Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).



Podobne dokumenty
Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Redagowanie tekstu w programie Microsoft Word - Zaproszenie na uroczystość szkolną.

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Temat: Pole równoległoboku.

Opracowały: mgr Agnieszka Nowińska, mgr Agnieszka Maroszek-Skrzydło

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Kryteria ocen do zajęć komputerowych kl. III

Diagnoza międzysemestralna postępów nauczania uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 54 realizujących innowacyjny

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania w klasie VI 2013/2014 OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIA PODLEGAJĄCE OCENIE

WYMAGANIA EDUKACYJNE: ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA 4. Oznaczenia występujące w tabeli:

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI. Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.

Zajęcia rozwijające z informatyki. Szkoła dla każdego

Rozkład materiału realizacji informatyki w szkole podstawowej w wymiarze 1;1;2 godziny w cyklu trzyletnim

Klasa I Bezpieczeństwo i higiena pracy z komputerem

Informatyka dla szkoły podstawowej Klasy IV-VI Grażyna Koba

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

Grażyna Koba. Grafika komputerowa. materiały dodatkowe do podręcznika. Informatyka dla gimnazjum

Komputer i urządzenia cyfrowe

z poradni pedagogicznej

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych dla klas czwartych w roku szkolnym 2016/2017

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA W EDUKACJI DZIECI W MŁODSZYM WIEKU SZKOLNYM

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

Rozkład materiału realizacji informatyki w szkole podstawowej w wymiarze 2 godzin w cyklu trzyletnim

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

ROZKŁAD MATERIAŁU DO KL.1 - zajęcia komputerowe

Klasa I. 1. Komputer wśród nas 2 godz Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze.

PROGRAM ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO

Harmonogram zajęd Mały informatyk realizowanych w projekcie Umied więcej? Fajna rzecz! Terespol 2009/2010

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z INFORMATYKI. KLASA IVa SZKOŁA PODSTAWOWA

AUTORSKI PROGRAM INFORMATYKA W KLASACH I III

PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI W KLASACH I-III W SP im. F. Chopina w Strzyżewie. Autor: mgr Beata Dachowska

Zajęcia komputerowe klasy I-III- wymagania

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa IV

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

KONSPEKT ZAJĘĆ Z INFORMATYKI. TEMAT LEKCJI: Tworzymy tekst komputerowy tworzymy akapity i je wyrównujemy, zmieniamy parametry czcionki.

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI DLA KLASY IV SP ROK SZKOLNY 2017/2018

Wymagania na poszczególne oceny z zajęć komputerowych klasa IV rok szkolny 2014/2015

Wiadomości i umiejętności

Magdalena Psykowska. Zajęcia komputerowe w Szkole Przysposabiającej do Pracy

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z INFORMATYKI KLASA IV

Kryteria oceniania. Zajęcia komputerowe. Klasa IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

Bychawa opracowała: mgr Dorota Drążek nauczyciel Szkoły Podstawowej w Bychawie

Ogólne kryteria oceniania z przedmiotu zajęcia komputerowe w klasie czwartej.

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA MIANOWANEGO NAUCZYCIELA TECHNOLOGII INFORMACYJNEJ MONIKI GONCIARZ

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

Tematy lekcji informatyki klasa 4a luty/marzec 2013

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA OCENY KLASYFIKACYJNE Z PRZEDMIOTU INFORMATYKA DLA ODDZIAŁU 1a, 1b, 1c NA ROK SZKOLNY 2017/2018

Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

Simba 3D LOGO. Cele zajęć: - Poznanie zasad i sposobów tworzenia procedur z parametrami. - Poznanie zasad wywoływania procedur z parametrami.

INFORMATYKA KLASA IV

Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy na rok szkolny 2014/2015

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa IV

Scenariusz lekcji. wymienić sytuacje, w których stosuje się zaproszenie;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa 4 Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny szkolne dla klasy 4

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

PLAN WYNIKOWY KLASA 2

Temat 1. Uruchamiamy programy

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4b grupa 2

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas IV SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Rozkład materiału KLASA 3

Transkrypt:

