Bakterie - organizmy wywołujące choroby

Podobne dokumenty
Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w m. st. Warszawie METODYKA PROGRAMU WIĘCEJ WIEM MNIEJ CHORUJĘ

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

SZKOŁA PODSTAWOWA II Etap Edukacyjny: Klasy IV-VI Przyroda Czas realizacji materiału

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego

Plan metodyczny lekcji

Wymagania z biologii dla klasy V. Kryteria sukcesu w języku uczniów (na podstawie szczegółowych treści nauczania z podstawy programowej):

Środki dydaktyczne karty odpowiedzi dla ucznia, formularz testu z zadaniami dla dwóch grup: grupy A i grupy B, instrukcja pracy dla ucznia

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Krajobraz w Kordylierach

Cele i harmonogram warsztatów

PROFILAKTYKA PRZECIW GRYPIE

[44C] Zapobieganie Zakażeniom

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

Konspekt lekcji biologii w klasie II.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Plan zdrowotny realizowany w Zespole Szkół w Lisewie w roku szkolnym 2014/2015

Rozdział 1.3, Szkodliwe Mikroby, prezentuje uczniom różne zagadnienia dotyczące wpływu szkodliwych mikrobów na zdrowie.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Program Promocji Zdrowia

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Przedmiotowy system oceniania w Niepublicznym Gimnazjum Nr 1 w Poznaniu z przedmiotu WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE klasa III

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

TEMAT: CO TO JEST ZDROWIE?

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 4

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Skrypt Podstawowy: Reprocesowanie Wyrobów Medycznych (M D)

Charakterystyka królestwa Protista

6 W średniowiecznym mieście

Temat: Poznajemy budowę i rolę żeńskiego układu rozrodczego

Scenariusze lekcji wychowawczych zrealizowanych w ramach Szkolnego Programu Promocji Zdrowia w II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle

PROGRAM PROFILAKTYCZNY Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 Miejskiego Przedszkola Samorządowego im. J. Brzechwy w Mławie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

PROGRAM PROFILAKTYKI Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 4 w Krakowie Samorządowe Przedszkole Nr 55

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PRZYRODA KLASA IV SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM. POLONII W SŁUPSKU

Drobnoustroje a zdrowie człowieka

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE. stacjonarne. I stopnia. Aleksandra Zyska. ogólnoakademicki. podstawowy WYKŁAD ĆWICZENIA LABORATORIUM PROJEKT SEMINARIUM

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

Obserwacje, doświadczenia, hodowle - aktywny uczeń na lekcjach biologii w klasie piątej

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

PROGRAM PROFILAKTYKI NA LATA

Temat: Odejmowanie w pamięci

PROGRAM PROFILAKTYCZNY BEZPIECZNY I ZDROWY PRZEDSZKOLAK

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: BIOLOGIA

Wymagania z biologii dla klasy VII. Kryteria sukcesu w języku uczniów (na podstawie szczegółowych treści nauczania z podstawy programowej):

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Zasady grzybobrania.

Temat: Bakterie i wirusy podstępne zagrożenie

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. z przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY Klasy IV VI. CELE NAUCZANIA PRZYRODY Celem nauczania przyrody w szkole podstawowej jest:

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

PIERWSZY DZWONEK. Program edukacyjny opracowany w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Zakażeń Meningokokowych Nie!

PROGRAM PROFILAKTYKI Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 4 w Krakowie

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

1. Obywatel w urzędzie gminy

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Program profilaktyki. Niepublicznego Przedszkola Fundacji Familijny Poznań. Leonardo. Dbam o moje zdrowie i bezpieczeństwo

Zajęcia fakultatywne Drobnoustroje a zdrowie człowieka wybrane zagadnienia

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

W Y M A G A N I A E D U K A C Y J N E

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

1. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia wraz z wagami ocen

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

KODEKS PRACY PODSTAWOWE PRZEPISY PRAWA PRACY REGULUJĄCE STOSUNKI POMIĘDZY PRACOWNIKIEM A PRACODAWCĄ

Transkrypt:

MATERIAŁ NAUCZANIA Scenariusz lekcji otwartej z przyrody w klasie VI. Bakterie - organizmy wywołujące choroby Opracowała: Elżbieta Kowalska - bakterie, żywe organizmy mikroskopijnej wielkości, mające pozytywne i negatywne znaczenie dla człowieka, - miejsca ich występowania, - kształty bakterii, - sposoby zapobiegania chorobom wywołanym przez bakterie. SZCZEGÓŁOWE CELE KSZTAŁCENIA Wiadomości: - poznanie pojęć: bakteria, mikroorganizm, infekcja, zarazek, epidemia, - poznanie różnych kształtów bakterii i chorób jakie wywołują, - znajomość negatywnego znaczenia bakterii. Umiejętności: - wskazywanie miejsc mogących być źródłem zarazków i umiejętność ich unikania, - odpowiednie postępowanie w przypadku zauważenia objawów chorobowych, - unikanie kontaktu z osobą, której choroba rozwinęła się na skutek wniknięcia do organizmu bakterii, - wskazywanie negatywnego znaczenia bakterii, - rozwijanie umiejętności korzystania z encyklopedii i innych źródeł. Postawy: Rozumienie konieczności unikania kontaktu z zarazkami, osobami chorymi, rozwijanie kontaktów rówieśniczych poprzez pracę w grupach. METODY: - praca w grupach, - pogadanka, - praca z różnymi źródłami informacji. ŚRODKI DYDAKTYCZNE - podręcznik do przyrody wydawnictwa Żak, - zeszyt ćwiczeń, - zestawy kart z negatywnym znaczeniem bakterii, - kartka z sylwetką człowieka, - encyklopedia, - karteczki z opisem różnych chorób wywołanych przez bakterie. OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW - uczeń zna podstawowe pojęcia dotyczące bakterii i ich różne kształty, - wskazuje na czym polega negatywne znaczenie bakterii w życiu człowieka,

