2. Wynalazki XIX wieku

Podobne dokumenty
Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

1. Obywatel w urzędzie gminy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Pojęcie i klasyfikacja podatków

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Własności walca, stożka i kuli.

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz lekcji języka niemieckiego (A1/ A1+) Temat: Wie ist das Wetter im Frühling? (Jaka jest pogoda wiosną?)

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

*12 Polska między wojnami

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

Sprawdzian nr 4. Rozdział IV. Wielkie przemiany XIX wieku. 1. Wyjaśnij, jak wynalezienie maszyny parowej zmieniło życie ludzi w XIX wieku.

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny Wynalazki z Polski Temat: Te wspaniałe wynalazki SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Energia w domu i w szkole. Badanie zużycia energii w domu i w szkole. Wykonanie gazetki tematycznej.

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

1. W świecie obyczajów i tradycji

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM (GR. MNIEJ ZAAWANSOWANA)

Mapa Unii Europejskiej

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

8 W przemysłowym mieście

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

2. Tabele w bazach danych

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Odkrywcy i wynalazki. Scenariusz nr 5

Badanie prawa Archimedesa

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Transkrypt:

1. 2. Wynalazki XIX wieku 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości Uczeń zna przykłady wynalazków XIX wieku i potrafi określić ich znaczenie dla rozwoju cywilizacji. 2. b) Umiejętności Uczeń potrafi: myśleć kreatywnie, porządkować i kategoryzować informacje, uczyć się we współpracy i przez współdziałanie. 3. c) Postawy Uczeń kształci umiejętność współodpowiedzialności za wykonywanie zadania. 2. 2. Metoda i forma pracy Rozsypanka, ćwiczenia z kreatywności, praca z klasą, praca w zespołach, praca w parach. 3. 3. Środki dydaktyczne Karty pracy, arkusze papieru, koperty, nożyczki, klej, spinacze. 4. 4. Przebieg lekcji 1. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel przygotowuje dla każdej grupy: kartę pracy, arkusz papieru, 3 koperty, a dla każdego ucznia po jednym spinaczu. Uczniowie przynoszą na zajęcia nożyczki i klej. Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od ćwiczenia wprowadzającego do tematu. Rozdaje uczniom spinacze biurowe i prosi, aby w parach uczniowie wymyślili 3 możliwe dla niego zastosowania. Następnie pary łączą się w czwórki i tworzą listę 5 zastosowań. Przedstawiciele czwórek prezentują swoje propozycje. Nauczyciel wyjaśnia, że uczniowie właśnie wynaleźli nowe zastosowania przedmiotu i dlatego można ich nazwać wynalazcami nowych zastosowań. 2. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel wyjaśnia pojęcia: wynalazca i wynalazek. 2. Nauczyciel dzieli klasę na cztery zespoły i przydziela im nazwy: komunikacja, gospodarstwo domowe, nauka, przemysł. 3. Uczniowie organizują salę do pracy w grupach. 4. Nauczyciel rozdaje uczniom listę wynalazków XIX wieku (załącznik 1). Zadaniem uczniów jest

zapoznanie się z materiałem, a następnie pocięcie arkusza tak, aby nazwa każdego wynalazku była na odrębnej kartce. Uczniowie segregują wynalazki do następujących grup: komunikacja, nauka, gospodarstwo domowe, przemysł, inne. Na stole pozostają kartki z nazwami tej grupy wynalazków, która odpowiada nazwie zespołu. Pozostałe kartki uczniowie wkładają do 4 kopert, które podpisują zgodnie z kategorią, której ona dotyczy. Na arkuszu papieru uczniowie zapisują hasło nazwę zespołu i jednocześnie nazwę grupy wynalazków, a następnie przyklejają karteczki. Każdy zespół przygotowuje jeden afisz. 5. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. Przedstawiciel zespołu wiesza plakat na tablicy i odczytuje propozycje swojej grupy. Pozostałe zespoły sprawdzają, czy w kopertach danej kategorii mają takie same nazwy. Jeśli wystąpią rozbieżności, to nauczyciel pozwala uczniom na dyskusję. Niektóre z wynalazków będą przynależały do różnych grup i wówczas, korzystając z zasobów w kopertach, uczniowie mogą uzupełniać afisze. Ćwiczenie kończy dyskusja na temat tych wynalazków, których nazwy uczniowie umieścili w kopercie inne. 6. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela formułują wnioski dotyczące wynalazków XIX wieku i zapisują je w zeszytach. Nauczyciel kieruje rozmową tak, aby uczniowie odnieśli się nie tylko do ilości wynalazków, ale także ich znaczenia dla rozwoju cywilizacji. 3. c) Faza podsumowująca Nauczyciel dzieli klasę na 4-osobowe zespoły. Zadaniem grup jest zaprezentowanie wybranych wynalazków za pomocą: mimiki, dźwięków, rysunku symbolu. Przedstawiciel zespołu podchodzi do nauczyciela i losuje 3 kartki z nazwami wynalazków. Uczniowie w grupach omawiają sposób ilustracji danego wynalazku, a następnie prezentują dane urządzenie lub osiągnięcie na forum. Każda osoba przedstawia tylko jedną rzecz. Zadaniem uczniów pozostałych grup jest odgadywanie nazw. 5. 5. Bibliografia 1. http://www.wynalazki.mt.com.pl/wyn/histo3.html 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/wynalazki_xix_wieku 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/historia_wynalazk%c3%b3w_i_wynalazczo%c5%9bci 6. 6. Załączniki 1. a) Karta pracy ucznia załącznik 1. rok wynalazek 1801 lokomotywa drogowa 1802 parowiec wyposażony w koło łopatkowe 1806 ekspres do kawy

