WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Podobne dokumenty
Konspekt lekcji matematyki klasa 4e Liceum Ogólnokształcce

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Wytyczne dotyczące praktyk WMPSNŚ UKSW

Kurs Pedagogiczny. Studia licencjackie - matematyka

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Kurs Pedagogiczny. Studia licencjackie - matematyka

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego w Publicznym Gimnazjum w Osieku. Informacje ogólne

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W SUSKOWOLI

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

ARKUSZ OBSERWACYJNY LEKCJI. Uwagi nauczyciela hospitującego lekcję koleżeńską na temat zajęć:

MATeMAtyka 1. Przedmiotowy system oceniania wraz z określeniem wymagań edukacyjnych. Zakres podstawowy i rozszerzony Klasa pierwsza

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Rozkład materiału a wymagania podstawy programowej dla I klasy czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Zakres rozszerzony

RAPORT ZBIORCZY z diagnozy Matematyka PP

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA KLASY I LICEUM I TECHNIKUM (ZAKRES PODSTAWOWY I ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

Klasa 1 technikum. Poniżej przedstawiony został podział wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Wymagania edukacyjne z matematyki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLASY 1LO i 1TI ROK SZKOLNY 2018/2019

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Pojęcie i klasyfikacja podatków

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Próbny egzamin z matematyki dla uczniów klas II LO i III Technikum. w roku szkolnym 2012/2013

Sponsorem wydruku schematu odpowiedzi jest wydawnictwo

Funkcje liniowe i wieloliniowe w praktyce szkolnej. Opracowanie : mgr inż. Renata Rzepińska

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EKONOMII W PRAKTYCE w XIII LO w Białymstoku

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

PROGRAM REALIZACJI ZAJĘĆ Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO W KLASIE 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 60 IM. W. BOGUSŁAWSKIEGO W POZNANIU

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI dla klasy I ba Rok szk. 2012/2013

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES PODSTAWOWY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO w PUBLICZNYM GIMNAZJUM IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W SOBOLEWIE I. USTALENIA OGÓLNE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PROSTO DO MATURY KLASA 1 ZAKRES PODSTAWOWY

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z HISTORII

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Wymagania edukacyjne z matematyki klasa II technikum

PLAN WYNIKOWY PROSTO DO MATURY KLASA 1 ZAKRES PODSTAWOWY

w Szkole Podstawowej Nr 2 w Gryfinie 1. Pobudzanie uczniów do systematycznej pracy i rozwoju, wspieranie motywacji.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku (Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku)

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

metodą projektu. program nauczania realizowany

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum nr 17 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Gliwicach

W planie dydaktycznym założono 172 godziny w ciągu roku. Treści podstawy programowej. Propozycje środków dydaktycznych. Temat (rozumiany jako lekcja)

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY III

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM

Wymagania edukacyjne z matematyki w XVIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, zakres podstawowy. Klasa druga.

Transkrypt:

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych) Aktywizujące metody nauczania na przykładzie tematu: Dyskusja nad liczbą rozwiązań równania liniowego z wartością bezwzględną i parametrem (metoda drzewa decyzyjnego).

Zakres rozszerzony Temat lekcji: Dyskusja nad liczbą rozwiązań równania liniowego z wartością bezwzględną i parametrem. Wprowadzenie Lekcja przeznaczona jest do przeprowadzenia w pierwszej klasie liceum lub technikum realizującej poziom rozszerzony matematyki. Na poprzednich lekcjach uczniowie rozwiązywali równania liniowe z parametrem. Posiadają też umiejętność rozwiązywania metodą algebraiczną równań liniowych z wartością bezwzględną. Potrafią interpretować je graficznie. Celem lekcji jest zapoznanie uczniów z różnymi metodami wyznaczania liczby rozwiązań równania liniowego z wartością bezwzględną i parametrem oraz rozwijanie umiejętności dokonywania wyboru metod, które skutecznie i szybko prowadzą do rozwiązania danego problemu. Czas trwania lekcji dwie jednostki lekcyjne (90 minut). Forma pracy praca w grupach 5 6 osobowych. Metoda pracy drzewo decyzyjne. Metoda ta służy rozwijaniu umiejętności dokonywania wyboru i podejmowania decyzji, z pełną świadomością skutków, które ta decyzja ma przynieść. Materiały pomocnicze - Przygotowanie dla każdej grupy papieru podaniowego w kratkę. - Przygotowanie dla każdej grupy zestawu zadań załącznik nr 1. - Przygotowanie dla każdej grupy schematu drzewa decyzyjnego załącznik nr 2. Materiały pomocnicze przygotowuje nauczyciel.

Zamierzona struktura lekcji: Kolejne etapy I faza Proponowany przebieg lekcji Nauczyciel: - informuje uczniów, co będzie przedmiotem zajęć; zapisuje temat na tablicy - dzieli uczniów na 5 6 osobowe grupy - omawia metodę pracy: Czas Umiejętności kształtowane na lekcji Zaangażowanie informuje uczniów, że każda z grup otrzyma zestaw zadań równania liniowe z wartością bezwzględną i parametrem oraz schemat drzewa decyzyjnego podkreśla, że zadaniem każdej grupy będzie znalezienie różnych sposobów na określenie liczby rozwiązań równania liniowego z wartością bezwzględną i parametrem; jednocześnie informuje, że znalezione różne możliwe rozwiązania należy wpisać na dole drzewa drzewo ma tyle gałęzi, ile jest pomysłów na rozwiązanie problemu zaznacza, że każde z możliwych rozwiązań winno być ocenione przez autorów pomysłu należy określić zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki każdej możliwości rozwiązania z punktu widzenia stawianych sobie celów i wartości wady i zalety przedstawionej metody należy wypisać na schemacie drzewa informuje, że ostatecznym celem pracy jest podjęcie decyzji, czyli wybranie metody rozwiązania, która szybko i skutecznie prowadzi do rozwiązania problemu decyzję tę uczniowie podejmują grupowo i wpisują na czubku drzewa - rozdaje zestawy zadań oraz schemat drzewa decyzyjnego każdej z grup II faza Uczniowie: Badanie - samodzielnie analizują otrzymane zadania - odnoszą się do wcześniejszych doświadczeń i posiadanych wiadomości - dyskutują nad możliwościami różnych sposobów rozwiązania problemu - podejmują próby różnych możliwych rozwiązań - wymieniają wątpliwości i uwagi 10 minut 15 minut Komunikacja uczeń nauczyciel - współpraca w grupie - dyskutowanie - argumentowanie - zaangażowanie w rozwiązanie problemu Nauczyciel obserwator i słuchacz

III faza Uczniowie: - porządkują informacje, które pojawiły się w procesie badania - przystępują do rozwiązania zadań - przedstawiają różne możliwości rozwiązań na papierze podaniowym - oceniają różne sposoby rozwiązań dostrzegając ich wady i zalety - podejmują decyzję o wyborze metody, która z punktu widzenia celów i wartości wydaje się im najlepsza - uzupełniają schemat drzewa decyzyjnego Przekształcanie Nauczyciel: - obserwuje pracę uczniów - odpowiada na pytania - konsultuje się z poszczególnymi grupami IV faza Uczniowie: Prezentacja - przedstawiciele grup prezentują wyniki pracy zespołowej - pozostali uczniowie analizują i porównują sposoby rozwiązania problemu przez inne zespoły - oceniają rezultaty pracy własnej grupy oraz innych zespołów Nauczyciel: - obserwuje sposób prezentacji - w razie potrzeby komentuje efekty pracy poszczególnych grup V faza Uczniowie: Refleksja - dokonują samooceny - uświadamiają sobie czego się nauczyli oraz czemu służyła metoda pracy na lekcji - wyciągają wnioski do dalszej pracy - oceniają przebieg lekcji i osiągnięte rezultaty Nauczyciel bierze czynny udział w dyskusji wyraża własną opinię na temat przebiegu lekcji i zaangażowania uczniów, słucha uwag uczniowskich 30 minut 25 minut 10 minut - porządkowanie informacji - samodzielność w rozwiązywaniu problemów - ocena stosowanych metod rozwiązań - podejmowanie decyzji - planowanie prezentacji wyników - komunikacja uczeń nauczyciel - autoprezentacja - argumentowanie - formułowanie wniosków Pogłębienie świadomości procesu własnego uczenia się

Załącznik nr 1 Dane jest równanie z niewiadomą x i parametrem m, x R, m R. Zbadaj liczbę rozwiązań równania ze względu na wartość parametru m: a) x 3 = m, b) x + 1 + x = m, c) x 1 x = m + 2.

Załącznik nr 2

Uwagi i spostrzeżenia I. Różne możliwości rozwiązań prezentowane przez uczniów. ad 1) x 3 = m I sposób Korzystając z własności wartości bezwzględnej łatwo zauważyć, że rozważane równanie ma: 0 rozwiązań dla m < 0 bo w 0, w R 1 rozwiązanie dla m = 0 (bo x 3 = 0 x = 3), 2 rozwiązania dla m > 0 (bo x 3 = m, gdzie m > 0 wtedy i tylko wtedy, gdy x 3 = m x 3 = m x = m+3 x = 3 m). II sposób (metoda algebraiczna) Korzystając z definicji wartości bezwzględnej otrzymujemy alternatywę warunków: 3 0 x 3 = m 3 < 0 3 x + 3 = m x = m + 3 < 3 x = 3 m Równanie ma dwa rozwiązania wtedy i tylko wtedy, gdy m + 3 3 3 m < 3 m 0 m > 0 m > 0. Równanie ma jedno rozwiązanie wtedy i tylko wtedy, gdy (m + 3 3 3 m 3) (m + 3 < 3 3 m < 3) (m 0 m 0) (m < 0 m > 0) m=0. Równanie nie ma rozwiązań wtedy i tylko wtedy, gdy m + 3 < 3 3 m 3 m <0 m 0 m < 0. Wniosek: Równanie ma: 0 rozwiązań dla m (, 0), 1 rozwiązanie dla m = 0, 2 rozwiązania dla m (0, + ),

III sposób (metoda graficzna) Interpretujemy równanie x 3 = m graficznie jako równość dwóch funkcji: f(x) = x 3, x R oraz g(x) = m, x R, m R. Równanie x 3 = m ma tyle rozwiązań, ile punktów wspólnych mają wykresy funkcji f oraz g. Wniosek: Równanie ma: 0 rozwiązań dla m < 0 (wykresy funkcji f oraz g nie mają punktów wspólnych), 1 rozwiązanie dla m = 0 (wykresy mają jeden punkt wspólny), 2 rozwiązania dla m > 0 (wykresy mają dwa punkty wspólne). ad 2) x + 1 + x = m. I sposób (metoda algebraiczna) Korzystając z definicji wartości bezwzględnej otrzymujemy alternatywę warunków: + 1< 0 + 1 0 < 1 x 1+ x = m x + 1+ x = m 0 x = m + 1 1 < 1 m 1 0 x = m + 1 x = 2 Rozważmy pierwszy człon alternatywy. 1 2x + 1 = m Równanie 0 x=m+1 jest tożsamościowe dla m= 1, natomiast sprzeczne dla m R { 1}. Dziedziną równania jest przedział ( ; 1), zatem możemy wnioskować, że dla m = 1 równanie 0 x = m + 1 ma nieskończenie wiele rozwiązań (każda liczba z przedziału ( ; 1) jest jego rozwiązaniem), zaś dla m 1 nie ma rozwiązań.

Rozważmy drugi człon alternatywy. m 1 Równanie 2x + 1 = m ma rozwiązanie w przedziale 1, + ) tylko wtedy, gdy 1, 2 m 1 natomiast nie ma rozwiązań, gdy < 1. Zatem równanie 2x + 1 = m ma jedno rozwiązanie dla 2 m 1 i nie ma rozwiązań dla m < 1. Podsumujmy nasze spostrzeżenia: dla m > 1 równanie 2x + 1 = m ma jedno rozwiązanie, a równanie 0 x=m+1 jest sprzeczne, więc równanie wyjściowe ma jedno rozwiązanie; dla m = 1 równanie 2x + 1 = m ma jedno rozwiązanie, a równanie 0 x=m+1 ma nieskończenie wiele rozwiązań, więc równanie wyjściowe ma nieskończenie wiele rozwiązań; dla m < 1 zarówno równanie 0 x=m+1, jak też równanie 2x + 1 = m jest sprzeczne, więc równanie wyjściowe nie ma rozwiązań. Wniosek: Równanie ma: 0 rozwiązań dla m < 1, 1 rozwiązanie dla m > 1, nieskończenie wiele rozwiązań dla m = 1. II sposób (metoda graficzna) Równanie x + 1 + x = m traktujemy jako równość dwóch funkcji: 2x + 1 dla x 1 f(x)= x + 1 + x, czyli f(x)= oraz g(x)=m, m R. 1 dla x < 1

Łatwo zauważyć, że równanie ma: 0 rozwiązań dla m < 1, 1 rozwiązanie dla m > 1, nieskończenie wiele rozwiązań dla m = 1. ad 3) x 1 x = m + 2. I sposób (metoda graficzna) Traktujemy równanie jako równość dwóch funkcji: 1 dla x ( ; 0) f(x)= x 1 x, czyli f(x)= 2x + 1 dla x 0;1) oraz g(x) = m + 2, m R. 1 dla x 1; + ) Łatwo zauważyć, że rozważane równanie ma: 0 rozwiązań dla m ( ; 3) ( 1; + ), 1 rozwiązanie dla m ( 3; 1), nieskończenie wiele rozwiązań dla m { 3, 1}. II. Analiza błędów uczniowskich Uczniowie chętnie wybierają metodę algebraiczną. Ta metoda wydaje się im skuteczna. Tymczasem popełniają wiele błędów rzeczowych: np. po zastąpieniu równania x 3 = m alternatywą warunków: 3 x = m + 3 < 3 x = 3 m

wnioskują, że rozważane równanie ma dwa rozwiązania x = m+3 oraz x = 3 m dla każdej wartości parametru m. Należy więc wyraźnie przypomnieć uczniom o dziedzinie równania i jej wpływie na zbiór rozwiązań; mają duże trudności w połączeniu otrzymanych wyników przy rozważaniu kilku przypadków, szczególnie wówczas, gdy w równaniu występuje więcej niż jeden znak wartości bezwzględnej. Najczęstszym błędem popełnianym przy wyborze metody graficznej jest błędna interpretacja funkcji o wzorze g(x) = m (g(x) = m + 2), x R, m R. Uczniowie utożsamiają tą funkcję z funkcją liniową odpowiednio o wzorze g(x) = x (g(x) = x + 2), x R. III. Uwagi końcowe Lekcja ta ma charakter problemowy. Stawia przed uczniami trudne zadania. Wymaga od nich twórczej postawy, pomysłowości i dużego zaangażowania. Warto taką lekcję przeprowadzić.

Przykład opisania drzewa decyzyjnego: