2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Podobne dokumenty
PROGRAM LEKCJI BIBLIOTECZNYCH KL. I VI - rok szk. 2014/2015 realizowany przez nauczyciela bibliotekarza na zajęciach grupowych

Lekcja z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego w klasie VI. Temat: Wydawnictwa informacji bezpośredniej, metody posługiwania się nimi.

Eureka! Czy wiesz, że w szkole jest biblioteka!?

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Bibliografia i jej rodzaje scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Pojęcie i klasyfikacja podatków

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Poznajemy rodzaje podmiotu

Rodzaje zdań złożonych

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Plan pracy biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2010/2011

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Funkcja rzeczownika w zdaniu

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

KONSPEKT LEKCJI Temat: Warsztat informacyjny biblioteki szkolnej i mo liwo ci jego wykorzystania na zaj ciach przedmiotowych realizacja cie

Moja wakacyjna przygoda

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz zajęć z edukacji czytelniczej dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

1) W jakim słowniku możemy odszukać potrzebne informacje?

Izomeria cukrów prostych

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Realizacja podstawy programowej w zakresie wykorzystywania technologii informacyjnej i komunikacyjnej

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Program edukacji czytelniczo-medialnej realizowany na zajęciach bibliotecznych w roku szkolnym 2009/2010. Opracowanie: Lidia Jabłońska Anna Sprengel

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Scenariusz lekcji. wymienić sytuacje, w których stosuje się zaproszenie;

PLAN ZAJĘĆ Z EDUKACJI CZYTELNICZO-MEDIALNEJ ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Słowniki i inne przydatne adresy. oprac. dr Aneta Drabek

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Rozwój osadnictwa na świecie

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Zawartość i możliwości wykorzystania Bazy Edukacyjnej Scenariusz warsztatów doskonalących

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Przedmiotowy system oceniania z historii dla uczniów Gimnazjum.

Konspekt lekcji języka polskiego w kl. II LO

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Charakterystyka królestwa Protista

1. W świecie obyczajów i tradycji

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Poznajemy disacharydy

Scenariusz lekcji. podać definicję liczby pierwszej i naturalnej; opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Plan pracy biblioteki szkolnej Gimnazjum Społecznego w Wyszynie, rok szkolny 2016/2017

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Organizacja biblioteki uwzględnia w szczególności zadania w zakresie:

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

EDUKACJA CZYTELNICZA I MEDIALNA

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W STRZELINIE

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Transkrypt:

a.

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników Uczeń: i. a) Wiadomości zna rodzaje słowników i encyklopedii, zna budowę encyklopedii i słowników, zna zasady korzystania z encyklopedii i słowników, zna kilka rodzajów wydawnictw naukowych. Uczeń: ii. b) Umiejętności potrafi posługiwać się słownikami i encyklopediami, potrafi wskazać źródło, w którym należy szukać danego słowa w zależności od potrzeb szukającego, potrafi dokonywać trafnego wyboru źródła, z którego chce skorzystać.. b. 2. Metoda i forma pracy Pogadanka heurystyczna, pokaz, mapa mentalna, burza mózgów c. 3. Środki dydaktyczne plansze z definicjami encyklopedii, słowników, leksykonów mapa z wyrysowanymi rodzajami encyklopedii i słowników encyklopedie i słowniki kartki z poleceniem do wyszukiwania w różnych encyklopediach i słownikach. d. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji. Zadanie uczniom pytań - Czy każdą książkę czytamy od początku do końca?. Czy znacie książki, których nie czyta się w całości, ale z których korzysta się często, a nawet bardzo często? Uczniowie w odpowiedzi wskazują na słowniki i encyklopedie. 2. Wskazanie różnych rodzajów słowników i encyklopedii i podanie ich do obejrzenia uczniom. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel omawia uczniom budowę poznanych książek. Zwraca uwagę na ich podobiznę. Informuje uczniów, że na ich budowę składa się:

część 1: (informacyjna), zawierająca wskazówki, jak korzystać z danego wydawnictwa; część 2: stanowiąca zestawienie haseł ułożonych alfabetycznie lub rzeczowo 2. Nauczyciel zapoznaje uczniów z zasadami korzystania ze słowników i encyklopedii a) Zapoznać się z uwagami i objaśnieniami wstępnymi b) Zorientować się, jaki jest układ treści: alfabetyczny czy rzeczowy c) Dobra znajomość alfabetu d) Wybrać właściwy tom (w wydawnictwach wielotomowych) na podstawie oznaczeń na jego grzbiecie e) Rozumieć skróty f) Przy rzeczowym układzie posługiwać się spisem treści, indeksem (skorowidzem) 3. Nauczyciel pokazuje uczniom plansze z definicjami i przykładami słowników i encyklopedii ( załącznik 1. wzór planszy) b) Faza podsumowująca 1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy ( załącznik 2. wzór karty pracy ucznia). Każdy uczeń stara się wypełnić ją samodzielnie. 2. Po kilku minutach nauczyciel sprawdza karty pracy. Uczniowie odczytują odpowiedzi. Można poprosić uczniów o odnajdywanie wśród przyniesionych na lekcje słowników tych, które wybrali jako rozwiązanie zadania. e. 5. Bibliografia Andrzejewska J., Przysposobienie czytelnicze i informacyjne w szkołach ponadpodstawowych: wzory tablic i foliogramów, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Warszawa 1990. Kida J., Słowniki i encyklopedie w edukacji szkolnej., Biblioteka w Szkole 1993 nr 9 s.18-22. f. 6. Załączniki a). załącznik 1. plansza 1 SŁOWNIK - publikacja zawierająca zbiór wyrazów (również nazw osobowych i geograficznych z objaśnieniami). Ułożone słowa, hasła wg alfabetu lub rzeczowo. LEKSYKON - słownik encyklopedyczny, uniwersalny lub specjalistyczny, będący słownikiem językowym, zawierającym skondensowane wiadomości encyklopedyczne. Rodzaje słowników: 1. językowe ogólne (uniwersalne) np. Słownik współczesny języka polskiego specjalne (zawierające wyrazy dobrane z jednego punktu widzenia) np. Słownik ortograficzny języka polskiego, Słownik poprawnej polszczyzny, Słownik wyrazów obcych

przekładowe (dwu- lub wielojęzyczne) np. Słownik polsko-angielski, Słownik niemiecko-polski 2. rzeczowe np. Słownik pisarzy i lektur, Szkolny słownik historyczny, Słownik gatunków literackich Plansza 2 ENCYKLOPEDIA - publikacja, wydawnictwo informacji bezpośredniej zawierająca zbiór wiadomości ze wszystkich dziedzin wiedzy lub wybranych dziedzin wiedzy. Układ treści, czyli haseł: uporządkowane są wg alfabetu lub rzeczowo. Rodzaje encyklopedii: ogólne (powszechne, uniwersalne) np. Mała Encyklopedia PWN, Nowa Encyklopedia Powszechna PWN - 6 t., Encyklopedia Multimedialna PWN - specjalne (dziedzinowe) np. Mała Encyklopedia Medycyny, Mała Encyklopedia Zdrowia, Encyklopedia Pedagogiczna, Popularna encyklopedia mass mediów. b).załącznik 2. karta pracy ucznia 1. Napisz w jakim źródle będziesz szukać pomocy 2. Potrzebujesz wyrazy bliskoznaczne do wyrazu dom (Słownik wyrazów bliskoznacznych) Potrzebujesz sprawdzić jaka jest poprawna forma: ta kontrola, ta kontrol, ten kontrol (Praktyczny słownik poprawnej polszczyzny) 3. Potrzebujesz podać znaczenie terminu literackiego komiks. (Podręczny słownik terminów literackich) W jakich filmach grał Janusz Gajos? (Leksykon PWN: kino) 4. W jakim słowniku należy szukać tłumaczenia na język angielski słowa orzech laskowy. (Nowy słownik angielsko-polski polsko-angielski) 5. Potrzebujesz wiedzieć czy wyraz na raz, naraz piszemy łącznie czy rozdzielnie. Odszukaj go w słowniku i podaj zasadę stosowania. (Podręczny słownik kłopotliwych części mowy) 6. Co to są igrzyska olimpijskie? (Leksykon PWN: sport, Encyklopedia kultury polskiej XX w. : kultura fizyczna, sport) 7. Podaj synonimy wyrazów miłość, nienawiść (Słownik wyrazów przeciwstawnych, Słownik synonimów i antonimów) 8. Co to jest fotosynteza? (Ilustrowany słownik botaniczny) 9. Co oznacza słowo mass media? (Popularna encyklopedia mass mediów) 10. Odnaleźć w jednym ze słowników (jakim?) związki frazeologiczne: końskie zdrowie, sezon ogórkowy, ręka w rękę. (Popularny słownik frazeologiczny) Znajdź wyrazy przeciwstawne do wyrazu minus. (Słownik wyrazów przeciwstawnych) 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza

brak