1807 praktyczny parostatek 1808 kolej parowa na szynach 1810 konserwy 1810 metalowa puszka 1811 szybkobieżna parowa maszyna drukarska 1816 stetoskop 1816 gaśnica 1818 1821 stoper maszyna do pierwiastkowania, potęgowania, obliczeń trygonometrycznych 1823 tkaniny nieprzemakalne 1823 zapalniczka 1825 publiczna linia kolejowa 1825 gąsienice do pojazdów 1825 pismo dla niewidomych 1826 początki fotografii 1826 żniwiarka 1829 silnik elektryczny 1829 ścieg łańcuszkowy i maszyna do jego wykonania 1830 patent na konstrukcję maszyny do szycia 1830 kosiarka 1831 jednostki podstawowe: milimetr, miligram i sekunda 1834 praktyczna żniwiarka mechaniczna 1836 wirowa suszarka do bielizny

1837 praktyczny telegraf elektromagnetyczny 1837 wyprodukowanie syntetycznych kamieni szlachetnych 1838 telegraf kolejowy 1839 fotografia dagerotypia 1839 rower z pedałami 1840 nawozy sztuczne w rolnictwie 1840 klucz i alfabet telegraficzny 1840 znaczek pocztowy 1841 ustalenie sygnalizacji świetlnej (trzykolorowej) na kolei 1844 międzymiastowa linia telegraficzna Waszyngton Baltimore 1844 elektryczny zegar 1845 elektryczne światło żarówkowe 1846 maszyna do szycia 1848 elektryczne oświetlenie ulic 1849 chłodziarka mechaniczna 1849 agrafka 1851 podmorska linia telegraficzna 1853 lampa naftowa 1854 żarówka elektryczna 1854 droga asfaltowa 1854 kamizelka ratunkowa 1854 jarzeniówka 1855 zapałki

1855 maszyna do pisania z taśmą 1857 winda osobowa 1860 silnik spalinowy i gazowy 1862 tworzywo sztuczne 1863 metro 1867 dynamit 1867 użyteczny model maszyny do pisania 1868 margaryna (Francja) 1868 konserwy mięsne 1869 patent na motocykl 1869 rower z napędem na tylne koło 1870 otwieracz do konserw 1871 tunel alpejski 1875 pojazd z silnikiem benzynowym 1875 bezpiecznik elektryczny 1876 telefon 1877 fonograf 1877 mikrofon 1879 lokomotywa elektryczna 1879 tankowiec 1879 elektryczny garnek do gotowania 1879 żarówka elektryczna 1881 tramwaj elektryczny

1881 kongres w Paryżu wprowadza jednostki podstawowe: centymetr, gram i sekundę 1882 elektryczne żelazko 1882 wentylator 1885 samochód z silnikiem benzynowym 1885 sztuczny jedwab 1885 szczepionka przeciw wściekliźnie 1886 motocykl 1887 gramofon i produkcja płyt 1888 ręczne aparaty fotograficzne 1890 teleautograf do przekazywania obrazów na odległość 1890 krosno automatyczne 1891 patent na projektor i kamerę filmową 1891 czajnik elektryczny 1892 automatyczna centrala telefoniczna 1893 zamek błyskawiczny 1895 zelektryfikowana linia kolejowa 1895 kinematograf 1895 antena radiowa 1895 użyteczna elektrownia wodna 1895 promienie Roentgena 1895 automaty do gry 1895 kino 1896 radio

1896 auto z elektrycznym rozrusznikiem 1896 wykonanie termosu 1898 odkrycie pierwiastków promieniotwórczych 1898 magnetyczny zapis dźwięku 1898 konstrukcja głośnika 1898 nadajnik radiowy 1900 schody ruchome 2. b) Zadanie domowe Uzupełnij tabelę. Informacji szukaj w encyklopedii, na stronach internetowych, w podręcznikach. wynalazek wynalazca rok państwo lokomotywa parowa radio telefon żarówka agrafka znaczenie dla rozwoju cywilizacji 7. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut brak 8. 8. Uwagi do scenariusza