Edukacja polonistyczna Scenariusz zajęć z zakresu edukacji polonistycznej, środowiskowej i matematycznej w klasie III Temat dnia: Zdrowo i kolorowo. Temat zajęć: Umiem odżywiać się zdrowo. Cel główny: Uświadomienie uczniom konieczności właściwego odżywiania się. Cele operacyjne: Potrafi mnożyć w zakresie 100 i porządkować iloczyny od najmniejszego do największego oraz wykonywać w zakresie 1000 działania typu 300 + 40, 240 + 20, 470 + 24 ; Zna główne składniki pokarmu oraz ich znaczenie w organizmie człowieka; Potrafi dokonać klasyfikacji produktów na cztery grupy; Rozumie konieczność spożywania różnorodnych pokarmów; Zna wartości odżywcze mleka, świeżych owoców i warzyw; Wie, że prawidłowe odżywianie ma wpływ na zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie; odpowiada na pytania do cicho przeczytanego tekstu; wyróżnia i nazywa rzeczownik, czasownik i przymiotnik, określa liczbę i rodzaj rzeczownika; potrafi trafnie odegrać przydzielone role; potrafi zaplanować dzienny jadłospis i ustalić właściwe pory spożywania posiłków;
układa spójna wielozdaniowa wypowiedź na dany temat; rozpoznaje i nazywa produkty niezdrowe; umie zaśpiewać pląs Porządnicki Felek Środki dydaktyczne: kartoniki z iloczynami, wiersz J. Karaszewskiego pt. Dla każdego coś zdrowego, kartoniki z napisami nazw pokarmów, kartki z jadłospisem Justyny, kartoniki z napisami nazw produktów zdrowych i niezdrowych, dwa pudełka, blok rysunkowy, szary papier, karty pracy. Przebieg zajęć CZĘŚĆ WSTĘPNA 1.Powitanie w czterech językach Europy polskim, angielskim, hiszpańskim i włoskim. 2. Praca indywidualna. Uczniowie porządkują iloczyny od najmniejszego do największego i odczytują główny cel zajęć umiem odżywiać się zdrowo. CZĘŚĆ GŁÓWNA 3. Rozmowa na temat: Co to znaczy odżywiać się zdrowo? burza mózgów. Uczniowie zapisują odpowiedzi na karteczkach, a następnie przyklejają do arkusza szarego papieru tworząc promyczki. Odczytanie propozycji uczniów. Następnie cicho czytają fragment wiersza S. Karaszewskiego pt. Dla każdego coś zdrowego, a następnie odpowiadają na pytania: O jakich zdrowych produktach, które powinniśmy jeść, mowa jest w wierszu? Dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw? Co można z nich przyrządzić? Jakie inne produkty są nam potrzebne i jakie składniki zawierają? (uczniowie wymieniają białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i sole mineralne oraz ich funkcje w organizmie) Wypisanie z wiersza po 2 rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki.
