Temat: Jak chronić węże?

Podobne dokumenty
Temat: Ochrona węży występujących w Polsce

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Ż M I J A ZYGZAKOWATA

Temat: Dlaczego trzeba chronić nasze węże?

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Plan metodyczny lekcji

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Temat: Bezpieczny wypoczynek nad wodą - dlaczego kąpielisko strzeżone?"

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Charakterystyka królestwa Protista

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

Drzewa iglaste i liściaste

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

6 W średniowiecznym mieście

Moja droga do szkoły projekt NTUE. opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfg. Scenariusz zajęć. hjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxc. Mirosław Lewicki ZS Baborów

Zostań młodym ekologiem

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Jak chronić przyrodę?

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć nr 7

Program Coachingu dla młodych osób

Rozwój osadnictwa na świecie

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Gady chronione w Polsce

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO-CHEMICZNEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Scenariusz zajęć nr 3

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Scenariusz zajęć nr 7

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Konspekt lekcji biologii w gimnazjum klasa I

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Przedmiotowy system oceniania biologia gimnazjum Zespół Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 1 w Piasecznie. Klasa I (wymagania edukacyjne - nowa podstawa programową)

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

8 W przemysłowym mieście

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Badanie nauczania filozofii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych

Transkrypt:

Konspekt zajęć na temat ochrony krajowych gatunków węży, przeznaczony dla uczniów szkół podstawowoych (klasy IV-VI) Cele nauczania: Temat: Jak chronić węże? Wiadomości: poznanie czterech krajowych gatunków węży poznanie środowiska życia węży poznanie cech charakterystycznych w budowie czterech krajowych gatunków węży rozumienie terminu: organizm zagrożony wyginięciem Umiejętności: postępowanie w przypadku spotkania z wężem rozpoznanie wybranych przedstawicieli węży krajowych nazwanie czterech gatunków węży wykonywanie rysunków przyporządkowanie cech charakterystycznych do danego przedstawiciela gatunku Postawy: zrozumienie potrzeby ochrony gatunków uwrażliwienie na piękno przyrody i jej różnorodność zdobycie świadomości odpowiedzialności za środowisko naturalne Metody nauczania: pogadanka, opis, opowiadanie Środki dydaktyczne: zdjęcia, atlasy, tablica, kreda, kredki, bloki rysunkowe Forma organizacyjna: praca zbiorowa, praca w grupach Strategia: A, E Czas trwania: 45 min. Literatura: 1. B. Najbar, Ochrona węży i ich siedlisk, Wydawnictwo Lubuskiego Klubu Przyrodników, Świebodzin 2002. 2. B. Najbar, Wąż Eskulapa, Monografie Przyrodnicze, Wydawnictwo Lubuskiego Klubu Przyrodników, Świebodzin 2004. Przebieg zajęć: I. Faza przygotowawcza przedstawienie się dzieciom i zapoznanie z klasą, np. poprzez sprawdzenie listy obecności przedstawienie celu zajęć podanie tematu zajęć