- rozumie konieczność unikania kontaktu z bakteriami w każdej sytuacji, - doskonali umiejętność pracy w grupie, - poprawnie wnioskuje na podstawie danych, - uzasadnia swoje racje. PRZEBIEG ZAJĘĆ L.P CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA 1 Sprawy organizacyjnoporządkowe, sprawdzenie obecności, podział uczniów na grupy 5-osobowe. 2 Nauczyciel rozpoczyna lekcję. Zwraca uwagę uczniów na to, że każdy z ludzi marzy o tym, by żyć długo, zdrowo i szczęśliwie, ale nie każdy wie co to znaczy. Prosi uczniów, aby spróbowali w grupach odpowiedzieć na to pytanie. 3 Nauczyciel opowiada uczniom, że zdrowy człowiek pracuje chętniej, lepiej i odpowiedzialniej, a więc ludzie powinni unikać chorób. Aby ich unikać należy poznać przyczyny, które je wywołują. Wyjaśnia, że jedną z nich są drobnoustroje - maleńkie organizmy chorobotwórcze, które można zaobserwować tylko pod mikroskopem. Organizmy te wywołują choroby u roślin, zwierząt i ludzi. Są to niektóre bakterie, grzyby oraz wirusy. Te ostatnie mogą żyć tylko w organizmie żywiciela (poza nim nie wykazują cech życia). Nauczyciel zaznacza, że na tych zajęciach wszyscy zajmą się bakteriami. MATERIAŁY otrzymują puste karteczki. otrzymują od nauczyciela kartki z różnymi kształtami bakterii. CZYNNOŚCI UCZNIÓW zajmują miejsca w grupach, wyznaczają koordynatora grupy. określają pojęcie zdrowie jako stan dobrego samopoczucia np. kiedy nic nie boli (jest to zdrowie fizyczne), nie ma złych myśli i kłopotów (zdrowie psychiczne), chętnie się współpracuje z innymi (zdrowie społeczne). zapisują temat lekcji. ZAPIS W ĆWICZENIU Bakterieorganizmy wywołujące choroby.

4 Nauczyciel wyjaśnia, że bakterie to organizmy jednokomórkowe (bez jądra), żywe, których nie można zobaczyć gołym okiem. Prosi uczniów o przypomnienie cech świadczących o tym, że organizm żyje. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na to, że bakterie mogą występować pojedynczo lub w koloniach, a nazwy niektórych są związane z ich wyglądem zewnętrznym. Prezentuje klasie jakie kształty mogą mieć bakterie 5. Nauczyciel omawia rozmnażanie się bakterii. Mówi, że bakterie rozmnażają się bardzo szybko przez podział, mają zdolność do wytwarzania przetrwalników, które umożliwiają im zgromadzenie zapasów na setki lat i odporność na różne czynniki atmosferyczne (np.suszę). Są niebezpieczne ponieważ wywołują infekcję. Zleca uczniom odszukanie w encyklopedii pojęć infekcja i epidemia. 6. Nauczyciel mówi uczniom, że niektóre grupy bakterii, wywołują groźne choroby zakaźne. Rozdaje stworzonym 5 grupom uczniów opisy różnych chorób zakaźnych. encyklopedia Każda grupa otrzymuje opisy kilku chorób zakaźnych - koordynator grupy przydziela opisy członkom grupy. odpowiadają, że życie organizmów zależy od ich czynności życiowych m.in. odżywiania się, oddychania, wydalania oglądają różne kształty bakterii: kuliste, dwoinki, paciorkowce, gronkowce, laseczki, czworniaki, przecinkowce, skrętki odczytują definicję, infekcji: to wtargnięcie drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu. odszukują pojęcie epidemia: szerzenie się na danym obszarze dużej liczby zachorowań na chorobę zakaźną.

7. Przedstawienie wszystkich chorób - każda grupa przedstawia sposoby zarażenia i objawy chorób zakaźnych na forum klasy. Podanie innych przykładów chorób zakaźnych. 8. Nauczyciel zleca uczniom rozwiązanie ćwiczeń odpowiednich do tematu lekcji. 9. Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat jak chronić się przed bakteriami? Poszczególni uczniowie z każdej grupie odczytują przydzielone im opisy chorób np. Jestem czerwonką, jestem przynoszona za pośrednictwem wody, pokarmów i brudnych rąk, objawiam się gorączką i krwawymi biegunkami. Jestem niebezpieczna szczególnie dla dzieci, gdyż powoduję odwodnienie organizmu. wypisują sposoby ochrony: - higiena przygotowywania posiłków, - mycie rąk przed posiłkami i po wyjściu z toalety, - izolowanie osób chorych, - częste wietrzenie mieszkania, - oddychanie przez nos, - prawidłowe odżywianie, - unikanie kontaktu z nieznajomym zwierzętami, - poddawanie się szczepieniom ochronnym, - dezynfekowanie skaleczeń, - chlorowanie wody, Uzupełnienie zadań w zeszycie ćwiczeń.

10. Podsumowanie wiadomości o negatywnym znaczeniu bakterii 11. Nauczyciel podaje temat pracy domowej: Dowiedz się, na które choroby zakaźne chorowali twoi rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Przeciw, którym chorobom zostałeś zaszczepiony. - wyjaławianie narzędzi chirurgicznych, - stosowanie igieł i strzykawek jednorazowych. Zadanie numer 158 i 162 z książki do przyrody wydawnictwa Żak do realizacji w domu.