Konspekt lekcji matematyki klasa 4e Liceum Ogólnokształcce

Podobne dokumenty
WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Wytyczne dotyczące praktyk WMPSNŚ UKSW

Wstp. Odniesienie do podstawy programowej

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Kurs Pedagogiczny. Studia licencjackie - matematyka

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Kurs Pedagogiczny. Studia licencjackie - matematyka

mgr Tomasz Gr bski Scenariusz do lekcji matematyki w klasie 1a liceum ogólnokształc cego Czas trwania Miejsce przeprowadzenia lekcji Cele lekcji:

LEKCJA OTWARTA 21 czerwca 2004r.

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Konspekt do lekcji matematyki w klasie 3 LO

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Komputerowe wspomaganie prac inynierskich CAE

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

* ) # # $ % & '% ())*+, "!-. / ))*0)12 % % '11 + / ))10)32, % ' *)) +

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

KLASA O PROFILU MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNYM

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

podstawy przedsi biorczo ci realizowany w zasadniczej szkole

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MUZYKA - GIMNAZJUM

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Metody aktywizujce w pracy z dzieckiem w młodszym wieku szkolnym

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Materiaªy do Repetytorium z matematyki

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

EGZAMIN MATURALNY Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

Temat : Budowa, właściwości i zastosowanie acetylenu jako przedstawiciela alkinów.

Funkcje, wielomiany. Informacje pomocnicze

Zadanie 1 D: Lepiej przygotowa do egzaminów

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Poznanie i przyswojenie przez studentów podstawowych poj z zakresu organizacji i zarzdzania C2

Komputer i urządzenia cyfrowe

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

Literatura dla ucznia:

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Zarzdzanie i inynieria produkcji Studia I stopnia o profilu: A P

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

Cel g ówny: Diagnoza umiej tno ci cichego czytania ze zrozumieniem. Cel po redni: Sprawdzenie umiej tno ci uwa nego s uchania oraz pracy w grupie.

IV Powiatowy Konkurs Matematyka, Fizyka i Informatyka w Technice Etap finałowy 1 kwietnia 2016

Metody ilociowe w zarzdzaniu

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII W GIMNAZJUM IM. NA BURSZTYNOWYM SZLAKU W MIKOSZEWIE

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

KLASA 3 ZAKRES ROZSZERZONY

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Zastosowanie programu Microsoft Excel do analizy wyników nauczania

ODPOWIEDZI I SCHEMAT PUNKTOWANIA ZESTAW NR 2 POZIOM PODSTAWOWY. 1. x y x y

Karta (sylabus) przedmiotu. Zarzdzanie i Inynieria Produkcji Studia pierwszego stopnia o profilu: A P

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Raport z analizy badania diagnozującego uczniów klas czwartych

ZIP 2 S _0 Jzyk wykładowy: polski

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

OPRACOWANIE MONIKA KASIELSKA

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA INFORMATYCE I ZAJ CIACH KOMPUTEROWYCH W KLASACH IV-VI SZKO Y PODSTAWOWEJ. Nauczyciel: Magdalena Nakielska

Raport z analizy badania diagnostycznego uczniów klas czwartych 2016

Karta (sylabus) przedmiotu. Zarzdzanie i Inynieria Produkcji Studia pierwszego stopnia o profilu: A P

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Zarzdzanie i inynieria produkcji Studia II stopnia o profilu: A x P

STANDARDY WYMAGA Z MATEMATYKI W KLASIE PIERWSZEJ POZIOM PODSTAWOWY DZIAŁY: ZBIORY, ZBIORY LICZBOWE, DZIAŁANIA W ZBIORACH LICZBOWYCH

W ocenianiu wiadomości i umiejętności uczniów obowiązują zasady: umiejętność analizowania i interpretowania tekstów o charakterze religijnym,

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Dla uczniów Szkoły Podstawowej

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Badania marketingowe. Zarzdzanie i inynieria produkcji Studia I stopnia o profilu: A P. Kod przedmiotu: ZIP 1 N _0

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

Wymagania edukacyjne, sposoby i formy sprawdzania osiągnięć i postępów edukacyjnych z matematyki.

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI - GIMNAZJUM

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Transkrypt:

mgr Tomasz Grbski Konspekt lekcji matematyki klasa 4e Liceum Ogólnokształcce Temat: Dyskusja nad liczb rozwiza równania liniowego i kwadratowego z wartoci bezwzgldn i parametrem. Czas trwania: 45 minut. Wprowadzenie: Jest to lekcja powtórzeniowa i podsumowujca rozwizywanie równa liniowych i kwadratowych z wartoci bezwzgldn i parametrem. Na poprzednich lekcjach uczniowie rozwizywali róne równania, rónymi metodami. Lekcj mona przeprowadzi w pracowni komputerowej (1- osoby na jedno stanowisko komputerowe), co pozwoli na szybkie ilustrowanie danego zadania. Cel lekcji: utrwalenie rónych metod wyznaczania liczby rozwiza równania liniowego i kwadratowego z wartoci bezwzgldn i parametrem, umiejtno wykorzystania komputera przy rozwizywaniu w/w zada. Cele edukacyjne: ucze powinien: - wiedzie, co to znaczy rozwiza równanie; - zna definicj i własnoci wartoci bezwzgldnej; - wiedzie, od czego zaley liczba rozwiza równania kwadratowego; - rozwizywa równania liniowe i kwadratowe metod algebraiczn i graficzn; - dokonywa wyboru najlepszej metody w zalenoci od problemu; - sprawnie posługiwa si jzykiem matematycznym i potrzebnymi symbolami; - umie wykorzysta komputer wraz z oprogramowaniem przy rozwizywaniu w/w zada; Forma pracy: praca w grupach 5-6 osobowych oraz indywidualna przy komputerze. Metoda pracy: drzewo decyzyjne metoda ta słuy rozwijaniu umiejtnoci dokonywania wyboru i podejmowania decyzji, z pełn wiadomoci skutków, które ta decyzja ma przynie. Materiały pomocnicze: - przygotowanie dla kadej grupy zestawu zada; - przygotowanie dla kadej grupy schematu drzewa decyzyjnego; - komputer + program WYKRESY (mojego autorstwa). 1