II. Faza realizacyjna 1. Wprowadzenie, pogadanka Dzieci zostają wprowadzone w temat zajęć za pomocą kilku pytań: Czy wiecie, ile gatunków węży jest w Polsce?, Czy kiedykolwiek widzieliście węża?, Czym różnią się od siebie węże, skoro wszystkie są długie i nie mają nóg?. Następnie prowadzący zajęcia opowiada dzieciom o wężu Eskulapa, gniewoszu plamistym, żmii zygzakowatej i zaskrońcu zwyczajnym. Podczas pogadanki przedstawione zostają podstawowe fakty z biologii węży, na przykład to, że wykluwają się z jaj, zimują w kryjówkach, lubią się wygrzewać na słońcu, polują na drobne zwierzęta. (5 min) 2. Rozpoznawianie węży Ćwiczenia: Prowadzący rozdaje dzieciom zdjęcia różnych gatunków węży, uczniowie próbują dopasować cechy do gatunku z rozsypanki. Prowadzący dzieli klasę zostanie podzielona na cztery grupy, z których każda wybiera jeden gatunek węża i próbuje go opisać za pomocą haseł z rozsypanki (dzieci zostają odkrywcami nowych gatunków i jak przyrodnicy próbują określić ich cechy). Przedstawiciele grup przedstawiają ustnie na forum klasy swoje opisy. (5 min) 3. Co to znaczy, że gatunek jest zagrożony wyginięciem? Pytanie to będzie pretekstem do wyjaśnienia, że nie wszystkie węże są jadowite i opowiedzenia o tym jak się zachowują w przypadku spotkania z człowiekiem. (5 min) 4. Jak chronić węże? Prowadzący ustala pojęcie organizmu zagrożonego wyginięciem za pomocą następujących pytań: Ile jest was w klasie?, Jak myślicie, czy jest to dużo, czy mało?, Ile jest uczniów w szkole?, Ilu ludzi mieszka w najbliższym mieście?, Dlaczego jest tak mało węży?. Ostatnie pytanie pozwala na poruszenie tematu zagrożeń dla gadów, np. zbyt dużej ilości dróg, niszczenia środowiska przez człowieka. (5 min) III. Faza podsumowująca 5. Dlaczego trzeba chronić węże? ponieważ są pożyteczne są częścią przyrody tak jak człowiek są piękne Co może zrobić człowiek, aby wężom żyło się lepiej? nie zabijać nie zanieczyszczać środowiska w przypadku spotkania węża odejść i nie niepokoić go nie wybierać jaj z gniazda Na zakończenie zajęć uczniowie malują węża, który im się najbardziej spodobał, ze wszystkimi szczegółami, które zauważyli. Podczas rysowania prowadzący może zadawać pytania: Co teraz sądzicie o wężach?, Czy Wam się podobają?, Czy te dzieci, które do tej pory bały się węży, po tych zajęciach boją się ich mniej?, Czy uważajcie że węże są potrzebne, pożyteczne. Pytania te doprowadzą do swobodnych wypowiedzi uczniów i samodzielnego wyciągania przez nich wniosków.

Przewidywane osiągnięcia uczniów: Uczeń: wymieni liczbę i gatunki węży występujących w Polsce wyjaśni, że węże są częścią przyrody, którą trzeba chronić wyjaśni termin: organizm zagrożony wyginięciem określi zasady zachowania się, w przypadku spotkania z wężem rozwija umiejętności czytania i samodzielnego wnioskowania rozwija umiejętności pracy w grupach kształtuje postawę badawczą Odpowiedzi do testu 1. A 2. B 3. A 4. D 5. C 6. odpowiedź: martwego 7. odpowiedź: A. 2 B. 4 C. 1 D. 3 8. wąż Eskulapa, wspinać

Zaskroniec zwyczajny Do najczęstszych zachowań zaskrońca w przypadku spotkania z człowiekiem można zaliczyć ucieczkę wąż ten porusza się szybko i zwinnie, a ubarwienie ochronne pomaga mu szybko zniknąć z oczu wśród gęstej roślinności czy w wodzie. W momencie pochwycenia wyrzuca z kloaki cuchnącą żółtą ciecz. W obliczu bezpośredniego zagrożenia, udaje martwego, potrafi nienaturalnie wyginać i zwijać ciało, wywracać się na boki, na grzbiet, rozszerzając przy tym szczęki i wysuwając język. Gdy zagrożenie minie starają się szybko uciec. Niekiedy zaskrońce wydzielają krew z błon śluzowych, potrafią ponadto owijać się wokół różnych przedmiotów, co znacznie utrudnia ich pochwycenie, nerwowo wywijać końcówką ogona, wywoływać konwulsje. Czasem głośno syczą, symbolicznie atakują wroga poprzez spłaszczenie okolicy głowy i ustawieniu ciała w pozycji kobry. Znane są próby ugryzienia przeciwnika. Dla człowieka niegroźny. Gniewosz plamisty Gniewosz plamisty, jak sama nazwa wskazuje, należy do węży gniewnych, nerwowych i odważnych, ale jego podstawową formą obronną jest ucieczka. W środowisku naturalnym ze względu na ochronne ubarwienie jest trudny do zauważenia. W przypadku zaskoczenia gniewosza na otwartej powierzchni wąż ten nieruchomieje, następnie zwija się i przyjmuje groźną postawę. Podczas chwytania, w przeciwieństwie do zaskrońca, nie zawaha się ugryźć. Dla człowieka niegroźny. Żmija zygzakowata Żmija zygzakowata jest zwierzęciem powolnym o ograniczonych możliwościach ucieczki, zwłaszcza ciężarne samice. Zaskoczona żmija stara się uciec, a jeśli ucieczka jej się nie uda zwija się w kłębek i zaczyna głośno syczeć. Gdy takie odstraszające zachowanie nie pomaga i człowiek się zbliży po wyrzuceniu przedniego odcinka ciała na 20-40 cm, stara się go ukąsić i umknąć. Żmija atakuje tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona, jest to zachowanie spowodowane niemożliwością ucieczki oraz strachem przed człowiekiem i większymi zwierzętami. Wąż Eskulapa Wąż Eskulapa jest dużym, sprawnym i szybkim wężem, który w momencie zagrożenia najchętniej ucieka do pobliskiej kryjówki, w gęstwinę roślinności lub wspina się na drzewo. Gdy nie ma możliwości ucieczki zwija się, syczy i wyrzuceniem przedniego odcinka ciała stara się odstraszyć wroga. Potrafi owijać się wokół różnych przedmiotów, od których trudno go oderwać. Pochwycony zajadle gryzie i zaciska się np. wokół ręki. Dla człowieka niegroźny.

Test (po przeczytaniu tekstu) Po przeczytaniu tekstu spróbujcie wykonać poniższe zadania: odpowiedzieć na pytania testowe (jest to test jednokrotnego wyboru, tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa), uzupełnić brakujące wyrazy i połączyć pojęcia. 1. Które z węży w przypadku spotkania z człowiekiem ratują się ucieczką: a) żmija zygzakowata, b) wąż Eskulapa, c) zaskroniec zwyczajny, d) wszystkie cztery gatunki węży występujące w Polsce. 2. Który wąż potrafi wydzielać krew z błon śluzowych, aby zrobić wrażenie na swoim wrogu: a) gniewosz plamisty, b) zaskroniec zwyczajny, c) wąż Eskulapa, d) żmija zygzakowata. 3. Który wąż w przypadku schwytania w przeciwieństwie do zaskrońca nie zawaha się ugryźć: a) gniewosz plamisty, b) żmija zygzakowata, c) wąż Eskulapa, d) zaskroniec zwyczajny. 4. Które z węży są niegroźne dla człowieka: a) zaskroniec zwyczajny, b) gniewosz plamisty, c) waż Eskulapa, d) wszystkie wymienione gatunki. 5. Który wąż zanim ukąsi zwija się w kłębek i głośnym sykiem ostrzega nie zbliżaj się! : a) wąż Eskulapa, b) gniewosz plamisty, c) żmija zygzakowata, d) zaskroniec zwyczajny. 6. Uzupełnij brakujące wyrazy: W momencie zagrożenia, np. w przypadku spotkania z człowiekiem, zaskroniec zwyczajny potrafi udawać... 7. Połącz w pary cechy z gatunkami węży A Jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. B Jego nazwa pochodzi od gniewnego i odważnego zachowania w momencie zagrożenia. B Należy do najdłuższych węży w Polsce. D Dobrze czuje się w pobliżu środowisk wodnych, jest doskonałym pływakiem. 1. Wąż Eskulapa 2. Żmija zygzakowata 3. Zaskroniec zwyczajny 4. Gniewosz plamisty 8. Uzupełnij brakujące wyrazy:...... jest dużym, szybkim i sprawnym wężem, który w momencie zagrożenia stara się umknąć do pobliskiej kryjówki. Potrafi doskonale... się na drzewa. Jest to najbardziej zagrożony wyginięciem gatunek węża w Polsce.