1. Sfilmowane dzieciństwo na podstawie wiersza Stanisława Grochowiaka Zejście

Podobne dokumenty
1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Piszemy mowę obronną

1. W świecie obyczajów i tradycji

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

1. 2 razy lekcja języka polskiego

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Warsztaty z tworzenia filmów animowanych metodą poklatkową.

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

2. Tabele w bazach danych

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Czasownik bez tajemnic

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Pole równoległoboku. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. Cel ogólny lekcji: a) Wiadomości. b) Umiejętności. Umieć obliczyć pole równoległoboku.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

2. Metody prezentacji informacji

Poznajemy rodzaje podmiotu

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Orzeczenie i jego określenia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Poniżej prezentujemy informacje dotyczące sprawdzianu w klasie VI.

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Moja wakacyjna przygoda

uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu;

Scenariusz lekcji. Autor/ka / Autorzy: JUSTYNA BRZOZOWSKA Trenerka wiodąca: ANNA CIEŚLUK. Tytuł lekcji Uczymy się wyrażać emocje i uczucia.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Strona czynna i strona bierna czasownika

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Zostań młodym ekologiem

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

ACETON NAJBARDZIEJ ZNANY KETON WSTĘP:

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

SCENARIUSZ ROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

Szkoła Podstawowa nr 60 Zestaw podręczników na rok szkolny 2013/14

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Czy warto pomagać zapoznanie z literą p na przykładzie wyrazu podstawowego pomoc

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

Transkrypt:

1. Sfilmowane dzieciństwo na podstawie wiersza Stanisława Grochowiaka Zejście Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna tekst S. Grochowiaka Zejście, zna podstawowe terminy z zakresy sztuki filmowej, jak: ujęcia, zawartość kadru, plany, ruchy kamery, dialog, środki pozajęzykowe, zna zasady pisania scenariusza i scenopisu. ii. b) Umiejętności potrafi interpretować wiersz, potrafi dokonać przekładu intersemiotycznego tekstu literackiego na scenopis filmowy, potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów. b. 2. Metoda i forma pracy Ćwiczenia praktyczne c. 3. Środki dydaktyczne S. Grochowiak, Zejście, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy III gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000. Przykładowy scenopis (załącznik 1) Schemat scenopisu do uzupełnienia (załącznik 2) d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. 2. Uczniowie siadają w dowolnych miejscach w klasie. Nauczyciel prosi ich o zamknięcie oczu i wsłuchanie się ponownie w wiersz. Utwór był interpretowany na wcześniejszych lekcjach. ii. b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie opowiadają o obrazach, jakie im towarzyszyły podczas słuchania wiersza. Następnie

nauczyciel prosi uczniów o podanie wiadomości na temat scenariusza, które poznali na wcześniejszych lekcjach z zakresu sztuki filmowej. Nauczyciel informuje uczniów, że kolejnym etapem powstania filmu po napisaniu scenariusza jest powstanie scenopisu. Uczniowie odszukują termin w Słowniku języka polskiego. Scenopis szczegółowo opracowany plan, który służy realizacji filmu. Zawiera on ujęcia, zawartość kadru, plany, ruchy kamery, dialogi, środki pozajęzykowe. 2. Uczniowie czytają przykładowy scenopis na podstawie znanej im lektury Opowieść wigilijna (załącznik 1). 3. Uczniowie zostają podzieleni na grupy, każdy zespół dostaje schemat scenopisu. Ich zadaniem jest stworzenie scenopisu do wiersza S. Grochowiaka Zejście (załącznik 2). iii. c) Faza podsumowująca Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w grupach, dzielą się swoimi uwagami i spostrzeżeniami. e. 5. Bibliografia 1. Grochowiak S., Zejście, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy III gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000. 2. Stanisławska I., Redagujemy scenariusz filmowy i piszemy scenopis. Scenariusz cyklu zajęć w gimnazjum, [w:] Biblioteka w szkole 2001, nr 12. 3. Słownik języka polskiego, PWN, Warszawa 2000. Załącznik 1. f. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia Przykładowy scenopis na podstawie lektury Opowieść wigilijna Ujęcie Zawartość kadru Plany y kamery Dialogi, dźwięk, muzyka 1 Czołówka, stylizowany napis Najazd Odgłosy szumu Pierwszy z trzech duchów Opowieści wigilijnej wg Ch. Dickensa. ogólnego do zbliżenia. przechodzący w wiatru za oknem. panoramę. 2 Wnętrze pokoju, zegar, półmrok, po środku drewniane łoże z filarami zasłonięte kotarą. 3 Drewniane łoże, widać delikatne jak dziecka różowe ręce odsłaniające kotary łoża. ogólnego do planu średniego. ogólnego zbliżenie na ręce odsłaniające kotarę. zegar. Najazd Odgłos bicia zegara Muzyka wyrażająca zaniepokojenie, strach.