Grażyna Maleszewska - nauczyciel informatyki Agata Łopuszyńska - pedagog specjalny Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Warszawy w Warszawie Szkoła Podstawowa nr 14 w Warszawie od wielu lat prowadzi działalność wychowawczo-dydaktyczną w zakresie integracji dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Uczymy w klasach integracyjnych. W swoich założeniach dydaktyczno-wychowawczych postawiłyśmy sobie za cel: - wdrażanie dzieci do pracy z komputerem, - korzystanie z technik komputerowych i technologii informacyjnej. W związku z tymi założeniami przeprowadziłyśmy kilka spotkań z komputerem w klasie integracyjnej (obecnie III a) w ciągu trzyletniej nauki. Proponujemy Państwu scenariusze lekcji z komputerem z wykorzystaniem edytora grafiki Paint, edytora tekstu i tablicy znaków. Proponowane zajęcia stanowią logiczną całość tematyczną. Można tę propozycję wykorzystać również na lekcjach informatyki. Przedstawione konspekty lekcji są odbiciem realizacji celów dydaktycznych w zakresie informatyki, a także założeń ścieżek międzyprzedmiotowych. Nadmieniamy, iż uczniowie wcześniej opanowali podstawy korzystania z edytora grafiki. Cele dydaktyczne: 1. Poznanie zasad edytowania tekstu. 2. Utrwalenie stosowania narzędzi: kopiuj, wklej, wytnij. 3. Umiejętność korzystania z tablicy znaków. 4. Praktyczne stosowanie edytora tekstu i grafiki. Cele wychowawcze: 1. Poszanowanie naszej tradycji i kultury. 2. Integracja grupy we wspólnych działaniach. Realizacja ścieżek międzyprzedmiotowych: 1. Prozdrowotna dbałość o właściwą postawę podczas pracy przy komputerze. 2. Patriotyczno-obywatelska poszanowanie i kultywowanie tradycji. 3. Medialna praktyczne zastosowanie komputera w celach komunikacji. Nasze założenia zostały osiągnięte. Planujemy kontynuację spotkań z komputerem w klasie integracyjnej w przyszłym roku szkolnym. Grażyna Maleszewska Agata Łopuszyńska Warszawa, 06.04.03 r. Zał.1 konspekt lekcji nr 1. Zał.2 konspekt lekcji nr 2. Zał.3 konspekt lekcji nr 3. Zał.4 praca uczniów. 1

Konspekt lekcji 1 Data realizacji 5.12.2002 r. Nazwisko i imię nauczycieli prowadzących: Grażyna Maleszewska nauczyciel informatyki Agata Łopuszyńska pedagog specjalny, wychowawca klasy integracyjnej Przedmiot: Spotkania z komputerem. Czas: 2 godziny lekcyjne Klasa: III a integracyjna Temat zajęć: Ozdoby choinkowe zastosowanie tablicy znaków. Cele edukacyjne: - zapoznać z tablicą znaków i możliwościami jej wykorzystania; - kształtować umiejętność rysowania z pomocą komputera; - stosować narzędzia: kopiuj, wytnij, wklej; - wyrabiać nawyk właściwej obsługi komputera. Treści: - omówienie możliwości zastosowania tablicy znaków - przygotowanie ozdób choinkowych z tablicy znaków Osiągnięcia uczniów (co uczeń powinien wiedzieć?): - posiadać umiejętność korzystania z edytora grafiki i zastosowania narzędzi; - korzystać z tablicy znaków. Metody nauczania: wykład, pokaz obserwacja, ćwiczenia Formy organizacyjne: pracownia informatyczna, praca grupowa i samodzielna Pomoce: wydrukowany przykładowy rysunek L.p. Moment lekcji Przebieg lekcji Czas zaplanowany na daną część lekcji 1. Organizacyjny Przywitanie się z uczniami. 2-3 min. 2. Konwersacyjnosprawdzający - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy). - Przypomnienie o właściwym włączaniu komputerów i higienie pracy przy komputerze. - Wstępna rozmowa z dziećmi na temat ich znajomości edytora grafiki Paint (dzieci są już po kilku spotkaniach z tym programem). 3. Dominanta - Przypomnienie uczniom programu Paint: pasek narzędzi, paleta barw, menu górne, menu rozwijalne i podręczne. - Przypomnienie narzędzi: kopiuj, wytnij, wklej przykłady (pokazuje nauczyciel). - Nauczyciel na jednym komputerze pokazuje możliwości zastosowania tablicy znaków. (Uczniowie stoją wokół). - Nauczyciel pokazuje, jak wkleić do programu Paint wybrane znaki Wingdings (przedstawiające ozdoby choinkowe lub do wykorzystania jako ozdoby po zmodyfikowaniu). ok. 10 min. 15 min. 2

4. Przerwa - Zabawa ruchowa zaproponowana przez dzieci. 2-3 min. śródlekcyjna 5. Dominanta (cd.) - Wykorzystanie pola tekstowego i formatowanie 15 min. znaków (wielkość). - Powielenie wybranych znaków zastosowanie zaznaczania, kopiowania i wklejania. - Kolorowanie i modyfikowanie znaków według inwencji uczniów (końcowe przygotowanie ozdób). 6. Przerwa między - Uczniowie wychodzą na przerwę. 10 min. lekcjami 7. Dominanta (cd.) - Uczniowie w grupach pracują nad zadaniem. 20 min. - Nauczyciel informatyki i nauczyciel pedagog (nauczyciel przeszkolony w zakresie stosowania technologii komputerowej i praktycznie stosujący swoje umiejętności) wspomagają uczniów. 8. Przerwa - Zabawa ruchowa zaproponowana przez dzieci. 3 min. śródlekcyjna 9. Dominanta (cd.) - Prace wykończeniowe ozdób. 12 min. 10. Podsumowanie -Ocena wykonanych prac na lekcji. 8 min. 11. Zakończenie Praca domowa: zapamiętać podstawowe narzędzia programu Paint i zastosowanie tablicy znaków. 2 min. Własne uwagi i spostrzeżenia podczas trwania lekcji:... podpis nauczyciela prowadzącego Opracowały: Grażyna Maleszewska Agata Łopuszyńska 3

Konspekt lekcji 2 Data realizacji: 12.12.2002 r. Nazwisko i imię nauczycieli prowadzących: Grażyna Maleszewska nauczyciel informatyki Agata Łopuszyńska pedagog specjalny, wychowawca klasy integracyjnej Przedmiot: Spotkania z komputerem. Czas: 2 godziny lekcyjne Klasa: III a integracyjna Temat zajęć: Wieszanie ozdób choinkowych rysowanie w Paint. Cele edukacyjne: - kształtować umiejętność rysowania z pomocą komputera; - stosować narzędzia: kopiuj, wytnij, wklej. - stosować technikę złap i upuść - wyrabiać nawyk właściwej obsługi komputera. Treści: - rysowanie choinki świątecznej - wieszanie ozdób choinkowych wykonanych pomocy przy tablicy znaków Osiągnięcia uczniów (co uczeń powinien wiedzieć?): - posiadać umiejętność korzystania z edytora grafiki i zastosowania narzędzi; - stosować narzędzia zaznacz, kopiuj, wytnij, wklej i technikę złap i upuść Metody nauczania: wykład, pokaz obserwacja, ćwiczenia. Formy organizacyjne: pracownia informatyczna, praca grupowa i samodzielna. Pomoce: wydrukowany przykładowy rysunek. L.p. Moment lekcji Przebieg lekcji Czas zaplanowany na daną część lekcji 1. Organizacyjny Przywitanie się z uczniami. 2-3 min. 2. Konwersacyjnosprawdzający - Uczniowie pracują w grupach dobranych na poprzednich zajęciach (zajęcia są kontynuacją poprzednich). - Przypomnienie o właściwym włączaniu komputerów i higienie pracy przy komputerze. - Przypomnienie, co było tematem naszego poprzedniego spotkania (jest to nawiązanie do dzisiejszych zajęć). 3. Dominanta - Przedstawienie ramowego planu zajęć: 1. Narysowanie choinki. 2. Wieszanie ozdób choinkowych. 3. Prace wykończeniowe. - Przypomnienie narzędzi: kopiuj, wytnij, wklej przykłady (pokazuje nauczyciel). - Nauczyciel na jednym komputerze pokazuje, jak narysować choinkę, wykorzystując różne narzędzia (spray, figury geometryczne, ołówek, pędzel i inne). (Uczniowie stoją wokół podczas pokazu). - Nauczyciel pokazuje, jak wieszać ozdoby (złap i upuść). ok. 10 min. 32-33 min. 4

- Uczniowie w grupach pracują nad zadaniem. - Nauczyciel informatyki i nauczyciel pedagog (osoba przeszkolona w zakresie stosowania technologii komputerowej i praktycznie stosująca swoje umiejętności) wspomagają uczniów. 4. Przerwa między - Uczniowie wychodzą na przerwę. 10 min. lekcjami 5. Dominanta (cd.) - Uczniowie pracują według proponowanego 20 min. planu. 6. Przerwa - Zabawa ruchowa zaproponowana przez dzieci. 3 min. śródlekcyjna 7. Dominanta (cd.) - Prace wykończeniowe. 12 min. - Zapis prac we właściwych folderach (uczniowie nabyli tę umiejętność na pierwszych spotkaniach z komputerem). 8. Podsumowanie - Ocena wykonanych prac na lekcji. 10 min. Własne uwagi i spostrzeżenia podczas trwania lekcji:... podpis nauczyciela prowadzącego Opracowały: Grażyna Maleszewska Agata Łopuszyńska 5

Konspekt lekcji 3 Data realizacji 19.12.2002 r. Nazwisko i imię nauczycieli prowadzących: Grażyna Maleszewska nauczyciel informatyki Agata Łopuszyńska pedagog specjalny, wychowawca klasy integracyjnej Przedmiot: Spotkania z komputerem. Czas: 2 godziny lekcyjne Klasa: III a integracyjna Temat zajęć: Życzenia świąteczne redagowanie tekstu. - kształtować umiejętność poprawnego edytowania tekstu - poznać i stosować formatowanie tekstu - stosować narzędzia: kopiuj, wytnij, wklej - wyrabiać nawyk właściwej obsługi komputera. Treści: - pisanie i formatowanie treści życzeń świątecznych - wklejenie choinki wykonanej na wcześniejszych zajęciach Osiągnięcia uczniów (co uczeń powinien wiedzieć?): - posiadać umiejętność korzystania z edytora tekstu i zastosowania narzędzi tego programu; - stosować narzędzia zaznacz, kopiuj, wytnij, wklej i technikę złap i upuść Metody nauczania: wykład, pokaz obserwacja, ćwiczenia. Formy organizacyjne: pracownia informatyczna, praca grupowa i samodzielna. Pomoce: wydrukowany przykładowy tekst i rysunek (kartka z życzeniami). L.p. Moment lekcji Przebieg lekcji Czas zaplanowany na daną część lekcji 1. Organizacyjny Przywitanie się z uczniami. 2-3 min. 2. Konwersacyjnosprawdzający - Uczniowie pracują w grupach dobranych na poprzednich zajęciach (zajęcia są kontynuacją poprzednich). - Przypomnienie o właściwym włączaniu komputerów i higienie pracy przy komputerze. - Przypomnienie, co było tematem naszego poprzedniego spotkania (jest to nawiązanie do dzisiejszych zajęć). 3. Dominanta - Przedstawienie ramowego planu zajęć: 1. Zredagowanie życzeń. 2. Napisanie treści życzeń. 3. Formatowanie tekstu według zasad edytowania. 4. Wklejenie choinek wykonanych na wcześniejszych zajęciach. 5. Zapisanie prac przez uczniów w swoich folderach 6. Wydrukowanie najciekawszych prac. - Nauczyciel na jednym komputerze pokazuje, jak ok. 10 min. 32-33 min. 6

należy wprowadzać tekst, zwracając uwagę na podstawowe zasady edycji (uczniowie już mieli do czynienia z pisaniem tekstu). - Nauczyciel po napisaniu tekstu życzeń pokazuje, jak dopasować układ tekstu do swoich upodobań (formatowanie rodzaj i wielkość czcionki, akapity i in.) - Uczniowie w grupach pracują nad zadaniem. - Nauczyciel informatyki i nauczyciel pedagog (osoba przeszkolona w zakresie stosowania technologii komputerowej i praktycznie stosująca swoje umiejętności) wspomagają uczniów. 4. Przerwa między - Uczniowie wychodzą na przerwę. 10 min. lekcjami 5. Dominanta (cd.) - Uczniowie pracują według proponowanego 20 min. planu. 6. Przerwa - Zabawa ruchowa zaproponowana przez dzieci. 3 min. śródlekcyjna 7. Dominanta (cd.) - Prace wykończeniowe. 12 min. - Zapis prac we właściwych folderach (uczniowie nabyli tę umiejętność na pierwszych spotkaniach z komputerem). 8. Podsumowanie - Ocena wykonanych prac na lekcji. - Wydruk najciekawszych prac. 10 min. Własne uwagi i spostrzeżenia podczas trwania lekcji:... podpis nauczyciela prowadzącego Opracowały: Grażyna Maleszewska Agata Łopuszyńska 7

Zał.4 praca uczniów. Wesołych Świąt! Wszystkiego najlepszego zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego 2003 życzą Ola i Kasia. 8