3. Uzupełnienie piramidy pokarmowej. Uczniowie otrzymują kartoniki z nazwami różnych produktów. Ich zadaniem jest przykleić je w odpowiednie miejsce na piramidzie pokarmowej, która znajduje się na arkuszu papieru, a następnie w grupach uzupełniają piramidy pokarmowe. 4. Pląs Porządnicki Felek. 5. Rozpoznawanie produktów zdrowych i niezdrowych. Dwoje dzieci (tata i mama) pokazuje kartoniki z nazwami różnych produktów, a zadaniem dzieci jest posegregowanie ich do dwóch pudełek z napisami produkty zdrowe, produkty niezdrowe. 6. Odgrywanie ról scenka. Jedno dziecko wciela się w postać mamy, a drugie dziecka. Dziecko domaga się od mamy kupienia lizaka, chociaż wcześniej zjadło już czekoladę. Co odpowie mama? 7. Układanie dziennego jadłospisu praca zróżnicowana. Korzystając z wcześniej uzupełnionej piramidy zdrowia, dzieci w grupach czytają jadłospis Justyny i dokonują w nim zmian. niezdrowe, a wpisują zdrowe. Wykreślają produkty, które są Np. śniadanie kanapka z chlebem razowym, masłem serem żółtym i sałatą, pączek, kakao Obiad kanapka, kotlet mielony, surówka z pomidorem, kompot
Kolacja zupa mleczna, gotowane jajko, bułka i coca cola Dzieci samodzielnie układają jadłospis Justyny 8.Praca w parach tworzenie klasowego plakatu Umiem odżywiać się zdrowo. Uczniowie losują kartki z poleceniami. Wypisz: znane produkty niezdrowe znane produkty zdrowe narysuj wesołe warzywo narysuj człowieka, który odżywia się zdrowo narysuj człowieka, który odżywia się niezdrowo Następnie relacjonują wykonane przez siebie zadanie i przyklejają je do arkusza szarego papieru. 9. Odczytanie treści Ogłoszenia Do restauracji w dobrym punkcie potrzebni kucharze i dietetycy. Wymagana znajomość tworzenia jadłospisu i nienaganne maniery. Płacę w euro. Tel. 427 4367 Ustal menu restauracji Ciekawka, oblicz kaloryczność dań na podstawie tabelki. DANIE KALORYCZNOŚĆ Rosół z kury 300 kcal Kotlet schabowy panierowany 700 kcal Kotlet mielony 340 kcal Ogórek 8 kcal Parówki 230 kcal Ziemniaki 60 kcal Chleb 210 kcal Banany 70 kcal Ryż 310 kcal jajko 140 kcal Gołąbki z mięsem 510 kcal Rosół z kury i kotlet mielony... Parówki i ryż...
Chleb, jajko i ogórek... Gołąbki z mięsem, ziemniaki i ogórek... 8. Rozwiąż zadanie Ciekawka Aby przygotować sałatkę kupiłem 4 puszki fasoli po 6 zł, 2 słoiki marynowanych pieczarek po 9 zł każdy oraz paprykę za 13 zł. Ile wydałem na zakupy? Czy potrafisz obliczyć ile kasjer wydał mi ze 100 zł? Spróbuj. Praca czeka na najlepszych. CZĘŚĆ KOŃCOWA 9.Ewaluacja zajęć. Uczniowie kończą rozpoczęte zdania: Czuję się... Najbardziej podobało mi się... Zajęcia były... 10 Rozdanie listów do rodziców Szanowni Rodzice! W ciągu ostatnich kilku zajęć Państwa dzieci zapoznały się z zasadami zdrowego odżywiania. Dziecko
w wieku 910 lat potrzebuje dużo energii do wzrostu i prawidłowego rozwoju, a to mogą zapewnić tylko regularne i odżywcze posiłki. Powinny być one urozmaicone i zawierające składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takie jak: białka, tłuszcze, sole mineralne, witaminy, węglowodany i odpowiednią ilość napojów. Nie zapominajcie nigdy, Drodzy Rodzice, dać swemu dziecku drugiego śniadania do szkoły. Ono musi uzupełniać straconą na myślenie i zajęcia ruchowe energię. Pamiętajcie, że od zdrowego odżywiania zależy zdrowie Waszych dzieci, i teraz, i w przyszłości. W przygotowaniu posiłków starajcie się uwzględniać gusty dziecka, nie zmuszajcie je do jedzenia nie lubianych potraw, pozwólcie, aby pomogło Wam w przyrządzaniu posiłków lub nawet samo coś przygotowało. Zapytajcie swoje dziecko o czym rozmawiało na zajęciach, czego się dowiedziało, co mu się najbardziej podobało? Zachęcam Państwa również do przygotowania razem z dzieckiem przepisu na zdrową i smaczną potrawę, którą będziemy mogli zamieścić w naszej klasowej Książce kucharskiej. Dziękuję za współpracę wychowawca