Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera Krąg tematyczny: W kraju Anaruka. Temat dnia: Z wyprawą na Grenlandię. Cele ogólne: poznanie cech charakterystycznych krajobrazu Grenlandii, wdrażanie do posługiwania się różnymi źródłami wiedzy, kształtowanie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnej i pisemnej, doskonalenie umiejętności mnożenia liczb sposobem pisemnym. Cele operacyjne (uczeń): wypowiada się pełnymi zdaniami, czyta cicho ze zrozumieniem, wskazuje postaci główne i drugorzędne w utworze, czyta płynnie, poprawnie, respektując znaki przestankowe, układa wypowiedź w formie opisu, stosuje formy czasu przyszłego czasowników, korzysta z różnych źródeł informacji, mnoży sposobem pisemnym, zgodnie współdziała w zespole. w zakresie kształcenia komputerowego: wykorzystuje komputer do zdobywania i przetwarzania informacji, odnajduje hasła w encyklopedii multimedialnej - samodzielnie lub z pomocą nauczyciela, kopiuje i zapisuje potrzebny tekst, wyszukuje strony internetowe o podanym adresie. Techniki: - słowne: opowiadanie, pogadanka, praca z tekstem - oglądowe: obserwacja, pokaz - scenki dramowe - działanie praktyczne Formy: - zbiorowa - zespołowa zróżnicowana - indywidualna zróżnicowana Środki dydaktyczne: Karty pracy i zeszyty lektur Wesoła szkoła, portret Cz. Centkiewicza, karty pracy, lektura Anaruk, chłopiec z Grenlandii,
rozsypanki zdaniowe dla każdego ucznia, mapa świata, globusy, krzyżówki. Wykorzystane na zajęciach edukacyjne programy komputerowe: prezentacja multimedialna Z Anarukiem na Grenlandię (wykonana w programie FrontPage), Encyklopedia dla dzieci, PWN, Encyklopedia przyrody, PWN. Przebieg zajęć: 1. Czynności organizacyjno-porządkowe. 2. Wprowadzenie do tematu zajęć : Odczytanie hasła Wyprawa na Grenlandię otrzymanego w wyniku obliczenia działań pisemnych rozsypanka wyrazowa Karta pracy nr 1. Prezentacja multimedialna Z Anarukiem na Grenlandię - s. główna. 3. Spontaniczne wypowiedzi w związku z lekturą pt. Anaruk, chłopiec z Grenlandii. 4. Zapisanie podstawowych informacji o lekturze autor, tytuł, główny bohater, postaci drugorzędne- L. s.69, ćw.1. 5. Opowiadanie nauczyciela o badaniach Arktyki oraz Cz. Centkiewiczu, ilustrowane zdjęciami, pokazem książek i prezentacją multimedialną POLARNICY s. 3. 6. Określenie czasu i miejsca akcji lektury wskazywanie Grenlandii na mapie świata i globusie. Odczytanie z prezentacji INFORMACJI O GRENLANDII s. 1. 7. Wyszukiwanie w lekturze wiadomości na temat krajobrazu i warunków naturalnych panujących na Grenlandii w różnych porach roku praca zespołowa. Prezentacja wiadomości przez uczniów, popierana fragm. tekstu oraz prezentacją komp. CIEKAWOSTKI s.4. 8. Układanie opisu krajobrazu Grenlandii z rozsypanki zdaniowej L. s. 70, ćw.4. 9. Rozwiązywanie zadań rozmaitych. Utrwalenie mnożenia liczb sposobem pisemnym typu 1324 3 K.M. 38. 10. Wyszukiwanie w lekturze fragm. tekstu opisujących roślinność i zwierzęta Grenlandii praca zespołowa. Oglądanie albumów oraz GALERII ZDJĘĆ z prezentacji komp. s.2. Podpisanie ilustracji zwierząt - K. 72, ćw.1.
11. Rozszyfrowanie hasła: Grenlandia czeka na podróżników. K. 73, ćw. 1. 12. Zabawa dramowa pt. Podróż w śniegach Grenlandii. Uczniowie występują w rolach: przyrodników, rybaków, podróżników i dziennikarzy wracających z Grenlandii. 13. Redagowanie zdań nt. wyprawy na Grenlandię - Karta pracy nr 2. Stosowanie form czasowników w czasie przyszłym: I poziom samodzielnie II poziom tekst z lukami 14. Prezentacja napisanych wypowiedzi, sprawdzenie poprawności. 15. Wskazywanie na mapie świata, jaka odległość dzieli obie części tego samego państwa- karta techniczna mapa świata. 16. Pisownia form rzeczowników z zakończeniem -ii, np. Grenlandii, Danii K. 73, ćw. 3. 17. Praca w pracowni komputerowej: Odnalezienie w Encyklopedii multimedialnej pod kierunkiem nauczyciela wybranych haseł: niedźwiedź polarny, mors, renifer, foka. Głośne odczytywanie wyszukanych wiadomości, oglądanie znalezionych zdjęć. Skopiowanie znalezionego hasła i fragmentu opisu, przeniesienie do edytora tekstu Word. Skopiowanie i przeniesienie zdjęcia wybranego zwierzęcia i przeniesienie do edytora tekstu. Wyszukiwanie w Internecie stron www, podanych przez n-la, przeglądanie zawartych tam informacji i zdjęć. 18. Zabawy w terenie - lepienia budowli ze śniegu. 19. Podsumowanie dnia w kręgu i samoocena uczniów. 20. W domu: ćw.6, K.73 Zachęcenie uczniów do wykonania autorskiej karty pracy (czas wykonania 3 dni) - K.72, ćw.2,3
Karta pracy nr 1. Rozsypanka sylabowa. Uporządkuj wyniki rosnąco. Pod każdym wynikiem napisz odpowiednią sylabę i odczytaj hasło. 103 324 2 WY 2 NA 123 PRA 2021 4 LAN 2321 GREN 3032 DIĘ 204 2 WA
Karta pracy nr.2 I. Wybierasz się na Grenlandię. Napisz, co będziesz robić podczas wyprawy. Zastosuj czas przyszły.... Karta pracy nr 2. II. Uzupełnij zdania czasownikami w czasie przyszłym. W przyszłości... na Grenlandię. Na własne oczy... tę przedziwną krainę śniegu i lodu.... psim zaprzęgiem.... zorzę polarną rośliny i zwierzęta polarne.... z Eskimosami.... w ich gry i zabawy.... do domu i wszystko... w pamiętniku.