4 W łożu leży przestraszony Scrooge w białej koszuli nocnej, na głowie ma średniego do szlafmycę, przy łożu stoi duch detalu, mający postać dziecka i starca przyspieszenie jednocześnie; ma długie, białe włosy, akcji. stopy odkryte, ubrany w śnieżnobiałą tunikę o nagich ramionach. Przepasany błyszczącą szarfą. Prawa ręka trzyma ostrokrzew. Z czubka głowy wypływa jasne światło. 5 Scrooge powoli podnosi głowę, mówi drżącym głosem. 6 Postać ducha, stoi obok łoża, lewa ręka wyciągnięta w stronę Scrooga. 7 Twarz Scrooge a, spokojna, wyrażająca zdziwienie, a jednocześnie zaciekawienie wywołane słowami Duch mówi do Scrooge a. 8 Obraz ogólny, ukazujący stojącego i mówiącego ducha obok łoża i leżącego Scrooge a. 9 Okno, padający lekko śnieg, przy oknie stoi Scrooge, otulając się szlafrokiem, duch trzymający rękę na sercu Scrooge a. 10 Przeniknięcie przez ścianę. Przechodzący otuleni w futra przechodnie (5 osób). Scrooge i duch stojący przed drzwiami. 11 Pokój kancelarii, za biurkiem kończący pracę Fezziwig. Skrzypek strojący skrzypce. 12 Wchodzi do biura uśmiechnięta Fezziwigowa z córkami, pracownicy z żonami, zaproszeni goście. W oddali świąteczny stół. Przy biurku stojący skrzypek. pełnego pełnego pełnego amerykańskiego do średniego. średniego zbliżenie na okno. Najazd z ogólnej postaci na twarz Scrooge a. twarz Najazd postaci na twarz Scrooge a. Powolny najazd na okno. pełnego do zbliżenia na postacie. postać Scrooge a i średniego najazd na zbliżenie szczęśliwego Fezziwiga. Plan amerykański. uśmiechniętą postać Fezziwiga. Muzyka uspakajająca. Czy jesteś duchem, którego wizytę mi przepowiedziano? Tak, to ja, jestem Duchem Dawnych Świąt Bożego Narodzenia. Bardzo dawnych. Tak chodzi o twoją przeszłość. To, co zobaczysz to cienie, przeszłych wydarzeń. Ludzie nie będą wiedzieli, że ich obserwujemy. Spokojna muzyka. Poznaję tu właśnie terminowałem.

13 Fezziwig i ich goście wykonujący angielskie tańce towarzyskie z tego okresu (początek XIX wieku). 14 Zegar bijący 23.00, państwo Fezziwig żegnający zadowolonych gości. Obok drzwi stoi duch wpatrzony w twarz Scrooge a. 15 Twarz Scrooge a wyrażająca melancholię za tymi szczęśliwymi latami jego życia. 16 Kancelaria, duch ciągnie Scrooge a za rękę. 17 Salon, w fotelu siedzi smutna na czarno ubrana kobieta, obok niej stoi młodzieniec. Przy kominku za nimi stoi duch i zaskoczony Scrooge. 18 Salon; twarz damy, spływające po jej twarzy łzy. Wychodząc kobieta mówi. 19 Duch i Scrooge stojący przy kominku. Plan amerykański do planu średniego. Plan amerykański do szybkiego półzbliżenia Scrooge a i Zbliżenie na twarz Scrooge a. Plan średni. amerykańskiego Duże zbliżenie. Plan średni. Najazd z gości na Scrooge a. twarz twarze pary. półzbliżenia do zbliżenia twarzy. zbliżenie twarzy Scrooge a. Ciche strojenie skrzypiec. Hej tam Ebenezerze, kończ pracę. Dziś wigilia. Posprzątaj, aby było dużo miejsca. Muzyka angielska z tego okresu. Skrzypek grający angielską muzykę, śmiech. Cichy śmiech, gwar. Słowa ducha Tak niewiele trzeba, by wzbudzić w ludziach wdzięczność. Od niego zależało, czy będziemy szczęśliwi i on to uczynił. Słowa ducha Mój czas się kończy, a chcę coś ci pokazać. 20 Duch trzymający rękę Scrooge a. Plan średni. twarz Słowa narzeczonej Zmieniłeś się 21 Salon, fotel, kominek, choinka, troje Plan bardzo, nie jesteś dzieci biegających wesoło, tragarz z amerykański do Scrooge a. taki jak dawniej. W prezentami, jego dawna narzeczona, zbliżenia. twoim życiu liczą pan w surducie. Przy kominku duch i się pieniądze, zysk. Scrooge. Ja nie mam posagu, dlatego zwalniam cię z danego słowa.

22 Pokój, łoże, Scrooge wchodzący do łóżka senny i zmęczony. Znikająca wolno postać Plan średni do zbliżenia. znikającą wolno postać Żegnaj, abyś znalazł szczęście w życiu, które wybrałeś. Słowa Scrooge a Duchu nie chcę już niczego oglądać, nie chcę cierpieć. Duch Jeszcze tylko jeden obraz. Scrooge Duchu zabierz mnie stąd. Duch To nie moja wina, że tak wyglądała twoja przeszłość. Załącznik 2. Schemat scenopisu Ujęcie Zawartość kadru Plany y kamery Dialogi, dźwięk, muzyka

ii. b) Zadanie domowe Wybierz wiersz z podręcznika, który twoim zdaniem jest świetnym materiałem na scenopis filmowy. 45 minut brak g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza