka na świecenie? 3. Ile energii zostaje stracone przez każdą żarówkę w czasie 1s? 4. Jaka jest sprawność każdej żarówki? Światło-3% 5p Rys. a Rys. b Ciepło- 97% Światło 17% Ciepło 83% 4. Oblicz napięcie zasilające silnik poruszający windę o łącznym ciężarze 7600N, które przebywa 5p

ruchem jednostajnym 2 pietra ( 6 m) w czasie 6s, jeżeli natężenie pobieranego prądu wynosi 20A? Przyjmij, że sprawność silnika wynosi 100%. ( Zapisz obliczenia)

Szczecin, 26.11.2005r. LEKCJA OTWARTA * Temat lekcji: Jak obliczyć pracę prądu elektrycznego? * Treść z podstawy programowej: 9 i 11 * Klasa III Gb * Data: 26.11.2005r. * Nauczyciel prowadzący: Bożena Sacharska * Szkoła: Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego LISTA OBECNOŚCI L.p Nazwisko i imię nauczyciela Szkoła Podpis