METODYKA E-LEARNINGU I STRATEGII UCZENIA SIĘ PRZEZ CAŁE śycie W XXI W.

Podobne dokumenty
EUROPEJSKIE ASPEKTY EDUKACJI SZKOLNEJ

Akademia etwinning, Małgorzata Knap KOMPETENCJE KLUCZOWE W EDUKACJI

Wykorzystanie nowych mediów w procesie kształcenia jako przykład innowacji dydaktycznej

Czy nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w kształceniu? Raport z badań.

Plan zajęć stacjonarnych. Grupa II

Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów. Wyzwania i możliwości tworzenia polityki edukacyjnej na poziomie jednostki samorządu terytorialnego

Społecznościowe techniki kształcenia na odległość. Zbigniew Meger

Formularz dobrych praktyk. Bogumiła Mandat. Joanna Brosiło. Dobre praktyki

Zastosowanie narzędzi Web 2.0 do promocji działań edukacyjnych. Marta Klimowicz. Co to jest Web 2.0?

Nowe narzędzia edukacyjne w sieciach społeczno. ecznościowychciowych. Zbigniew Meger. Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania

Imię i nazwisko:. Data:...

Program Cyfrowy Nauczyciel

Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym sposób na zwiększenie widoczności zasobów bibliotek cyfrowych w wyszukiwarkach internetowych Karolina Żernicka

PROGRAM DOSKONALENIA PRZEDMIOTOWEGO W ZAKRESIE EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Przegląd Projektu. Konferencja o E-learningu 13 października 2010 ORE, Warsaw. Thanasis Hadzilacos, OUC & RA.CTI Demetra Egarchou, RA.

Rozwijanie kreatywności i autonomii ucznia

Krajowe Biuro etwinning KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI W PROJEKTACH MIĘDZYNARODOWYCH PROGRAMU ETWINNING

RAMOWY WZÓR PROGRAMU/PLANU SZKOLEŃ DOSKONALĄCYCH DLA NAUCZYCIELI

NOWA KULTURA UCZENIA SIĘ.

Matematyka czas na TIK-a

Akademia Ekonomiczna w Poznaniu Katedra Informatyki Ekonomicznej. Internet 2.0

Placówka z certyfikatem PN-EN ISO 9001:2009 i akredytacją Łódzkiego Kuratora Oświaty

AKCJA 2 Partnerstwa Strategiczne. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego

E-learning Maciej Krupiński

Komunikacja w kursie e-learningowym konieczność czy luksus? Agnieszka Wierzbicka Uniwersytet Łódzki

Innowacja pedagogiczna: Edukacja medialna. OPIS INNOWACJI

ROLA PARTNERSTW STRATEGICZNYCH I MOBILNOŚCI W PROGRAMIE ERASMUS+

Europejski Obszar Szkolnictwa Wyższego

Koncepcja pracy MSPEI

Kompetencje kluczowe w uczeniu się przez całe życie w świetle współczesnego rynku pracy. Agnieszka Herma

Realizacja projektów etwinning a nowa podstawa programowa

EDUKACJA EKOLOGICZNA PRZYSZŁOŚCI JUŻ TERAZ

Kompetencje kluczowe

1 Metody i formy pracy:

Edukacja informatyczna w gimnazjum i w liceum w Nowej Podstawie Programowej

VII KONGRES ZARZĄDZANIA OŚWIATĄ OSKKO, UMK, TORUŃ, Jaki e-learning potrzebny jest współczesnej szkole?

Aktywne poszukiwanie pracy. Asertywność

I. OPIS ZAKŁADANYCH EFEKTÓW KSZTAŁCENIA: 1) Tabela kierunkowych efektów kształcenia (EKK)

WOLONTARIAT wyzwaniem dla wychowania XXI wieku. Dr Joanna Michalak-Dawidziuk

Linux Essentials: nowe kompetencje specjalistów przyszłości

Stowarzyszenie E-learningu Akademickiego

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

ROLA SAMORZĄDU. w budowaniu szkoły XXI wieku

BIBLIOTEKA NAJLEPSZE NA ŚWIECIE MIEJSCE EDUKACJI

Moodle i złudzenia na temat Moodle. dr Małgorzata Miranowicz Zakład Dydaktyki Chemii Wydział Chemii UAM, Poznań

Początki e-learningu

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Istota i zastosowanie platformy e-learningowej Moodle

UCZNIOWIE SĄ AKTYWNI. Wykorzystanie nowych technologii a aktywność uczniów.

KOMPETENCJE KLUCZOWE

DZIAŁAM W SIECIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Rozwiązania e-learningowe jako narzędzia rozwoju kompetencji zawodowych. Paweł Czerwony Global New Business Manager

III edycja programu Doświadczenia i dobre praktyki w programie Szkoła z klasą 2.0

Cel i zawartość prezentacji

Praca w grupie, czyli aktywna nauka na kursie online

Projekt szkolenia on-line w bibliotece akademickiej

Zastosowania narzędzi analitycznych w komunikacji społecznej

Społecznościowe kanały sprzedaży. Michał Laskowski, ShopCamp 2.4, Sopot 2011r.

GT1_W09 GT1_W03 GT1_W04 GT1_W05 GT1_W06 GT1_W07 GT1_W08 GT1_W11 GT1_W12

Sieć co łowi wszystkie ryby, czyli poradnictwo zawodowe a Internet Anna Sarczyńska i Zbigniew Brzeziński

Wykorzystanie serwisów i sieci społecznościowych do realizacji badań marketingowych

EPORTFOLIO narzędziem wspierania twórczości i kreatywności

Partnerstwa strategiczne w dziedzinie szkolnictwa wyższego ogólna charakterystyka. Małgorzata Członkowska-Naumiuk

Nauczyciel w sieci Tech-Connected Teacher (TC*Teacher) 1

Jak działają social media?

"Edukacyjne ferie z CENem"

Do czego chcemy przygotować nasze dzieci i naszych uczniów: do testów czy do życia i pracy? Gdańsk, 16 maja 2009 roku

Numer i nazwa obszaru: 6 Portale społecznościowe jako narzędzie pracy grupowej. Temat szkolenia:

Ewaluacja szkoleń SGH w projekcie Doskonalenie kwalifikacji pracowników Powiatowych Urzędów Pracy z zastosowaniem metody blended learning

Komentarz do wyników polskiej wersji badania Blanchard Corporate Issues 2011


Klikasz i masz pozaformalna edukacja w instytucjach kultury i organizacjach

PRZEBIEG (KROK PO KROKU Z UWZGLĘDNIENIEM METOD I SZACUNKOWEGO CZASU) I FORMA REALIZACJI ZAJĘĆ

ZMIANY OBLICZA WSPÓŁCZESNEJ SZKOŁY NA PRZYKŁADZIE II SPOŁECZNEGO GIMNAZJUM SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

PROGRAM DOSKONALENIA ZAWODOWEGO NAUCZYCIELI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W NAMYSŁOWIE NA LATA

Laboratorium przez Internet w modelu studiów inżynierskich

Kształcenie ustawiczne bibliotekarzy. D r D a n u t a K o n i e c z n a, r.

E-Podręcznik w edukacji. Marlena Plebańska

WIELOKULTUROWOŚĆ, INNOWACJE I KREATYWNOŚĆ W BIBLIOTECE MAGDALENA KRASOWSKA-IGRAS

Przedmioty fundamentalne (F)

Sprawozdanie z realizacji innowacji pedagogicznej

Inspiracje mądrego korzystania z Internetu na rzecz dzieci i młodzieży. Copyright Fundacja Odkrywców Innowacji

Możliwości pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych na digitalizację zasobów

TYTUŁ PREZENTACJI SZCZEGÓŁOWY OPIS OSI PRIORYTETOWYCH W ZAKRESIE EFS REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA LATA

Kierunek: Informatyka Społeczna Poziom studiów: Studia I stopnia Forma studiów: Stacjonarne. audytoryjne. Wykład Ćwiczenia

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Marketing internetowy


Pedagogika tradycyjna

SPECYFIKA PRZYWÓDZTWA EDUKACYJNEGO I KOMPETENCJE POLSKICH DYREKTORÓW

ROLA NAUCZYCIELA W KSZTAŁTOWANIU POSTAW UCZNIÓW. Kamila Ordowska

Akademia Twórczego i Logicznego Myślenia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Nauczanie zarządzania poprzez grę koncepcja studiów podyplomowych WSB w Toruniu.

Wirtualna przestrzeń edukacyjna i jej zasoby

Wojewódzkie Zadania Edukacyjne. Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty na rok szkolny 2007/2008 w ramach tzw.grantów

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

NOWE TECHNOLOGIE JAKO NARZĘDZIE MOTYWACJI W NAUCZANIU JĘZYKÓW OBCYCH

2 Staż pracy jedna odpowiedź 0% 50% 100% procentowo ile głosów

Rozwijanie kompetencji matematycznych, podstawowych kompetencji naukowych i

Dlaczego ICT. Wstęp do rozważań na temat narzędzi ICT w szkole. Pokolenie cyfrowe, nowy model edukacji, mt

Innowacyjne usługi szerokopasmowe - telepraca, e-learning

Transkrypt:

METODYKA E-LEARNINGU I STRATEGII UCZENIA SIĘ PRZEZ CAŁE śycie W XXI W. Nicos Sifakis Hellenic Open University Warszawa, 13 października 2010

Przedmiot zainteresowania E-learning i technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK) Kształcenie na odległość Kształcenie dorosłych Strategia uczenia się przez całe Ŝycie 2

Kluczowe umiejętności w XXI w. Umiejętno tności epoki cyfrowej Umiejętno tności podstawowe, naukowe, ekonomiczne, techniczne Umiejętno tności wizualne i informacyjne Umiejętno tności wielokulturowe i świadomość globalna Twórcze myślenie Zdolność do adaptacji i radzenia sobie z zawiłościami Samodzielne ukierunkowanie się Ciekawość ść, pomysłowo owość ść, podejmowanie ryzyka Myślenie wyŝszego rzędu i prawidłowe rozumowanie 3

Kluczowe umiejętności w XXI w Skuteczna komunikacja Przewodniczenie grupie, współpraca, praca, umiejętno tności interpersonalne Odpowiedzialność osobista, społeczna i obywatelska Komunikacja interaktywna Wysoka wydajność Klasyfikowanie, planowanie i zarządzanie ukierunkowane na wyniki Skuteczne uŝycie rzeczywistych narzędzi Zdolność tworzenia odpowiednich produktów wysokiej jakości (NCREL, 2003) 4

Uczenie się przez całe Ŝycie wszystkie działania edukacyjne podejmowane przez całe Ŝycie, mające na celu doskonalenie wiedzy, umiejętności z osobistego, obywatelskiego, społecznego i/lub związanego z zatrudnieniem punktu widzenia (KE, 2001) 5

Uczenie się przez całe Ŝycie Kluczowe elementy: 1.nowe umiejętności bazowe dla wszystkich 2.wzrost inwestycji w zasoby ludzkie 3.innowacje w nauczaniu i uczeniu się (przesunięcie w kierunku systemów kształcenia zorientowanych na uŝytkownika) 4.walidacja uczenia się (udział i rezultaty uczenia się pozaformalnego i nieformalnego) 5.nadzór i informacja 6.przeniesienie nauki bliŝej domu 6

Uczenie się przez całe Ŝycie Termin pojawił się na początku lat 70-tych; krytyka ówczesnych modeli kształcenia frontend ; następstwo rewolty studenckiej 1968 r. kształcenie przez całe Ŝycie ; ciągłe uczenie się ; społeczeństwo uczące się ; gospodarka oparta na wiedzy ; społeczeństwo poprzemysłowe Zmiany w postrzeganiu edukacji i jej celów: Uczenie się przez całe Ŝycie trwa całe Ŝycie Uczenie się przez całe Ŝycie jest na całe Ŝycie Uczenie się przez całe Ŝycie kładzie większy nacisk na uczenie się, niŝ na edukację 7

Uczenie się przez całe Ŝycie - charakterystyka aktywny i twórczy badacz świata, a nie pasywny odbiorca bodźców zewnętrznych nauka jest wynikiem czynnego i interaktywnego radzenia sobie z problemami okazje do kształcenia się przez całe Ŝycie, materiały i wydarzenia powinny upowaŝniać uczących się do krytycznej refleksji na temat róŝnych aspektów ich Ŝycia niezaleŝne myślenie, samodzielne kierowanie procesami kształcenia samorealizacja (realizacja potencjału ludzi jako jednostek) 8