Struktura lekcji: Kolejne etapy I FAZA Zaangaowanie II FAZA Badanie III FAZA Przekształcanie Proponowany przebieg lekcji - informuje uczniów, co bdzie przedmiotem zaj, zapisuje temat na tablicy; - dzieli uczniów na 5-6 osobowe grupy; - omawia metod pracy; Informuje uczniów, e kada grupa otrzyma zestaw zada równanie liniowe i kwadratowe z wartoci bezwzgldn i parametrem oraz schemat drzewa decyzyjnego; Podkrela, e zadaniem kadej grupy bdzie znalezienie rónych sposobów na okrelenie liczby rozwiza podanych równa, e znalezione róne moliwe rozwizania naley wpisa na dole drzewa drzewo ma tyle gałzi, ile jest pomysłów na rozwizanie problemu; Zaznacza, e kade z moliwych rozwiza winno by ocenione przez autorów pomysłu naley okreli zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki kadej moliwoci rozwizania z punktu widzenia stawianych sobie celów i wartoci wady i zalety przedstawionej metody naley wpisa na schemacie drzewa; Informuje, e ostatecznym celem pracy jest podjcie decyzji, czyli wybranie metody rozwizania, która szybko i skutecznie prowadzi do rozwizania problemu decyzj podejmuj grupowo i wpisuj na czubku drzewa; - rozdaje zestawy zada oraz schemat drzewa decyzyjnego kadej z grup. - samodzielnie analizuj otrzymane zadanie /zad.1i /; - odnosz si do wczeniejszych dowiadcze i posiadanych wiadomoci; - dyskutuj nad moliwociami rónych sposobów rozwizania problemu; - podejmuj próby rónych moliwych rozwiza; - wymieniaj wtpliwoci i uwagi. - obserwator i słuchacz. - porzdkuj informacje, które pojawiły si w procesie badania; - przystpuj do rozwizania zada; - przedstawiaj róne moliwoci rozwiza na papierze podaniowym; - oceniaj róne sposoby rozwiza dostrzegajc ich wady i zalety; - podejmuj decyzj o wyborze metody, która z punktu widzenia celów i wartoci wydaje im si najlepsza; - uzupełniaj schemat drzewa decyzyjnego; - obserwuje prac uczniów; - odpowiada na pytania; - konsultuje si z poszczególnymi grupami; Czas 5 min 4min 10min Umiejtnoci kształtowane na lekcji -współpraca w grupie; -dyskutowanie; -argumentowanie; -zaangaowanie w rozwizanie problemu; -porzdkowanie informacji; -samodzielno w rozwizywaniu problemów; -ocena stosowanych metod rozwiza; -podejmowanie decyzji; -planowanie prezentacji wyników;

IV FAZA Prezentacja V FAZA Refleksja - przedstawiciele grup prezentuj wyniki pracy zespołowej; - pozostali uczniowie analizuj i porównuj sposoby rozwizania problemu przez inne grupy; - oceniaj rezultaty pracy własnej grupy oraz innych zespołów; PRACA Z KOMPUTEREM: - wprowadzaj róne wzory funkcji do komputera /zad.3/; - odczytuj liczb rozwiza z wykresu. - obserwuje sposób prezentacji; - w razie potrzeby komentuje efekt pracy poszczególnych grup. - dokonuj samooceny; - uwiadamiaj sobie, czego nauczyli si oraz czemu słuyła metoda pracy na lekcji; - uwiadamiaj sobie korzyci pracy z komputerem; - wycigaj wnioski do dalszej pracy; - oceniaj przebieg lekcji i osignite rezultaty. - bierze czynny udział w dyskusji; - wyraa własn opini na temat przebiegu lekcji i zaangaowania uczniów; - słucha uwag uczniowskich. 5min 14min 7min -komunikacja ucze nauczyciel; -autoprezentacja; -argumentowanie; -formułowanie wniosków. -umiejtno wykorzystania komputera do ilustrowania rozwiza zada. -pogłbienie wiadomoci procesu własnego uczenia si. 3

ZAŁCZNIK Zadanie 1. Dla jakiego parametru m równanie: ( x x + m )( x 1 m + 1) = 0 ma trzy róne pierwiastki rzeczywiste? Zadanie rozwi znanymi Ci metodami. Zadanie. Zbadaj liczb pierwiastków równania x = m w zalenoci od parametru m. Metoda dowolna. Zadanie 3. Zbadaj liczb rozwiza równania w zalenoci od parametru m /wykorzystanie komputera/: a) x 4x 5 = m b) x 4 4x m = 0 c) x + 1 + x + 1 = m d) x 6 x + 5 = m e) x 1 + x + x 3 = m Praca domowa: Zbadaj liczb rozwiza równania w zalenoci od parametru m a) x 3 5 1 = m b) x + 3x 5 = m dla chtnych: *c) ( m 1) x ( m + 1) x + m = 0 UWAGA: przy wprowadzaniu wzorów funkcji do komputera naley pamita, e - x zapisujemy abs(x) - x zapisujemy x*x - x 4 to inaczej x*x*x*x 4

5