Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Podobne dokumenty
A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Na polowaniu z Wielkomiludem

Jaki utwór nazywamy bajką?

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

Rozdział 28. Wybuch wielkiej wojny

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

*12 Polska między wojnami

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

8 W przemysłowym mieście

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

-badają problemy związane z planowaniem, projektowaniem środowiska swojego zamieszkania i poruszania

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Jak korzystać z zasobu książek elektronicznych Małopolskie Biblioteki Publiczne platformy IBUK Libra

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz zajęć nr 7

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

4. PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELA

Sposoby przedstawiania algorytmów

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Instrukcja obsługi ebook Geografia XXI wieku

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Poczta nam pomocna. Temat: Piszemy list do Świętego Mikołaja

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Budowanie poczucia własnej wartości

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Scenariusz zajęć nr 8

KONSPEKT LEKCJI. 1. Cele lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

KOŁO MATEMATYCZNE LUB INFORMATYCZNE - klasa III gimnazjum, I LO

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

1. Skopiować naswój komputer: (tymczasowy adres)

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Witryna dla rodziców/ucznia

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Witryna dla rodziców/ucznia

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Propozycja metodyczna dla klasy VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

UONET+ moduł Dziennik

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II technikum zawodowego i liceum

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

Raport z Diagnozy ucznia kończącego naukę w klasie III w roku szkolnym 2016/2017 w Szkole Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Transkrypt:

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza Cele lekcji wyszukiwanie informacji w tekście poetyckim i ich wykorzystywanie dostrzeganie różnych środków tworzenia nastroju w literaturze i malarstwie opisywanie odczuć, które budzi dzieło formułowanie własnych sądów i wniosków popieranie odpowiedzi odpowiednimi fragmentami tekstu notowanie ze słuchu redagowanie opisu obrazu Materiały i środki dydaktyczne multipodręcznik dla klasy 1 gimnazjum (s. 190 193) karta pracy Metody i techniki nauczania rozmowa nauczająca praca z tekstem i obrazem mapa mentalna Formy pracy praca jednostkowa praca grupowa praca zbiorowa Czas realizacji 2 godziny lekcyjne 1

Część I Przebieg lekcji 1. Rozmowa o niepisanych prawach Przed rozpoczęciem zajęć przygotowujemy się do lekcji. W tym celu powiększamy ramkę znajdującą się na górze strony (multipodręcznik, s. 190). Następnie zwijamy ją, klikając na strzałkę w prawym górnym rogu. Korzystając z ikony (wpisywanie tekstu), na górze strony piszemy: NIEPISANE PRAWA. Multipodręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, s. 190. Pytaniami do uczniów rozpoczynamy rozmowę: Czym są waszym zdaniem niepisane prawa? Podajcie przykłady takich praw. Czy przestrzeganie niepisanych praw jest równie ważne, jak przestrzeganie tych zapisanych w kodeksach? Dlaczego? Jakie mogą być konsekwencje łamania praw, których nigdzie nie zapisano? Na zakończenie rozmowy rozwijamy ramkę, klikając w strzałkę znajdującą się w lewym górnym rogu. Prosimy jednego z uczniów o odczytanie informacji z ramki. Multipodręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, s. 190. 2. Czytanie ballady Świtezianka Adama Mickiewicza Czytamy głośno tekst Świtezianki (multipodręcznik, s. 190 192). Uczniowie śledzą tekst i podkreślają niezrozumiałe wyrazy, używając ikon (pisak) lub (zakreślacz). Wspólnie z nimi wyjaśniamy niezrozumiałe słowa. 2

3. Omówienie ballady Rozdajemy uczniom karty pracy. Następnie dzielimy ich na kilkuosobowe zespoły i prosimy o wykonanie zadań 1 5 (multipodręcznik, s. 192 193). Odpowiedzi i wnioski uczniowie zapisują przy ćwiczeniach 1 i 2 w karcie pracy. Po upływie wyznaczonego czasu sprawdzamy poprawność wykonania ćwiczeń. Powiększamy po kolei każde zadanie. Czytamy głośno polecenia i omawiamy rozwiązania wspólnie z uczniami. Grupy podają swoje odpowiedzi, nawzajem się uzupełniając. Multipodręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, s. 192. Multipodręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, s. 192. Multipodręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, s. 192. Kończąc rozważania o odpowiedzialności za słowo, prosimy uczniów, by sformułowali prawo ludowe, do którego odwołuje się ballada. 3

Multipodręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, s. 192. Jako ostatnie omawiamy zadanie 5. Multipodręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, s. 193. 4

Część II Przebieg lekcji 1. Zapisanie tematu i zapoznanie się z informacjami dotyczącymi romantyzmu Dyktujemy temat lekcji: Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza. Komentujemy słowo romantyczny. Wyjaśniamy, że chodzi tu o epokę w dziejach kultury europejskiej. W multipodręczniku (s. 190) klikamy w ikonę (przekierowanie do strony). Otworzy się strona z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi romantyzmu (multipodręcznik, s. 318 319). Multipodręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, s. 318 319. Prosimy uczniów, aby przeczytali zawarte tam informacje, a następnie wykonali ćwiczenie 3 z karty pracy, którą otrzymali na wcześniejszej lekcji. Ich zadanie polega na wypisaniu w formie mapy mentalnej najważniejszych cech epoki. Po upływie wyznaczonego czasu sprawdzamy poprawność wykonania zadania. Pytamy uczniów, jakie romantyczne cechy odnajdują w balladzie Adama Mickiewicza. 5

2. Rozmowa o romantycznych obrazach Wyświetlamy obraz Caspara Davida Friedricha (multipodręcznik, s. 193). Multipodręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, s. 193. Prosimy uczniów o wykonanie poniższych poleceń. Powiedzcie, jaki jest nastrój obrazu. Nazwijcie uczucia, które w was on budzi. Wskażcie elementy obrazu wpływające na jego odbiór. Powiedzcie, czy waszym zdaniem obraz Friedricha mógłby być ilustracją Świtezianki. Wskażcie podobieństwa i różnice. Ponownie klikamy w ikonę (przekierowanie do strony) i przechodzimy do wybranych zagadnień dotyczących romantyzmu (multipodręcznik, s. 318 319). Po kolei oglądamy umieszczone tam obrazy, powiększając je przez kliknięcie. Uczniowie rozmawiają o obrazach: dzielą się swoimi wrażeniami, mówią o nastroju obrazów, ich cechach charakterystycznych itp. Ważne jest, by zwrócili uwagę nie tylko na sposób przedstawienia przyrody, ale i na inne cechy charakterystyczne. Jeśli wystarczy nam czasu, najciekawsze spostrzeżenia możemy zapisywać wokół danego obrazu, korzystając z ikony (wpisywanie tekstu). Oglądamy tyle obrazów, na ile pozwolą czas i zainteresowanie uczniów. Praca domowa Ćwiczenie 4 z karty pracy. 6

Karta pracy Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza 1. Do wyrazów w krzyżówce dopisz hasła tak, aby objaśnienia dotyczyły treści analizowanej ballady. 1. J E Z I O R O 2. D Z I E W C Z Y N A 3. S T R Z E L E C 4. F A L A 5. M O D R Z E W 6. P R Z Y S I Ę G A 1.... 2.... 3.... 4.... 5.... 6.... 2. Uzupełnij poniższy schemat. Świtezianka Sposób narracji Rola przyrody

3. Wykonaj mapę mentalną, której głównym hasłem jest słowo romantyzm. Wypisz dookoła niego najważniejsze cechy epoki. romantyzm

4. Wybierz dowolny obraz romantyczny i go opisz. W swojej pracy uwzględnij odpowiedzi na następujące pytania: Co przedstawia obraz? Jaki jest jego nastrój? Jakie uczucia wywołuje? Co o nim myślisz?