Alvin Toffler Nie powinniśmy z góry zakładać, Ŝe cała edukacja ma miejsce w klasie Wiedza: podstawowe zasoby gospodarcze, które nie pasują do tradycyjnego modelu gospodarki (tzn. alokacja zasobów ograniczonych) Obsoledge wiedza nieaktualna Społeczności pregenerational i postgenerational (Mead) 9

TIK i E-learning alternatywny sposób nauczania i uczenia się Skupia się na szerszym spojrzeniu na naukę, które wychodzi poza tradycyjne paradygmaty kształcenia integracja nauczania opartego na wykorzystaniu Internetu (IBT), bardziej skomplikowanych systemów webowych (WBL), ADL i nauczania online rozpowszechniony, zdolny do ciągłych aktualizacji, przechowywania/pobierania, rozpowszechniania, dzielenia polecenia i/lub informacji dostarczony do uŝytkownika końcowego przez komputer przy uŝyciu standardowej technologii internetowej 10

TIK i E-learning Web 1.0: repozytorium Web 2.0: treść tworzona przez uŝytkownika / mediacja społeczna Dzielenie się mediami (flickr, YouTube) Blogi, wiki (wikipedia, GoogleDocs), komunikatory (MSN) Portale społecznościowe (facebook, MySpace, LinkedIn) Światy wirtualne (Second Life), gry online (WorldofWarcraft) Social bookmarking (Del.icio.us) Systemy rekomendacyjne (Digg, LastFM, Stumbleupon) Web 3.0: Intelligent Web 11

12

Kilka faktów KaŜdego dnia ponad 210 mld wysłanych emaili 3 mln załadowanych zdjęć na flickr 3,3 Petabajtów wysłanych przez telefony komórkowe 700 tys. nowych uŝytkowników na facebooku 45 mln aktualizacji statusów 5 mln tweetów (z czego 9% ocenionych jako umiarkowanie ciekawe, a 43% jako bełkot ) 900 tys. nowych wpisów na blogach 145 mln dolarów za wszystkie usługi telefonii komórkowej 3 mln dolarów z gier na telefony komórkowe 13

Media socjalne 3 kluczowe cechy charakterystyczne Technologia tego typu jest: Wszechobecna Niewidzialna Językowo (i semiotycznie) zakodowana 14

Umiejętności TIK (Jenkins et al, 2008) Gry Prezentacja Przeznaczenie Wielozadaniowość Rozproszony system poznawczy Inteligencja zbiorowa Opinia Nawigacja transmedialna Networking Symulacja Negocjacja Wizualizacja 15

Przedefiniowanie TIK (Conole et al, 2010) Komunikacja Wideokonferencje Audiokoferencje Wirtualne światy Gry online Portale społeczno ecznościowe ciowe Google wave Forum Komunikatory Email Strony WWW Wiki Blogi Twitter Social Strony do bookmarking dzielenia się plikami Mashupy Interakcyjność 16

Kształcenie na odległość Początkowo nacisk na odległość (fizyczną, geograficzną) Obecnie metodologia kształcenia na odległość jako alternatywny sposób nauczania, który odpowiada dorosłym nie umiejscowiony w przestrzeni i czasie multimodalny : łączący technologię komputerową i papierowe materiały do nauki wielobiegunowy : dostosowanie nauki do indywidualnych potrzeb, chęci, postępu 17

Kształcenie na odległość wyzwania Uczenie się: czynne, refleksyjne Tworzenie programu kursu: współtworzenie kursu, ciągła ocena Ocena: alternatywna, oparta na projektach Działania zorientowane na proces i postęp, nie na wynik końcowy 18

Kształcenie na odległość wyzwania UmoŜliwia zmierzenie przy równoczesnym zwracaniem uwagi na indywidualne potrzeby 19

Kilka uwag ogólnych Zmienienie technologii w naukę (niebezpieczne) Osadzenie technologii w teorii uczenia się wybiórcza i krytyczna selekcja technologii Wykorzystanie nowoczesnych technologii: do budowy komunikacji jako źródła wiedzy 20

Flatteners według Friedmana Nowe technologie Nowe sposoby pracy Nowe społeczności 21

Praktyka e-learningowa i umiejętność uczenia się przez całe Ŝycie Kreatywność Satysfakcja Pełne zaangaŝowanie http://eap.academia.edu/nicoscsifakis sifakis@eap.gr 22